начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Въпрос за покупка на парцел /дворно място/

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Въпрос за покупка на парцел /дворно място/

Мнениеот dimitrova_k » 11 Сеп 2014, 15:22

Здравейте! Имаме намерение да купуваме парцел от 615 кв.м, но ме притесни факта, че в нотариалния акт от 1995 г. пише за дворно място от 1230 кв.м и пише, че продавачите си запазват правото на ползвуване върху недвижим имот пожизнено и безвъзмездно - заедно и поотделно.
Има протокол от заведено дело през 1998 г. за разделяне на процесното дворно място и там се споменава за 615 кв.м.
След като има такъв протокол, не трябва ли да има и нов нотариален акт за 615 кв.м? Трябва ли нещо да ме притесни в това? Да не стане така че след време някой да ми каже, че някои има право да ползва пожизнено и безвъзмездно както е споменато в нотариалния акт. То е ясно, че става дума за родителите на продавачите, но те вече са починали.
Ще съм ви благодарна, ако ми изясните казуса :)
dimitrova_k
Младши потребител
 
Мнения: 35
Регистриран на: 21 Дек 2006, 20:15

Re: Въпрос за покупка на парцел /дворно място/

Мнениеот ivanov_p » 11 Сеп 2014, 16:02

Казуса ясен, не влизайте в екшъни.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4355
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Въпрос за покупка на парцел /дворно място/

Мнениеот bird_of_paradise » 11 Сеп 2014, 17:06

Защо екшън? Кое те притесни в изложението.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Въпрос за покупка на парцел /дворно място/

Мнениеот n_ikito » 11 Сеп 2014, 17:09

dimitrova_k написа: но те вече са починали.

Ако само ползването Ви притеснява и сте сигурни в горното, споко. За другото, трябва да се видят документите от способен юрист :idea:
Успех!
n_ikito
Потребител
 
Мнения: 985
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33

Re: Въпрос за покупка на парцел /дворно място/

Мнениеот dimitrova_k » 11 Сеп 2014, 18:24

Прекратява ли се правото за ползване след като са починали родителите на сегашната продавачка?
dimitrova_k
Младши потребител
 
Мнения: 35
Регистриран на: 21 Дек 2006, 20:15

Re: Въпрос за покупка на парцел /дворно място/

Мнениеот Melly » 11 Сеп 2014, 19:29

Колегата n_ikito ви е отговорил.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8004
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Въпрос за покупка на парцел /дворно място/

Мнениеот ivanov_p » 11 Сеп 2014, 19:51

Никой не продава на децата си дворно място с право на ползване, още по-малко децата започват да си делят мястото в съда. Правото за ползване може да е на всеки, обикновенно се използва за магарии свързани с кредити или страх от такива. Делото за делба завършва с решение, което е със силата на нот. акт, но никой не знае какво пише в него. Самото дело отдавна е унищожено, евентуално трябва да се провери в дневника на съда. С решението може да е открита нова партида и т.н. Все неща за които предупреждава чл. 6, "не прави сделки, ако не си готов да прежалиш парите".
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4355
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Въпрос за покупка на парцел /дворно място/

Мнениеот bird_of_paradise » 12 Сеп 2014, 02:24

Съдействам за всякакви разпореждания, част от които включват и запазено ВПП. Какво от това? Нито ми светят лампите, нито има нещо нередно( максимата "каквото знае селото, го няма в делото" тук не важи, не и по начинът посочен в нея- всичко е въпрос на цели, които се поставят предварително от страните по сделката, няма нищо противоправно).

Правото на ползване е лично и се погасява със смъртта на ползвателя, ерго ( ако наистина ползвателите по НА са починали - да се провери и удостовери!)- няма място за притеснения ( което не изключва да се провери историята на имота за нещо друго ( вписани възбрана, искова молба, по ЗУТ или предходни устройствени закони). Ако няма- да купува.
Толкова за ползването.

Делото за делба, дори да е унищожено, съдебно-разделителния протокол се съхранява ( нЕма да повЕрваш, но има места, където вече 60 години съхраняват крайният акт по вещни дела). Пък и протокола навярно е вписан в АВ ( иначе, 1. к`ва сделка?!? и 2.с продавач за част от имот- нотариусите не падат от Луната, все пак си знаят задълженията ).
Та,
ivanov_p написа:не прави сделки, ако не си готов да прежалиш парите".
визира параноя, повече от нужното.

п.п. брех, и аз съм малко параноик, но вече съм спокойна... не държа първото място. :lol:
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Въпрос за покупка на парцел /дворно място/

Мнениеот julyanvonemona » 12 Сеп 2014, 21:20

bird_of_paradise написа:......................
п.п. брех, и аз съм малко параноик, но вече съм спокойна... не държа първото място. :lol:

Ха! Забавно! :D
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Въпрос за покупка на парцел /дворно място/

Мнениеот eurolinker » 13 Сеп 2014, 18:00

ivanov_p написа:Никой не продава на децата си дворно място с право на ползване...

Чак пък никой...Садил съм приживе домати, картофи...канабис,в имота, който съм продал, но съм си запазил правото на ползване. Ето ти правен интерес.
n_ikito написа:
dimitrova_k написа: но те вече са починали.

Ако само ползването Ви притеснява и сте сигурни в горното, споко. За другото, трябва да се видят документите от способен юрист

+1
dimitrova_k, като пишете ЛС, предполагам очаквате същото? А не ви е активна опцията.
Actio cum Deliberatio
eurolinker
Потребител
 
Мнения: 711
Регистриран на: 15 Яну 2010, 15:55

Re: Въпрос за покупка на парцел /дворно място/

Мнениеот bird_of_paradise » 13 Сеп 2014, 22:56

eurolinker написа:..А не ви е активна опцията.

Благодаря, няма да пиша, значи :) .

Г-жо Димитрова,
с.Крумово е в област Пловдив- обърнете се за съвет към колега там ( Пловдив), който след като прегледа документите и направи необходимите справки ще даде адекватен съвет. Някои неща не са за форум, въпреки предложението ви ( не това ми е била целта с включването тук)- трябва лично и на място да се действа.

п.п. Емона, не е забавно, но се радвам, че съм те провокирала да се усмихнеш.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Въпрос за покупка на парцел /дворно място/

Мнениеот eurolinker » 14 Сеп 2014, 11:28

bird_of_paradise написа:
eurolinker написа:..А не ви е активна опцията.

Благодаря, няма да пиша, значи :) .

А...така ли :?: То и аз.
Actio cum Deliberatio
eurolinker
Потребител
 
Мнения: 711
Регистриран на: 15 Яну 2010, 15:55


Назад към Покупко-продажба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


cron