начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Покупка на имот

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Покупка на имот

Мнениеот rosi12 » 02 Мар 2014, 03:30

Здравейте, с приятеля ми ходихме да гледаме едно жилище, но с брокер. Направихме грешка, че отидохме двамата и след огледа брокера ни накара да разпишем документ, че ако ще купуваме жилището трябва да е през него иначе ще плащаме неустойки. Брокера когато искаше да запише в документа нашите имена, ЕГН и адрес, аз си ги казах такива каквито са ми по лична карта, а приятелят ми си измисли имената и ЕГН- то, а адреса който каза е стар адрес на който се е водил и нямаше проблем, защото брокера не ни провери по лична карта. Въпросът ми е би ли имало проблем ако вземем имота на името на приятелят ми с адвокат, без намесата на брокера след като сме се подписали на документа, защото не можем да си позволим да дадем толкова пари на брокерската фирма. Дали брокерът може да съди приятелят ми и да иска да му се плати и на него? С приятелят ми нямаме брак! Благодаря Ви предварително!!!
rosi12
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 02 Мар 2014, 03:27

Re: Покупка на имот

Мнениеот ivan_lawyer » 02 Мар 2014, 10:18

Най-вероятно ще мине номера, така както го казвате. Но пък Вие не сте защитена от приятеля си.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Покупка на имот

Мнениеот kdkrastev1234 » 02 Мар 2014, 10:28

Можете да го купите и на ваше име. Тия документи нямат особена стойност. Едва ли ще тръгнат да ви съдят, а и винаги можете да направите възражение, че сте договорили по-добра цена или че брокерът не е бил упълномощен от собствениците да го предлага.
advokat.k.krastev@gmail.com
https://justice-online.com/bg
kdkrastev1234
Потребител
 
Мнения: 631
Регистриран на: 27 Фев 2014, 08:22

Re: Покупка на имот

Мнениеот rosi12 » 02 Мар 2014, 11:45

За жалост собственика също има договор с брокера, а за цената е ясно, че се договорихме по добра цена с продавача от колкото брокера иска да дадем. А иначе спрямо приятелят ми преди покупката с него ще направим скрит договор или пълномощно не знам как се казва с което половината ще е мое, а другата половина негова, но това е само между нас си, но ще е заверен документ и може да се доказва по съдебен път и т. н., но да се надяваме, че няма да се стига до там.
rosi12
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 02 Мар 2014, 03:27

Re: Покупка на имот

Мнениеот ivanov_p » 02 Мар 2014, 12:26

99% от хората изгубили жилищата си са искали да излъжат я държавата, я роднини или съпруг при развод, я някой друг.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Покупка на имот

Мнениеот rosi12 » 02 Мар 2014, 12:54

По принцип не се притеснявам, че ще се вземе на името на приятелят ми. Повече се притеснявам и от това се интересувам, дали брокерската фирма може да ни потърси и да си иска парите по съдебен път след като ние купим имота!
rosi12
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 02 Мар 2014, 03:27

Re: Покупка на имот

Мнениеот n_ikito » 02 Мар 2014, 13:16

Да помислим! С лекота, приятеля 'премята' за една комисионна. Още по-леко ще Ви 'преметне' за 1/2 от цената. :D
n_ikito
Потребител
 
Мнения: 982
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33

Re: Покупка на имот

Мнениеот bird_of_paradise » 02 Мар 2014, 13:41

Правото е изкуство за доброто и справедливостта..., но в тази тема, този точно постулат като да е неуместен
rosi12 написа:Здравейте, с приятеля ми ходихме да гледаме едно жилище, но с брокер. Направихме грешка, че отидохме двамата и след огледа брокера ни накара да разпишем документ, че ако ще купуваме жилището трябва да е през него иначе ще плащаме неустойки. Брокера когато искаше да запише в документа нашите имена, ЕГН и адрес, аз си ги казах такива каквито са ми по лична карта, а приятелят ми си измисли имената и ЕГН- то, а адреса който каза е стар адрес на който се е водил и нямаше проблем, защото брокера не ни провери по лична карта. Въпросът ми е би ли имало проблем ако вземем имота на името на приятелят ми с адвокат, без намесата на брокера след като сме се подписали на документа, защото не можем да си позволим да дадем толкова пари на брокерската фирма. Дали брокерът може да съди приятелят ми и да иска да му се плати и на него? С приятелят ми нямаме брак! Благодаря Ви предварително!!!

"Гениален" план...(е, то в НК текстове има за всичко :) ) , а почтеността навярно е порок 8). Предполагам работите и нямате нищо против накрая на месеца да не си получите възнаграждението.

Не долюбвам АНИ, но това е договор и трябва да се спазва, след като сте изразили воля за това.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Покупка на имот

Мнениеот ivanov_p » 02 Мар 2014, 13:57

Лошо няма! някой ще осъди хитреците, аз ще събера дължимото, всеки трябва да живее.
Все пак колко по-хубав щеше да е светът без глупост...
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Покупка на имот

Мнениеот rosi12 » 02 Мар 2014, 14:21

Макар, че пак ще се повторя, но наистина не се притеснявам, че ще е на негово име а и почти цялата част от парите са негови, но по принцип искахме и двамата да сме собственици и това ще стане, но на по късен етап. Благодаря за този съвет!

n_ikito написа:Да помислим! С лекота, приятеля 'премята' за една комисионна. Още по-леко ще Ви 'преметне' за 1/2 от цената. :D


А това с възнаграждението съм съгласна до някъде, защото всеки иска да му бъде оценен труда, но бихте ли ми казали колко хора с нормална работа в България получават заплата или възнаграждение от 5- 6 хиляди лева, защото общата сумата която се взема от нас и продавача е такава. Не искам да се получава някакъв спор и да се измества темата, защото наистина всеки има различни виждания, а просто моля за съвет дали е добре да се постъпи по този начин и дали би се избегнала брокерската фирма!!!

bird_of_paradise написа:"Гениален" план...(е, то в НК текстове има за всичко :) ) , а почтеността навярно е порок 8). Предполагам работите и нямате нищо против накрая на месеца да не си получите възнаграждението.

Не долюбвам АНИ, но това е договор и трябва да се спазва, след като сте изразили воля за това.
rosi12
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 02 Мар 2014, 03:27

Re: Покупка на имот

Мнениеот bird_of_paradise » 02 Мар 2014, 15:27

rosi12 написа:А това с възнаграждението съм съгласна до някъде, защото всеки иска да му бъде оценен труда, но бихте ли ми казали колко хора с нормална работа в България получават заплата или възнаграждение от 5- 6 хиляди лева, защото общата сумата която се взема от нас и продавача е такава. Не искам да се получава някакъв спор и да се измества темата, защото наистина всеки има различни виждания, а просто моля за съвет дали е добре да се постъпи по този начин и дали би се избегнала брокерската фирма!!!

Не съм изместила ни на йота темата- посочих, че не е почтено да правите това, което обмисляте. Няма и да споря- въпрос на морални принципи, лисата или наличието на които няма да коментирам в светлината на написаното от вас.
Темата, в моите очи ( а, е ноторен факт, че съм последната, която ще защитава интересите на АНИ по ред причини) е следната- сключих договор с АНИ, по силата на който те следваше да намерят търсеният от мен имот. За услугата обещах да заплатя определено възнаграждение. Никой не ме е насилвал, бил, заплашвал, въвеждал в заблуждение, за да сключа този договор, респективно сумата за тази услуга бе точно определена към дата на сключването му.
Е, когато го намериха (искам този точно имот) моля помогнете как да ги прецакам, за свършената работа. Тука нещо посвършихме и сами, разбирате ли, направихме това- онова, защото още изначално обмислихме евентуални усложнения.

А, извинения се намират всякакви, те са като седалищните части- всеки си ги има.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Покупка на имот

Мнениеот kdkrastev1234 » 02 Мар 2014, 18:35

Аз пак ще кажа, купете имота и на ваше име без да се притеснявате от договора. Тия договори имат единствено сплашваща функция, аз поне не знам някой да е осъден по тях. Никой не може да ви задължи да ползвате фирма посредник, когато тя предлага по-висока цена. Щом сте договорили по-добра цена /а вероятно в акта ще впишете данъчната оценка/ не може да ви се търси отговорност. Запазете едно копие на обявата на фирмата с цената на имота, като доказателство и това е.
А варианта да се предоверите на трето лице наистина е високо рисков. На ваше място не бих го предпочел. Човешките отношения са много динамични. Всеки развод например е започнал с топли чувства, които често се израждат в тотална война.
advokat.k.krastev@gmail.com
https://justice-online.com/bg
kdkrastev1234
Потребител
 
Мнения: 631
Регистриран на: 27 Фев 2014, 08:22

Re: Покупка на имот

Мнениеот bird_of_paradise » 02 Мар 2014, 20:38

kdkrastev1234 написа:Аз пак ще кажа, купете имота и на ваше име без да се притеснявате от договора. :) ще ви апострофирам, за спорта, след като прочетох, че сте колега - има място за притеснение, докато договорът е в сила (писала съм неведнъж по този въпрос). Има елегантен начин да се измъкнат от това-да се свърже с адвокат, който след като прочете договора ще посочи пътя Тия договори имат единствено сплашваща функция, аз поне не знам някой да е осъден по тях. Фактът, че вие не знаете, не означава, че няма осъдителни решения по идентични договори за поръчка, налЕ! А, те стават все повече, колкото и да не ви се вярва. Никой не може да ви задължи да ползвате фирма посредник, когато тя предлага по-висока цена. Щом сте договорили по-добра цена /а вероятно в акта ще впишете данъчната оценка/ не може да ви се търси отговорност. Бихте ли ми обяснил това правило как го изведохте? Запазете едно копие на обявата на фирмата с цената на имота, като доказателство и това е...

:roll: ...
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Покупка на имот

Мнениеот kdkrastev1234 » 02 Мар 2014, 21:25

Щом е за спорта и аз ще отговоря:)
Дадох само предварително мнение и оценка на рисковете и вероятностите. Ясно е, че за по-точен анализ трябва да се види договора, да се преценят възраженията и практиката.
А питането е дали да се прехвърли имота на трето лице, за да се избегне неустойка по договор за посредничество. За мен рискът да бъде осъдена за неустойки по договор за посредничество е по-малък от риска, свързан с прехвърлянето на имота на друг. Ако смятате противното, просто го напишете:)
А при адекватна защита, шансовете на посредника да я си осъди и събере неустойката не са добри.
advokat.k.krastev@gmail.com
https://justice-online.com/bg
kdkrastev1234
Потребител
 
Мнения: 631
Регистриран на: 27 Фев 2014, 08:22

Re: Покупка на имот

Мнениеот rosi12 » 03 Мар 2014, 20:34

bird_of_paradise написа:За услугата обещах да заплатя определено възнаграждение. Никой не ме е насилвал, бил, заплашвал, въвеждал в заблуждение, за да сключа този договор, респективно сумата за тази услуга бе точно определена към дата на сключването му.
Е, когато го намериха (искам този точно имот) моля помогнете как да ги прецакам, за свършената работа. Тука нещо посвършихме и сами, разбирате ли, направихме това- онова, защото още изначално обмислихме евентуални усложнения.

А, извинения се намират всякакви, те са като седалищните части- всеки си ги има.


Просто не исках да влизам в подробности, но се налага! Не казвам, че сме прави с това което искаме да направим, но по принцип не сме наемали тази брокерска фирма, а работим с други две и се бяхме разбрали предварително с тях за парите, а на тази брокерска фирма се обадихме да попитаме за един имот понеже го харесахме от нета и се разбрахме и отидохме на оглед, а след огледа пред блока ни казаха сега да подпишем документа за оглед. На нас не ни дадоха екземпляр понеже имали само един в момента, ние го прочетохме внимателно, но нямаше как да не го подпишем и за това приятелят ми направи така. Та не мисля, че е свършена работа за 2000- 3000 лв. За това се обърнах към вас да ме посъветвате как да постъпим, за да избегнем брокерската фирма и дали е възможно, по какъв начин да вземем имота за да не ни търсят!
rosi12
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 02 Мар 2014, 03:27

Re: Покупка на имот

Мнениеот borovinka » 05 Мар 2014, 11:34

Ако и продавачите ви имат договор с тази АНИ (които и аз хич не долюбвам), значи имате проблем.
Преди продажбата се консултирайте с адвокат, каквото и да предприемете. Имайте предвид, че АНИ Ще ви гони до дупка - малцина са измъкналите се от съдебен конфликт с такива гадове и все шансът е в ръцете на Провидението (и съдебните умове). :roll: :twisted: :mrgreen:

Посочи ви се, че има елегантни начини да направите това, което ви се иска, но те не са из форумите. Консултирайте се с ВАШ (нает от вас) адвокат преди да правите каквото и да било.

П.С. Само за спорта да се включа и аз, че вариантът с "всичко на приятеля ми" не е добра идея. Не само защото АНИ ще си гони него (със или без истинските му имена, щото има и прокуратура и тази работа лесно се доказва), ами защото отпосле като охладнеят бурните чувства, не се знае дали камилата или камиларят...
Вие родители нямате ли си, които да искат да си купят един имот? (Само намек)
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Покупка на имот

Мнениеот barakuda » 05 Мар 2014, 11:45

Невероятна тема. Много обичам да чета такива неща - как да не се плати труда на някой, най-често брокер. И колко сме хитри, че сме дали друго име.
Абе вие не разбирате нещо или се правите на луди, включително колегата, дето дава съвети че това не е договор и прочие, че всеки труд трябва да се заплаща и всеки договор-да се изпълнява. Като не ти харесва, търси си сам имот, що звъниш по обявите на агенциите. Ееее, нямам думи просто. Нема такива олигофрени.
barakuda
Потребител
 
Мнения: 216
Регистриран на: 08 Ное 2013, 20:11

Re: Покупка на имот

Мнениеот lanfear » 05 Мар 2014, 12:12

Защото повечето обяви са на агенции. В имот.бг не можеш да видиш обявите на частни лица, ако не си регистриран, а за да си регистриран, май трябва да си агенция. В повечето други сайтове също е така. Вероятността ако си купувач, да си намериш нещо директно е много малка, и изисква много, ама много - много свободно време. Обаче дори и да приемем, че успееш, нали пак някой трябва да свърши нещата около сделката, проверки, документи - ако не знаеш как, а повечето хора, по мои наблюдения не знаят какво да правят - да не мислиш, че адвоката ще ти вземе много по - малко пари от агенцията? ;) Затова просто си намираш ДОБРА агенция.
А за това с вписването на неверни данни, нямам думи, но пък имам Наказателен кодекс.
Повечето хора живеят с мисълта, че едва ли не брокерите си поклащат крачката по цял ден и прибират едни баснословни суми. Което всъщност не е баш така. Защото докато намериш имот, който отговаря на всяко едно изискване на купувача, могат да минат месеци. Подготовката на един предварителен договор може и да е леко и приятно занимание, по принцип, но не и когато двете страни са решили да прецакат както другата страна, така и АНИ и се чудят как още да утежнят преговорите. Което е доста често срещано. Добрите агенции правят оценки на имотите, които предлагат, за да намерят правилната цена, което също не става за пет минути. Брокерите, за разлика от повечето клиенти нямат почивни дни, и правят огледи и в събота, и в неделя, и вечер до осем, девет, когато останалите вече са пред тв с трета бира.
Отплеснах се от темата.
Какво се случва, ако се продаде имот, като страните са се срещнали през агенция, но някак си са я прескочили?
Повечето агенции включват в договорите си клауза от типа - ако купи имота сам или чрез трети свързани лица, дължи комисионна в размер на... Трети свързани лица - родители, съпруг, лице, в което си с факт. съжителство, брат, сестра, и т.н. Умните агенции я включват и в протоколите си за оглед.
И в повечето агенции тази "наказателна" комисионна е завишена, примерно двойно, в сравнение с възнаграждението, което би се дължало, ако страните не се правеха на хитри лисици.
Как ще разбере АНИ, че сте сключили сделката - с отнемаща две минути и левче справка в icdastre. И делата се печелят съвсем успешно.
И още нещо - агенциите са по закон администратори на лични данни, т.е. могат да изискват, длъжни са да изискват, и са длъжни да съхраняват личните данни на клиентите си, и да не ги разпространяват. Не, че нещо, ама като идеш в банката, май не те питат искаш ли да ни кажеш номера си на л.к и егн-то си. ;) Ако толкова се притеснява човек, може да изискате да ви се покаже копие на у-то за вписване в регистъра, или да го проверите - имат го на сайтовете си обикновено.
И между другото, брокера не взима пет хиляди. Пет хиляди взима агенцията. И те се разпределят за заплата на брокера, който те е разхождал напред назад, за заплата на юриста, който ти е подготвил договора, проверил обстоятелствата около имота, и се е погрижил да са ти защитени интересите, за разходи за горивото, за офис консумативите, който не са малко, за изваждане на необходимите документи, в повечето случай, и евентуално ако нещо остане - за печалбата на фирмата. :)
lanfear
Потребител
 
Мнения: 182
Регистриран на: 15 Юли 2009, 09:40

Re: Покупка на имот

Мнениеот eurolinker » 05 Мар 2014, 12:27

Аз бих посъветвал всички колеги-юристи в случая да замълчат. Едни (като мен) поради съгласие с borovinкa/burd of paradise, други - да не си подритват хляба.
Съветите, намеците, коментарите до тук бяха предостатъчни.
Actio cum Deliberatio
eurolinker
Потребител
 
Мнения: 711
Регистриран на: 15 Яну 2010, 15:55

Re: Покупка на имот

Мнениеот rosi12 » 05 Мар 2014, 14:18

Благодаря за цялата информация която ми споделихте и за насоките които ми дадохте! За сега ще изчакаме с имота, ако решим да предприемем сделка ще споделя какво се е случило! Приятен ден на всички!
rosi12
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 02 Мар 2014, 03:27

Следваща

Назад към Покупко-продажба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


cron