начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Акт 15 , 16

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Акт 15 , 16

Мнениеот stany » 13 Авг 2009, 11:35

Направих покупка на имот с ПД, а на Акт 14 придобих нотариален акт за апартамента и идеална част от земята. имота е вече с разрешение за ползване ( можеби А16), но аз не съм разписвал никакви други документи - приложение 15 и 16 .В жилището не мога да се настаня защото няма ток , електромери , не работи асансьора и т.н. Имам парично задължение към строителя , но не смятам даго изпълня.Моля за съвет , какви да са последващите ми действия. Благодаря.
stany
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 13 Авг 2009, 10:50

Re: Акт 15 , 16

Мнениеот Melly » 13 Авг 2009, 11:48

stany написа:Направих покупка на имот с ПД, а на Акт 14 придобих нотариален акт за апартамента и идеална част от земята. имота е вече с разрешение за ползване ( можеби А16), но аз не съм разписвал никакви други документи - приложение 15 и 16 .В жилището не мога да се настаня защото няма ток , електромери , не работи асансьора и т.н. Имам парично задължение към строителя , но не смятам даго изпълня.Моля за съвет , какви да са последващите ми действия. Благодаря.


Ако искате да се впускате в нови приключения, които обезателно ще ви съсипят нервите за дълъг период от време напред, може да продължите да действате сам/а. :idea:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8004
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Акт 15 , 16

Мнениеот zelen » 14 Авг 2009, 12:00

stany написа:Направих покупка на имот с ПД, а на Акт 14 придобих нотариален акт за апартамента и идеална част от земята. имота е вече с разрешение за ползване ( можеби А16), но аз не съм разписвал никакви други документи - приложение 15 и 16 .В жилището не мога да се настаня защото няма ток , електромери , не работи асансьора и т.н. Имам парично задължение към строителя , но не смятам даго изпълня.Моля за съвет , какви да са последващите ми действия. Благодаря.


Правилно сте се ориентирали да на плащате повече преди строителя да си изпълни ангажимента към вас докрай.
За каква сума става въпрос?
zelen
Потребител
 
Мнения: 479
Регистриран на: 30 Апр 2006, 14:29
Местоположение: София област

Re: Акт 15 , 16

Мнениеот stany » 14 Авг 2009, 15:47

3500 евро.Нямам намерение да влизам в спор със строителя, защото смятам ,че няма да постигна нещо. какви са ми законовите основания да задържа парите , срока по предварителния дог. е изтекъл , имам и право на неустойка. Благодаря.
stany
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 13 Авг 2009, 10:50

Re: Акт 15 , 16

Мнениеот anserk » 16 Авг 2009, 17:58

stany написа:а на Акт 14 придобих нотариален акт за апартамента и идеална част от земята. имота е вече с разрешение за ползване ( можеби А16), но аз не съм разписвал никакви други документи - приложение 15 и 16 .В жилището не мога да се настаня защото няма ток , електромери , не работи асансьора и т.н.

Нещо не е така, както го описвате.На обр.14 сте придобили апртамент на груб строеж - без инсталации и довършителни работи, а може би и без дограма.Не се разбира обаче в ПД какви са условията, вкл. и изплащането на сумите. Освен това: ако имате РП, трябва да го държите в ръката си и там да четете вашето име и освен сградата като строеж още да е вписано и "ел.кабели НН", "ВиК връзки" и т.н.Ако строежът е 4-та категория няма протокол обр.16, а с констативен протокол обр.15, доклад на СН и др. документи по Наредбите се иска и издава Удостоверение за ползване. Виждала съм ПД, НОТАРИАЛНО ЗАВЕРЕНИ, в които се дава съгласие предприемача да ги предствлява до РП.
И на края: Вижте си клаузите в ПД. Електромерите в ГРТ(главното разпределително табло) са собственост на електроразпределителното дружество (напр.ЧЕЗ).Те ги монтират след РП и след като се плати такса за присъединяване, която е около 400 лв. на електромер. С попълнен списък по образец за строежа, схема на ГРТ, пари и РП се подава молба и те пускат тока.Ама трябва всички да поискат.Не става на парче.
Такива са откачените правила, наредби и прктиката.
anserk
Активен потребител
 
Мнения: 1197
Регистриран на: 04 Юни 2009, 11:56
Местоположение: София

Re: Акт 15 , 16

Мнениеот stany » 17 Авг 2009, 09:15

Значи аз предобивам ап. на А14 , когато на строителя привеждам голяма част от парите. На РП подп.от арх. на Общината , моето име не фигурира , а приложение 15 също не фигурирам - него единствено го видях в банката , занесено е от строителя , защото и на пр15 му дължа пари.Молба за вкл.към ЕОН не съм подавал. ПД не е нотар.заверен , и никъде не пише че давам права на Строителя да ме представлява.За инсталацията със сигурност не е изпитвана , защото аз я пробвах с външно захр. и има проблеми .Благодаря на anserk ako ми отговори.
stany
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 13 Авг 2009, 10:50

Re: Акт 15 , 16

Мнениеот iceman » 17 Авг 2009, 09:51

Какво означава "ПД" - ако е предварителен договор, то все още нищо те сте купили и затова няма да ви има в документите по строежа
iceman
Младши потребител
 
Мнения: 22
Регистриран на: 08 Фев 2007, 12:54

Re: Акт 15 , 16

Мнениеот anserk » 17 Авг 2009, 09:55

Разбира се, че ще Ви отговоря!Нали това ми е работата като строителен надзор.
Подразбира се, че строителя е теглил кредит от банка (няма лошо) и залога е по всяка вероятност недвижима собственост( не споменавам процента на лихвите).Затова е бързал с РП. Явно има съществени нарушения (не без съгласието на гл. архитект).Но ако се обърнете към РДНСК и поискате проверка на законосъобразността на издаденото РП, има опасност да го отменят и да стане по-лошо. Разбира се, че трябва да фигурирате в РП като Възложител (съсобственик на УПИ-то и на апартамент) и не само вие, а всички останали, които са си купили апартаменти на обр.14, вкл. общината като собственик на СВКО(сградното водопроводно и канално отклонение) и ЕОН (ГРТ и Ел.захранването на сградата).
Съвет: идете все пак при предприемача и поискайте оригинал на РП, архитектурния проект с мокрите печати на апартаментите, удостоверението от кадастъра, че сградата е на несена, конст.протокол обр.15, екзекутивен проект(ако е правен) и ТЕХНИЧЕСКИЯ ПАСПОРТ.Ако не ви ги даде, поискайте заверени копия от общината.След това, както ви съветва
Melly написа:Melly
идете при адвокат.Ще разгледа строителните книжа и ще ви даде ПРАВЕН съвет, как да спестите останалите евра, поради нарушаване на договорните клаузи.
Сам няма да се справите със предприемача щом става дума за ПАРИ.
А с ЕОН явно ще се оправяте с останалите съсобственици без предприемача.
anserk
Активен потребител
 
Мнения: 1197
Регистриран на: 04 Юни 2009, 11:56
Местоположение: София

Re: Акт 15 , 16

Мнениеот anserk » 17 Авг 2009, 10:31

iceman написа:iceman на 17 Авг 2009 08:51 am
Какво означава "ПД" - ако е предварителен договор, то все още нищо те сте купили и затова няма да ви има в документите по строежа

За сведение: След подписване на обр.14 по процедура се издава Нотариален акт за имот на ГРУБ СТРОЕЖ , а в случая са прехвърлени и ид.ч.от земята.Затова от този момент той става ВЪЗЛОЖИТЕЛ по смисъла на закона и без неговия подпис нищо по-нататък не става.Е, не говорим че трябва да отиде в данъчното и да си подпълни декларация и да започне да плаща 50% данък. Не се прави, но ще дойде и този момент. При предаване на строежа за нас е важен НА за груб строеж, а ПД е за адвокатите, ако има съдебен спор. След РП собствениците ако искат си вадят КНА- иначе при нъжда се легитимират с куп книжа.
Дано сме били полезни!
anserk
Активен потребител
 
Мнения: 1197
Регистриран на: 04 Юни 2009, 11:56
Местоположение: София

Re: Акт 15 , 16

Мнениеот stany » 17 Авг 2009, 11:07

Благодаря на anserk за отговора , виждам че съм попаднал в голяма каша , но в тази държава с пари всеки си прави каквото иска , в момента строителя загражда част от входното антре , за да увиличи ателието на кота 0 общо взето продължават с разшеряванията в двора. Ще се стрещна с предприамача за документите и да поговорим за парите , след това най вероятно ще се обърна към адвокат.Благодаря още един път.
stany
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 13 Авг 2009, 10:50


Назад към Покупко-продажба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


cron