начало
Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието

Връщане на капаро от продавача

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Връщане на капаро от продавача

Мнениеот penev75 » 29 Апр 2009, 20:50

Здравейте
През септември месец 2008 г. дадох капаро за покупка на жилище в размер на 10% от сумата - 6200 EUR. При даването на парите беше подписан предварителен договор, в който пише, че останалата сума ще бъде платена с банков кредит. Преди подписването на договора бяха обследвани доходите ни и банката устно ни потвърди, че с нашите доходи исканата от нас сума не е проблем. Уви нямах опит с банките и не поисках банкова референция за това. В последствие започна "кризата" и банките спряха да отпускат кредити. Или по-точно отпускаха кредити при съвсем други условия. Въпросната банка ни отпусна кредит, който е с 20 000 евро по-малко от исканата сума. Пробвахме във втора и след това в трета банка. Навсякъде отговора беше един и същ. На практика никоя банка не даваше кредит. В крайна сметка срока по предварителния договор след като беше продължен с още един месец изтече и купувача отиде при нотариуса, където беше подписан протокол, че предварителния договор е нищожен.

Бих искал да си получа парите от капарото. Или поне част от тях. Консултирах се с адвокат. Той ми се скара, че не съм потърсил услугите на юрист при подписването на договора. Приемам тази критика и съжалявам, че не съм го направил, но всичко вече се е случило. Адвоката ме посъветва да заведа дело в което е сигурен, че ще спечеля, тъй като в договора пише, че останалите пари ще бъдат изплатени с банков кредит.

Преди няколко дни имахме среща с продавача. Тогава той ме информира, че няма намерения да ми върне нищо от капарото. Казах му, че това никак не ме устройва и смятам да заведа дело срещу него. Той реагира остро и каза добре да преценя възможностите си преди да заведа дело, тъй като съм щял да се набутам и с разноските по делото и за адвокат.

Днес ми се обади (чрез посредни - агенцията за недвижими имоти) и каза, че апартамента е продаден на много по ниска цена и може да ми даде 1000 EUR след подписване на документ, че нямам претенции към него. Имам срок да дам отговор до обяд на следващия ден. Смятам да не приемам офертата.

Моля за професионално съдействие естествено срещу заплащане. Бих си платил за всеки професионален съвет.
penev75
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 08 Фев 2008, 12:33

Re: Връщане на капаро от продавача

Мнениеот galiushina » 29 Апр 2009, 21:35

drug put poglednete prognozite za tsenite na imotite
galiushina
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 07 Юни 2008, 16:38

Re: Връщане на капаро от продавача

Мнениеот ivan_lawyer » 29 Апр 2009, 21:53

Би могло да се иска обявяване на договора за окончателен, но това е лош вариант, тъй като цените са по-ниски.

Възможно е договора да е структуриран по такъв начин, че да се говори за срочно условно събитие - тоест, договора влиза в сила, ако бъде набавен банков кредит - в такъв случай, капарото се връща, ако не се намери кредита, а това е доказуемо.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5232
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Връщане на капаро от продавача

Мнениеот finnan » 29 Апр 2009, 21:57

Зависи от договора Ви, трябва някой клега да го погледне.
Евентуално да претендирате невъзможност за изпълнение и да се прекрати договора по право, тогава би трябвало да Ви се върне капарото, но ... зависи

Успех
finnan
Младши потребител
 
Мнения: 61
Регистриран на: 12 Яну 2009, 21:32

Re: Връщане на капаро от продавача

Мнениеот penev75 » 30 Апр 2009, 18:06

Днес договора го прегледа адвокат. Каза, че нямам почти никакви шансове в съда. Единственото ми спасение е, че в момента има други купувачи с които е подписан предварителен договор. Продавача се страхува да не заведа дело срещу него и по този начин да осуетя евентуалната продажба.

Между другото не трябва ли продавача да ме информира при продажбата на апартамента и евентуално да имам някакво предимство при покупката пред новите кандидат купувачи. Имота сега се продава на цена много по-ниска от минималната, която на мен ми е предложена до момента.
penev75
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 08 Фев 2008, 12:33

Re: Връщане на капаро от продавача

Мнениеот ivan_lawyer » 30 Апр 2009, 18:20

Нямате предимство в чисто житейски смисъл, но на практика, нито един нормален човек, няма да купи имот с проблем (скрита картина).

Така, че - Ваша е волята, дали да продължите натиска - да Ви върнат капарото - 6 000 евро, а това са много пари, или да преглътнете.

Адвокат, който Ви е дал мнение в рамките на същата консултация е доста посредствен - доста неопитен.

Има две и двеста, не само едно и две.

Тук сме най-добрите консултанти, най-добрите диагностици, бих казал, въпреки това се въздържаме да Ви насочим към решение.

Не се съветвайте със случайни адвокати - погледнете в този форум - навсякъде има благодарности за съветите.

Разбира се - Вие трябва да намерите един реален, изпълнителен човек, който да претвори в действителност съветите.

Относно горното - възможно е да греша аз, а Вие да сте прав.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5232
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Връщане на капаро от продавача

Мнениеот penev75 » 30 Апр 2009, 18:50

Ох честно казано съм адски объркан.

Знам, че тук пишат и четат много адвокати и именно поради тази причина зададох въпроса си и тук. Бих искал проблема ми да се реши по възможно най-благоприятния за мен сценарий. Уви не мога да преценя какви са шансовете ми при едно дело.

Днес отхвърлих офертата от 1000 EUR, за която бях писал в първия пост. За сега нямам отговор от негова страна и не знам какви действия да предприема. Сега са доста почивните дни и честно казано това малко ме притеснява.

Бих се радвал ако някой ми препоръча добър адвокат в Стара Загора.
penev75
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 08 Фев 2008, 12:33

Re: Връщане на капаро от продавача

Мнениеот ivan_lawyer » 30 Апр 2009, 18:55

Аз имах един клиент, който се казваше така - Бехар, известен е като личност, както и да е.

Та той ми каза един път така - момче, виждам те, че си пъргав, я да ти кажа една приказка, която на мен моя баща ми е казал.

"Докато можеш да мърдаш, гледай да се оправяш без адвокати и лекари".

Не знам дали го цитирам правилно - все пак са минали поне 6 години оттогава.

Та и аз така Ви съветвам - не сте за операция, няма нищо за съдене, изчакайте.

Отложено дело, спечелено дело.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5232
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Връщане на капаро от продавача

Мнениеот penev75 » 04 Май 2009, 23:41

Абе то хубаво да се оправям без съд и без адвокати, ама ще изпусна момента да го поизнудя. Сегашните купувачи ще купят апартамента и няма да го е страх, че едно бъдещо дело може да му навреди толкова.
penev75
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 08 Фев 2008, 12:33


Назад към Покупко-продажба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


cron