начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Правомощия на нотариус

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Правомощия на нотариус

Мнениеот marito1 » 18 Яну 2023, 23:06

Здравейте,
не зная точно къде да пусна запитването си...
Проблемът ми е следния: инвеститор и строител съм. Днес бях на сделка, прехвърлих земя и сграда върху нея, изградена в груб строеж /акт 14, чл. 181/, с ангажимент за въвеждане на сградата в експлоатация. Предоставих на нотариуса всички строителни книжа - копия и в оригинал/нот. акт за земя, разрешение за строеж, скици земя и сграда, архитектурен проект, акт 14, чл. 181..../. След сделката нотариусът отказа да ми върне строителните книжа - оригинали. Не били вече мои, ще ги върнела на купувача...Има ли законово основание за това? Чия собственост са строителните книжа, за първи път ми се случва. Да не коментирам, че според нотариуса не бил ми необходим и НА за продажбата...

Благодаря!
marito1
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 18 Яну 2023, 22:46

Re: Правомощия на нотариус

Мнениеот berto » 19 Яну 2023, 00:09

Това, че са за купувача е логично, защото трябва при бъдещи прехвърляния да се доказва как е стигнала собствеността до Вашия купувач, т.е. последният трябва да доказва, следователно за да има доказателства, те трябва да са у него. След като вече земята не е Ваша (а и постройката върху нея), то тогава няма смисъл да ги държите Вие. Кажете на нотариуса да Ви направи копия на документите пред Вас на принтера в кантората, за да имате поне копия. При евентуално дело в съда (което не Ви пожелавам, защото са тромави и скъпи) копията ще са валидно доказателство за това, което се твърди / не се твърди , се е или не се е случило.

Ако не бъркам нотариалните актове са официални разпоредителни (диспозитивни) документи, а строителните книжа са официални удостоверителни (свидетелстващи) документи. Това има значение най-вече за един евентуален процес.

Поискайте препис на въпросния нотариален акт, за да не искате от службата по вписванията, той ще Ви издаде копие, което ще остане за вас. То трябва да е досущ като изповядания оригинал.

Колкото до това, че не е необходим нотариален акт за продажбата, това са пълни глупости. Колкото по-назад се търси собствеността, толкова по-добре, защото е сигурно, че няма пропуски и титулярът на правото на собственост е този, който представя документите, а не някой самозванец.
berto
Потребител
 
Мнения: 312
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Правомощия на нотариус

Мнениеот stozashto » 19 Яну 2023, 08:44

Ако се върнем в началото на Вашето изложение, щом сте "инвеститор" и "строител", би следвало да знаете чия собственост са строителните книжа, независимо кой е задължен да ги съставя по време на строителството и кой е задължен да ги съхранява до въвеждане в експлоатация на строежа.
Съгласно ЗУТ "инвеститорът" няма отношение към строежа. Той има евентуално взаимоотношения с възложителя, чиито инвестиционни сили липсват или недостигат, но тези взаимоотношения са договорени на друга законова основа и не са свързани със строителните книжа (съгласно настоящата редакция на ЗУТ участниците в строителния инвестиционен процес са възложител, проектант, консултант, строител и строителен надзор, легитимирани отново според разпоредбите на ЗУТ).
Съгласно ЗУТ строителят участва в строителния процес на основание сключен писмен договор, като има определени задължения, свързани и със строителните книжа. В случай, че като физическо лице не притежавате никаква реална или идеална част от имота или от строежа след продажбата, в качеството Ви на "строител" сключете нов или препотвърдете стария договор за строителство с новите възложители (собственици), и на това основание ще имате право да получите строителните книжа. Ако сте собственик на някаква част, като физическо лице, то Вие сте в пълното си право най-малко на достъп по всяко време до оригиналите на тези книжа, в качеството Ви на съсобственик и съвъзложител на строежа.
stozashto
Младши потребител
 
Мнения: 45
Регистриран на: 21 Юни 2013, 16:32

Re: Правомощия на нотариус

Мнениеот marito1 » 19 Яну 2023, 10:06

Здравейте, благодаря за отговора Ви!
Инвеститор и строител е фирмата ми, като инвеститор продавам, но като строител довършвам до въвеждане в експлоатация.
Смятам, че като строител би следвало оригиналите на всички строителни книжа да ми бъдат върнати.
Имам договор с купувача да въведа сградата в експлоатация - следва акт 15 и акт 16./предоставен на нотариуса/ Сделката по взаимно съгласие се изповяда на акт 14.
Има ли законово основание нотариусът да не ми предостави обратно оригиналите?
marito1
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 18 Яну 2023, 22:46

Re: Правомощия на нотариус

Мнениеот stozashto » 22 Яну 2023, 11:52

Оригиналите на строителните книжа са собственост на възложителя. Той решава у кого да бъдат вече съставените документи. За следващите, които ще бъдат съставени, има съответни текстове в ЗУТ.
stozashto
Младши потребител
 
Мнения: 45
Регистриран на: 21 Юни 2013, 16:32

Re: Правомощия на нотариус

Мнениеот guest1 » 22 Яну 2023, 17:25

stozashto написа:Оригиналите на строителните книжа са собственост на възложителя.

До тук ... Ок.
Но кой е възложител - за конкретните дейности? Не е ли собственика- към момента?
След покупко-продажбата - автора е "никакъв" по отношение на имота.

marito1 написа:Имам договор с купувача да въведа сградата в експлоатация - следва акт 15 и акт 16./предоставен на нотариуса/

Имате, но там сте само изпълнител - възложител е новия собственик и всички документи оттук-нататък ще отиват при него.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Правомощия на нотариус

Мнениеот stozashto » 26 Яну 2023, 08:29

guest1 написа:
stozashto написа:Оригиналите на строителните книжа са собственост на възложителя.

До тук ... Ок.
Но кой е възложител - за конкретните дейности? Не е ли собственика- към момента?
След покупко-продажбата - автора е "никакъв" по отношение на имота.

marito1 написа:Имам договор с купувача да въведа сградата в експлоатация - следва акт 15 и акт 16./предоставен на нотариуса/

Имате, но там сте само изпълнител - възложител е новия собственик и всички документи оттук-нататък ще отиват при него.


Липсата на документи и използването на разговорни "термини" и изрази води до неяснота и разводняване на всяка дискусия.
1. Възложител/и в ПИ/УПИ е/са собственикът/собствениците на ПИ/УПИ, носителят/носителите на учредено право на строеж в същия/те ПИ/УПИ и всеки, който има право да строи по специален закон в същия/те ПИ/УПИ. Ако питащото физическо или юридическо лице притежава необходимите документи, с които да докаже едно от тези качества, значи притежава права на възложител по ЗУТ, съответно има право на достъп до оригиналите на всички документи, отнасящи се до ПИ/УПИ и изпълнения строеж там. Тъй като вероятно собствеността, за която говорим не е еднолична, а е съсобственост, мнозинството от съсобствениците решава КОЙ, КЪДЕ и КАК да СЪХРАНЯВА оригиналните документи, които са съставени до промяната на собствеността.
2. Договор "за въвеждане" на сградата в експлоатация не съществува. Вероятно става дума за договор между възложител и строител за изпълнение на довършителни работи, със съставяне на съпътстващите ги актове и протоколи, които се съставят от строителя (с който е сключен договор за изпълнение на довършителните работи след покупко-продажбата), съхраняват се от него в оригинал и след завършването на строежа и съставяне на Акт 15 се предават в оригинал на възложителя, като за строителя остава само Акт 15 в оригинал, заедно с ангажиментите в рамките на гаранционните срокове. Подписване на акт 16 и издаване на разрешение за ползване има при сгради висока категория, въвеждани от ДПК, но след окончателен доклад, изготвен от консултантска фирма.
3. За сгради от ниска категория се издава удостоверение за въвеждане в експлоатация, отново след съставяне на акт 15, докъдето е участието на строителя, с оставащите му ангажименти в рамките на гаранционните срокове, отново след окончателен доклад, изготвен от консултантска фирма.
*** Единственият документ, който се прилага В ОРИГИНАЛ към окончателния доклад за административния архив на въвеждащия орган, е Акт 15, поради което се съставя в няколко еднообразни оригинални екземпляра, за да има за всички... участници в строителството.
За повече подробности четете ЗУТ и наредбите към него - бавно и внимателно... :)
Ако пак не е ясно, помислете кой съхранява оригинала на автомобилния талон и на сервизната книжка, след продажбата на автомобила... Не е съвсем същото, но е ориентиращо. :)
stozashto
Младши потребител
 
Мнения: 45
Регистриран на: 21 Юни 2013, 16:32


Назад към Покупко-продажба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


cron