начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Пълномощни за Покупка на имот от много наследници

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Пълномощни за Покупка на имот от много наследници

Мнениеот xnikolanx » 25 Май 2022, 20:42

Здравейте, искам за закупя имот (съседна земеделска земя, с която имам обща граница) от много наследници. Проблема е, че някои от наследниците не искат да присъстват на сделката пред нотариуса - иначе нямат против да ми го продадат. Например едната баба на 90г. Тя живее в село. Сина ѝ каза, че е съгласен да го продаде, но е проблем да я води до нотариус да му изкара пълномощно и не иска да го прави, защото ѝ ставало лошо като пътувала. Другите наследници са в Ямбол, Бургас и Пазарджик. Имота е почти 10дка и се намира в землището на бургаско село (31км южно от Бургас).

Нотариус ми каза, че има вариант аз да представлявам всички наследници, които ме упълномощят, възможно е това да са всички наследници и да си го продам на себе си, като на упълномощилите да заплатя разбира се по банков път или лично. Аз бих се наел да обиколя всичките наследници и да ми изкарат пълномощно в най-близките си градове, с което пълномощно да ги представлявам пред нотариуса и да го продам на себе си.


Но как да изкарам пълномощно от бабата, която не иска да излиза от селото си? Има ли законов начин, и ако да какъв?


Другото, което е, ако успея някак да изкарам пълномощно и от бабата, и от всички останали наследници, а сделката мине успешно - представлявайки наследниците и продавайки го на себе си, то такава сделка може ли да бъде развалена в бъдеще? (както дарение може да бъде развалено)
xnikolanx
Младши потребител
 
Мнения: 83
Регистриран на: 15 Сеп 2010, 01:04

Re: Пълномощни за Покупка на имот от много наследници

Мнениеот errant_lawyer » 25 Май 2022, 21:20

Здравейте,

нотариалните производства (с изключение може би на правните сделки с нотариален акт) могат да се извършват и извън кантората на нотариуса, т.е. трябва да намерите нотариус, който да се съгласи да удостовери подписа и съдържанието на пълномощното в дома на бабата. Затова ще се дължи такса, която ще е с 50% по-висока от нормалната такса.

По втория Ви въпрос - за да си гарантирате, че, ако някой реши да предяви иск, то същият ще е неоснователен, в текста на пълномощното запишете:
1. Че представляваният се съгласява пълномощникът да договоря сам със себе си;
2. Посочете точната сума, за която пълномощникът следва да продаде имота.
errant_lawyer
Потребител
 
Мнения: 149
Регистриран на: 10 Апр 2021, 10:53

Re: Пълномощни за Покупка на имот от много наследници

Мнениеот xnikolanx » 25 Май 2022, 21:30

errant_lawyer написа:Здравейте,

нотариалните производства (с изключение може би на правните сделки с нотариален акт) могат да се извършват и извън кантората на нотариуса, т.е. трябва да намерите нотариус, който да се съгласи да удостовери подписа и съдържанието на пълномощното в дома на бабата. Затова ще се дължи такса, която ще е с 50% по-висока от нормалната такса.

По втория Ви въпрос - за да си гарантирате, че, ако някой реши да предяви иск, то същият ще е неоснователен, в текста на пълномощното запишете:
1. Че представляваният се съгласява пълномощникът да договоря сам със себе си;
2. Посочете точната сума, за която пълномощникът следва да продаде имота.

Благодаря! А тези пълномощни какъв срок на годност имат? До кога ще важат? За да знам с какво време разполагам да се организирам да ги изпосъбера :)
xnikolanx
Младши потребител
 
Мнения: 83
Регистриран на: 15 Сеп 2010, 01:04

Re: Пълномощни за Покупка на имот от много наследници

Мнениеот errant_lawyer » 25 Май 2022, 21:57

Здравейте,

обикновено пълномощните не са ограничени със срок и аз никога не съм виждал пълномощно ограничено със срок (това обаче не означава, че е невъзможно).
Съгласно закона упълномощаването се прекратява с оттеглянето му или с отказването от него, със смъртта на упълномощителя или на пълномощника или с поставянето им под запрещение, а когато упълномощител или пълномощник са юридически лица - с прекратяването им.
Така че аз бих оставил посещението при бабата за последно и после веднага бих изповядал сделката.
Трябва да съобразите и че ще ви трябват и допълнителни документи при изповядването на сделката, за което също ще Ви е необходимо съдействие на поне един от наследниците (удостоверение за наследници, скица на имота, данъчна оценка и т.н.).
errant_lawyer
Потребител
 
Мнения: 149
Регистриран на: 10 Апр 2021, 10:53

Re: Пълномощни за Покупка на имот от много наследници

Мнениеот berto » 25 Май 2022, 23:13

Хубаво сте решил да КУПУВАТЕ, защото дарението е рисково начинание. Гледайте всичко да мине по банков път с плащанията на дяловете идеални части от парцела, за да имате доказателства (за всеки случай). Категорично не правете дарение, това е опасно и шансът да се развали е голям, в сравнение с продажбата, където шансът е малък, защото продажбата е възмездна сделка.

Направете си железни пълномощни и добре правите, че мислите да обиколите градовете на съсобствениците, защото така шансът да кажат: "ами, той ни измами, щото нотариусът е негов" намалява (даже изчезва). А и като видят за колко малко земя става въпрос, а и като се има предвид, че ще я купите, а не че ще Ви я дарят, шансът да се развалят тия потенциални сделки просто е равен на 0.

Успех!
berto
Потребител
 
Мнения: 312
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Пълномощни за Покупка на имот от много наследници

Мнениеот guest1 » 26 Май 2022, 09:24

errant_lawyer написа:обикновено пълномощните не са ограничени със срок и аз никога не съм виждал пълномощно ограничено със срок (това обаче не означава, че е невъзможно).

Интересно твърдение, защото изричните пълномощни са точно такива.
Вярно, че не става дума за ограничение във времето, а упълномощаване за извършване на конкретно действие - „Да продаде имота ми”, „Да ме представлява в съдебното производство” …
След това пълномощното вече не действа.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Пълномощни за Покупка на имот от много наследници

Мнениеот guest1 » 26 Май 2022, 09:39

xnikolanx написа:Но как да изкарам пълномощно от бабата, която не иска да излиза от селото си? Има ли законов начин, и ако да какъв?

Въпросното пълномощно може да бъде удостоверено (подписа и съдържанието) от кмета (заместник-кмет, секретар, кметски наместник) на населеното място/общината.
Чл. 83 от ЗННД.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Покупко-продажба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


cron