начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Може ли полицай да проверява по ЗМВР за лични документи след

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Може ли полицай да проверява по ЗМВР за лични документи след

Мнениеот tomov2 » 19 Апр 2022, 09:47

Може ли полицай да проверява по ЗМВР за лични документи след края на работното му време?


Има ли правомощия полицай да осъществява полицейски правомощия(например да извършва проверки на документи), извън работно време, по време на отпуск, болнични и тн.
Денонощни ли са полицейските правомощия, или само докато е работното му време?
Същия въпрос и за прокурор-денонощни ли са прокурорските правомощия, може ли прокурор да издава валидни прокурорски актове по време на отпуск, болнични, след края на работното му време?
tomov2
Младши потребител
 
Мнения: 42
Регистриран на: 05 Яну 2015, 10:42

Re: Може ли полицай да проверява по ЗМВР за лични документи

Мнениеот kpts_ » 21 Апр 2022, 11:12

tomov2 написа:Може ли полицай да проверява по ЗМВР за лични документи след края на работното му време?

Може.
kpts_
Потребител
 
Мнения: 146
Регистриран на: 15 Авг 2014, 22:42

Re: Може ли полицай да проверява по ЗМВР за лични документи

Мнениеот tomov2 » 27 Апр 2022, 07:12

И откъде намирате законова опора,че полицейските правомощия са денонощни, а не само в рамките на работното му време?

По тази логика, излиза,че полицай може да упражнява полицейски правомощия по време на отпуск, или болничен.
Или , че прокурор-може да издава валидни актове по време на отпуск, или след работно време или, че данъчен може да прави валидни данъчни ревизии, по време на болничен.

Дали властническите правомощия, не могат да бъдат валидно изпълнявани по време на работното време, и това не важи ли за който и да е орган на власт?

Ако например полицай след работно време , ако намери за нужно да извърши личен обиск по реда на ЗМВР как валидно ще издаде задължителния протокол за обиска-по чл. 82 ЗМВР(или си носи бланки-докато е на пазара, за всеки случай), как ще го завери деловодно, и дали ако се стигне до прокурор и съд по някаква причина ще бъдат приети за валидни действия, извън работно време?

И може ли полицай, след края на работно време да издава правно валидна заповед за задържане-по чл. 74 ЗМВР. Все си мисля, че такава заповед може да бъде издадена валидно, ако полицая действа в работно време.

Извън работно време, си мисля,че полицай може при проблем-да извика колегите си, да бъде свидетел, но не и да упражнява правомощия като орган на власт. Тези правомощия-само в работно време.
Ако твърдите друго-какъв е законовия аргумент, и можете ли да посочите съдебна практика,че съд е приел за валидни действия на полицай, прокурор, данъчен и тн-извън работното му време, и когато няма спор,че дадения акт е издаден след края на законоустановеното работно време, и не е налице дежурство?
tomov2
Младши потребител
 
Мнения: 42
Регистриран на: 05 Яну 2015, 10:42

Re: Може ли полицай да проверява по ЗМВР за лични документи

Мнениеот bvoykov » 27 Апр 2022, 11:33

Опората е в общия принцип за непрекъснато осъществяване на държавната дейност. Приемането на противното би довело до абсурдни изводи, като например, че президентът не е президент извън "официалното" му работно време, като същото важи и за членовете на министерския съвет и народните представители. Да се възприеме, че орган на власт има работно време би означавало, че когато четем новини от сорта на "депутатите заседаваха до късни часове, за да приемат еди-кой-си закон", едва ли не този закон е жестоко неконституционосъобразен. Не съм виждал някой да е повдигал въпросът следвало ли е даден служител, че и магистрат, да е в "работно време", за да осъществява правомощията си. На всичкото отгоре, в частност магистратите, за тях съществуват етични кодекси, които ги ограничават откъм поведение не само по време на службата, но и извън нея, т.е. те не спират да са магистрати, дори и когато "не са на работа". Значи, не може да задължаваш някой да ти спазва етични правила, когато не е на работа, а после да твърдиш, че издава незаконосъобразни актове, защото не бил на работа. Това дали е следвало да работи или не се преценява през призмата на това има ли нарушение на трудовото законодателство и следва ли да му се плати извънреден труд. Колко магистрати има, които седят след работно време да пишат, някои даже си вземат и отпуск, поне така съм чувал и са ми разказвали. Тези решения какви трябва да са, нищожни? Как ще установиш кога го е писал магистратът решението или то трябва да го има в залата, за да кажеш "аа, ти нямаш право да си тук, щото не трябва да си на работа!".
Аз практика не намирам или защото никога не е бил поставян този въпрос, или защото отговорът му е ясен. Това дали ще може да се снабди с бланки и други работи или да входира заповедта за задържане в деловодство са чисто технически пречки, които биха обусловили незаконосъобразност на акта не поради липса на компетентност, а поради неспазване примерно на правната форма. Аз съвсем не съм с убеждението, че редовият полицай патрулира с готов кочан заповеди за задържане, не съм запознат с практиката им, но според мен тези заповеди ги пишат едва след като "се приберат" със задържания човек. Това дали полицай или прокурор се е заял с някого и му се е "направил", като му е поискал лична карта и други неща, не защото има някакво законово основание, а просто ей така, извън работно време е въпрос, който следва да се разглежда през призмата на това дали правомощията са упражнени в съответствие с целта на закона и имало и е съответната законова причина да бъде сторено това. Евентуално, ако е било заради "личен" да кажем конфликт, може да се повдигне въпроса за извършено дисциплинарно или етично нарушение (уронване на престижа на службата и т.н.). За мен отговорът на въпроса е ясен и се илюстрира с простото съждение, че не е необходимо човек да погледне през прозроеца, за да разбере, че небето е синьо. Ако Вие смятате, че има практика в обратния смисъл, докажете го, защото пък от моята гледна точка аз не виждам законова опора упражнено правомощие в извън работно време да бъде незаконосъобразно само поради това обстоятелство, тъй като самата дума "работно време" произтича от "работа" и "труд", което е предмет на правоотношения по полагане на труд, в които обикновено лицето, спрямо което са "използвани" правомощията, няма никакво качество. Те първа ще ми е интересно да видя как и поради какъв начин подсъдим бива оправдан или делото върнато на стадия на досъдебното производство, щото прокурорът не е внесъл обвинителния си акт в работно време или не е извършвал процесуални действия в работно време :D
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 522
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Може ли полицай да проверява по ЗМВР за лични документи

Мнениеот tomov2 » 27 Апр 2022, 17:35

Не мисля,че това е аргумент. "Държавната дейност" (каквото и да значи това) ще се извършва непрекъснато от други длъжностни лица, докато даденото лице не е на работа.
Все пак, юридическото лице, където се извършва дадената държавна дейност продължава да съществува, и докато работещ там е в отпуск.
Мнението ми е, за което не намирам съдебна практика, нито за ,нито против, че ако се докаже упражняване на властнически правомощия, по време на отпуск, болничен, извън работно време, това би било незаконно, в частност, ако лице бъде задържано от полицай, доказано действащ извън работно време, или по време на годишния си отпуск то това е самостоятелно основание за отмяна на принудителната административна мярка.
Данъчна ревизия от ревизор в отпуск, болничен, или извън работно време едва ли е законна. И тн.
tomov2
Младши потребител
 
Мнения: 42
Регистриран на: 05 Яну 2015, 10:42

Re: Може ли полицай да проверява по ЗМВР за лични документи

Мнениеот nikodim77 » 28 Апр 2022, 00:10

tomov2,
Мисля, освен че, влизате в полемики и то със специалист, който си е направил труда да Ви отговори обстойно и аналитично (bvoykov), то май търсите под вол теле…?!
Това е тясно специализиран форум, а не „БГ-мама”!
Аналогиите и сравненията Ви са извън логиката и най-вече правната същност на нещата:
Полицейският служител е такъв денонощно! При вида на извършване на противоправно действие той е длъжен да действа съгласно установените законови и подзаконови норми, които ръководят неговите действия и поведение. Ако служителят е в отпуск, почивка или въобще както пишете, е в извънработно време, то той може да осъществи проверка на нечия самоличност при данни, че обектът на проверката е издирвано лице, лице, което представлява заплаха за общ. ред, лице, което е извършило или извършва противоправно действие/я/! Просто, процедурата е малко по-различна. Той задържа нарушителя, за което уведомява незабавно дежурната част в РУ на МВР, а ако е изън района му, то тогава на съответен телефон или нанационалния такъв – „112”, като изчаква своите колеги, които да предпремат последващите действия по установяване и ако е неободимо, задържане на лицето. От там на сетне полицаят в почивка, изготвя докладна, представя и показания ако е необходимо и си заминава! Никой служител наМВР, който е в извънработно време не издава заповед за задържане!!! Дори и ако е в работно време, то тази заповед обикновено не я издава този, който е задържал нарушителя, а друг служител.
Относно примера ви с обиска и протокола:
Не не задължително да прави обиск, до идване на служителите, които са приели сигнала на колегата си, но ако все пак се наложи той да се увери, че лицето няма опасни предмети или такива, обект на престъпление, то може да разпореди нарушителят да извади съдържащите се в него вещи. Та дори, ако все пак направи обиск, то законът не му вменява да носи образци (кочани), а е достатъчно да намери свидетел и да състави собственоръчно протокол, който да съдържа необходимите изискуеми по закон реквизити, и същият да бъде подписан от тримата. (един кариран лист и един химикал…), като този протокол представя на дошлите на място негови колеги.
Примерът Ви с данъчния е аналогичен;
Валидна данъчна ревизия не, но може да инцира същата.
Относно това:
„Извън работно време, си мисля,че полицай може при проблем-да извика колегите си, да бъде свидетел,…”
Айде Вие помислете!: Нападат Ви двама бараби, и в момента на напдението минава униформен, прибиращ се след работа. Вие се примолвате за съдействие, но той Ви отговаря, че вече е в извънработно време, но пък после на драго сърце ще Ви стане свидетел…?!? Пртедставям си как след това по форумите ще се жалвате, че полицай с униформа не Ви е съдействал и не е задържал нападателите Ви, защото бил вече в почивка?!?!?!! Същото и за лекар, който Вижда, че сте припаднал и кървите, но на молещият ви поглед отговаря – „Ми аз не съм на работа”…
Прокурорът може да си изготвя актовете, и когато е в почивка, но издаването им и процесуалните действия осъществява в работно време (редовно или при дежурство).
Върнете се по-горе в написаното от bvoykov, прочетете го още няколко пъти, вникнете в смисъла му и вярвам, ще спрете да търсите телето под вола.
Хубава вечер желая!
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Може ли полицай да проверява по ЗМВР за лични документи

Мнениеот tomov2 » 28 Апр 2022, 07:58

Ако полицай види противоправно деяние, извън работно време, или по време на отпуск, той може да реагира, по силата на чл. 12 и чл. 12а НК. Каквато възможност има всеки гражданин. Задържане по чл. 12а няма нищо общо със задържане по силата на ЗМВР, такова задържане, така наречен граждански арест може да извърши всеки гражданин-при условията на чл. 12а НК, до идването на органите на МВР.
Тоест извън работно време действията на полицай ще са като на гражданин, а после би имал качеството на свидетел. Валидни властнически правомощия-да задържи лице, по реда на ЗМВР не може да бъдат извършени законно по време на отпуск, според мен. Полицай в отпуск може да се намеси при противоправно деяние-по силата на посочените текстове-в качеството си на "редови" гражданин, а не на орган на власт-точно защото е в отпуск, но задържане по ЗМВР ще е законно, ако бъде извършено от полицай, който в момента е на работа.
Полицай може да съдейства на гражданин, ако бъде нападнат, от дадения ви пример, извън работно време, но той това го прави, не защото е полицай, а по силата на чл. 12 НК.
Що се отнася до магистрат-няма проблем да изготвя проект на актовете си извън работно време, но все пак, ако съдебно решение, или прокурорски акт е с дата, в която доказано магистрат е в отпуск, ще са нищожни, според мен.
tomov2
Младши потребител
 
Мнения: 42
Регистриран на: 05 Яну 2015, 10:42

Re: Може ли полицай да проверява по ЗМВР за лични документи

Мнениеот ivanov_p » 28 Апр 2022, 09:35

Много е написано и не го четох, но полицай в униформа и след представяне винаги може да ви провери документите. Няма какво да направите ако ги поиска, защото в този момент действа необорима презупция, иначе никой няма да се подчинява на полицията - идва полицая, млатите го с крика по главата защото сте мислили, че не е на работа и няма право да ви проверява.Длъжен сте да се подчините, а след това може да оспорите действията му по определения в закона ред.
Ако някой цивилен непознат ви каже, че е полицай или същото направи униформен полицай без да се представи или му липсват конкретни отличителни знаци и поиска да изпълните негово разпореждане, сте в правото си да откажете, до момента в който не ви убеди, че действително е полицай.
В случай, че се познавате този който ви проверява и знаете, че е полицай, напр. селския или сварталния, познат ви от детските години, също трябва да изпълните нарежданията.
Извода - никога, при никакви обстоятелства, на територията на България, не разчитайте на закона когато имате работа с полиция, наркотрафиканти, прокурори.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Може ли полицай да проверява по ЗМВР за лични документи

Мнениеот dimist » 28 Апр 2022, 14:02

Първо прочетете ЗМВР , и ако видите, че правомощията на полицейският служител са ограничени до работното му време, коментирайте.
dimist
Потребител
 
Мнения: 624
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: Може ли полицай да проверява по ЗМВР за лични документи

Мнениеот ivanov_p » 28 Апр 2022, 15:31

Полицаят не е от особена зелена раса, която да го определя като такъв, нито носи на гърба си табела с работно време и месторабота. Законът е предвидил наличието на определени атрибути, които трябва по несъмнен начин да докажат на всички, че притежателят им е полицай, защото издадените от него заповеди и нареждания в кръга и по повод службата му имат задължителна сила (ако не са в явно противоречие със закона).
Ако полицаят е с униформа която има необходимите отличителни белези, има действаща служебна карта и се представи, или е цивилен и се представи със служебна карта, то вие го възприемате като полицай и сте длъжен да се подчините. Тук работно време, месторабота и други ограничения не играят, вие няма как да ги знаете, а допускането на субективна възможност да не изпълните разпореждане би довело хаос, никой няма да се подчинява на полицията. След като изпълните нареждането имате право да се жалите относно наличието на необходимите законни предпоставки за проверката или друго наредено действие, но не може да откажете изпълнение, защото смятате, че полицая няма право да го иска, освен ако нареждането е явно незаконно, напр.:"дръж го тоя циганин докато го налагам с палката".
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Може ли полицай да проверява по ЗМВР за лични документи

Мнениеот tomov2 » 28 Апр 2022, 16:35

В ЗМВР не пише, че полицейските правомощия са в работно време.
Но и в ЗСВ не пише, че магистрат, може да правораздава, само във време, през което, не е например в отпуск, болничен.
В ДОПК не пише,че данъчна ревизия, може да се извършва от ревизор, който е на работа-в работното му време, а не е в отпуск, болничен, или след края на работното му време,или в събота и неделя-освен ако не е определен за дежурен, например.
В КТ не пише,че инспектор по труда може да прави проверки само докато е на работа, а не например в отпуск-отива на морето, по време на отпуска, и решава да извърши проверка-дали има правомощия?

Може ли кмет да осъществява властническите си функции по време на отпуск, болничен? А след края на законоустановения си работен ден? Наказателно постановление, подписано от кмет, по време на отпуск-дали ще издържи в съда. Според мен-не.

Не е нужно в закона да се описват очевидното и ясното. Властническите правомощия са за работното време, поне така аз мисля. Противното следва да бъде доказано или с текст в нормативната уредба, или със съдебна практика-например дали съд би признал за валидна данъчна ревизия от ревизор в отпуск, и като не се спори,че ревизията е извършена по време на отпуск. Дължи ли съдействия ревизиран субект, ако ревизор реши да ревизира в събота и неделя, и не се спори,че не е в дежурство-ако изобщо имат такова дежурство в неделя?

Н е споря,че при изискана проверки на документи от полицай-те се представят,няма как да знаем дали е в отпуск. Но все пак въпросът е дали такава проверка е законна, ако няма спор, че полицаят е в отпуск, болничен, след края на законоустановения му работен ден. Дали също, след края на работното време , по време на отпуск и тн-полицай може да издава валидна заповед за задържане.
И дали властническите правомощия са наистина денонощни, или са само за работното време, като това да важи за всички носители на властнически функции-магистрати, полицаи, данъчни, инспектори по труда, работещи в КЗП, работещи в митници и тн. Дали например е правно валиден акт на кмет, по време на отпуск? Аз мислех, че спор няма-не е правно валиден, но тук ,в този форум явно има други виждания.
Най-точно е да се посочи съдебна практика, която да посочи според съд дали орган на власт има денонощни властнически правомощия, вклч и по време на отпуск, болничен , или след края на работното му време.
tomov2
Младши потребител
 
Мнения: 42
Регистриран на: 05 Яну 2015, 10:42

Re: Може ли полицай да проверява по ЗМВР за лични документи

Мнениеот ivanov_p » 28 Апр 2022, 17:21

Когато се пита дали нещо е законно или не трябва конкретика за да се отговори, не може "по-принцип" да се определи. Възможно е самата проверка на документите да е незаконна, без да са налице причините за нея, за работното време трябва да се види в закона, но тук международната практика е на страната на пишещия, в много малко държави, България, Северна Корея, куба и други от семейството може и извънработно работно време, но в другите не може.
Казах ви, не търсете законност в България, ние винаги сме били полицейска държава, полицията винаги е била на първо място сред престъпните организации, 2/3 от престъпленията са с нейно съучастие и 100% от тези с наркотрафик и проституция, а вие сте се кахърите за проверка на документите, някакви детски истории от рода: Ама нали го пише в Конституцията...
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Може ли полицай да проверява по ЗМВР за лични документи

Мнениеот bvoykov » 28 Апр 2022, 18:20

Не съм съгласен, че "международната практика" е на страната на пишещия. За справка - две статии на английски. Първата е от кантора на адвокати, занимаваща се с наказателно право в щата Уайоминг на САЩ - https://www.justcriminallaw.com/crimina ... rrest-you/ . В нея се анализира теоретичната възможност, че полицаят има право да арестува, когато не е на работа, но възниква проблем с това дали лицето, спрямо което осъществява правомощията си, е могло да възприеме и да се убеди, че разпорежданията идват от орган на власт, тъй като полицаят, който не е на работа, може да му е трудно да се легитимира. Другият проблем е, който в България няма как да се срещне, но очевидно е практика в "най-развитата демокрация в света" е, ако полицаят не е на работа, но работи "на частно" като охранител за частни компании или събития (хаха, що за животно е това, у нас му казват корупция или конфликт на интереси, а в САЩ се коментира като законно?), тъй като тогава правната "каша" става пълна, защото частноправните субекти, според авторите на статията, не са обвързани със същите "конституционни стандарти". Следваща пречка, която се разглежда, е когато упражняващият полицейски правомощия служител действа "извън своята юрисдикция". Не съм запознат какво имат предвид под "юрисдикция" в USA, но това се доближава до нашата т.н. "териториална компетентност" като че ли, което очевидно е предпоставка за незаконосъобразно извършени действия, поне при нас. Това обаче няма нищо общо с обстоятелството дали полицаят е бил на работа или не, защото и в работно време може да се повдигне въпросът за действие в рамките на своята "юрисдикция".
Следващата статия е отново на английски, но е от официалния сайт на правителството на Кралство Нидерландия - https://www.government.nl/topics/police/police-powers . В последната глава е обсъден въпросът за възможността на полицията да извършва процесуално-следствени действия "извън униформа", в което се посочва, че полицейските органи могат да осъществяват правомощията си по всяко време на денонощието, независимо дали са в униформа или не. Ако са извън униформа, трябва задължително да се легитимират. Ако са в униформа, са длъжни да се легитимират само ако лицето поиска.
Не съм търсил в другите държави как е, но предполагам не само в горецитираните, България, Северна Корея и "други от семейството" полицаят има право да осъществява правомощия в "извън работно време", което на практика оборва заявената презумпция за "международна практика" в обратния смисъл.

Аз поддържам казаното в първия си пост по тази тема. Държавната дейност е такава, която се осъществява непрекъснато. Трудовото право като регламентиран отрасъл със строго установени норми на работа, работно време, почивки, труд, полаган извън работно време, извънреден труд и т.н. така, както ги схващаме в момента, реално е обособено от скоро - в началото на XX век или към края на XIX в. Когато са се основавали Щатите никой не е питал местния шериф кога му е работното време и има ли право да арестува извън работно време, защото, от една страна, той реално е нямал такова - той винаги е бил шериф, а от друга - никой хал хабер си е нямал въобще от концепцията "работно време" в същия смисъл, в който влагаме в момента. Органът на власт е орган на власт независимо дали е в работно време или не. Това как упражнява правомощията си и дали успешно се е легитимирал като орган на власт, са отделни въпроси.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 522
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта


cron