начало
Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги

Неспиране своевременно на зебра

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Неспиране своевременно на зебра

Мнениеот nickbg » 01 Яну 2021, 20:27

Не знам дали това е правилния тематичен форум. Админ-ите, моля преместете в правилния форум, ако съм сбъркал.

Става дума за следното: миналият месец във Варна докато пресичах на зебра лек автомобил не спря своевременно - а настъпи зебрата. Не пострадах защото имаше около половин метър дистанция м/у мен и предната част на автомобила.

Нямам претенции за обезщетение, но ми се струва, че шофьорът наруши правилата за движение. Всъщност, във Варна редовно ми се случва автомобили да не спират на зебра докато пресичам, а да профучават пред мен.

Изкарал съм по-голяма част от живота си в чужбина и още не мога да свикна с тези порядки в БГ.

Искам да питам - това автомобил да не спре пред зебра докато по нея минава пешеходец нарушение ли е в БГ?

Може би звучи като глупав въпрос, но гугълвах и се оказа, че не е съвсем ясно.

На същата улица преди 8-9 години на зебра е загинала пешеходка. Впоследствие се оказало, че, едва ли не, тя е трябвало да отстъпи път на прегазилия я шофьор, който се движел с 80-90км/час при разрешени 50. (http://bit.ly/3pzg4sG)

Знам, звучи идиотски, ама в БГ явно всичко е възможно та за това искам да питам - нарушение ли е ако шофьор настъпи зебра докато по нея върви пешеходец?

Втори въпрос - ако е нарушение, има ли смисъл да подавам сигнал в КАТ?

В случая има и свидетел (друг пешеходец, който също без малко да пострада), но не знам дали изобщо си струва да се занимавам с това. На Запад не бих се двуомил, ама тук явно порядките са други.
nickbg
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 01 Яну 2021, 20:05

Re: Неспиране своевременно на зебра

Мнениеот jhoro » 01 Яну 2021, 21:00

Здравейте!
Има си текстове - в ЗДвП:
Чл. 119. (1) При приближаване към пешеходна пътека водачът на нерелсово пътно превозно средство е длъжен да пропусне стъпилите на пешеходната пътека или преминаващите по нея пешеходци, като намали скоростта или спре.
Чл. 120. (2) Когато пешеходец, стоящ на банкета или тротоара, сигнализира с ръка за намерението си да премине по пешеходната пътека, водачът на нерелсово пътно превозно средство е длъжен, без да създава опасност за движението, да спре, за да пропусне пешеходеца.


Особеното в случая е, че все пак автомобила е спрял - без опасност за Вас.
Не става ясно - пешеходната пътека на кръстовище ли е или „самостоятелна“? Защото - в единия случай има „Стоп линия“, а в другия - няма.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Неспиране своевременно на зебра

Мнениеот kpts_ » 02 Яну 2021, 22:18

Напишете жалба с акцент върху създадената опасност за живота и здравето Ви и тези на другия пешеходец - чл. 5 ЗДвП.
С надежда, че поне ще го предупредят писмено.
kpts_
Потребител
 
Мнения: 146
Регистриран на: 15 Авг 2014, 22:42

Re: Неспиране своевременно на зебра

Мнениеот jhoro » 02 Яну 2021, 23:23

kpts_ написа:Напишете жалба с акцент върху създадената опасност за живота и здравето Ви и тези на другия пешеходец - чл. 5 ЗДвП.
С надежда, че поне ще го предупредят писмено.

Странна и неефективна идея. Само генериране на кореспонденция - това ще е резултата!

Често имам случаи - автомобили не спират, излизайки от пресечка, при пресичащи пешеходци. И какво? Ще кажат - „Не видях човека, няма маркировка ...“

Да припомня какво е „пешеходна пътека“!
§ 6. По смисъла на този закон:
54. „Пешеходна пътека" е част от платното за движение, очертана или не с пътна маркировка и сигнализирана с пътни знаци, предназначена за преминаване на пешеходци. На кръстовищата пешеходни пътеки са продълженията на тротоарите и банкетите върху платното за движение.
ЗДвП


Пп. В заглавието са говори за (пешеходна пътека тип) „зебра“, но ... в закона такова понятие (вече) НЯМА!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Неспиране своевременно на зебра

Мнениеот kpts_ » 03 Яну 2021, 16:31

jhoro написа:Странна и неефективна идея. Само генериране на кореспонденция - това ще е резултата!


Даниел Пашов и Иван Портних обожават това. :D
kpts_
Потребител
 
Мнения: 146
Регистриран на: 15 Авг 2014, 22:42

Re: Неспиране своевременно на зебра

Мнениеот ivanov_p » 04 Яну 2021, 10:14

Аз съм търсил някаква наредба или регулация относно пешеходните пътеки, но не съм намерил. Когато говорим за света трябва да се има предвид, че там пешеходните пътеки са на път с едно или две платна, а в България има пешеходни пътеки на 8 лентови пътища, където е невъзможно да видиш има ли пешеходец на платното, а се ориентираш по колите около теб, намалят ли, намаляваш и ти. Аз всеки ден минавам по булевард с 6 платна и безброй пешеходни пътеки и практически е невъзможно да се спазва правилника, а той е, че имали пешеходец всички спират докато премине.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4320
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Неспиране своевременно на зебра

Мнениеот jhoro » 04 Яну 2021, 10:30

Честита Нова Година, Пейчо! Живи и здрави да сте всички!
Този въпрос - с многото ленти - в другите държави се решава с „остров” в средата на улицата.
За спирането - питащия казва,че автомобила е „настъпил” пешеходната пътека, а не - че не е спрял. Затова попитах - пътеката към кръстовище ли е или самостоятелна? В единия случай има „Стоп лента”, в другия - няма. Единствен ориентир може да е мястото,на което е поставен знака „Пешеходна пътека”.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Неспиране своевременно на зебра

Мнениеот kpts_ » 04 Яну 2021, 18:17

ivanov_p написа:Аз съм търсил някаква наредба или регулация относно пешеходните пътеки, но не съм намерил.
jhoro написа:Пп.
В заглавието са говори за (пешеходна пътека тип) „зебра“, но ... в закона такова понятие (вече) НЯМА!

Намирате, четете и анализирате: https://lex.bg/en/laws/ldoc/-549184511
kpts_
Потребител
 
Мнения: 146
Регистриран на: 15 Авг 2014, 22:42

Re: Неспиране своевременно на зебра

Мнениеот jhoro » 04 Яну 2021, 22:45

kpts_ написа:Намирате, четете и анализирате: https://lex.bg/en/laws/ldoc/-549184511

Поредния не-актуализиран поднормативен акт.
Чл. 25. (2) Пешеходната пътека М8.2 се използва само на места, на които преминаването на пътни превозни средства и пешеходци се регулира със светлинни сигнали.

Точно на тези места се „рисува“ само „Пешеходни пътеки М8.1 тип Зебра".
Другия момент - Наредбата е за „пътна маркировка“, а в ЗДвП се говори „Пешеходна пътека ... очертана или не с пътна маркировка ...“.

И най-важното (за трети път казвам) - ако е пешеходната пътека е „самостоятелна“ - преди нея не се поставя „Стоп-линия" - М6 или „Линия за изчакване" - М7. Тоест - въпреки, че пише
Чл. 21. (2) С напречна пътна маркировка се обозначават местата, в които:
1. водачът трябва да спре, за да пропусне движещите се с предимство участници в движението;

това не указва - на какво разстояние, от пешеходната пътека, трябва да стане спирането!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Неспиране своевременно на зебра

Мнениеот kpts_ » 05 Яну 2021, 10:46

jhoro написа:това не указва - на какво разстояние, от пешеходната пътека, трябва да стане спирането!

На мен елементарното логическо тълкуване ми сочи, че ППС трябва да спре преди очертанията на пешеходната пътека, защото тя е пространство, запазено за пресичащия и в което той трябва да има гаранция за безопасно преминаване.
Ама то питащият загуби интерес към темата.
kpts_
Потребител
 
Мнения: 146
Регистриран на: 15 Авг 2014, 22:42

Re: Неспиране своевременно на зебра

Мнениеот jhoro » 05 Яну 2021, 19:35

kpts_ написа:На мен елементарното логическо тълкуване ми сочи, че ППС трябва да спре преди очертанията на пешеходната пътека, защото тя е пространство, запазено за пресичащия и в което той трябва да има гаранция за безопасно преминаване.

По принцип - така е най-добре!
Но има и друго - пешеходеца трябва да тръгне да пресича - чак когато се убеди, че автомобила ще спре! Не да разчита само на предимството си!
Самият автор казва ...
nickbg написа:Не пострадах, защото имаше около половин метър дистанция м/у мен и предната част на автомобила.


kpts_ написа:Ама то питащият загуби интерес към темата.

Не е нито първи, нито ще е последен случай!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Неспиране своевременно на зебра

Мнениеот sve_chil » 19 Яну 2023, 18:07

Обичам да се разхождам пеш, по час-два, във варна, и ми се случва редовно почти да умирам стъпил НА ПЕШЕХОДНА ПЪТЕКА (понякога по няколко пъти за един ден).

Съществува ли друг метод за санкциониране на нехайните шофьори освен жалбата с евентуално писмено предупреждение???
Изключваме физическата саморазправа.. въпреки че е ефективен вариант не работи срещу жени шофьори.

Също, ако шофьора профучи през пешеходната пътека, не успеем да видим или снимаме номера... как се постъпва в този често срещан сцанарий?
sve_chil
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 19 Яну 2023, 17:50


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


cron