начало
Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги

Неправомерно отстранено МПС + съставен в нарушение АУАН

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Неправомерно отстранено МПС + съставен в нарушение АУАН

Мнениеот stalov » 10 Дек 2020, 21:25

Здравейте,

ЦГМ с любезната помощ на общинска полиция вдигат МПС-та (София) и съставят актове. Удоволствието репатрак+АУАН+многократно разкрарване излиза над 110 лв. Доколкото станах лично свидетел, всички актове, които се съставят на място на наказателните паркинги, са издадени в нарушение. С което би трябвало да са невалидни по презумпция. Подписват се от двама униформени от общинска полиция и един цивилен от ЦГМ. НО ..., нито един от подписалите не е присъствал на място, при установяване на нарушението. Това би било доказуемо или чрез извадка от мобилния оператор или би могло да се установи на място от свидетели по всяко време (в бъдеще). Те прекарват работното си време на съответния наказателния паркинг. Т.е., след като са били на километри от адреса, няма как да са били свидетели на нарушенията за които съставят актове. Актовете се съставят по записки, оставени от техния колега придружаващ водача на репатрака. Не е ли незаконно това? Тук не става въпрос за заобикаляне на Закона, а за явното му нарушаване.

Има ли смисъл да се атакува съставянето на тези актове по принцип?

Втория въпрос е за конкретното ми НП за сума 50 лв (+62 лв за репатрак), дали има смисъл да го обжалвам? Не съм адвокат и ме притесняват разходите за адвокат, нямам идея какви са. Това, че са ме ощетили с общо 120 лв не ме притеснява толкова колкото идеята, че всичко това става в редица случаи без нужда и в нарушение на основни закони на НРБ. Не е редно да се подминават такива неща с безразличие.

Автомобилът ми е бил паркиран на общинско паркомясто по адресна регистрация, с годишен стикер за паркиране. Наказателният орган твърди, че е било нужно принудително отстраняване, защото МПС-то е пречило. Но това, доколкото сам мога да преценя, нито на теория нито на практика е било така. Никога не бих оставил автомобила си за денонощие (и повече) по начин, по който да пречи. Въпреки че са разполагали с телефонния ми номер, както и автомобилът е бил паркиран на 20 м от жилището ми (където съм регистриран), не са направили опит да се свържат с мен. Получих СМС впоследствие. Като доказателство иззеха контролния ми талон, но на място на наказателния паркинг, когато отидох да си взема колата. Що за доказателство е това .. ?! От съседи разбрах, че репатрака е бил повикан заради нарушител спрял пред гараж. Но той е избягал, и за да не се връща репатрака празен, просто са вдигнали първата удобна кола на няколко метра от реалното нарушение (ако репатрака се върне празен, разходите се поемат от повикалия го, в случая служител на ЦГМ).

Какво бихте ме посъветвали? Да преглътна или се обърна към адвокат. Сам надали бих се справил.
stalov
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 10 Дек 2020, 20:37

Re: Неправомерно отстранено МПС + съставен в нарушение АУАН

Мнениеот TheOldMan » 12 Дек 2020, 00:58

Не ми се вярва да вдигнат кола от разчертано паркомясто. Предполагам че сте паркирали на по-малко от 5 метра от кръстовище или пешеходна пътека. Да, на практика не пречите, но ... закона си е закон. А и когато се наложи (говоря съсем примерно) пожарен автомобил да завие се оказва че една непречеща кола пречи... или някой пешеход не бива видян заради автомобил, който е паркиран не на 5, а на 3 метра от пътеката.
Ако сте абсолютно сигурен, че автомобила ви е бил паркиран без никакво нарушение, можете да се опитате да оспорите наказанието. Но за това се искат нерви и някакви пари.
Обаче има и друг проблем - покрай тоя коронавирус съдилищата май не разглеждат такива "дребни" дела, и това може да се влачи с години... много години.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Неправомерно отстранено МПС + съставен в нарушение АУАН

Мнениеот stalov » 12 Дек 2020, 05:45

Не съм написал горното за да заблуждавам, мога да покажа снимки и да обясня много точно.

Но както и горе споменах, става въпрос не толкова за конкретния АУАН, а за начина по който се съставят актовете по принцип. От моя гледна точка, това е скандал, защото говорим за около 10 АУАН-а дневно само на един наказателен паркинг. Ако приемем, че в София има 10 такива, то ЦГМ + общинска полиция извършват: 10 паркинга * 10 АУАН-а * 3 подписа * 30 дни = 9000 престъпления месечно от които 6000 на униформени. Лъжесвидетелстването е престъпление. Това са хора, които само това работят - получават заплата за да седят там и да сложат (всеки от тях) по 3000 лъжесвидетелски подписа всеки месец. Отделно наглостта да го правят съвсем официално. Но по липсата на всякаква реакция дори в правен портал става ясно, че злоупотребата със служебно положение и нарушаването на Закона от унформени е норма в България и на никой не му прави впечатление. Разбира се докато не му дойде на него на главата :-)

Явно преглъщаме и продължаваме напред ... както и да е ... благодаря за информацията!
stalov
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 10 Дек 2020, 20:37

Re: Неправомерно отстранено МПС + съставен в нарушение АУАН

Мнениеот jhoro » 13 Дек 2020, 00:50

Уважаеми stalov - възнамерявах да не се включвам. Най-вече защото - Вие сам сте си отговорили:
stalov написа:Да преглътна или се обърна към адвокат. Сам надали бих се справил.

И сам трябва да решите. На първо време - говорете с адвокат. Даже - с няколко адвоката поотделно. И после решете - има ли смисъл (и нерви, и пари) за следващи действия.

TheOldMan написа:Обаче има и друг проблем - покрай тоя коронавирус съдилищата май не разглеждат такива "дребни" дела, и това може да се влачи с години... много години.

Само тези думи ... не ми звучат достоверно. Не съм чувал, делата да се делят на „дребни“ и „едри“.
Колкото до сроковете - за там наистина трябват нерви и търпение.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Неправомерно отстранено МПС + съставен в нарушение АУАН

Мнениеот stalov » 13 Дек 2020, 17:31

Доколкото разбрах от инфо събрано от тук от там .. правосъдието в България е запазено за адвокати и за богати хора без работа. Високи разходи и разкарване месеци наред. Няма да се занимавам.

1. Връчиха ми НП и взеха акта, но не ми върнаха талона, трябвало първо да платя. Това няма как да е законно, лишен съм от правоуправление.

2. Докато НП не влезе в сила, не им дължа нищо. Това ще стане след 7 дни или месеци, ако обжалвам.

3. Длъжни са да имат ПОС, а дори това нямат. Пак ще се ходи за талона, след като им преведа парите.

Вече не броя, но след два месеца общински простотии имам минимум 6 посещения до наказателния паркинг и общината, със се загубеното време и допълнителни разходи. Всичко това заради калпави и безотговорни общински служители.

От инфто, което събрах, съм доста сигурен, че НП ще падне в съда, но като нормален човек нямам възможност да се занимавам месеци наред с това. На края ще трябва даподавам още жалби за адвокатски разходи, за да ми върнат парите от акта и парите за репатрака ...

С благодарност към г-н зам кмета Кристиан Кръстев, чиято политика явно е да прехвърля проблемите на общината в/у гражданите. Чието име ще запомня, за да знам, за кого не бива да гласувам. Г/н Кръстев и подчинените му трябва да понесат отговорност за това, което правят, но това няма как да стане, където е истинския проблем в случая! Дори да осъдя общината, тя ще ме обещети с нашите собствени пари, с които я финансираме.

Докато общинските служители не започнат да носят отговорност, тези проблеми ще си останат. Това е поуката.
stalov
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 10 Дек 2020, 20:37

Re: Неправомерно отстранено МПС + съставен в нарушение АУАН

Мнениеот tomov2 » 16 Дек 2020, 08:02

Защо са ви взели акта? Актът си остава при вас, и няма такъв филм-даваш акта, за да получиш НП.
И друго-ако спечелите делото в съда, при евентуално обжалване ще си получите разноските(ако си ги поискате своевременно), няма нужда да водите второ дело -вече-вж новата ал. 3 на чл 63 ЗАНН. Ако загубите делото-вие ще дължите разноски на адм.нак . орг.
tomov2
Младши потребител
 
Мнения: 42
Регистриран на: 05 Яну 2015, 10:42

Re: Неправомерно отстранено МПС + съставен в нарушение АУАН

Мнениеот jhoro » 16 Дек 2020, 14:04

tomov2 написа:
stalov написа:1. Връчиха ми НП и взеха акта, но не ми върнаха талона, трябвало първо да платя.

Защо са ви взели акта? Актът си остава при вас, и няма такъв филм-даваш акта, за да получиш НП.

Само за яснота - на stalov. Нито акт, нито НП се връчва.
Чл. 43. (5) При подписване на акта на нарушителя се връчва препис от него срещу разписка, а в акта се отбелязва датата на неговото подписване.
Чл. 58. (1) Препис от наказателното постановление се връчва срещу подпис на нарушителя и на поискалия обезщетение.
ЗААН

Колкото до отнетото СУМПС
Чл. 157. (6) При съставяне на акт за нарушение по този закон контролният талон се отнема и се връща на водача след изпълнение на задължението по чл. 190, ал. 3. Актът за нарушението заменя контролния талон за срок до един месец от издаването му.
(7) При връчване на наказателното постановление и доброволно заплащане на наложената глоба контролният талон се връща незабавно.
(8) Наказателното постановление заменя контролния талон за период от един месец след влизането му в сила, съответно решението или определението на съда при обжалване.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Неправомерно отстранено МПС + съставен в нарушение АУАН

Мнениеот stalov » 18 Дек 2020, 21:38

tomov2 написа:Защо са ви взели акта? Актът си остава при вас, и няма такъв филм-даваш акта, за да получиш НП.
И друго-ако спечелите делото в съда, при евентуално обжалване ще си получите разноските(ако си ги поискате своевременно), няма нужда да водите второ дело -вече-вж новата ал. 3 на чл 63 ЗАНН. Ако загубите делото-вие ще дължите разноски на адм.нак . орг.


Блгодаря за инфото!

Защото не спазват Закона и защото не всеки е адвокат и знае всичко. Нито пък съм изпечен нарушител, че да знам всички врътки. И защото актът беше нещото, което би могло да ми послужи за основа, ако реша да ги съдя. Там са се подписали свидетелите, дето не са свидетели, а клати*ове на общинска хранилка.

Но както и да е, за мен въпроса приключи.

Ще осведомя все пак омбудсмана за гениалната общинска простотия. Ако му е кеф, да стори нещо. Общо два работни дни в разходки до наказателен паркинг и община. С което загубен БВП + данък доход 2х повече от глобата + загубени доходи от осигуровки (аз съм самоосигуряващ се). Държавата загуби сума пари, а ще трябва да плаща и заплати на безумните общинари. Възпитателен ефект отрицателен, поради липса на обосновка за наказанието и видими нагли нарушения на общински служители. Само в България е възможно!

Нарушение имаше, не съм светец, но то беше повече от маловажно и доказуемо следствие на несвършена работа на общината. Дори да се абстрахирам от несвършената общинска работа, глобата предвидена в Закона за това е до 20 лв или предупреждение. Нищо от това не трябваше да се случва, не беше нужно и всички само загубихме. Ама нали едни хора там, трбява да взимат едни заплати и да симулират някаква дейност ...
stalov
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 10 Дек 2020, 20:37

Re: Неправомерно отстранено МПС + съставен в нарушение АУАН

Мнениеот kpts_ » 18 Дек 2020, 22:24

stalov написа:[... Възпитателен ефект отрицателен, поради липса на обосновка за наказанието и видими нагли нарушения на общински служители. ...


Възпитателен ефект ще има.
Не очаквам да извършите скоро друго подобно нарушение, дори маловажно, знаейки какво следва.
kpts_
Потребител
 
Мнения: 146
Регистриран на: 15 Авг 2014, 22:42

Re: Неправомерно отстранено МПС + съставен в нарушение АУАН

Мнениеот stalov » 19 Дек 2020, 03:14

Ще отговоря и тук, въпреки че няма сми вече .. :

Сещам се за казана в Ада и защо на българите не им трябва пазач ...

За който не може или не иска да чете, още веднъж: Аз нарушения по принцип НЕ ПРАВЯ и никога не съм бил "нарушител"! Ако правех, щях да си знам правата и да не питам, какво и как.

И НЕ! Възпитателен ефект няма да има, защото санкцията е за съвсем друга категория нарушения.

1. Не правя сериозни нарушения и тъй като съм на 50, за мен е късно тепърва да започвам.

2. Маловажни всеки прави и ще продължава да прави, въпреки санкциите! Аз също. Това е реалността!

3. От чисто психологическа гледна точка да се твърди, че незаслужено наказание може да има положителен ефект, е пълен нонсенс! След като глобите са случайни, неизбежни и без оглед на провинението, съгласно т.2 просто ги приемаме за даденост и влизат в графа "неизбежни кретенски разходи" тип "няма такава държава".

Искрено съжалявам, че пуснах темата и ако можех, щях да я изтрия. Защото от всички коментари до тук, само един беше реално от помощ и даде желана информация. Останалото върви в посока плямпащ форумен трол!

И до адвокатите, които ми писаха на ЛС - да ви дам поне 300 лв без да е ясен изхода от толкова елементарен казус .. че вие ако не можете да прецените предварително от един АУАН, дали може да падне или не ... що за адвокати сте?! Нали трябва да съм по-тъп от общинарите, че да ви дам пари ...
stalov
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 10 Дек 2020, 20:37

Re: Неправомерно отстранено МПС + съставен в нарушение АУАН

Мнениеот jhoro » 19 Дек 2020, 15:38

stalov написа:Ще отговоря и тук, въпреки че няма сми вече .. :

Не се ядосвайте - смисъл има във всичко, просто понякога е в друга посока.
Тези закони, така са направени (в България), че единственото сигурно място за паркиране е ... заключен гараж!
Факта, че са Ви „вдигнали“ автомобила от ... някъде - там, където е бил - и чак на наказателния паркинг Ви съставят АУАН ... Без снимков материал, а само с показания на свидетели - ама не „на Йехова“, ами колеги на актосъставителя ...

Колкото до индивидите с юридически дипломи - нямам думи (поне за една част от тях).
Те не могат или не искат да проумеят, че „Правото е система от правила и норми, които регулират всички области на живота.“ Че специалистите в конкретна област са по-запознати от тях, с приложимите норми. Упорито твърдейки, че всеки адвокат е съвременен вариант на ... „златната рибка“ или „Духът от лампата“!
Ако беше така - нямаше да има нужда от съдии и вещи лица. Защото съдиите - макар безпристрастни, не са всезнаещи.
Бил съм свидетел, как адвокат насърчава клиента си „да плюе срещу вятъра“ - да обжалва една априори губеща теза, само за да си осигури допълнителен хонорар! Причинявайки по този начин, допълнителни разходи за същия клиент.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Неправомерно отстранено МПС + съставен в нарушение АУАН

Мнениеот stalov » 19 Дек 2020, 18:21

Адвокатите не са ми проблема. Уважавам професията, баща ми беше адвокат. Критиката ми към тях е конструктивна. За такива елементарни случаи, могат да си получат парите на база спечелено дело. Това е нормална практика. Те ако не могат да спечелят такова дело, заслужават ли пари?

Проблема е в униформените, които явно са над Закона!

И в каква посока точно има смисъл?! Преди време едни хора крадяха и предаваха метали на скрап, като по този начин унищожаваха и действащи съоръжения. Години наред, що нещо се унищожи. Къде да се търси смисъл тук?

В конкретния случай общинарите са скрападжиите. Откраднаха с престъпление по служба едни пари в името на държавата, за да лишат държавата от повече пари. Какъв е смисъла горе го писах: паяка един път излязъл от паркинга, струва 60 лв и някой трябва да плати сметката. Що да е повикалия го безполезен общинар, след като могат вдигнат няокоя кола и да вменят нарушение? Никой не ги контролира, лесна работа ..
stalov
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 10 Дек 2020, 20:37

Re: Неправомерно отстранено МПС + съставен в нарушение АУАН

Мнениеот kpts_ » 19 Дек 2020, 21:49

Напишете тогава жалба за тези твърдяни от Вас престъпления от униформените и общинарите.
Няма друг начин да им се въздейства, ако са извършили правонарушение.
Нали така? :wink:
kpts_
Потребител
 
Мнения: 146
Регистриран на: 15 Авг 2014, 22:42

Re: Неправомерно отстранено МПС + съставен в нарушение АУАН

Мнениеот stalov » 20 Дек 2020, 05:04

Горе написах, че точно това ще направя, ама някой пак не чете ...
stalov
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 10 Дек 2020, 20:37

Re: Неправомерно отстранено МПС + съставен в нарушение АУАН

Мнениеот jhoro » 20 Дек 2020, 15:01

stalov написа:Адвокатите не са ми проблема. Те ако не могат да спечелят такова дело, заслужават ли пари?
Проблема е в униформените, които явно са над Закона!

Проблемът е малко по-сериозен от действията на една или друга категория преки изпълнители. Явно в част от обществото (овластена част) има нагласа - „Ще им дадем повече правомощия от нормалното и по-малко контрол. Ей така - за тяхно самочувствие.“
Когато преди време, ми написаха фиш в друга държава, „момчето“ ми каза - „Господине, ние пишем това, което виждаме. Ако с нещо не сте съгласен - обърнете се към по-горната инстанция.“ И макар, че не бях спазил 100% правилата - от съответната Община се отнесоха с разбиране и отмениха санкцията.
Но за всичко имаше снимки - какво и как е направено, и какво и как е трябвало да бъде.

Пп. Никога не обобщавам. Написано - „адвокатиТЕ“, „униформениТЕ“, „потребителиТЕ (на форума)“ ... - означава ВСИЧКИ такива. Във всяка група хора има добри и лоши, мързеливи и работливи, съвестни и некадърни.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Неправомерно отстранено МПС + съставен в нарушение АУАН

Мнениеот stalov » 20 Дек 2020, 20:08

Мислех, че имам проблем. Но като гледам болшинството тук имат много по-голями проблеми от мен.

Извинявам се, че попитах нещо!
stalov
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 10 Дек 2020, 20:37

Re: Неправомерно отстранено МПС + съставен в нарушение АУАН

Мнениеот kpts_ » 20 Дек 2020, 21:55

Проблем имате, но не съм оптимист, че ще го решите чрез Омбудсмана.
kpts_
Потребител
 
Мнения: 146
Регистриран на: 15 Авг 2014, 22:42

Re: Неправомерно отстранено МПС + съставен в нарушение АУАН

Мнениеот stalov » 20 Дек 2020, 22:30

Най-сетне прочете, преди да напишеш. Похвално!

Благодаря за поредния безсмислен, но все пак загрижен коментар! Ще му пиша, въпреки черногледството ти. Нали така ме посъветва в предишния ти коментар. Поне за това сме на едно мнение. Такива неща не бива да се подминават без съпротива!
stalov
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 10 Дек 2020, 20:37

Re: Неправомерно отстранено МПС + съставен в нарушение АУАН

Мнениеот kpts_ » 21 Дек 2020, 09:57

Имах предвид жалба в Прокуратурата за твърдяни от Вас престъпления, извършени от служители на МВР и ЦГМ.
kpts_
Потребител
 
Мнения: 146
Регистриран на: 15 Авг 2014, 22:42


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


cron