начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Две норми от ЗДвП за едно и също положение

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Две норми от ЗДвП за едно и също положение

Мнениеот nikodim77 » 16 Окт 2020, 01:05

Здравейте,
Уважаеми колеги - съфорумци,
Поставям настоящата тема поради неяснота за мен, която е породена от два текста на ЗДвП, които според мен касаят едно и също поведение, но предлагат различни по големина наказания. Става дума за текстовете на чл. 177, ал. 6 и чл. 180, ал. 2 от ЗДвП, които намирам за противоречащи си, или поне за намиращи приложение при нарушен чл. 145, ал. 2 от същия Закон. От 27. 12. 2017 г. е в сила разпоредбата, визирана в новата ал. 6 към чл. 177 от ЗДвП, която определя налагане на санкция в размер на 200 лева, без да е указан друг размер (от – до). Но следва да се има предвид, че законодателят не е отменил действащият до тогава, и действащ сега - чл. 180 и по-конкретно неговата ал. 2. В текста на същия член е посочен размер на наказанието от 20 до 150 лева, към което препраща ал. 2 от него. Тук ще отбележа, че е налице противоречие между двете норми – на чл. 177, ал. 6 и чл. 180, ал. 2, което противоречие предполага и по благоприятна разпоредба по отношение на нарушение по чл. 145, ал. 2 от ЗДВП.
И така, как следва да се разбира словосъчетанието – „…съобщи по местоживеене на службата за регистрация за придобитата собственост”.
Следва да отбележа, че в търсене на отговор на този въпрос рових доста, но не намирам задоволяващ отговор, което е мотивът ми за пускане на наст. тема. Още повече, че към днешна дата не е налично такова действие, наречено съощаване за придобиване на МПС.
Ще се радвам, ако някой сподели мнение по поставения/те/ въпрос/и/
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Две норми от ЗДвП за едно и също положение

Мнениеот jhoro » 16 Окт 2020, 01:53

Здравей Никодим.
Говориш за
Чл. 177. (6) На лице, което не изпълни задължение по чл. 144, ал. 3 или по чл. 145, ал. 2, се налага глоба или имуществена санкция в размер 200 лв.
Чл. 145. (2) Приобретателят на регистрирано пътно превозно средство е длъжен в срок до един месец да регистрира придобитото превозно средство в службата за регистрация на пътни превозни средства по постоянния адрес или адрес на регистрация на собственика, освен когато пътното превозно средство е придобито от търговец с цел продажба.
Чл. 180. (1) Наказва се с глоба от 20 до 150 лв. водач, който
(2) Наказанието по ал. 1 се налага и на:
1. праводателя, който при отчуждаване на регистрирано пътно превозно средство не съобщи в определения срок на службата, издала регистрационния номер на отчужденото превозно средство, данните на приобретателя; същото наказание се налага и на приобретателя на регистрирано пътно превозно средство, който в определения срок не съобщи по местоживеене на службата за регистрация за придобитата собственост;
2. собственика на моторно превозно средство с алармена инсталация, която се включва без основателна причина или сигналите на която наподобяват на тези, подавани от пътните превозни средства със специален режим на движение.

Разликата в размерите на санкциите е разбираема. При тези „ремонти на парче” на закони и пр.
Относно „съобщаването” … поредна недомислица. В службата за регистрация (КАТ) се прави регистрация, а се съобщава на отдел МДТ към Общината. Напоследък двете служби са синхронизирани на много места.

Като знам, кой беше прредседател на Правната комисия в НС - не се чудя.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Две норми от ЗДвП за едно и също положение

Мнениеот nikodim77 » 16 Окт 2020, 10:18

Жоро!
Бях те помолил в други теми, да не пишеш след мен, освен ако това, което мислиш да пишеш е стойностно като коментар и то в правно-издържан аспект! Пореден спам е горното…?! Цитираш нормите, обект на темата, което е без смисъл! Явно е, че след като съм представил темата, а и видно от формулиране на същата, е че съм осъществил някакъв що годе анализ над текстовете от закона. Дори пишеш, че е поредната недомислица… Само че, не е поредната, защото текстът, в който е упоменато т нар. „съобщаване” е по стар от този в ал. 6 на 177. Ако има нещо, за което си прав, то това са думите ти: „При тези „ремонти на парче” на закони и пр”. Да, наистина при приемане на последващата норма в ал. 6 на чл. 177 от ЗДвП е следвало да отменят предходната такава, и явяваща се в колизия с по-новата приета, но уви, това не е сторено. Нито пък е дадено определение какво следва да се разбира под – „съобщи”.
Моля те Жоро, поне по една тема не бъди „пръв” в изказване и то не на място! Остави това на специалистите!
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 30 госта


cron