начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Чл. 105 от ЗДвП

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Чл. 105 от ЗДвП

Мнениеот powerslide » 08 Мар 2019, 11:25

Здравейте, интересува ме дали разбирам правилно чл. 105 от ЗДвП, който гласи:

Чл. 105. (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г.) Забранява се ограничаване на видимостта през челното, задното и през страничните стъкла на автомобила, осигуряващи видимостта на водача към пътя, както и намаляване на прозрачността им.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г., изм. - ДВ, бр. 9 от 2017 г., в сила от 26.01.2017 г.) Ограничаване на видимостта, както и намаляване на прозрачността на стъкла, различни от челното и стъклата на предните странични врати, се допуска само при наличие на огледала за виждане назад от двете страни на автомобила.
(3) (Нова - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г., изм. - ДВ, бр. 9 от 2017 г., в сила от 26.01.2017 г.) Намаляване прозрачността на стъклата по ал. 1 се допуска само в границите на стойностите, определени в Правило № 43 на Икономическата комисия за Европа на Организацията на обединените нации.

Това, което разбирам аз е:
- Спрямо (2), задните стъкла на автомобила могат да бъдат затъмнени без ограничение на прозрачността ако колата има огледала за обратно виждане
- Спрямо (3), на всички стъкла на автомобила, изброени в (1), може да им бъде намалена прозрачността( включително и на предните), стига затаъмняването да отговаря на Правило 43?

Колата ми е с фолио на всичките прозорци( поставено е в официален дилър на марката в Германия, където е и пълната сервизна история на колата). От както сложих фолиото съм минавал неколкократно през TUV в Германия, без никакви проблеми заради фолиото(преди да я докарам в България). Предните стъкла са с фолио с пропускливост 80%, а спрямо Правило 43 пропускливостта трябва да бъде поне 75%. Поради факта, че колата е черна и задните стъкла са с по-тъмно фолио, органите на реда винаги се захващат за тях и се почват разправиите за спиране на колата от движение. Интересува ме, при евентуална "случайна" проверка, какъв е разумния ход? Наистина ми се вижда абсурдно да ми спрат колата от движение, след като някой е преценил "на око" пропускливостта на стъклата и аз да трябва да губя време/средства след това да ходя да си пускам колата в движение. До колкото видях в Технотест правят замерване на пропусклиовостта, но не знам дали дават някакакъв документ, който да има тежест при проверка. Преди съм минавал през Декра за изменение в конструкцията на друг автомобил и реално нямаше кой знае какво значение, защото измененията не се описват по никакъв начин в талона на автомобила и катаджиите гледаха протокола от Декра като полезно изкопаемо. Знам, че най-лесното за да нямам "проблеми" с рекетирането е да си махна фолиото, но не виждам защо трябва да го правя, когато не нарушавам закона по никакъв начин.

Благодаря предварително :)
powerslide
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 05 Мар 2019, 10:30

Re: Чл. 105 от ЗДвП

Мнениеот ivanov_p » 08 Мар 2019, 18:24

Проблемът не е само в това, че шофьорът на затъмнения автомобил е с ограничена зрение, а в това, че другите водачи почти нищо виждат през затъмнените стъкла.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Чл. 105 от ЗДвП

Мнениеот powerslide » 11 Мар 2019, 15:12

На мен въпроса ми е дали тълкувам закона правилно или не, а не за и против фолиото. Нека да не навлизаме в излишни спорове, защото по същата логика не трябва да се движат по пътищата бусове, баничарки и т.н.
powerslide
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 05 Мар 2019, 10:30

Re: Чл. 105 от ЗДвП

Мнениеот legalcounsel » 03 Апр 2019, 11:41

Здравейте!

Да, правилно тълкувате текстовете на чл. 105 и правилно сте разбралл, че задните стъкла на автомобила могат да бъдат затъмнени без ограничение на прозрачността, ако колата има огледала за обратно виждане и че
на всички стъкла на автомобила, стига затъмняването да отговаря на Правило 43.

"Тънкият" момент тук е да имате някакъв документ, който да сочи, че степента на затъмненост отговаря на законопредвиденото и да разполагате с този документ при всяка проверка.

Разбира се, стои рискът, проверяващите да не го вземат под внимание. За съжаление, често пъти, те не са достатъчно информирани и - да - това води до излишни проблеми.

Успех!
legalcounsel
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 03 Апр 2019, 11:21

Re: Чл. 105 от ЗДвП

Мнениеот lawyerryovchev » 03 Апр 2019, 15:44

Привет,
не е точния отговор но е полезно като информация за начин на поведение! https://www.vbox7.com/play:b9c152c6
lawyerryovchev
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 23 Яну 2019, 10:55


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта


cron