начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Обратна сила на ИАА

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Обратна сила на ИАА

Мнениеот levis » 23 Яну 2019, 00:44

Може ли да се даде обратна сила на индивидуален административен акт?
Ако някой може да даде компетентен и обоснован отговор, ще съм Ви много благодарен.
levis
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 11 Фев 2013, 13:51

Re: Обратна сила на ИАА

Мнениеот kalahan2008 » 23 Яну 2019, 17:18

При така зададен въпрос не мисля, че някой би могъл да даде какъвто и да е смислен отговор.
Вие какво разбирате под "обратна сила на индивидуален административен акт"?
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Обратна сила на ИАА

Мнениеот levis » 24 Яну 2019, 03:23

Разбирам го като „обратна сила на нормативен акт”,
т.е. да се прилага с по ранна дата от издаването му или да създава правни последици по отношение на юридически факти, настъпили преди издаването му.
levis
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 11 Фев 2013, 13:51

Re: Обратна сила на ИАА

Мнениеот kalahan2008 » 24 Яну 2019, 13:10

В първия момент се шокирах от въпроса, но установих, че такъв въпрос е поставян дори на ниво ВКС.
Съгласно съдебната практика, която намерих /Решение № 75 от 16.08.2016 г. по т. д. № 206 / 2015 г., I т.о. на ВКС и цитираните в него решение №212/23.12.2015г. по т.д.№2956/14г. на първо т.о., решение №157/11.01.2016г. по т.д.№3018/14г. на второ т.о., решение №155/11.01.2016г. по т.д.№2611/14г. на второ т.о., решение №7/26.01.2016г. по т.д.№3196/14г. на второ т.о., решение №28/28.04.2016г. по т.д.№ 353/15г. на второ т.о. и решение №104/27.06.2016г. по т.д.№1610/15г. на второ т.о./:
Прието е,че след като по силата на разпоредбата на чл.177 ал.1 АПК отмяната има действие по отношение на всички,а чл.195 ал.1 АПК урежда по изключение действие занапред само на отмяната на подзаконов нормативен акт,то по аргумент от противното отмяната по съдебен ред на решението на ДКЕВР /което представлява индивидуален административен акт/ има обратно действие,с което се заличават всички целени от неговия издател правни последици от момента на издаването му , респ. допускането на предварителното му изпълнение.

Няма как ИАА да произведе действие преди издаването му, освен ако в закон това не е предвидено изрично.
Що се отнася до това да произведе действие по отношение на юридически факти, настъпили преди издаването му, мисля, че това не представлява същинско обратно действие.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Обратна сила на ИАА

Мнениеот levis » 24 Яну 2019, 20:49

Благодарности към „kalahan2008” за отзивчивостта и най-малкото за труда който си е направил, да се запознае с толкова дела.
За съжаление у мен все още остава малко съмнение.
И аз си мисля, че неможе да се дава обратна сила на ИАА, но от друга страна не намирам и изрична забрана за това. Кодекса в това отношение си оставен малко неясен. Той даже не указва и кога влиза в сила ИАА, така че и това трябва да се извлича от някъде.
При нормативните актове въпросът е по ясен. В чл. 14, ал. 1 от ЗНА е посочено „Обратна сила на нормативен акт може да се даде само по изключение, и то с изрична разпоредба”. По аргументите на противното значи че по принцип не може. Същият извод се налага и от практиката на КС в която се сочи че действието на законите с обратната сила е в разрез с фундаменталните принципи на правовата държава, правна сигурност и закрила и т.н., но именно и той налага противоречивото разбиране за същинска и несъщинска обратна сила (в смисъл когато му изнася е същинска, когато не, е несъщинска), но това е друг тема.
В хипотезата на чл. 14, ал. 2 от ЗНА - „Обратна сила на нормативен акт, издаден въз основа на друг нормативен акт, може да се даде само ако такава сила има актът, въз основа на който той е издаден”, в такъв случай административен орган може да даде обратна сила на нормативен акт, ако закона има такава, но това пак не засяга ИИА.
Според чл. 4, ал. 1 от АПК „ Административните органи действат в рамките на правомощията си, установени от закона”, но не мисля че закон може, а дори и че има право, да даде на някой пълномощие да за това.
Въпросът го поставих в търсена на повече аргументи в едната или другата посока. Нали все пак форума е юридически.
levis
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 11 Фев 2013, 13:51


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта


cron