начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Снети табели на МПС

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Снети табели на МПС

Мнениеот hobit » 04 Яну 2019, 01:48

Казусът е колкото комичен, толкова и трагичен.
Моя роднина си оставя колата за ремонт в някакъв гаражен сервиз и заминава за чужбина за 2 седмици. През това време, колата е оправена и майсторът, който решава да я ползва като лична, за да си върши работата в града. Една вечер излиза с нея, пие и шофира. Спрян е за проверка и се оказва, че е с отнето СУМПС и управлява колата с алкохолна проба 2%. Регистрационните табели на колата са свалени веднага. Собственикът, след като се завръща от чужбина, разбира за случката и отива в РУ на МВР, където му е връчена Заповед за ПАМ на основание чл.171 т.2А б.А с която са отнети регистрационните табели на колата за срок 6 месеца.
Какво може да направи собственикът и как да реши по най-бързия възможен начин възникналия проблем?
Благодаря!
hobit
Младши потребител
 
Мнения: 53
Регистриран на: 29 Ное 2006, 17:02

Re: Снети табели на МПС

Мнениеот nikodim77 » 04 Яну 2019, 02:04

Какво може да направи собственикът...

Дело пред съответния адм. съд. с пр. осн.: чл.145 и сл. АПК, вр. чл.172 ЗДвП.
...как да реши по най-бързия възможен начин възникналия проблем?

Жалба, която изготвих на съсед по аналогичен казус, бе входирана на 08. 09. 2017 г., а решението, с което ЗПАМ бе обявена за нищожна бе постановено на 27.11.2017 г.
Последното зависи от региона – натовареността на съда! ;)
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Снети табели на МПС

Мнениеот hobit » 04 Яну 2019, 13:27

Благодаря.
В момента тече 14-дневния срок за обжалване на ПАМ и жалбата ще бъде придвижена до РС по съответния административен ред. Въпросът ми беше свързан по-скоро с това, дали не може да бъде отменено Решението на началника на РУ на МВР по-бързо, защото пред него са представени доказателства - самолетни билети за отиване и връщане, с което се удостоверява, че собственикът не е бил в страната когато е извършено нарушението с визирания автомобил.
Отделно, законът изключва по презумпция невинност на собственика - той винаги е виновен. Не зная дали този пропуск в закона е умишлен или е плод на ниската правна култура на т.н. законотворци, но е вероятно много собственици на МПС да изпаднат в подобна ситуация, поради калпавите поправки на ЗДвП. Какъв е начина да се инициират промени в тази част на ЗДвП?
hobit
Младши потребител
 
Мнения: 53
Регистриран на: 29 Ное 2006, 17:02

Re: Снети табели на МПС

Мнениеот nikodim77 » 04 Яну 2019, 15:22

Здравейте,
Защо до РС? Тази ЗПАМ, за която споменах в предходният ми пост я обжалвахме пред АС.
У нас практиката АНО сам да прекрати АНП е изключително рядка, дори е табу... :roll:
Относно пропускът на закона... да умишлен е! Нали държавната хазна трябва да се пълни!
Номерът е „АМ” (ако мине) Голям процент от пострадалите от административен произвол (нямам предвид Вашия случай, защото все пак водачът си е сгафил) не им се занимава да обжалват, да водят дела да заплащат за процесуално представителство. И ето така – хазничката се пълни.
Не видях кавичките на „законотворци” във Вашия пост, но те са толкова - творци, колкото аз съм полковник от КГБ. :D
В България кашата е пълна! „законотворците” създават някакви що-годе норм. текстове, после се създават някакви подзаконови такива, които уж не следва да им противоречат, но уви...!
А и ВКС и ВАС също вече са влезли в ролята на „законотворци”
Ама нейсе.. ша са опра’им... :lol:
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Снети табели на МПС

Мнениеот hobit » 04 Яну 2019, 19:57

Благодаря за отговора.
Аз съм в грешка - обжалването наистина е пред АС, то си е написано черно на бяло и в решението за налагане на ПАМ.
hobit
Младши потребител
 
Мнения: 53
Регистриран на: 29 Ное 2006, 17:02


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron