начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

ГРЕШНО СЪСТАВЕН АКТ ОТ РПУ ЗА ПЪТНО НАРУШЕНИЕ

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


ГРЕШНО СЪСТАВЕН АКТ ОТ РПУ ЗА ПЪТНО НАРУШЕНИЕ

Мнениеот warna_sofi » 28 Ное 2017, 11:46

съставиха ми акт за пътно нарушение със следното съдържание: "на 23.11.17, около 12 ч., на път I-2 , извършва маневра като не спазва и не се съобразява с пътна маркировка и извършва маневра завой наляво и присича единична пътна лента М1, нарушение на чл.6 т.1 от ЗДвП". Вечерта ми се обаждат по телефона и ме викат в РПУ във връзка с акта. Отивам, полицаят ми заяви, че акта е грешен, да му дам моя екземпляр и да пише наново друг. Отказах и си тръгнах. Вчера ми заяви, че ще ми прати призовка, ще напише нов акт, като добави обстоятелството, че все пак това нарушение е извършено с автомобил с рег. N.....( автомобилът е на името на съпруга ми), ще анулира стария, без да му връщам моя екземпляр. НП по новия акт ще е за 30 лв. и може би някакви точки. Смятам да отида (иначе друга глоба за неявяване на призовка), да си получа новия акт (старият няма да връщам) като пиша възражения в самия акт и се подпиша само на получил акта, без да се подписвам за нарушител. Едновременно с това да подам и писмено възражение до РПУ-то. Ако все пак има НП, и то за 30 лв. и отнемане на някакви точки, ще мога ли да го обжалвам?
warna_sofi
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 27 Ное 2017, 20:50

Re: ГРЕШНО СЪСТАВЕН АКТ ОТ РПУ ЗА ПЪТНО НАРУШЕНИЕ

Мнениеот warna_sofi » 28 Ное 2017, 13:22

Някой има ли мнение по казуса, има ли други подобни случаи? Имат ли право да пишат нов акт и да анулират стария без да съм върнала моя екземпляр, след като грешката е тяхна, защо мен тормозят, за да я поправят? В акта, съставен на мястото на нарушението не пишат как съм го извършила - карайки колело ли, като пешеходец ли или като съм управлявала някакво превозно средство...
warna_sofi
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 27 Ное 2017, 20:50

Re: ГРЕШНО СЪСТАВЕН АКТ ОТ РПУ ЗА ПЪТНО НАРУШЕНИЕ

Мнениеот bvoykov » 28 Ное 2017, 14:02

Други подобни случаи гледам са разисквани тук. Колкото до анулирането, както в горепосочената от мен тема, така и в съдебната практика (без да съм се ровил подробно) гледам, че има голямо значение кой ще анулира акта. Приема се, че това може да извърши само административнонаказващият орган, а не актосъставителят. Както разбирам от заявеното от Вас, актосъставителят е изразил намерение той да анулира акта. Връщането на дадения Ви екземпляр от АУАН поне не знам какво отношение има и не мисля, че може да Ви задължи да го върнете, още повече, че може да го използвате и като доказателство за незаконосъобразно производство по издаване на наказателното постановление.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 522
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: ГРЕШНО СЪСТАВЕН АКТ ОТ РПУ ЗА ПЪТНО НАРУШЕНИЕ

Мнениеот warna_sofi » 28 Ное 2017, 15:34

Благодаря за отговора и линка към темата. Това, че не са вписали как и с какво съм извършила нарушението, счита ли се за съществен пропуск. По-неграмотно написан акт, не съм виждала.
warna_sofi
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 27 Ное 2017, 20:50

Re: ГРЕШНО СЪСТАВЕН АКТ ОТ РПУ ЗА ПЪТНО НАРУШЕНИЕ

Мнениеот bvoykov » 28 Ное 2017, 20:43

Ако нарушението не е достатъчно индивидуализирано се счита, че е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, тъй като се нарушава правото на защита на нарушителя, защото последният не знае срещу какво точно нарушение трябва да организира защитата си.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 522
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: ГРЕШНО СЪСТАВЕН АКТ ОТ РПУ ЗА ПЪТНО НАРУШЕНИЕ

Мнениеот tochotocho » 29 Ное 2017, 13:12

Дали си струва разправията за 30 лв. Няма отнемане на точки, та нали вие неправилно пресекохте непрекъснатата лента като ПЕШЕХОДЕЦ. Откъде полицаят ще установи ,че това е с автомобил. Е, по справка от общината, ще разбере какви автомобили се водят в семейството! Има ли видеоматериал.
tochotocho
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 16 Юни 2013, 22:34

Re: ГРЕШНО СЪСТАВЕН АКТ ОТ РПУ ЗА ПЪТНО НАРУШЕНИЕ

Мнениеот warna_sofi » 01 Дек 2017, 14:40

Мисля, че няма никакъв видео материал. На двама шофьори на камион и бус (докато чаках да пишат моя акт) им съставиха фишове за превишена скорост, имаха радар. Ако имаха камера, щяха направо да ги щракнат, а не да ги спират и да пишат. До такъв извод стигам. А за мен - защо ще ме викат, ако имат видео или снимка, те са доказателства, а на мен ми искаха повторно да им давам документи, което отказах. Не могат да ми искат документи на някакъв предполагаем автомобил, който да впишат във втория акт, само защото е семейна собственост.
warna_sofi
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 27 Ное 2017, 20:50


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта


cron