начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Регистрация на МПС

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Регистрация на МПС

Мнениеот haibusa2005 » 11 Окт 2017, 18:36

Здравейте,

Имам следното питане: Аз (Пламен) искам да закупя и регистрирам на свое име МПС от лице (Иван), което е закупило МПС-то от своя страна от трето лице (Драган) с договор за покупко-продажба. Драган си е регистрирал МПС-то в Ловеч, има си ловешки номера и комплект талони. Проблемът е, че Иван не е регистрирал МПС-то на адреса по местоживеене в София и пети месец си го кара с ловешките номера. Ако аз купя МПС-то, мога ли да го регистрирам безпроблемно във Варна с договора за покупко-продажба между мен и Иван?

Благодаря предварително за отговорите. Поздрави!
haibusa2005
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 11 Окт 2017, 18:26

Re: Регистрация на МПС

Мнениеот doc03 » 12 Окт 2017, 21:02

haibusa2005 написа:Здравейте,
Имам следното питане: Аз (Пламен) искам да закупя и регистрирам на свое име МПС от лице (Иван), което е закупило МПС-то от своя страна от трето лице (Драган) с договор за покупко-продажба. Драган си е регистрирал МПС-то в Ловеч, има си ловешки номера и комплект талони. Проблемът е, че Иван не е регистрирал МПС-то на адреса по местоживеене в София и пети месец си го кара с ловешките номера. Ако аз купя МПС-то, мога ли да го регистрирам безпроблемно във Варна с договора за покупко-продажба между мен и Иван?
Благодаря предварително за отговорите. Поздрави!

Тоест, Иван (от София) е купил МПС от Драган (от Ловеч), но не е регистрирал МПС на свое име в София?!
Казвам - Не може!
Нотариусите отказват такава сделка. Защото е МПС.
Следва да се мине през регистрация на името на Иван, и на следващия ден (след като МПС по талон си е вече на Иван) - да го купи Пламен.
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: Регистрация на МПС

Мнениеот bobi9 » 13 Окт 2017, 13:41

Има ли някакво конкретно правно основание за такъв отказ или "защото е МПС" изчерпва това твърдение?
bobi9
Потребител
 
Мнения: 302
Регистриран на: 21 Фев 2014, 17:46

Re: Регистрация на МПС

Мнениеот nikodim77 » 13 Окт 2017, 22:39

Не знам доколо ще съм полезен с включването си по темата, но ще „пейстна” абзаци от решение на Добричкия административен съд по административно дело № 165/2017
„Съгласно чл. 144, ал. 1 от ЗДвП, собствеността на моторните превозни средства се прехвърля с писмен договор. Според чл.144, ал. 2, при прехвърляне на собствеността на регистрирани автомобили, подписите на страните трябва да бъдат нотариално заверени.”

„...Нито ЗДвП, нито цитираната наредба определят, че свидетелството за регистрация е титула за собственост на МПС. Документът за собственост на МПС е договорът с нотариална заверка на подписите, съгласно чл.144, ал.1 от ЗДвП и затова е възможно да съществува несъответствие между регистрираните данни и действителното фактическо положение. ...”
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Регистрация на МПС

Мнениеот iva_sh » 13 Окт 2017, 23:28

Регистрацията на МПС в секторите на Пътна полиция не е елемент от фактическия състав на прехвърляне на правото на собственост. Друг е въпроса дали нотариусът ще изповяда сделката ако има разлика в данните за праводателя по договор и по свидетелство за регистрация. Но ако такова прехвърляне на собственост все пак стане, вероятно купувачът ще има проблеми при регистрация на МПС на свое име.
iva_sh
Потребител
 
Мнения: 510
Регистриран на: 07 Ное 2008, 01:07

Re: Регистрация на МПС

Мнениеот haibusa2005 » 23 Окт 2017, 21:25

Много ви благодаря за отговорите и вниманието! :)
haibusa2005
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 11 Окт 2017, 18:26

Re: Регистрация на МПС

Мнениеот marineta » 24 Окт 2017, 08:20

не би трябвало да има проблем
marineta
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 09 Окт 2017, 08:07


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron