начало

Спорът за гражданството на шефа на градския съд ще се решава в края на годината Спорът за гражданството на шефа на градския съд ще се решава в края на годината

Неправилно връчен електронен фиш

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Неправилно връчен електронен фиш

Мнениеот conteto » 26 Авг 2017, 21:18

На 24.08.2017г отидох в КАТ-София за преиздаване на СУМПС. При проверка на документите ми казаха че имам издаден електронен фиш. При препращане във Видеоконтол ми съобщават, че имам фиш издаден на 17.05.2015г. и ме уведомяват, че трябва да бъде заплатен преди преиздаване на документи.
Към листа предоставен ми от служителите няма снимка, а единствено кога и къде е заснето нарушениет и къде да заплатя глобата.
За съжеление бързах и реших да заплатя фиша, но в последствие разбрах, че електронния фиш има давност от 2 години след издаване.
Въпросът ми е дали е възможно да обжалвам фиша след като е заплатен, тъй като ми го връчват след изтичане на законовия срок, както и че ми го връчват без снимка ?
Каква е процедурата в случай на обжалване ?
Какво бихте направили вие в случай че ви връчат подобен фиш с изтекла давност ?

Ще съм благодарен ако ми дадете съвет своевременно. Поздрави :)
conteto
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 26 Авг 2017, 20:33

Re: Неправилно връчен електронен фиш

Мнениеот bobi9 » 27 Авг 2017, 14:41

Пил сте една студена вода. Това което е трябвало да направите е да поискате това задължение да ви бъде отписано, а ако ви откажат да ви преиздадат СУМПС-то, да обжалвате отказа. От тук насетне след плащането няма да имате основания, независимо че е платен след давностния срок, всеки съд ще приеме, че е платен доброволно.
bobi9
Потребител
 
Мнения: 300
Регистриран на: 21 Фев 2014, 17:46

Re: Неправилно връчен електронен фиш

Мнениеот jhoro » 28 Авг 2017, 18:18

conteto написа:Въпросът ми е дали е възможно да обжалвам фиша след като е заплатен, тъй като ми го връчват след изтичане на законовия срок, както и че ми го връчват без снимка ?


Кога най-после ще научите и запомните, че ...
С изтичането на срока на погасителна давност се погасява не самото задължение, а възможността на кредитора да го търси по принудителен ред. Задължението остава да съществува като естествено задължение, чието изпълнение зависи изцяло от волята на длъжника. Ако длъжникът изпълни задължението си след изтичане на давността, той няма право да иска обратно платеното, макар и в момента на плащането да не е знаел, че давността е изтекла.
jhoro
Потребител
 
Мнения: 758
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Неправилно връчен електронен фиш

Мнениеот conteto » 30 Авг 2017, 14:19

jhoro написа:
Кога най-после ще научите и запомните, че ...
С изтичането на срока на погасителна давност се погасява не самото задължение, а възможността на кредитора да го търси по принудителен ред. Задължението остава да съществува като естествено задължение, чието изпълнение зависи изцяло от волята на длъжника. Ако длъжникът изпълни задължението си след изтичане на давността, той няма право да иска обратно платеното, макар и в момента на плащането да не е знаел, че давността е изтекла.


Никога досега не съм се сбълсквал с подобен проблем.Нито съм го учил или помнил.
Благодаря за своевременните оговори! Извиненте за незнанието ми относно чл.118 от ЗЗД. Наистина предпочитах да попитам тук,като си спестя малко време, търсейки правилния закон, който трябва да прочета.
Ще се опитам да го науча и запомня!
Искрено благодаря за помоща @jhoro !
Както си казал: Най-добрия учител в живота е опита!
conteto
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 26 Авг 2017, 20:33

Re: Неправилно връчен електронен фиш

Мнениеот bludniq_sin » 30 Авг 2017, 16:29

Жоро, при положение, че питащият не е юрист няма как "най-после" да запомни нещо, което не се очаква да знае освен ако не му се е случвало.
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 953
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: Неправилно връчен електронен фиш

Мнениеот jhoro » 01 Сеп 2017, 17:55

bludniq_sin написа:Жоро, при положение, че питащият не е юрист няма как "най-после" да запомни нещо, което не се очаква да знае освен ако не му се е случвало.

Добре, ако питащия (или някой друг) се е почувствал засегнат - извинвам се!
Но правилото е добре да се знае!
jhoro
Потребител
 
Мнения: 758
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


cron