начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Акт от център за градска мобилност София

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Акт от център за градска мобилност София

Мнениеот drazen » 17 Май 2016, 00:58

Здравейте,

с две думи - виновен съм и не се гордея от постъпката си. Издребнях и ми се върна.

Вчера реших да отида на Витоша, като в автобуса не си продупчих билет, за да си спестя 1 лев. Имаше контроли на една спирка с полицай. Спорихме, нямах нито лична карта у себе си, нито 20 лв. за това говорих с полицая и той трябваше да ми провери данните по ЕГН. След като предаде данните на лицата от градска мобилност, те ми написаха акт, на който обаче объркаха фамилията и вместо с "а", я написаха с "ъ" (не знам дали е релевантен този факт, но го споменавам). Също така трябваше да мисля бързо и се подписах с измислен подпис (за което отново не съм горд). Както и да е, свирено е вече. В 3-дневен срок трябва да заплатя 20лв. или след това акта да се изпрати в общината в родния ми град (тъй като там ми е постоянния адрес) и да заплатя 170лв. или нещо от сорта. Склонен съм да платя някаква сума по-скоро на адвокат за съвет, отколкото на центъра за градска мобилност, но все пак има ли нещо, което може да се направи за да стане невалиден акта?

Благодаря предварително за съдействието.
drazen
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 17 Май 2016, 00:49

Re: Акт от център за градска мобилност София

Мнениеот ivan_lawyer » 17 Май 2016, 06:25

Аз ги осъдих жестоко Центъра за градска мобилност, просто ги сцепих, то по -точно се съди общината. Бяха направили акт на непълнолетен - на едно дете на практика. Едната актосъставителка почина в хода на делото, но то се гледа и съдия Джиджева отсече - няма състав, Административен съд София град отсече - няма състав.

Сега, за едно сбъркано име - не съм сигурен - по-скоро може да има впоследствие оспорване. Сега те го придвижват това нещо - акта - до орган по издаване на наказателно постановление. Акто-съставянето е едно - а наказателното постановление е друго.
Като се изпрати акта до общината - там мисля да издадат наказателно постановление. Оспорва се наказателното постановление. Сега - като издадат наказателното постановление - може да го оспорите - разбира се - то вече ще е на цена 170 лева или нещо подобно.

Това е средновековна инквизиция - билетът навремето беше 6 ст., шест стотинки, "Синьо лято" беше по телевизията навремето, имахме пазари в Ирак, Либия, петрол се лееше отвсякъде, нямаше никакво напрежение. Сега все едно е война - контрольори, инспектори, цял "Монти пайтън". "Монти Пайтън" е за сведение английска, британска комедийна група, която е брилянтна в скечовете - Тери Гилиъм е режисьор.

Моето мнение е, че на практика ще сложат в един кашон преписката и ще заспи - тоест някой ден ще Ви накарат да я платите, сега стимулирането е да платите 20 лева. В съставения акт няма грешка голяма, тоест и в наказателното постановление няма грешка да има. Не сте направили нищо толкова престъпно.


Това е мечтата на проверяващите органи, да се направят на власт.


Пуснете едно възражение в 3-дневния срок - ако сте го изпуснали, че няма идентичност на имената - пък може да се смилят, тоест - направете възражение в 3-дневен срок, така както е указано - до съставителя или до ЦГМ.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Акт от център за градска мобилност София

Мнениеот bludniq_sin » 17 Май 2016, 09:34

За грешната буква в името - Изписването на трите имена с единния граждански номер с погрешно изписана буква от фамилното име административните съдилища не намират за съществено нарушение на процесуалните правила при търсене и реализиране на административнонаказателната отговорност. Грешката има изцяло технически характер и ако ЕГН-то е вярно то тези данни в достатъчно пълна степен Ви идентифицират.

За подписа - също не мисля, че ще може да събори наказателното постановление защото макар и да не е обичайният ви подпис той все пак е положен от вас и не е невъзможно това да се установи.
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: Акт от център за градска мобилност София

Мнениеот 111888 » 17 Май 2016, 09:53

Административнонаказателната дейност-макар и само на етап актосъставяне, извършвана от търговско дружество предизвиква лека фрустрация. И изобщо възможността търговско дружество да налага принудителни административнни мерки-например ЦГМ да слагат скоби при неправилно паркиране е странна. Ако ЦГМ бяха звено към общината-дирекция, отдел-ясно, но те са търговско дружество. Властническите функции-досежно отпочване на производство за административно санкциониране, налагане на глоби, при плащане на място, или директно налагане на ПАМ-в случая със скобите, възложени на търговско дружество са трудно обяснима конструкция.
111888
Потребител
 
Мнения: 611
Регистриран на: 13 Дек 2013, 12:08

Re: Акт от център за градска мобилност София

Мнениеот drazen » 17 Май 2016, 10:57

Тоест на този етап мога само да обжалвам в ЦГМ и да се надявам да се смилят?
drazen
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 17 Май 2016, 00:49

Re: Акт от център за градска мобилност София

Мнениеот lawchoice » 17 Май 2016, 12:54

drazen написа:...Вчера реших да отида на Витоша... Спорихме, нямах нито лична карта у себе си, нито 20 лв. за това говорих с полицая и той трябваше да ми провери данните по ЕГН.


Трябвало е да Ви бъде съставен и АУАН по ЗБЛД. Най-малкото, за да Ви накара да се замислите доколко придвижването без документ за самоличност, особено в планината, обективира разумно поведение на един зрял индивид. Но, уви, това не се е случило...

drazen написа:...
Също така трябваше да мисля бързо и се подписах с измислен подпис (за което отново не съм горд).


Е, то само това остава да се гордеете с поведение на първолак!

И следващият път, спазвайте правилата, за да имате основание да изисквате и от другите да сторят това!

Лек ден!
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Акт от център за градска мобилност София

Мнениеот drazen » 17 Май 2016, 13:24

@lawchoice
Ами аз за това предварително споменах, че не се хваля с тези постъпки, за да няма такъв тип порицателни коментари, но уви това не се случи. Не си нося документи и пари в гората, защото съм ги губил преди време и чувството не беше приятно, а и не виждам причина защо да ми е нужен документ за самоличност особено в гората. Пред мечките ли да го показвам? Поговорих си човешки с полицая и той не ми писа акт за липсващ документ, все пак живеем в България и все пак сме хора и изход винаги се намира. Пуснах този пост с цел намирането на положителен отговор, който да реши проблема ми, а не да бъда критикуван от хора, които не ме познават. Съветвам ви да прочетете книгата на Dale Carnegie - How to win friends and influence people за да си спестите времето от писане на ненужни критики и да научите нещо повече за човешките отношения. Благодаря все пак на хората, които се обърнаха със смислени отговори.
drazen
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 17 Май 2016, 00:49

Re: Акт от център за градска мобилност София

Мнениеот lawchoice » 17 Май 2016, 23:29

drazen написа:"Поговорих си човешки с полицая и той не ми писа акт за липсващ документ, все пак живеем в България и все пак сме хора и изход винаги се намира."

Разбирам, че сте намерили общ език с полицая, какво ви попречеше да сторите това и с контрольорите по редовността на пътниците в градския транспорт?

Похвалното в случая е, че служителите на ЦГМ са се постарали да си свършат работата, съгласно изискванията на ЗАНН, което идва да покаже, че и в РБългария има хора, готови да изпълняват добросъвестно своите задължения и че селският тарикатлък няма място и не следва да бъде толериран в една европейска държава.
Реакцията ми по отношение на такова поведение винаги ще бъде остра, без значение дали последното ви харесва или не. За такива тарикати има изход - Т2 или Т1 и така..., въпросът е дали ви стиска....
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Акт от център за градска мобилност София

Мнениеот ivan_lawyer » 18 Май 2016, 01:20

Имате право на 3-дневно възражение в ЦГМ.
Направете го, независимо дали ще хване дикиш.
Може и по пощата - все едно - даже е по-лесно. Не съм сигурен, че ще падне постановлението. Все още нямате наказателно постановление. Това, че имате акт е все още прелюдия.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Акт от център за градска мобилност София

Мнениеот lawchoice » 18 Май 2016, 01:40

drazen,
В допълнение на поста на ivan_lawyer
В случай, че се възползваш от правото на оспорване, да посочиш актуален адрес!
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Акт от център за градска мобилност София

Мнениеот ivanov_p » 18 Май 2016, 09:16

Преди време се коментираше тема за възможността на търговски дружества да налагат глоби точно с паркирането и се цитираха две решения на ОС, напълно противоположни, единият приемаше, че може, другият - не.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Акт от център за градска мобилност София

Мнениеот ivan_lawyer » 18 Май 2016, 12:34

Не съм сигурен в това, че търговски дружества не могат да санкционират. То на практика - скобите и паяците са търговски дейности, това ли да разбирам. Може и да им е слаб бил юриста, който е писал наредбата. Не знам честно, аз не мога да презумирам някакъв постулат. Че търговско дружество, чийто принципал е община, не може да бъде в качество на санкциониращ орган.

То наистина е странно нещо.
Моето мнение е - че трябва да се влезне в дълбочина.
Но не мисля да излезне заек. Толкова да са влезли в халтура законодателите - ама - съвсем е възможно впрочем. Да направят търговско дружество - глобяващ орган. Шапката ми пада направо.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Акт от център за градска мобилност София

Мнениеот jhoro » 18 Май 2016, 18:48

lawchoice написа:Реакцията ми по отношение на такова поведение винаги ще бъде остра, без значение дали последното ви харесва или не. За такива тарикати има изход - Т2 или Т1 и така..., въпросът е дали ви стиска....

За реакцията - Ок, само се чудя - що го пращаш през Терминалите? Тук, от другата страна, ама никак няма да му се зарадват. Подобни тарикатлъци изобщо не виреят тъдява.
Друг въпрос е, че никой не те кара да носиш ID (ако имаш изобщо).
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Акт от център за градска мобилност София

Мнениеот ivan_lawyer » 18 Май 2016, 21:46

Интересно, сега за терминалите не ми се говори - при 5 евро дневна надница, някой да се прави на държава, нема смисъл. Мен са ме глобявали - където съм ултимативен хищник - не искам да съм мошеник, ако поискам ще стана. Разсеях се един път на Младежки театър и ме глобиха, няма как. Като адвокат - в смисъл това ми е професията, впоследствие ги осъдих по друго дело - тоест компенсирах си нещата един вид - даже в повече. Добре - просто идва в повече дейността на ЦГМ, просто - не знам.
Беше 6 стотинки билета навремето - аз си го спомням.

Сега възрастни хора сме - да се лъжем ли, в смисъл има и млади, но всеки знае за какво става въпрос.
Процентът на транспортните разходи не е обоснован със социалния, жизнен и материален статус на масата от населението.
Не всеки работи за пари от порядъка на 1000 лева, твърда заплата и такива неща. Повечето хора са на 500 лева плюс на майка си дажбата и такива работи.
Поне да не затваряха столовите - как може да затворят столовата до военния клуб на Кристал. Даваха толкова хубава супа и ордьоври даже. Сега къде да ям - по мазохизистичния Макдоналдс, ужас. Стомахът ми се удивлява.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Акт от център за градска мобилност София

Мнениеот lawchoice » 18 Май 2016, 22:17

jhoro написа:... само се чудя - що го пращаш през Терминалите? Тук, от другата страна, ама никак няма да му се зарадват. Подобни тарикатлъци изобщо не виреят тъдява.


Ами... проява на изчерпващата ми се надежда по отношение на такива индивиди /участници в този форум - автори на три от последните четири теми, в които съм участвал/, да достигнат сами до извода, понеже по друг начин явно не става, от какво значение е спазването на разписаните от закона правила и уважението към институциите в една държава. Колкото до конкретната тема - идеята ми е авторът на темата да почерпи международен опит и след като се завърне в РБ, надявам се вече помъдрял и осъзнал от какво значение е спазването на правилата в едно цивилизовано общество, да се стреми чрез поведението си всекидневно да дава пример в тази насока на останалите.

Приятна вечер!
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Акт от център за градска мобилност София

Мнениеот lawchoice » 18 Май 2016, 22:28

ivan_lawyer написа: Добре - просто идва в повече дейността на ЦГМ, просто - не знам.
Беше 6 стотинки билета навремето - аз си го спомням.

Сега възрастни хора сме - да се лъжем ли, в смисъл има и млади, но всеки знае за какво става въпрос.
Процентът на транспортните разходи не е обоснован със социалния, жизнен и материален статус на масата от населението.
Не всеки работи за пари от порядъка на 1000 лева, твърда заплата и такива неща. Повечето хора са на 500 лева плюс на майка си дажбата и такива работи.
Поне да не затваряха столовите - как може да затворят столовата до военния клуб на Кристал. Даваха толкова хубава супа и ордьоври даже. Сега къде да ям - по мазохизистичния Макдоналдс, ужас. Стомахът ми се удивлява.


Реализирането на отговорността за приемането на едни правила, не се осъществява чрез нарушаването на други.

П.П.

ivan_lawyer написа:... не искам да съм мошеник, ако поискам ще стана.

Развесели ме, признавам... :)
Диплома по криво имаш ли, а правоспособност?
Върни се на Земята!
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Акт от център за градска мобилност София

Мнениеот jhoro » 19 Май 2016, 00:14

lawchoice написа:
jhoro написа:... само се чудя - що го пращаш през Терминалите? Тук, от другата страна, ама никак няма да му се зарадват. Подобни тарикатлъци изобщо не виреят тъдява.


Ами... проява на изчерпващата ми се надежда по отношение на такива индивиди /участници в този форум - автори на три от последните четири теми, в които съм участвал/, да достигнат сами до извода, понеже по друг начин явно не става, от какво значение е спазването на разписаните от закона правила и уважението към институциите в една държава. Колкото до конкретната тема - идеята ми е авторът на темата да почерпи международен опит и след като се завърне в РБ, надявам се вече помъдрял и осъзнал от какво значение е спазването на правилата в едно цивилизовано общество, да се стреми чрез поведението си всекидневно да дава пример в тази насока на останалите.
Приятна вечер!

Първия пост го писах от телефона и не ми се пишеше повече. Само искам да добавя.
Тук, във Великобритания, съм плащал 175 лева (70 паунда) глоба за ... неправилно поставен талон за паркиране. Свлякъл се беше и на се вижда часът. Трафик офицерът беше направил снимки - как е при мен и как трябва да бъде. Оплаках се, възразих, ама казаха - за друг път ще знаеш. Сори.
Същото е и за снимки от радар-камерите и за много други неща.

PS. Въпросните проверяващи по паркингите работят в частна фирма, за много други неща - пак са частни фирми, даже британския КАТ (DVLA) е частна фирма. Въпреки това глобяват наред.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Акт от център за градска мобилност София

Мнениеот lawchoice » 19 Май 2016, 01:00

jhoro написа:PS. Въпросните проверяващи по паркингите работят в частна фирма, за много други неща - пак са частни фирми, даже британския КАТ (DVLA) е частна фирма. Въпреки това глобяват наред.


Целенасочено не съм коментирал доводите по темата във връзка с материалната компетентност на служителите на ЦГМ за установяване на нарушенията по издадената от СОС наредба. Първо, защото те касаят произнасянето по същество на решаващия орган - Кмета на СО и второ предвид изричното желание на автора на темата да плати на адвокат, но не и на ЦГМ...
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Акт от център за градска мобилност София

Мнениеот ivan_lawyer » 19 Май 2016, 05:49

Ми не знам - аз ги осъдих на две инстанции - както горе казах, напук на цялата британска флота.
Просто мякаха в залата - не ми се иска да разправям повече. На всичко отгоре съставителките бяха дошли пак с онези ужасни апаратчета дето им висят от врата.
Билетчето беше 6 стотинки - интересно - как се оправяха тогава нещата. При по-неикономични возила да кажем.

Но иначе пък имаме хубава природа, това не може да се отрече.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Акт от център за градска мобилност София

Мнениеот jhoro » 19 Май 2016, 18:29

lawchoice написа:
jhoro написа:... и второ предвид изричното желание на автора на темата да плати на адвокат, но не и на ЦГМ...

Той така, от колегиалност (адвокат адвокату ... не оставя без хонорар) - нищо лично (към Общината)

ivan_lawyer написа:Ми не знам - аз ги осъдих на две инстанции - както горе казах, напук на цялата британска флота.
Просто мякаха в залата - не ми се иска да разправям повече. На всичко отгоре съставителките бяха дошли пак с онези ужасни апаратчета дето им висят от врата.
Билетчето беше 6 стотинки - интересно - как се оправяха тогава нещата. При по-неикономични возила да кажем.
Но иначе пък имаме хубава природа, това не може да се отрече.


Като знам, че и аз съм осъждал инстанции (при два от случаите изобщо не бях прав) ... Отделно съм бил на дела (като експерт) - много по-лесно щеше да ми е да докажа, че загубилата страна е права, ама ... Аз го отдавам и на мундарщина и незаинтересованост.
Твоята работа стана като вица:
Попитали радио Ереван:
- Къде са най-грозни жените?
След дълго мълчание отговорът бил:
- Да, ама правим много добър коняк...
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Следваща

Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта