начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

отказ за отписване партида на МПС в данъчна служба

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


отказ за отписване партида на МПС в данъчна служба

Мнениеот pitasht » 16 Юни 2015, 09:21

Здравейте едни познат е продал колата си в Исландия, докато е работил там.
Сега се е върнал и работи тук. Пази договора за продажба на МПс и копие на новия талон на колата регистрирана в техните служби на името но новия собственик, но от данъчното отказват да дерегистрират МПС. Искат някакъв документ от КАТ, с който той явно не може да се снабди вече. Така или иначе от продажбата са изминали 3 години и някой неща не могат да се коригират.
Мисля че имаме два пътя за защита и не мога да преценя кой е по-правилният: да поискаме да откажат писмено дерегистрацията и тогава да обжалваме отказа, но ме притеснява че може да съществува някакво правило което да не можем да изпълним и да не се получи по този начин- примерно за тази бележка от КАТ.
Другото за което се сетих да се води дело за установяване на недължимост на вече посъбралите се данъци за 3-4год, което вярвам ще убеди администрацията да махне колата от регистрация, но и за това няма гаранции. притеснява ме и това дали имаме правен интерес от такъв вид дело.
Знам че донякъде той си е виновен но ми се иска да разрешим някак случая. Мислех си и за водене на отрицателен установителн иск че не е собственик на колата но пък тогава изобщо липсва правен интерес защото новият собственик не твърди противното. :?:
pitasht
Активен потребител
 
Мнения: 1346
Регистриран на: 19 Май 2006, 09:18

Re: отказ за отписване партида на МПС в данъчна служба

Мнениеот bobi9 » 17 Юни 2015, 10:08

Да отиде в КАТ с договора и да свали регистрацията на колата. От там с бележката за сваляне от отчет,в данъчното,да подаде декларация.
bobi9
Потребител
 
Мнения: 302
Регистриран на: 21 Фев 2014, 17:46

Re: отказ за отписване партида на МПС в данъчна служба

Мнениеот doc03 » 17 Юни 2015, 20:44

Става, ако са налични старото СРМПС и регистрационните табели.
+ данъците за 3-те проспани години.
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: отказ за отписване партида на МПС в данъчна служба

Мнениеот bobi9 » 18 Юни 2015, 09:56

Очевидно аз не се изразих правилно. Да - при разкомплектоване се сваля от отчет и се искат св.за регистрация и табелите. Идеше по-скоро реч за това?
Чл. 145. (1) При промяна на собствеността на регистрирано пътно превозно средство праводателят в двуседмичен срок предоставя на службата, издала регистрационния номер, копие от договора за прехвърляне на собствеността с данните на приобретателя

С това регистрацията на името на продавача се заличава и се издава бележка,с която да се иде в да данъчното и да се закрие партидата.
bobi9
Потребител
 
Мнения: 302
Регистриран на: 21 Фев 2014, 17:46

Re: отказ за отписване партида на МПС в данъчна служба

Мнениеот doc03 » 18 Юни 2015, 20:05

Трите коли, които съм продал, съм ги снел от отчет ТД на НАП единствено с договора за продажба, и след плащане на данъците.
Това в КАТ е да не ти "виси" колата, ако новият купувач не си я регистрира, а я кара ей така... Като се мине с договора за продажба в КАТ, в системата вече излиза "бивш собственик".
Това е случая с последната ми кола, още се води на мен в КАТ-София :?
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: отказ за отписване партида на МПС в данъчна служба

Мнениеот pitasht » 19 Юни 2015, 09:28

Може би аз не поясних - колата не я снемаме от Тд на НАП а от данъчна служба при общината. Доколкото знам нямаме работа с НАП. :?:
Но общината отказва с неясен за нас мотив- най- вероятно защото продажбата е в чужбина и не се е случила по предвидения за нас ред. Наистина моят познат се е бавил доста във времето, но данъци не планираме да плащаме за нещо което е валидно продадено и регистрирано в Исландия още в 2012год. или поне искаме да се опитаме да ги избегнем.
Затова въпросът е за вида дело което ще водим. :D
Кат в случая не виждам каква връзка имат.
За мен въпросът опира до собствеността и дължимостта на данъка. Предполагам общината- не съм присъствала отказва да признае договор който не е нотариално заверен, но този договор си е напълно валиден в Исландия. И в този смисъл по същия начин българи си регистрират МПс закупено в чужбина само с договор тук без да има какъвто и да било проблем.
Сега ме научиха да попълним нотарилно заверена декларация ще видим какво развитие ще има и ще пиша.
pitasht
Активен потребител
 
Мнения: 1346
Регистриран на: 19 Май 2006, 09:18

Re: отказ за отписване партида на МПС в данъчна служба

Мнениеот bobi9 » 19 Юни 2015, 10:43

Какво значи неясен за нас мотив бе човек. Мотива е ясен,според нашето законодателство,сделката се извършва по местонахождението на веща. Понеже тази вещ е кола и се регистрира,трябва да се направи сделката по мястото на регистрацията и се иска заверка от нотариус. За това,когато продават коли в чужбина,практиката е да се сдобиват по някакъв начин обратно с табелите и документите за регистрация и тук ги бракуват.
Ето обяснявам ти на български език,какво трябва да направиш
Отиваш в общината и попълваш декларация за отписване на МПС. Те са длъжни да я приемат,като дадат вх.№л
После съобразно 103 по ДОПК,ако има несъответствя,те ще ти изпратят писмени инструкции в какво се състоят,нередовностите да ги отстраниш. Едва тогава,ако изобщо има отказ за приемане на декларацията ще си организираш защитата.
bobi9
Потребител
 
Мнения: 302
Регистриран на: 21 Фев 2014, 17:46

Re: отказ за отписване партида на МПС в данъчна служба

Мнениеот doc03 » 20 Юни 2015, 21:56

pitasht написа:Може би аз не поясних - колата не я снемаме от Тд на НАП а от данъчна служба при общината. Доколкото знам нямаме работа с НАП. :?:

Грешката е моя. По инерция. :oops:
ТД на НАП на се чете "Общински приходи" :)
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: отказ за отписване партида на МПС в данъчна служба

Мнениеот pitasht » 06 Юли 2015, 14:54

Мерси не знаех че имало образец но долу-горе това което написах е в същия смисъл. сега ще чакаме. Колко обаче?
Да няма нотариална заверка на договора за продажба, но пък не важи ли правилото че когато сделката става в Исландия то страните следва да спазят местното законодателство за изповядване на сделката.
Понеже тази вещ е кола и се регистрира,трябва да се направи сделката по мястото на регистрацията и се иска заверка от нотариус.
Тук това не го разбрах. да разбирам ли логиката че щом спродавам колата си регистрина в Кат търново то задължително трябва да изповядам сделката си при Търновски нотариус? Това досега никога не съм го спазвала.
С КАТ нямаме проблеми както отбелязах.
pitasht
Активен потребител
 
Мнения: 1346
Регистриран на: 19 Май 2006, 09:18

Re: отказ за отписване партида на МПС в данъчна служба

Мнениеот stefsto » 06 Юли 2015, 17:04

Отиваш в КАТ и показваш документа за продажба на автомобила. Копие и превод. Те ти отписват колата, което автоматично се подава в общината до един месец (това е от скоро, по нови разпоредби). При това положение си плащаш ако имаш нещо изостанало като данък в общината и въпросът приключва.
stefsto
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 14 Мар 2007, 12:12

Re: отказ за отписване партида на МПС в данъчна служба

Мнениеот pitasht » 26 Юли 2015, 10:23

Ето и официалният отговор на общината: след проверка в сектор Пътна полиция се установи ,че л.а. е с активна регистрация за движение по пътната мрежа на РБ като Ваша собственост. Необходимо е да предприемете действия по дерегистрация. Заявлението ви не може да бъде удовлетворено по аргумент от чл. 52 т.1 ЗМДТ
pitasht
Активен потребител
 
Мнения: 1346
Регистриран на: 19 Май 2006, 09:18

Re: отказ за отписване партида на МПС в данъчна служба

Мнениеот thebeast » 26 Юли 2015, 12:33

Първо в КАТ трябва да стане "интифата" и тогава в общината...
thebeast
Потребител
 
Мнения: 481
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: отказ за отписване партида на МПС в данъчна служба

Мнениеот pitasht » 27 Юли 2015, 13:05

stefsto написа:Отиваш в КАТ и показваш документа за продажба на автомобила. Копие и превод. Те ти отписват колата, което автоматично се подава в общината до един месец (това е от скоро, по нови разпоредби). При това положение си плащаш ако имаш нещо изостанало като данък в общината и въпросът приключва.

В случай между датата на продажбата и отписването ще има няколко години разлика- този данък дължи ли се?
pitasht
Активен потребител
 
Мнения: 1346
Регистриран на: 19 Май 2006, 09:18


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron