начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

НП от КАТ и син талон

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


НП от КАТ и син талон

Мнениеот nikits » 13 Фев 2015, 11:40

Здравейте!

Знам, че подобни теми са дискутирани, но мненията тук, а и не само в Интернет, са много противоречиви и моля някой, който е запознат да каже.

Казусът е следният:

На 09.08.2011 г. имам съставен акт за превишена скорост и от органите на КАТ ми взеха контролния "син" талон към СУМПС, а на 18.08.2011 г. излязло наказателно постановление (след проверка в сайта i-kat го разбрах това). И до ден днешен от родната полиция нищо не ми е било връчено, а и не съм възпрепятствал процеса по какъвто и да е начин.

Според вас, ако напиша едно заявление до началника на отдел "Пътна полиция" към СДВР, че отказвам да платя наложената ми с акта глоба, позовавайки се на изтекла абсолютна давност на основание чл. 82, ал. 3 във връзка с ал. 1, б. а) от ЗАНН ще ми бъде ли уважена претенцията? И в този ред на мисли ще ми бъде ли върнат контролният талон?

Четох много неща по тази тема, но продължавам да не разбирам каква е процедурата? Ако да речем отида днес в КАТ и откажат да ми уважат претенцията, а вместо това ми връчат НП, аз имам 7-дневен срок да го обжалвам пред съда? В молбата до РС като посоча същите мотиви за абсолютната давност има ли вероятност да отменят НП и да ми върнат синия талон?

Поздрави!
nikits
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 26 Сеп 2009, 16:24

Re: НП от КАТ и син талон

Мнениеот jimi66 » 13 Фев 2015, 12:07

Контролният талон се взема лично или от пълномощник от КАТ по постоянен адрес на шофьора (КАТ не го праща по пощата). Оттам се връчва и НП (КАТ не праща НП по пощата). Срокът за обжалване започва да тече от датата на връчване на НП. След като изтече срока за обжалване или ако го оспорите пред съд и съдът го потвърди и влезе в сила - от тази дата започва да тече давност. Без да сте си взели НП - как искате да тече давност?
jimi66
Младши потребител
 
Мнения: 88
Регистриран на: 27 Дек 2012, 12:25

Re: НП от КАТ и син талон

Мнениеот kolegat » 13 Фев 2015, 12:26

Абсолютната давност ти изтича през 2016 г. Не знам какви дребни сметчици си правиш, но НП вече може и да ти е връчено по реда на чл. 58, ал. 2 от ЗАНН и глобата да е пратена за принудително събиране в НАП.
kolegat
Потребител
 
Мнения: 375
Регистриран на: 01 Юни 2011, 15:24

Re: НП от КАТ и син талон

Мнениеот nikits » 13 Фев 2015, 13:08

Защо абсолютната давност за глоба да изтича след 5 г., т.е. през 2016 г.?
П.С. вече щях да съм разбрал, ако НП беше в НАП във връзка с моите "дребни сметчици".
nikits
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 26 Сеп 2009, 16:24

Re: НП от КАТ и син талон

Мнениеот bobi9 » 16 Фев 2015, 18:48

В ЗАНН няма определена давност за не връчено НП. Давността за не връчено НП е 3г.,а със спирането в зависимост от това дали са Ви търсили е.4.5г. Прилагат се разпоредбите от общата част на НК,чл.80,ал.1,т.5. За редовността на връчването,пак НК.
bobi9
Потребител
 
Мнения: 302
Регистриран на: 21 Фев 2014, 17:46

Re: НП от КАТ и син талон

Мнениеот chinchilla » 28 Фев 2015, 20:51

До колкото ми е известно, няма давност за невръчено НП. За връченото е 2 плюс 1, ако през тези две се прекъсне давността. Не съм юрист, но с КАТ си имах доста вземане даване, и знам точно как стоят нещата. Ако не си получил от 2011 до момента НП, то :
1. Иди в КАТ да си поискаш талона - от там ще те пратят на гише 13, щото съответно имаш невръчено НП
2. Отиваш на 13-то ( всъщност вече и 11-то 12 - то май се водеха, изпълняват същата функция ) с билет Б, май беше теглиш номер. Взимаш си НП - подписваш го.
3. Пишеш една жалба по образеш ( обжалваш НП-то чрез КАТО до СРС ), депозираш жалбата на 15- то гише, дават ти входящ номер
4. През това време караш, но ве със синия талон, а с НП и входящия номер .
5. След няколко месеца, ходиш в СРС на дело, съответно 99% решението е в срок и в твоя полза, и с такова подпечатано от СРС деловодството на съответния състав ( горе на 4-ти етаж е деловодството ) отиваш в КАТ и си взимаш талона.
Енд ъф стори
snooker, chinchillas, STARGATE & Alfa Romeo
Аватар
chinchilla
Потребител
 
Мнения: 338
Регистриран на: 16 Юли 2011, 21:34

Re: НП от КАТ и син талон

Мнениеот sasko12345 » 11 Мар 2015, 10:55

Аз съм в подобна ситуация имам 8 НП(дребни нарушения- фарове и колан) връчени по чл 58 ал2 от ЗАНН и пуснах жалбите в КАТ. При мене проблема е обаче че книжката ми е изтекла. Ще ми дадът ли нова сега без да плащам като се оспорват.
sasko12345
Потребител
 
Мнения: 106
Регистриран на: 27 Юни 2011, 14:12

Re: НП от КАТ и син талон

Мнениеот chinchilla » 15 Мар 2015, 19:09

Да , не би трябвало да има проблем. Естествено, трябва да покажеш входящите номера на жалбите.
Като се замисля, те не могат да не ти дадат книжката, освен ако не изаш някакво лишаване. Но във всички случаи, няма да ти върнат талона на книжката.
snooker, chinchillas, STARGATE & Alfa Romeo
Аватар
chinchilla
Потребител
 
Мнения: 338
Регистриран на: 16 Юли 2011, 21:34

Re: НП от КАТ и син талон

Мнениеот sasko12345 » 15 Мар 2015, 19:23

Еми утре отивам за книжка и съм решил ако ми откажат да ги съдя в Европейския съд по правата на човека. Разбрах че до 50 000 лв мога да взема от държавата ако КАТ откаже
sasko12345
Потребител
 
Мнения: 106
Регистриран на: 27 Юни 2011, 14:12

Re: НП от КАТ и син талон

Мнениеот iva_sh » 15 Мар 2015, 19:49

iva_sh
Потребител
 
Мнения: 510
Регистриран на: 07 Ное 2008, 01:07

Re: НП от КАТ и син талон

Мнениеот sasko12345 » 30 Мар 2015, 09:41

не можах да разбера много от това
sasko12345
Потребител
 
Мнения: 106
Регистриран на: 27 Юни 2011, 14:12


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 32 госта


cron