начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Сдружение на Собствениците

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Сдружение на Собствениците

Мнениеот tomek1 » 05 Фев 2015, 23:25

Здравейте имам няколко въпроса относно прословутите вече "Сдружения на Собствениците".Първо до колкото разбирам собственик може да бъде въвлечен без право на избор стига 67% да са съгласни.Това така ли е?Ако да какво може да направи как може да излезе извън това сдружение без последици?
tomek1
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 07 Авг 2014, 12:33

Re: Сдружение на Собствениците

Мнениеот lakavitsa » 06 Фев 2015, 14:59

след деклариране на сдружението в общинска / районна администрация ще трябва съгласието на 100% от собствениците за да се почнат 2-та вида огледи конструктивен и този за енергийна ефективност на сградата, а при стартиране на "санирането" ще трябва да се иска съгласието на собственика за влизане в апартамента.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Сдружение на Собствениците

Мнениеот lakavitsa » 06 Фев 2015, 15:01

което не е никак лесна работа, ако има собственички бабички с 0% интелигентност, подходяща опорна точка на сестра Галева и госп. Ташева-Рашева.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Сдружение на Собствениците

Мнениеот tomek1 » 06 Фев 2015, 22:37

Може би не бях разбран правилно.Идеята е че изобщо не искам да се стига до създаване на такова сдружение.Понеже това е единствената възможност за да не участваме в него.И четейки закона за управление на етажната собственост има един много интересен член 27.Ще постна съдържанието му по надолу и ще помоля някой компетентен(понеже знам че има много такива в сайта) да каже правилно ли тълкувам.А именно в този член 27 точка 5 пише((5) (Доп. - ДВ,бр. 57 от 2011 г.)Решенията по ал. 4, т. 1 - 3 и 5 се приемат единодушно от
всички собственици по ал.1, а решението по ал.4, т.4 се приема с мнозинство повече от
половината от собствениците по ал.1)Аз го разбирам по следния начин че решението за учредяване на сдружението се приема единодушно от присъщващите.Ако 1 е против решението не се приема и няма създаване за Сдружение на Собствениците.Моля някой да каже в правилната посока ли ми е мисълта.Поздрави

Ето и целия член 27

Провежданенаучредителносъбрание
Чл.27. (1) (Изм.- ДВ,бр.57 от2011 г.)Учредително събрание се провежда,ако
присъстват лично или чрез представител собственици,представляващи не по-малко от 67 на сто
идеални части от общите части на етажната собственост,а когато сдружението се създава за
отделен вход- собственици,представляващи не по-малко от 67 на сто идеални части от общите
части на входа.
(2)Упълномощаването на представител се извършва по реда на чл.14.
(3) (Изм.- ДВ,бр.57 от2011 г.)Учредителното събрание се председателства от
собственик,избран с мнозинство,повече от половината от представените идеални части от
общите части по ал.1.По предложение на председателстващия се избира и протоколчик.
(4)Учредителното събрание:
1.приема решение за учредяване на сдружението;
2. (доп.- ДВ,бр.57 от 2011 г.)определя наименованието на сдружението.
Наименованието на сдружението задължително съдържа името на населеното място,пълен
административен адрес,а в градовете с районно деление наименованието на сдружението
съдържа и името на района;
3.приема споразумение за създаване на сдружението;
4.избира управителен съвет(управител)и контролен съвет(контрольор);
5.може да определи срок за съществуването на сдружението.
(5) (Доп. - ДВ,бр. 57 от 2011 г.)Решенията по ал. 4, т. 1 - 3 и 5 се приемат единодушно от
всички собственици по ал.1, а решението по ал.4, т.4 се приема с мнозинство повече от
половината от собствениците по ал.1.
(6) (Изм.- ДВ,бр.57 от2011 г.)Протоколът от учредителното събрание и приетото споразумение за създаване на сдружението се съставят в два еднообразни екземпляра и се
подписват от всички членове на сдружението или от техните представители.
tomek1
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 07 Авг 2014, 12:33

Re: Сдружение на Собствениците

Мнениеот lakavitsa » 07 Фев 2015, 13:40

Горките желаещи да санират. Безплатно.Един само да не поиска както Томек с чл. 27 на ЗУЕС, и е спукана работата на останалите собственици в ЕС. Е, това не знае, Лиляна, но Мая го знае перфектно и колкото повече има с нисък ІQ, толкова по-идеално и за партията и за съмишлениците...
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Сдружение на Собствениците

Мнениеот tomek1 » 07 Фев 2015, 20:42

Колега lakavitsa не знам за какви партии и тн ми говориш.Питам по конкретен казус.Моля темата да не се разводнява с излишни словоблудства.Надявам се и някой друг да се включи по темата понеже съм сигурен че вълнува много хора.Поздрави
tomek1
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 07 Авг 2014, 12:33

Re: Сдружение на Собствениците

Мнениеот lakavitsa » 07 Фев 2015, 21:00

Не им преча на останалите форумци, линията е отворена както се казва. И никак не разводнявам темата със словоблудства. Просто от заплахите за изгубване на собствеността преминаха към следващи заплахи - ЩЕ ПЛАЩАШ ЦЯЛ ЖИВОТ...И аз чакам коментари по темата. С нетърпение при това. Но мая си е мая /сериозно, не е манолова.../.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Сдружение на Собствениците

Мнениеот dinovet » 07 Фев 2015, 22:58

Записвам се за участие в тая тема, защото и в нашата СЕС започнаха брожения "за" и "против" сдружение.

Не съм адвокат, но мога да си кажа мнението конкретно по въпроса за чл.27 - той е системно свързан с чл.25, а чл.25 указва какъв е редът за създаване на сдружение - необходимо е съгласието на собствениците на поне 67% от идеалните части в СЕС.
И сега чл.27, ал.5 ни казва, че сдружение се учредява при единодушно решение на учредителите (т.е. това са собствениците на поне 67% от идеалните части в СЕС). Собствениците, които не участват в учредителното събрание, просто не са членове на сдружението, ако съгласие за създаване на такова се постигне в СЕС.

А това, дали може да се принуди някой "насила" да участва в сдружение - ами не може, би било противоконституционно. Сдружаването е право, а не задължение (чл.44, ал.1 от Основния закон).

(Много се надявам в темата да няма повече безсмислени коментари, като тези на "lakavitsa")
dinovet
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 07 Фев 2015, 22:09

Re: Сдружение на Собствениците

Мнениеот tomek1 » 07 Фев 2015, 23:56

Колега и аз не съм адвокат.и честно казано пи чудовищно големия интерес по темата някой адвокат който посещава сайта не се е включил по темата.Колкото до члена който казваш ти и този който казвам аз,ги разбирам общо по следния начин.За да е легитимно събранието трябва 67% от идеалните части да присъстват на него.Но самото решение за учредяване на сдружение трябва да се приеме единодушно от събралите се на учредителното събрание мин 67%.Демек 1 да е против не се учредява .Основание че мисля правилно ми дава и следното в примерните документи от методическите указания,в документа за учредителното събрание пише че решението за учредяване се приема единодушно именно на основание чл 27 ал 5 от ЗУЕС.

Ето и самата точка

По т. 1 от дневния ред: Приемане на решение за учредяване на СС и одобряване текста на Споразумение за създаване на СС
Изявление: ……………………………………………………………………………………………
Предложение: …………………………………………………………………………………….......
Решение: ………………………………………………………………………………………….......
Предложението беше подложено на гласуване както следва:
От общо ………… присъстващи:
с „за” гласуваха ……… идеални части от общите части на етажна собственост.
с „против” гласуваха ……….. идеални части от общите части на етажна собственост.
с „въздържал се” гласуваха ………. идеални части от общите части на етажна собственост.
ПРИЕМА СЕ / НЕ СЕ ПРИЕМА
(Съгласно чл. 27, ал. 5 от ЗУЕС решението се приема с единодушие)
tomek1
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 07 Авг 2014, 12:33

Re: Сдружение на Собствениците

Мнениеот tomek1 » 08 Фев 2015, 00:01

Също така варянта който казваш че който не иска просто не присъства и не участва в сдружението също не е така.Ако е уведомен някой че ще има събрание и не отиде но се съберат 67% и те единодушно вземат решение.Всичките 100% стават част от сдружението без значение другите 33% процента искат или не.Ако не е така ще съм благодарен някой да ме обори с член от закона.
tomek1
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 07 Авг 2014, 12:33

Re: Сдружение на Собствениците

Мнениеот lakavitsa » 08 Фев 2015, 00:07

Ми това повече от ясно е, че тази точка 5 от член 27 на зуес ако не се изпълни не може да се вземе решение за учредяване на споменатата структура за усвояване 100% и пр. Това първо. Втория отказ е когато /пак/ единодушно, т.е. 100% трябва да се вземе решение за достъп до отделните ет. единици /и техните общи части/ за обследване и пр. дейности. Това ако не се случи, а то в повечето случаи е така, няма как да има знак плюс. Другото са мечти, за определени хора.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Сдружение на Собствениците

Мнениеот TheOldMan » 03 Мар 2015, 19:44

Цирка със санирането е пълен...
Днес касиерката мина да събере някой лев. Уведоми ме, че от общината са заявили че договора за учредяване на сдружение на собствениците НЕ МОЖЕ да се различава от това, което е спуснато като пример в методическите указания. Тоест някой ще ми нарежда как да се сдружавам със съседите... к'во й влиза в работата?
Май-май аз няма да се хващам на това хоро. Все повече не ми харесва това. Накрая ще се окаже, че хорото е голо, а аз трябва да го водя...
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Сдружение на Собствениците

Мнениеот lakavitsa » 03 Мар 2015, 22:20

:)
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта