начало
Трима депутати с писма „иди ми, дойди ми“ до Конституционния съд Трима депутати с писма „иди ми, дойди ми“ до Конституционния съд

Проблем с декларация в КАТ

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Проблем с декларация в КАТ

Мнениеот studentpravo » 30 Яну 2014, 15:45

Здравейте. Преди няколко месеца закупих автомобил втора употреба, който е внесен от Англия и е с десен волан. След покупката му, отидох да го регистрирам в КАТ. Служителите ми обясниха, че отказват да го регистрират и минат на технически преглед, защото автомобилът е с десен волан и фаровете му са съобразени с движението в Англия, което е обратно на българското, което от своя страна ще доведе до заслепяване на участниците в българското движение. Споделиха, че имам две възможности за действие:

1. Да отида да си сменя фаровете с такива от български автомобил, които да светят съобразно българското движение
2. Да попълна декларация, с която заявявам, че автомобилът няма да се управлява на територията на Р. България, с оглед на което не се налага смяна на фаровете.

Понеже си бях взел почивен ден, заради дългата процедура по прехвърляне и регистрация в КАТ, реших да попълня такава декларация, за да не ме връщат и да се налага да ходя втори път. Беше ми обяснено, че попълвайки декларацията, ще регистрирам автомобила си без проблем, а след регистрацията и подмяната на фаровете, ме посъветваха да отида пак до КАТ и да кажа, че фаровете са обърнати и всичко е наред.
Декларацията написах собственоръчно /нямаше посочен и утвърден образец/. Написах в свободен текст следното: Декларация от /трите имена, ЕГН, адрес, номер на лична карта/. Аз, долуподписаният Иван Иванов Иванов, заявявам, че лекият автомобил с марка...........модел.............номер на двигател и т.н, няма да бъде управляван на територията на Р. България. Отдолу посочих актуална за момента на написването му дата и се подписах.
Декларацията ми беше приложена към останалите, необходими за регистрацията документи. Автомобилът беше регистриран успешно.

В изпълнение на указанията на служителката от КАТ и за да не заслепявам останалите колеги-шофьори, броени дни след това си закупих нови фарове от автомобил с ляв волан. Смениха ми ги в сервиз и съгласно първоначалната уговорка, отидох директно в КАТ. Там обясних на същите служители, че вече фаровете ми са нови и са адаптирани към българските стандарти за движение, за което отивам да уведомя и да оттегля декларацията или поне да получа съвет как да процедирам оттук насетне.
Те ми казаха, че това е супер, но не могат да махнат приложената декларация, защото последната била част от документалната съвкупност, необходима за регистрацията на автомобила. Същата вече била приложена в папката в деня на регистрацията и нямало как да бъде извадена оттам, въпреки че ми казаха, че като им покажа нормални фарове, ще я извадят.

Понеже служителите видяха, че съм притеснен, побързаха да ме успокоят като ми съобщят, че нямало никакъв проблем да шофирам така и че много хора го правели и с години наред нямали проблеми.

Да, но на практика се получава че аз, под тяхно давление, съм декларирал неверни данни. Ако не се лъжа, НК предвижда и наказателна отговорност за подобно деяние. От една страна съм написал, че няма да шофирам автомобила си в БГ, а от друга си го карам всеки ден, закупувам винетка, ГО и т.н.

Въпросът ми е какво трябва да направя оттук нататък, щом посочената декларация не може да се оттегли? Да напиша ли нова, която да адресирам до началника на КАТ и в която обяснявам ситуацията? Към кого да се обърна? Ако ме спрат полицаи от КАТ на пътя, ще установят ли че съм декларирал, че няма да управлявам автомобила в България? Подлежа ли на някакъв вид санкция за подобна неистинна декларация? Какъв е начинът да я анулирам и до какви последствия може да доведе ситуацията, в които се намирам в момента? Ще имам ли проблем ако реша да продам автомобила след известен период от време? Ще даде ли отражение това върху прехвърлянето на собствеността му?

Моля за вашето компетентно съдействие. Ще се реванширам на отзовалите се форумни колеги.
studentpravo
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 02 Май 2012, 10:50

Re: Проблем с декларация в КАТ

Мнениеот emstoianova_ » 30 Яну 2014, 15:50

с интерес ще следя съветите!
emstoianova_
Младши потребител
 
Мнения: 55
Регистриран на: 18 Фев 2013, 18:19

Re: Проблем с декларация в КАТ

Мнениеот studentpravo » 30 Яну 2014, 16:06

Аз също, защото току-що прочетох и чл. 313 от Наказателния кодекс.
studentpravo
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 02 Май 2012, 10:50

Re: Проблем с декларация в КАТ

Мнениеот TheOldMan » 30 Яну 2014, 16:20

Отивате в Технотест и срещу не съвсем символична сума получавате още една бележка, която ще гласи че осветителната инсталация и в частност фаровете на колата отговарят на действащите на територията на Р. България норми. Това би трябвало да реши проблемите.
А защо не и в първия изпречил се на пътя ви сервиз за годишен преглед? Те естествено ще откажат да направят нов преглед, тъй като първоначалния в КАТ все още не е изтекъл, но пък ... може да си "загубите" картончето за ГТП, без което нямате право да карате колата.
Но най-добре е да попитате в КАТ отново какво според тях е необходимо да се направи за да можете да карате колата в БГ. Ако е възможно - в писмена форма, за да получите и писмен договор.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Проблем с декларация в КАТ

Мнениеот studentpravo » 30 Яну 2014, 16:28

Опасявам се, че дори да отида в произволно избран пункт и да получа удостоверение, че фаровете отговарят на българските стандарти, декларацията ми остава приложена в КАТ и няма как да бъде направена връзка между нея и между удостверението, че фаровете ми отговарят на стандартите в БГ, поради факта, че попълнена в този й вид, декларацията е "гола" и никъде в нея не е посочено поради каква причина и за какъв период от време няма да карам автомобила си в България, нито че причината да не го карам тук са именно фаровете му, а не определено мое субективно усмотрение например.
Ако бях посочил, че няма да го карам в България докато не подменя фаровете му е друго, но ме притеснява, че там не е изтъкната причина, която да може да кореспондира с фаровете.
studentpravo
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 02 Май 2012, 10:50

Re: Проблем с декларация в КАТ

Мнениеот doc03 » 30 Яну 2014, 18:26

Тази декларация не се изисква по силата на закон, указ или ПМС, а е по наредба на министерство, така че - не попадаш в хипотезата на чл.313
... хОди пий едно малко и за мен :D
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: Проблем с декларация в КАТ

Мнениеот studentpravo » 30 Яну 2014, 23:29

Това е чудесно, а напълно ли е лишено от значение това, че просто си стои там и в нея е заявено нещо, което не е така? Може ли след време да се санкционира по друг, различен от НК начин или да има други последствия?
studentpravo
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 02 Май 2012, 10:50

Re: Проблем с декларация в КАТ

Мнениеот doc03 » 31 Яну 2014, 03:59

Не е лишено от значение. Декларацията остава в досието на автомобила. Макар и рядко, се стига до справки в досието на МПС ... (ако го откраднат и след това се намери, ако е нередовна рамата или № на двигател, или ако с МПС се извърши престъпление, както и при тежки ПТП, но ако го изиска експерта. Също и при продажба и пререгистрация на нов собственик). Фактът, че е с обратна дирекция, вече е предпоставка за ПТП ...
Иначе, при проверка на пътя, фишове, актове ... няма значение... В най-лошия случай - спиране от движение :)
Декларацията връзва гащите и на КАТ, все пак :)

П.П. Всеки полицай може да се заяде, че управляваш автомобил, който е произведен за обратна лента на движение - лява.
Чул съм, че струва под 2000 лева да ти обърнат дирекцията. (Единствено не могат да обърнат чистачките, което ще е неудобство, ако преместиш волана.)
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: Проблем с декларация в КАТ

Мнениеот todorst » 14 Фев 2014, 13:28

Забавно четиво! Ако сам беше намерил ефтиния в Англия, бих го разбрал. Но тук в България купуваш автомобил с десен волан?? И каламбура: регистрираш го в България, български номера, а ще го караш извън България.? в Гърция, Сърбия- най-добре в Англия. Прекарали са те с тази декларация. Само като идея- този декларативен режим НЕ Е ВЕЧЕН. Защо да не може КОРИГИРАЩА декларация. Такива се подават напр. в общините за имотно състояние, Нека първата декларация си стои в досието, но ето сега НОВА. Реших да карам автомобила и в България!!! Като си гледам талона на моя автомобил НЕ ВИЖДАМ някъде да е посочено къде ще го карам. Логично е с българска регистрация ,това да е в България!!! И още - въпросната декларация е в свободен текст, не е някакъв формуляр, което би трябвало да опростява проблема.
todorst
Потребител
 
Мнения: 629
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: Проблем с декларация в КАТ

Мнениеот thebeast » 14 Фев 2014, 21:27

Щом автомобила е регистриран, свидетелството за регистрация дава право на автомобила да се движи по пътната мрежа на Република България в определен в него срок или безсрочно. С тази декларация се обещават някакви бъдещи обстоятелства, а не се декларират неверни данни, тъй като същите не са налични към момента на декларирането и наказателната отговорност е изключена.
thebeast
Потребител
 
Мнения: 481
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: Проблем с декларация в КАТ

Мнениеот thebeast » 14 Фев 2014, 23:24

Поисканата декларация не почива на действащ нормативен акт (не е предвидена в НАРЕДБА № I-45 ОТ 24 МАРТ 2000 Г. ЗА РЕГИСТРИРАНЕ, ОТЧЕТ, ПУСКАНЕ В ДВИЖЕНИЕ И СПИРАНЕ ОТ ДВИЖЕНИЕ НА МОТОРНИТЕ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА И РЕМАРКЕТА, ТЕГЛЕНИ ОТ ТЯХ, И РЕДА ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА ДАННИ ЗА РЕГИСТРИРАНИТЕ ПЪТНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА), а и е някак нелогична - извършена регистрация, а няма да се движи автомобила.
thebeast
Потребител
 
Мнения: 481
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron