начало
Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова

Шофьорска книжка издадена в чужбина

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Шофьорска книжка издадена в чужбина

Мнениеот selena33 » 01 Фев 2011, 09:19

Имам шофьорска книжка издадена от Канада. Искам да знам действителна ли е тя в България и за какъв период от време.

Безрезултатно търсих такава информация в и-нет, опитвах да се свържа с КАТ за информация но не отговарят на имейли. Ако някой знае точно как стои въпроса с чуждите шофьорски книжки на територията на България, ще съм му много благодарна.
selena33
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 19 Яну 2011, 03:15

Re: Шофьорска книжка издадена в чужбина

Мнениеот crane_law » 03 Фев 2011, 20:31

Справка ЗДвП
Чл. 162. (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) (1) (Доп. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Българските граждани могат да управляват моторни превозни средства на територията на Република България с чуждестранно национално свидетелство, когато то не е издадено от държава - членка на Европейския съюз, или от друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или от Конфедерация Швейцария в срок до 3 месеца от датата на влизането им в страната.
Правото е за бдящия, не за спящия!
Аватар
crane_law
Младши потребител
 
Мнения: 71
Регистриран на: 18 Яну 2011, 12:09

Re: Шофьорска книжка издадена в чужбина

Мнениеот selena33 » 04 Фев 2011, 17:45

И какво става след тези 3 месеца? Легализация на книжката и замяна за българска? Каква е процедурата?

Защо руснаците които постоянно живеят в България си карат перманентно с руските книжки без каквито и да било санкции?

Прочетох в ЗДвП чл.162 това:

Чуждестранно национално свидетелство за управление на моторно превозно средство на лице, пребиваващо повече от една година на територията на Република България, се подменя с българско национално свидетелство.


Просто "подменя"? Без изпити, такси? А разликата между 3 месеца и 1 година?
Последна промяна selena33 на 04 Фев 2011, 18:04, променена общо 2 пъти
selena33
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 19 Яну 2011, 03:15

Re: Шофьорска книжка издадена в чужбина

Мнениеот socrat » 04 Фев 2011, 18:03

E, защото има преференции за славянските народи и особенно за руснаците.. :D
"Не може да има безупречно действие, но може да има безупречен извършител."
socrat
Младши потребител
 
Мнения: 24
Регистриран на: 27 Ное 2002, 10:34
Местоположение: Пазарджик

Re: Шофьорска книжка издадена в чужбина

Мнениеот selena33 » 04 Фев 2011, 18:07

Чл. 161

1. Свидетелство за управление на моторно превозно средство, издадено в друга държава, е действително на територията на Република България за категорията, за която то е издадено, в следните случаи:
1. 1. държавата, от която то е издадено, е договаряща се страна по Конвенцията за пътното движение (Виена, 1968 г.) и свидетелството отговаря на изискванията на Приложение N 6 към конвенцията;
2. 2. свидетелството е придружено от легализиран превод на български език;
3. 3. свидетелството е международно и отговаря на изискванията на Приложение N 7 към Конвенцията за пътното движение (Виена, 1968 г.).


По тази точка излиза че книжката ми издадена в Канада е действителна в България т.к. Канада е страна от Конвенцията и книжката ми е международна.
Русия също е страна от Конвенцията между другото.
От друга страна, действителна ама 3 месеца както излиза според Чл. 162. (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) (1) (Доп. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) А пък за чужденци- действителна е 1 година

2) (Изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Чужденци, дългосрочно пребиваващи в Република България, могат да управляват моторни превозни средства на територията на страната със свидетелство, което не е издадено от държава - членка на Европейския съюз, или от друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или от Конфедерация Швейцария до една година от датата на влизането им в страната.


Странна дискриминация на българските граждани бих казала... :shock:

По-натам чета:

(Доп. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Чуждестранно национално свидетелство за управление на моторно превозно средство на български гражданин или чужденец, издадено от държава, която не е членка на Европейския съюз, или от друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или от Конфедерация Швейцария се заменя с българско свидетелство за управление без полагане на изпит, ако държавата, в която е издадено, е договаряща страна по Конвенцията за движението по пътищата и свидетелството отговаря на изискванията на приложение № 6 към конвенцията.


Значи след тези 3 месеца трябва да сменя книжката си с българска без полагане на изпит. Правилно ли разбирам? Аз след 3 месеца, а чужденците след 1 година?
selena33
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 19 Яну 2011, 03:15

Re: Шофьорска книжка издадена в чужбина

Мнениеот crane_law » 04 Фев 2011, 20:41

selena33 написа:По тази точка излиза че книжката ми издадена в Канада е действителна в България т.к. Канада е страна от Конвенцията и книжката ми е международна.


Най-вероятно книжката Ви е национално канадско СУМПС. В цитираната норма на чл. 161 ЗДвП Ви касае 1.1., а не 3.3. Само нацоналното СУМПС(прил.№6) може да бъде подменено и ако то е по Конвенцията(Виена 1968) няма да се явявате на изпит.
Срокът от 3 мес. и 1 год. е съответно за бълг. граждани и за чужденци.
Международното СУМПС(прил.№7) се издава на база национално такова и не може да се подменя.
Правото е за бдящия, не за спящия!
Аватар
crane_law
Младши потребител
 
Мнения: 71
Регистриран на: 18 Яну 2011, 12:09

Re: Шофьорска книжка издадена в чужбина

Мнениеот daryoon » 23 Авг 2013, 17:22

Здравейте,

Аз имам сходен проблем. Може ли да се използва книжката издаде в Канада или САЩ, като гарант за взети изпити по кормуване и теория, за да може направо да се кандидатства за българско СУМПС? Така се спестявам такси, изпити и главоболия.

Благодаря
daryoon
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 23 Авг 2013, 17:17

Re: Шофьорска книжка издадена в чужбина

Мнениеот pipi6a » 15 Сеп 2015, 22:01

аз имам следния въпрос след като тйе отнето българското свидетелство и ако си искаръш канадско дали важи един катаджия каза че важало друг че не важало
pipi6a
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 15 Сеп 2015, 21:57


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


cron