начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Електронен АУАН от Пътна полиция

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Електронен АУАН от Пътна полиция

Мнениеот heskey_87 » 26 Май 2022, 16:16

Здравейте,

Някой сблъсквал ли се е с подобен казус.
Тези дни ме спират, след около 25-30 метра от тръгването ми с автомобил, бях без колан(да, знам, не претендирам), спират ме, взимат ми документите и идват с електронен АУАН за непоставен колан, като никой не ме пита дали имам възражения или не, а в съшото време в електронно издаден АУАН на възражения е написано и одебелено нямам възражения.
За дa присъства този текст, не е ли редно първо да ми се съобщи, че ще ми бъде съставен АУАН, след което да ме питат дали имам възражения?
Прилагам снимка със заличени данни, но присъстващ текст, моля по информараните за мнение, дали този факт е причина за обжалване.


Изображение
heskey_87
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 22 Ное 2010, 21:19

Re: Електронен АУАН от Пътна полиция

Мнениеот guest1 » 27 Май 2022, 21:51

heskey_87 написа:Здравейте,

Някой сблъсквал ли се е с подобен казус.
Тези дни ме спират, след около 25-30 метра от тръгването ми с автомобил, бях без колан(да, знам, не претендирам), спират ме, взимат ми документите и идват с електронен АУАН за непоставен колан, като никой не ме пита дали имам възражения или не, а в съшото време в електронно издаден АУАН на възражения е написано и одебелено нямам възражения.
За дa присъства този текст, не е ли редно първо да ми се съобщи, че ще ми бъде съставен АУАН, след което да ме питат дали имам възражения?
Прилагам снимка със заличени данни, но присъстващ текст, моля по информараните за мнение, дали този факт е причина за обжалване.

Спокойно - имате или нямате възражения - файда йок. АУАН си е констатация. По интересно е Наказателното Постановление, защото същото подлежи на обжалване. Първо пред наказващият орган (рядко успешно), а после - по съдебен път.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1796
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Електронен АУАН от Пътна полиция

Мнениеот doondie » 27 Май 2022, 23:53

heskey_87 написа:За дa присъства този текст, не е ли редно първо да ми се съобщи, че ще ми бъде съставен АУАН, след което да ме питат дали имам възражения?
Прилагам снимка със заличени данни, но присъстващ текст, моля по информараните за мнение, дали този факт е причина за обжалване.
Със сигурност това няма да ти помогне. Ти казваш, че не са те питали. Те казват, че са те питали. Твоята дума срещу тяхната. Те са двама, така че могат да кажат абсолютно всичко и съдът избира да им вярва.

По-интересно ми е какво значи, че „нарушението е заснето в ВПК”. :?: Да покажат снимката или записа. Ако е запис, трябва да се види дали са те питали за възражения. Дори и да не са, съдът ще каже, че си можел да депозираш писмени възражения, съответно и след това да обжалваш самото нак. постановление, така че нарушението им не е съществено. На мен веднъж дори ми казаха, че законово задължение на АНО не било голяма работа - резултатът щял да бъде същият и без него. А нарушението беше, че не са направили проверка в следствие на възраженията ми, нито са ме известили за това.
Казваш, че си махнал колана, след като си спрял. Да докажат, че не е било така. Нали са те снимали. Много ме дразни това, че могат да ти припишат всякакви нарушения.

guest1 написа:По интересно е Наказателното Постановление, защото същото подлежи на обжалване. Първо пред наказващият орган (рядко успешно), а после - по съдебен път.
Объркал си се. Няма такъв вариант. АНО може да отмени АУАН, но не и да анулира НП.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Електронен АУАН от Пътна полиция

Мнениеот nikodim77 » 28 Май 2022, 00:50

Здравейте,
Айде пак, поредните брътвежи на форумния трол guest1, който не спира да пише глупости по темите! Колко пъти е „дъвкано”, коко пъти е пояснявано, но тролът не си взема бележка и това е!!! Какви глупости и небивалици пишеш! Как ще се обжалва НП първо пред наказващият орган, че то било и понякога неуспешно бе?!? Престани с простотийте си и да спамиш във форума!!!
До питащия heskey_87,
Не обръщайте внимание на всяко едно написано от юзъра guest1, който няма и грам възпитание, и култура, да не се изказва за материя, която не знае и не познава. Той е форумен трол, паразитиращ тук без юридически познания.
По същество на питенето Ви:
Преди всичко, не става дума за електронен АУАН, а за нормален такъв, но издаден (разпечатан) от мобилен термо-принтер. Това, че не сте попитан, дали имате възражения не води до категоричния извод за оставено такова впечатление у полицейските служители, при разменените преди съставянето на акта думи между вас. Но дори и така да е, самоволно да са написали, че нямате възражения, то ако сте имал такива не е било пречка да ги опишете преди подписването му. Нещо повече, ЗАНН Ви предлага законовата възможност – право да изложите съображения (възражения) подробно писмено в 7-дневен срок, указан в чл. 44, ал. 1 от ЗАНН.
Ще се спра и на предполагаемото обжалване от Ваша страна, за което всъщност не Ви съветвам, но изборът е изцяло Ваш…!
В съда ще е дума срещу дума.: Вие ще твърдите, че не сте попитан за възражения, актосъставителят и свидтелят – негов колега, ще твърдят, че сте подписал акта без такива, дори не сте се оспорвал обстоятелството, че сте без предпазен колан. На кратко: Фактът, че пише, че нямате възражения (което не сторил и в срок) не е причина за обжалване, по-точно, не е причина за отпадане на НП.
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Електронен АУАН от Пътна полиция

Мнениеот guest1 » 28 Май 2022, 09:55

doondie написа:Объркал си се. Няма такъв вариант. АНО може да отмени АУАН, но не и да анулира НП.

Добре де - объркал съм се! Ти нали ме поправяш?

Но и ти грешиш - АУАН не се отменя, просто се издава резолюция за прекратяване на административнонаказателното производство.

За грешките в АУАН
Чл. 53. (1) Наказващият орган издава наказателно постановление, с което налага на нарушителя съответно административно наказание, когато установи по несъмнен начин факта на извършеното нарушение, самоличността на лицето, което го е извършило, и неговата вина, ако не са налице основания за прекратяване на производството, за прилагането на чл. 28 или не е сключено споразумение с нарушителя.
(2) Наказателно постановление се издава и когато е допусната нередовност в акта, стига да е установено по безспорен начин извършването на нарушението, самоличността на нарушителя и неговата вина.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1796
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Електронен АУАН от Пътна полиция

Мнениеот bozyo » 29 Май 2022, 23:19

heskey_87 написа:... никой не ме пита дали имам възражения или не, а в съшото време в електронно издаден АУАН на възражения е написано и одебелено нямам възражения.
За дa присъства този текст, не е ли редно първо да ми се съобщи, че ще ми бъде съставен АУАН, след което да ме питат дали имам възражения?

имали сте поне две-три възможности:
1. да им кажете, че имате възражения и да поискате те да бъдат вписани в АУАН, а те да изпечатат за подпис нов екземпляр с възраженията.
2. при отговор "системата не позволява" да поискате да ви бъде съставен "не-електронен" АУАН на хартиена бланка.
3. при втори отрицателен отговор да задраскате "нямам възражения" и да си напишете възраженията.

като сте подписали невярното твърдение, сте го направили истинско.

отделно, че дори да не са били вписани никакви възражения в акта, е можело (а ако не е изтекъл 7-дневният срок по чл.44 от ЗАНН, още може) да подадете възражения и обяснения до административно-наказателния орган, в случая началника на Пътна полиция.
bozyo
Потребител
 
Мнения: 172
Регистриран на: 24 Мар 2021, 00:24

Re: Електронен АУАН от Пътна полиция

Мнениеот bozyo » 29 Май 2022, 23:50

nikodim77 написа:Айде пак, поредните брътвежи на форумния трол

драги nikodim77,
дали не прекалявате с обидите към ненавистния Ви персонаж? може да е юридически неподкован, може да допуска дразнещи Ви грешки, може да въвежда в заблуда новорегистрираните питащи с незнанието си, но с невъздържан език срамите преди всичко себе си.

в дадения случай той е чул-чул-недочул, но частица истина в твърденията му има. АУАН наистина е констатация и се явява доказателство в административно-наказателното производство. възраженията и обясненията на нарушителя също са доказателствен материал. актосъставителят и наказващият орган не могат да бъдат едно и също лице, като последният е един вид "инстанция" в административно-наказателното производство. прав сте, че НП не се обжалва пред наказващия орган (а чрез, откъдето възможно идва заблудата), но в гнева на Ахила Пелеев пропускате, че наказващият орган може да уважи възраженията. и наистина това рядко се случва, но законът допуска такава възможност.

nikodim77 написа:Ще се спра и на предполагаемото обжалване от Ваша страна, за което всъщност не Ви съветвам, но изборът е изцяло Ваш…!
В съда ще е дума срещу дума.: Вие ще твърдите, че не сте попитан за възражения, актосъставителят и свидтелят – негов колега, ще твърдят, че сте подписал акта без такива, дори не сте се оспорвал обстоятелството, че сте без предпазен колан. На кратко: Фактът, че пише, че нямате възражения (което не сторил и в срок) не е причина за обжалване, по-точно, не е причина за отпадане на НП.

с което отговорихте на въпроса, по който сте "сезиран", но не отговорихте на въпроса дали да се обжалва.

вписването на "нямам възражения" при наличие на такива е накърняване на правото на защита, т.е. поправимо процесуално нарушение. слабо като довод, и безполезно при липса на писмени обяснения и възражения по чл.44, ал.1 ЗАНН. но освен този недостатък на АУАН, НП може да страда от други пороци, които да са самостоятелно основание за отмяна. категоричното "не Ви съветвам" може да бъде възприето неправилно. при липса на данни за НП е рано да се правят каквито и да е окончателни изводи.
bozyo
Потребител
 
Мнения: 172
Регистриран на: 24 Мар 2021, 00:24

Re: Електронен АУАН от Пътна полиция

Мнениеот bozyo » 30 Май 2022, 00:04

doondie написа:
guest1 написа:По интересно е Наказателното Постановление, защото същото подлежи на обжалване. Първо пред наказващият орган (рядко успешно), а после - по съдебен път.
Объркал си се. Няма такъв вариант. АНО може да отмени АУАН, но не и да анулира НП.

объркали сте се, няма такъв вариант. АНО не отменя АУАН, но може да не го "уважи" - възраженията и доказателствата към тях (теоретично) могат да убедят АНО, че няма нарушение, и да не бъде издадено НП. нито липсата на НП, нито наличието му не отменят АУАН, той си остава. но понеже не е окончателен акт, не подлежи на самостоятелно обжалване. при това в обжалването пред съд може да бъдат оспорени както НП, така и АУАН (например нищожност на АУАН поради липса на компетентност, или поради конфликт на интереси на основанията по чл.37, ал.3 ЗАНН).
bozyo
Потребител
 
Мнения: 172
Регистриран на: 24 Мар 2021, 00:24

Re: Електронен АУАН от Пътна полиция

Мнениеот doondie » 30 Май 2022, 01:29

bozyo написа:объркали сте се, няма такъв вариант. АНО не отменя АУАН, но може да не го "уважи" - възраженията и доказателствата към тях (теоретично) могат да убедят АНО, че няма нарушение, и да не бъде издадено НП. нито липсата на НП, нито наличието му не отменят АУАН, той си остава. но понеже не е окончателен акт, не подлежи на самостоятелно обжалване. при това в обжалването пред съд може да бъдат оспорени както НП, така и АУАН (например нищожност на АУАН поради липса на компетентност, или поради конфликт на интереси на основанията по чл.37, ал.3 ЗАНН).
Без да влизам в спор, не смятам, че за питащия има значиение дали ще кажа, че АУАН може да бъде анулиран или че административнонаказателното производство може да бъде прекратено от АНО. Резултатът е един и същ - не се издава НП. За мен лично е по-разбираем първият вариант. Освен това прекратяването на производството поради недоказаност на констатациите в АУАН, некомпетентност на органа или съществени нарушения при съставянето реално анулира АУАН, тъй като причина за прекратяването на производството може да и друга.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Електронен АУАН от Пътна полиция

Мнениеот nikodim77 » 31 Май 2022, 00:48

Добрееее!
Драги bozyo,
Ще Ви отговоря…, като отговорът ще бъде по реда на Вашия ред на мисли.:
„Дали не прекалявате с обидите към ненавистния Ви персонаж?”
Вашият въпрос в началото си още, съдържа отговорът, който е - „НЕ”! Напротив, ненавистния ми персонаж, както го наричате, прекалява! Той в своите действия обижда интелигентността на участниците в този форум! Обижда хората, отдали се на правото! Обижда дори себе си…! И като сме на тема обиди, то именно Гошко (Жоро, guest1) си позволява да обижда с реални обидни квалификации, а не с метафорични и меки изкази, каквито аз, а и други съфорумци употребяваме спрямо него!
Бях достатъчно търпелив и мек спрямо него. В редица теми, както и на Л.С. съм го молел, да спре с тези порочни действия, пояснявах му дори, как и колко е просичко да покаже по някакъв начин, че не е сигурен, или че мнението му не е професионално, или просто да вкара едно – „Мисля, че е тъй или тъй, или…” Уви – не! Той продължава с арогантното си поведение. Дори напоследък се дръвчи и на доказани юристи, които все още понамират време да списват тук.
Не мога да скрия учудването ми, че Вие bozyo, се примирявате с явната и нескрита поквара спрямо правото и правната нука, която поквара сее „подзащитният” Ви…?!? Ако няколко проблясъка или пък това, че е поналучкал, чул-чул-недочул, но успял да вкара частица истина в иначе безсмислените си коментари, но убедителни и с вид на дадени от корифей в правните науки Вие сте съгласен и примирен, то аз, а и доста Ваши колеги не са! Един мой много добър Приятел, далновиден, мъдър и проницателен човек има един лаф, който много харесвам и намирам, че подхожда на нашия герой, който лаф е: „Малоумен, но старателен”
Споменах по-горе Ваши колеги (аз завърших семестриално, но ще мога да се нарека колега едва след преминаване през последния етап по придобиване на Юр.Пр-ст.), Та повечето от Вашите колеги вече ги няма тук. И не защото са в друго време и свят, а съм убеден, че е защото са отвратени от нечии поведения… Дори и нови попълнения свежи, разбиращи, устремени..., като roshen например, а и други, просто се отеглиха от тук.
Допускал дразнещи ме грешки?! Нямате представа, колко много негови грешки, които са ме дразнели съм подминавал! Подминавал съм ги, защото са били така дадени, че да не повлияят негативно за търсещите тук отговори. Грешки, които много са ме дразнели, но са били извън полето на заблуда на питащ/и/, и съм ги подминавал, а доста не съм и забелязал вероятно.
Относно това, че срамя себе си: Да, предпочитам това да правя, от колкото да допускам посрамване на тази платформа, а още повече някой, който не е предупреден, че насреща си има форимен трол, да пострада от негов „съвет”! Макр че, не виждам кое пък чак да е невъздържаното, а и обиждащо…?? По негов адрес са допускани къде-къде по-силни и обидни епитети от други съфорумци – ерудирани и доказани юристи, но както и да е…
Последно Ви предлагам драги bozyo, нещичко за допълнителен размисъл, а мога и да върна лентата още назад с десетки примери, но ето последното; viewtopic.php?f=23&p=613393&sid=49763d91ed88ae33e4026db6caa89d22#p613393

А сега и малко и по темата:
„…пропускате че наказващият орган може да уважи възраженията. и наистина това рядко се случва, но законът допуска такава възможност.”

Драги bozyo, не мога да вникна в това, което искате да кажете…?!?
В никакъв случай, не мога да споделя твърдяното от Вас, че пропускам нещо, еле пък това да са действията на АНО! Да, безспорен факт е, че наказващият орган може да уважи възраженията, и наистина това рядко се случва, и че законът допуска такава възможност. Но кои въражения? Това са тези възражения, които са дадени или в самия АУАН, или по реда на чл. 44, ал. 1 от ЗАНН, като тяхното уважаване естествено, че няма да доведе до издаване на НП, а до прекратяване на АНП с мотивирана резолюция. Но в настоящия случай (настоящата тема) „позащитният” Ви – Гошко, говори за вече издадено НП, цитирам написаното от него:
По интересно е Наказателното Постановление, защото същото подлежи на обжалване. Първо пред наказващият орган (рядко успешно), а после - по съдебен път.”
Е, драги bozyo , - частицата истина…?!?
Пишете още, че съм отговорил на въпроса, с който съм "сезиран", но не съм отговорил на въпроса дали да се обжалва. Ако при така представените факти посмея да отговоря на въпроса, дали да се обжалва НП, то това означава да се принизя именно до равнището на субекта списван по-горе в настоящия ми пост - guest1. Такъв категоричен отговор бих дал само лице в лице и то в случай, че ще бъда процесуален представител или бих поел личната отговорност по изготвяне на жалбата. Намирам, че достатъчно ясно съм се изразил, че изборът е изцяло в ръцете на питащия, като съм му дал съвет, базиран на наученото от мен, практиката, която познавам и съм направил аналогия с подобни случай, включително и мой такъв. (Преди година и нещо, опитаха този „номер” да ми врътнат с рапечатан АУАН с ред като този в темата, че нямам възражения, върху който на малкото бяла неотпечатан част написах, че имам съображения, които ще изложа по реда на чл. 44, ал. 1 от ЗАНН и сам задрасках отпечатания ред. Полицаите не бяха въодушавени, дори опитаха ощ номерца, а после и в съдебната зала се държаха „атрактивно”… НП бе отменено…!)
Да продължа по темата:
Административното право и процес не мога отъждествя с хазарт, за да мога да предполагам, че НП и като цяло цялото АНП ще страда от пороци, зада си позволя да бъда категоричен – „обжалвай!”, Питащият поставя ясен логичен и недвусмислен въпро, който подкрепя с някаква фактология и представя изображение, кореспондиращо с логиката на въпроса му. Давам отговор, който намирам за защитаващ неговите права и интереси, а това дали ще се включат и други с различни или аналогични на моето менния, вече е друг въпрос, но стига да са малко по-каомпетентни от Гошко, нали…
И последно (много удължих белетристиките си):
„вписването на "нямам възражения" при наличие на такива е накърняване на правото на защита, т.е. поправимо процесуално нарушение. слабо като довод, и безполезно при липса на писмени обяснения и възражения по чл.44, ал.1 ЗАНН. но освен този недостатък на АУАН”

Тук можем много да пишем дори да спорим досежно доказването на това процесуално нарушение. По-горе в темата поясних моите възгледи, а те се покриват и с тези на doondie, който също, доколкото ми е известно не е завършил ЮФ, но не е арогантен и нагъл като Гошко, и разсъждава, и чете, и осмисля в огромна степен прочетеното.
Добе bozyo, да приключа с въпрос: При тази фактическа обстановка (предполагаме, че последващото НП не страда от пороци), Вие бихте ли обжалвал НП с довдите, че е нарушено правото Ви на защита, отнемайки Ви се възможността да изложите в АУАН-а възраженията си, и след като в последствие не сте упражнил и правото си на такива по реда на чл. 44 ал. 1 от ЗАНН???
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Електронен АУАН от Пътна полиция

Мнениеот bozyo » 31 Май 2022, 20:09

nikodim77 написа:... Бях достатъчно търпелив и мек спрямо него. ...

бяхте, но вече не сте? тогава следва да се самоотведете по реда на чл.831, ал.101, във връзка с чл.1229, ал.22 от Аркутянския злобарски кодекс.

nikodim77 написа:... Не мога да скрия учудването ми, че Вие bozyo, се примирявате с явната и нескрита поквара спрямо правото и правната нука, която поквара сее „подзащитният” Ви…?!? ...

дишайте, издишайте! това е само форум. глупости и неверни твърдения във форума могат да доведат само до главоболие у особено впечатлителните. незаконосъобразно поведение и въпиюща некомпетентност в съдебната зала могат да унищожат съдби. кое е по-важно?

nikodim77 написа:... Пишете още, че съм отговорил на въпроса, с който съм "сезиран", но не съм отговорил на въпроса дали да се обжалва. ...

твърдите, че скоро ще завършите образованието си по право? допускам теоретичната възможност в даден момент от професионалното си развитие да станете съдия. нужно ли е да посочвам, че съдът има установени от закона задължения да следи за някои правни аспекти служебно?

nikodim77 написа:... Административното право и процес не мога отъждествя с хазарт, за да мога да предполагам, че НП и като цяло цялото АНП ще страда от пороци, зада си позволя да бъда категоричен – „обжалвай!”, Питащият поставя ясен логичен и недвусмислен въпро, който подкрепя с някаква фактология и представя изображение, кореспондиращо с логиката на въпроса му. Давам отговор, който намирам за защитаващ неговите права и интереси, ...

уважаеми господин председател, по делото не се спори, че категоричният отговор "обжалвай!" е неподходящ. спори се дали е уместен също толкова категоричен отговор "не обжалвай!"

nikodim77 написа:... да приключа с въпрос: При тази фактическа обстановка (предполагаме, че последващото НП не страда от пороци), Вие бихте ли обжалвал НП ...

с какво не ви хареса отговора "не зная"?

nikodim77 написа:... с довдите, че е нарушено правото Ви на защита, отнемайки Ви се възможността да изложите в АУАН-а възраженията си, ...

ако мога да повторя: отговорихте на въпроса, по който сте "сезиран".

nikodim77 написа:... и след като в последствие не сте упражнил и правото си на такива по реда на чл. 44 ал. 1 от ЗАНН???

моля съдът да посочи на обвинението, че навежданите твърдения не са посочени в обвинителния акт и не са установени в рамките на съдебното дирене.
bozyo
Потребител
 
Мнения: 172
Регистриран на: 24 Мар 2021, 00:24

Re: Електронен АУАН от Пътна полиция

Мнениеот guest1 » 31 Май 2022, 20:11

bozyo написа:
nikodim77 написа:... Бях достатъчно търпелив и мек спрямо него. ...

бяхте, но вече не сте? тогава следва да се самоотведете по реда на чл.831, ал.101, във връзка с чл.1229, ал.22 от Аркутянския злобарски кодекс.
nikodim77 написа:... Не мога да скрия учудването ми, че Вие bozyo, се примирявате с явната и нескрита поквара спрямо правото и правната нука, която поквара сее „подзащитният” Ви…?!? ...

дишайте, издишайте! това е само форум. глупости и неверни твърдения във форума могат да доведат само до главоболие у особено впечатлителните. незаконосъобразно поведение и въпиюща некомпетентност в съдебната зала могат да унищожат съдби. кое е по-важно?
nikodim77 написа:... Пишете още, че съм отговорил на въпроса, с който съм "сезиран", но не съм отговорил на въпроса дали да се обжалва. ...

твърдите, че скоро ще завършите образованието си по право? допускам теоретичната възможност в даден момент от професионалното си развитие да станете съдия. нужно ли е да посочвам, че съдът има установени от закона задължения да следи за някои правни аспекти служебно?
nikodim77 написа:... Административното право и процес не мога отъждествя с хазарт, за да мога да предполагам, че НП и като цяло цялото АНП ще страда от пороци, зада си позволя да бъда категоричен – „обжалвай!”, Питащият поставя ясен логичен и недвусмислен въпро, който подкрепя с някаква фактология и представя изображение, кореспондиращо с логиката на въпроса му. Давам отговор, който намирам за защитаващ неговите права и интереси, ...

уважаеми господин председател, по делото не се спори, че категоричният отговор "обжалвай!" е неподходящ. спори се дали е уместен също толкова категоричен отговор "не обжалвай!"
nikodim77 написа:... да приключа с въпрос: При тази фактическа обстановка (предполагаме, че последващото НП не страда от пороци), Вие бихте ли обжалвал НП ...

с какво не ви хареса отговора "не зная"?
nikodim77 написа:... с довдите, че е нарушено правото Ви на защита, отнемайки Ви се възможността да изложите в АУАН-а възраженията си, ...

ако мога да повторя: отговорихте на въпроса, по който сте "сезиран".
nikodim77 написа:... и след като в последствие не сте упражнил и правото си на такива по реда на чл. 44 ал. 1 от ЗАНН???

моля съдът да посочи на обвинението, че навежданите твърдения не са посочени в обвинителния акт и не са установени в рамките на съдебното дирене.

Много добро изложение!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1796
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Електронен АУАН от Пътна полиция

Мнениеот guest1 » 31 Май 2022, 20:18

doondie написа:Без да влизам в спор, не смятам, че за питащия има значиение дали ще кажа, че АУАН може да бъде анулиран или че административнонаказателното производство може да бъде прекратено от АНО. Резултатът е един и същ - не се издава НП. За мен лично е по-разбираем първият вариант. Освен това прекратяването на производството поради недоказаност на констатациите в АУАН, некомпетентност на органа или съществени нарушения при съставянето реално анулира АУАН, тъй като причина за прекратяването на производството може да и друга.

Хайде да помислите!
В хода на административното производство - актоставителя и лицето, представляващо АНО са колеги.
При издаване на НП се разглеждат само документи - въпросният АУАН и писмени възражения. Без доказателствен материал и прочие.
Дали наказващото лице - ще отсъди обективно?

При съдебното производство - при евентуално обжалване - актосъставителя е просто свидетел, а АНО много често не изпраща представител. По време на съденото дирене се възпроизвежда цялата ситуация - в необходимият обем, за формиране на вътрешното убеждение на съдията. Всяка неточност, всяка процесуална грешка - може да доведе до отхвърляне на НП. За разлика от АНО, който ще неглижира такива „подробности“!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1796
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Електронен АУАН от Пътна полиция

Мнениеот heskey_87 » 02 Юни 2022, 08:28

Благодаря на всички отзовали се, в крайна сметка прецених, че по-разумно би било да изчакам НП, с надеждата нещо да е объркано.
В този ред на мисли, последните няколко дни, вероятно съм като магнит за Пътна полиция, вчера ми написаха друг АУАН, за което ще пусна нова тема и ще опиша подробно ситуацията.
Ако ми дадете съвети, ще съм Ви много благодарен
heskey_87
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 22 Ное 2010, 21:19

Re: Електронен АУАН от Пътна полиция

Мнениеот ivanov_p » 02 Юни 2022, 08:44

Мене също ме спряха скоро. Имал съм две лепенки за гражданска, актуална и стара, което било нарушение и се оказа, че някъде съм затрил жилетката. Тюфлеците написаха фиш за двайсет лв. и ме предупредиха да изчакам с плащането няколко дни да влезе фиша в системата. Спрях в първата бензиностанция, на около 300 метра след засадата, махнах старата лепенка, купих си жилетка, след няколко дни платих фиша, разпечатах платежното, прикрепих към него фиша и ги сложих в жабката, за да не ми се налага да се разправям с някой селски полицай, който няма навик да чете решения на КС.
Не знам каква е тази любов към приключенията у някой. Били сте в нарушение, хванали са ви, не са намерили нито кокаина в резервната гума, нито трупа в багажника, хвърляйте капа и плащайте, а в бъдеще се постарайте да не сте магнит за проверяващите, защото 20 или 50 лв. не си струват нервите, които хабите от виновен да изкарате и другите виновни.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Електронен АУАН от Пътна полиция

Мнениеот guest1 » 02 Юни 2022, 16:26

heskey_87 написа:Благодаря на всички отзовали се, в крайна сметка прецених, че по-разумно би било да изчакам НП, с надеждата нещо да е объркано.

Не просто е „по-разумно” - докато няма решение, ще има ли НП или не - Вие нямате ход. Никакъв!
ivanov_p написа:Мене също ме спряха скоро. Имал съм две лепенки за гражданска, актуална и стара, което било нарушение и се оказа, че някъде съм затрил жилетката. Тюфлеците написаха фиш за двайсет лв. и ме предупредиха да изчакам с плащането няколко дни да влезе фиша в системата. Спрях в първата бензиностанция, на около 300 метра след засадата, махнах старата лепенка, купих си жилетка, след няколко дни платих фиша, разпечатах платежното, прикрепих към него фиша и ги сложих в жабката, за да не ми се налага да се разправям с някой селски полицай, който няма навик да чете решения на КС.

А мен … не ме спират! Може би защото, съм … основно пешеходец.
Въпросът за старите стикери (за ГО, винетки докато имаше и прочие) е коментиран многократно.
За жилетката - когато работата ми беше основно шофиране,имах навик - първо я обличам, а после сядам в автомобила. Така съм готов, за всяко резонно и чрезвичайно спиране на пътя. И за проверките, естествено.
Пп. Доколкото знам - „тюфлек” означава „дюшек”. Добре,че не съм служител на „Пътна полиция КАТ”.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1796
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Електронен АУАН от Пътна полиция

Мнениеот heskey_87 » 21 Юни 2022, 08:54

Здравейте,
Бих се радвал, ако някой с опит коментира.
Става въпрос за текста ограден с червено, леко е подвеждащ или аз не го тълкувам правилно?
Отнемат се 6 КТ и остават 39 КТ след отнемането?

Благодаря на отзовалите се!


Изображение
host pictures
heskey_87
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 22 Ное 2010, 21:19

Re: Електронен АУАН от Пътна полиция

Мнениеот TheOldMan » 21 Юни 2022, 09:28

Вариант едно - това са броя точки които водача има преди налагане на наказанието.
Вариант две - водача има т.нар. "златен талон".
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Електронен АУАН от Пътна полиция

Мнениеот guest1 » 22 Юни 2022, 07:24

TheOldMan написа:Вариант едно - това са броя точки които водача има преди налагане на наказанието.
Вариант две - водача има т.нар. "златен талон".

Всъщност - това е един вариант.
Според цитираната наредба - максималният брой контролни точки е 39.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1796
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Електронен АУАН от Пътна полиция

Мнениеот doondie » 22 Юни 2022, 11:00

guest1 написа:Всъщност - това е един вариант.
Според цитираната наредба - максималният брой контролни точки е 39.
Два варианта са, всъщност.
1. Посочили са колко точки е имал водачът, преди да бъде санкциониран. Което е логичният вариант, впрочем, тъй като НП още не е влязло в сила.
2. Ако водачът има „златен талон”, точки не се отнемат при първо нарушение, а се губи талонът. Така че точките остават непроменени.

heskey_87 написа:Става въпрос за текста ограден с червено, леко е подвеждащ или аз не го тълкувам правилно?
На мен лично точките не ми представляват интерес. Любопитно ми е дали действително си заснет без колан.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Следваща

Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта


cron