начало
Прокурорите по делото срещу Нотариуса разказват на кадровиците за схемите му Прокурорите по делото срещу Нотариуса разказват на кадровиците за схемите му

Заличаване на ипотека от имот закупен на публичен търг

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Заличаване на ипотека от имот закупен на публичен търг

Мнениеот marinat » 20 Апр 2021, 21:43

Предстои ми да подам молба за заличаване на ипотека за имот, закупен на публична продан от ЧСИ, и се сблъсках с 2 проблема. Този въпрос изглежда е доста спорен и съдиите го тълкуват по различен начин :?

Според Правилника за Вписванията чл. 19 (2) за да се заличи ипотека върху имот, продаден на публична продан, трябва да се подадат следните документи в АВ:

1. молба за заличаване,
2. влязло в сила и вписано в книгите за вписванията постановление за възлагане на недвижимия имот,
3. удостоверение, издадено от ЧСИ, че купувачът не е поел ипотеката по съгласие с ипотекарния кредитор по реда на чл. 175, ал. 2 ЗЗД.

Само че в АВ в съответната община съдията по вписванията заяви че изисква и:

4. съгласие от банката-кредитор за заличаване на ипотеката, и
5. информация за ипотеката - която мога да извадя от АВ срещу заплащане

Проблем 1 - Свързах се с Банката-кредитор, където се позоваха на чл. 19 от Правилника и казаха че не е необходимо да ми издават съгласие.

Адвокат ме посъветва да подам само първите 3 документа и при отказ, да обжалвам (което е безплатно) и би трябвало да завърши с решение в моя полза. Това така ли е действително?

---

Проблем 2 - Бланката (Молба), която може да се свали от страницата на АВ включва една формулировка, която ми се струва объркваща:

Моля, да разпоредите вписването, отбелязването или заличаването на
следния акт:
………………………………………………………………………………………..
………………………………………………………………………………………..
………………………………………………………………………………………..
Прилагам следните документи:
1. От посочения акт:……………..броя


Ако искам да се заличи ипотеката, не би ли трябвало да я приложа тъй като тя е "посочния акт"? Т.е. трябва да поискам и платя в АВ за информация за ипотеката?...

Ако пък вместо това с молбата поискам да се впише удостоверението от ЧСИ, което имам (без да прилагам документ за самата ипотека), то това равнява ли се на заличаване на ипотеката?

Каква трябва да се формулировката, за да е изрядна молбата?
marinat
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 20 Апр 2021, 20:58

Re: Заличаване на ипотека от имот закупен на публичен търг

Мнениеот amirashine » 20 Апр 2021, 23:04

Защо изобщо искате да я заличавате? Няма нужда от подобно заличаване. Недейте да бъркате "тежест" със "запис". Дали има тежест или не е въпрос на правна преценка въз основа на записите от книгите по вписванията. Това, че някога е вписана ипотека или наложена възбрана не означава, че публичната продан не ги зачерква като с черен маркер. Моля Ви, не се връзвайте на незнаещите.
amirashine
Младши потребител
 
Мнения: 22
Регистриран на: 15 Юни 2010, 20:28

Re: Заличаване на ипотека от имот закупен на публичен търг

Мнениеот propensity » 21 Апр 2021, 00:03

amirashine написа:Защо изобщо искате да я заличавате? Няма нужда от подобно заличаване.


Има. Купувачът може да поиска да се разпореди с имота, където може да му се изиска удостоверение за тежести и тези ще лъснат. Това, че са непротивопоставими на купувача, не означава, че не може да са пречка, а и за какво да му висят там?


Адвокат ме посъветва да подам само първите 3 документа и при отказ, да обжалвам (което е безплатно) и би трябвало да завърши с решение в моя полза. Това така ли е действително?


Правилно ви е посъветвал колегата. Първите три са достатъчни /+ квитанция банков превод от 10лв до АвП за таксата/. Правилно ви е казал още, че при отказ /малко вероятно/, може да обжалвате, с което ще бъде разпоредено на съдията по вписванията да заличи ипотеката.

Ако пък вместо това с молбата поискам да се впише удостоверението от ЧСИ, което имам (без да прилагам документ за самата ипотека), то това равнява ли се на заличаване на ипотеката?


Не може да поискате вписване на удостоверението, издадено от ЧСИ. Това не е акт подлежащ на вписване, а и същността му има други цели.

Ако имате копие от ипотеката на имота, "може" да я приложите към молбата, но не е задължително. В удостоверението, което сте получили от ЧСИ следва същата да е надлежно описана /с вх. и дв.хв. номер, акт, том, дата и прочие/. Това ви е достатъчно за да може съдията по вписванията да я идентифицира в книгите и заличи.

Молбата е в свободен текст. Няма и не ви трябва бланка. С ваши думи опишете какво искате от съдията по вписванията.
propensity
Потребител
 
Мнения: 447
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Заличаване на ипотека от имот закупен на публичен търг

Мнениеот marinat » 21 Апр 2021, 12:43

До propensity - Мерси много за отговора, наистина ми е от полза! :D

До amirashine - Да, разбирам че има разлика. Мерси!
marinat
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 20 Апр 2021, 20:58

Re: Заличаване на ипотека от имот закупен на публичен търг

Мнениеот marinat » 17 Май 2021, 11:11

Както и очаквах, молбата до съдия от АВ за заличаване на ипотека върху имот, закупен на публичен търг, е отказана. Още очаквам да получа самото определение.

Интересува ме, какъв трябва да е текстът на жалбата - свободен текст (със споменаване на номер на решение, номер на ипотеката, на имота етц), и/или трябва ли да съдържа членове от правилника (примерно чл. 19 (2)), някакви предишни решения по подобни казуси?
marinat
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 20 Апр 2021, 20:58

Re: Заличаване на ипотека от имот закупен на публичен търг

Мнениеот guest1 » 17 Май 2021, 17:42

marinat написа:Интересува ме, какъв трябва да е текстът на жалбата - свободен текст (със споменаване на номер на решение, номер на ипотеката, на имота етц), и/или трябва ли да съдържа членове от правилника (примерно чл. 19 (2)), някакви предишни решения по подобни казуси?

По-скоро - първото.
Повечето административни органи (особено тези) не обичат „да ги водите за ръка“ - да им цитирате членове и алинеи.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1771
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Заличаване на ипотека от имот закупен на публичен търг

Мнениеот propensity » 17 Май 2021, 20:18

Не обръщайте внимание на трола по-горе.

Преди да предприемете обжалване, трябва да се запозанете с мотивите на съдията. Ако не ви се чака, идете до АВ и поскайте определението на място. След като разпишете ще започне да тече и преклузивният срок за обжалване. Запознайте се с мотивите и си изгответе частна жалба до ОС. Ако ви затруднява, потърсете помощ.
propensity
Потребител
 
Мнения: 447
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС


Назад към Ипотека


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


cron