начало
Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги

Покупка на недвижим имот от банка.

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Покупка на недвижим имот от банка.

Мнениеот pchelata_z » 21 Сеп 2018, 19:19

Добър вечер,
Искам да закупя недвижим имот, който е обявен от ЧСИ. В момента тече втора публична продан. На първата никой не се е явил. Длъжникът е подал заявление в банката за отлагане на продажбата, но предполагам, че няма пари в наличност и ще му бъде отказана такава възможност. Аз, съответно знам колко му е заема към банката и мога да му закупя имота, за да се покрие ипотеката.
Не съм запознат в по-голямата си част с българското законодателство, но предполагам, че мога да сключа договор с длъжника, в който да е упоменато изрично, че парите са за този имот и се превеждат на банката за покриване на ипотеката. И ако е така, банката предполагам одобрява погасителния план и изпраща известие на ЧСИ и съоветно насрочената публична продан се отлага.
Не знам, дали разсъжденията ми са правилни. Моля запознатите и знаещи потребители за съвет.
Благодаря предварително.
pchelata_z
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 21 Сеп 2018, 18:38

Re: Покупка на недвижим имот от банка.

Мнениеот ch3oh » 21 Сеп 2018, 21:18

[quote="pchelata_z"]Добър вечер,
Искам да закупя недвижим имот, който е обявен от ЧСИ. В момента тече втора публична продан. На първата никой не се е явил. Длъжникът е подал заявление в банката за отлагане на продажбата, но предполагам, че няма пари в наличност и ще му бъде отказана такава възможност. Аз, съответно знам колко му е заема към банката и мога да му закупя имота, за да се покрие ипотеката.
Не съм запознат в по-голямата си част с българското законодателство ами...запознайте се. макар, че ако видите някой, който ви обяснява, че е запознат "с по-голяма част от българското законодателство - бягайте надалеч , но предполагам предплагайте!, че мога да сключа договор с длъжника, в който да е упоменато изрично, че парите са за този имот и се превеждат на банката за покриване на ипотеката. ЧЕСТИТО!И ако е така, банката предполагам одобрява погасителния план и изпраща известие на ЧСИ и съоветно насрочената публична продан се отлага.
Не знам, дали разсъжденията ми са правилни.Знаете, знаете... Моля запознатите и знаещи потребители за съвет. И душата в рая и "така нататък", едновременно не става. Въпросът ви струва пари. След като имате, за да участвате в публична продан, ще си плащате според тарифата.
Благодаря предварително.Моля, последващо.
ch3oh
Активен потребител
 
Мнения: 1022
Регистриран на: 21 Ное 2007, 12:03

Re: Покупка на недвижим имот от банка.

Мнениеот ivan_lawyer » 21 Сеп 2018, 21:40

Защо ще приемате дълговете - те си остават към длъжника.
Впрочем не можете самоволно да наследите дълга - Банката го е дала с оглед конкретен човек. Ако Банката не се съгласи да се взаимозамените - нищо не става.

Значи - купувайки имота на цена примерно 60 000 евро, те се превеждат на Съдебния изпълнител, оттам отиват по сметката на Банката и дотук. Имотът си го придобивате чист като сълза - тоест - длъжникът продължава да дължи на Банката, а не Вие.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5208
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Покупка на недвижим имот от банка.

Мнениеот pchelata_z » 21 Сеп 2018, 22:31

ivan_lawyer написа:Защо ще приемате дълговете - те си остават към длъжника.
Впрочем не можете самоволно да наследите дълга - Банката го е дала с оглед конкретен човек. Ако Банката не се съгласи да се взаимозамените - нищо не става.

Значи - купувайки имота на цена примерно 60 000 евро, те се превеждат на Съдебния изпълнител, оттам отиват по сметката на Банката и дотук. Имотът си го придобивате чист като сълза - тоест - длъжникът продължава да дължи на Банката, а не Вие.


Не желая да му приемам дълговете, а да съм като гарант, че ще се погаси ипотеката. Предполагам,че банката ще предпочете да си вземе целия дълг (от мен), а не да се надява на ЧСИ, защото там не е много сигурно до колко ще стигне надаването. А, относно това, че имота се получава чист като сълза след търга, е малко съмнително, като се има предвид, че е възможно наличието на скрити тежести ( че за същия няма учредени други ипотеки, наложени възбрани и други тежести и обезпечения, ограничени вещни права в полза на трети лица, което ЧСИ не е длъжен да обявява в съобщението).
Последна промяна pchelata_z на 21 Сеп 2018, 22:41, променена общо 1 път
pchelata_z
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 21 Сеп 2018, 18:38

Re: Покупка на недвижим имот от банка.

Мнениеот pchelata_z » 21 Сеп 2018, 22:37

ch3oh написа:
pchelata_z написа:Добър вечер,
...... Въпросът ви струва пари. След като имате, за да участвате в публична продан, ще си плащате според тарифата.[/color]
Благодаря предварително.Моля, последващо.


ch3oh и каква е тарифата за този въпрос?
pchelata_z
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 21 Сеп 2018, 18:38

Re: Покупка на недвижим имот от банка.

Мнениеот ykovachev » 21 Сеп 2018, 22:52

Алеле майко! Скрити ипотеки, ограничени вещни права. За Агенцията по вписванията да сте чували нещичко? Не за търговския регистър, а за оня, дето касае тия "скрити" ... ъъъ... лимонки.
Голям кеф е да млъкнеш, след като установиш, че не можеш да убедиш неубеждаемите.
ykovachev
Активен потребител
 
Мнения: 2061
Регистриран на: 27 Сеп 2005, 12:27

Re: Покупка на недвижим имот от банка.

Мнениеот pchelata_z » 21 Сеп 2018, 23:10

ykovachev написа:Алеле майко! Скрити ипотеки, ограничени вещни права. За Агенцията по вписванията да сте чували нещичко? Не за търговския регистър, а за оня, дето касае тия "скрити" ... ъъъ... лимонки.

Ааааа ,може и да сме чували за АП, но все пак ни трбва и ЕГН-то на длъжника (иначе справката е 2 лева),а с закона за личните данни......
pchelata_z
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 21 Сеп 2018, 18:38

Re: Покупка на недвижим имот от банка.

Мнениеот ivan_lawyer » 22 Сеп 2018, 02:40

Имате достъп до всички ЕГН-та навсякъде, има съдебни процедури, има регистри - има всичко и навсякъде - аз съм вадил нотариални актове, само в качеството на адвокат, абе изобщо - няма проблем с процедурата, няма никаква защита на личните данни. Тоест - не говорим за изтичане информация, а за контролирана проверка.

Нали се съдържат в изпълнителното дело данни, в преписката в Регистратурата на съда.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5208
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Покупка на недвижим имот от банка.

Мнениеот propensity » 23 Сеп 2018, 14:14

Макар и ипотекиран и възбранен, имотът все още си е собственост на длъжника, а не на банката. Тя не може да се разпорежда от името на длъжника по този начин и да прехвърля собственост от негово име.

Ако толкова искате, нотариус може да ви изповяда сделката, в която ще е ясно упоменато, че имотът е ипотекиран и възбранен. Изпълнителното производство няма да спре, т.к. разпореждания на длъжника след ипотека (а и възбрана) са непротивопоставими на взискателя.

Тук е въпрос на договорка между банката, която би дала съгласие на заличаване на ипотеката и възбрана при евентуално прехвърляне и продавачът-длъжник.

Така или иначе не се знае дали не течат процеси, в които ще се появят и други взискатели, което може да от утежни ситуацията значително.

Най-сигурният вариант за вас е публичната продан, т.к. минава през няколко проверки:

1) специалистите на банката изследват внимателно имота преди да си дадат парите на лицето Х
2) при учредяването на ипотеката при нотариус, който също гледа нещата под лупа
3) после минава през съд
4) и накрая ЧСИ, на който му е вменено от ГПК също щателно да провери даден имоит преди да бъде насочен за изпълнение

Ако имате съмнения по нещо, търсете адвокат, който ще ви помогне.
propensity
Потребител
 
Мнения: 447
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Покупка на недвижим имот от банка.

Мнениеот pchelata_z » 24 Сеп 2018, 00:39

Благодаря, на всички потребители които ми отговориха.
pchelata_z
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 21 Сеп 2018, 18:38


Назад към Ипотека


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


cron