начало
Прокурорите видяха дискриминация към тях в чернова на проекта на Закона за адвокатурата Прокурорите видяха дискриминация към тях в чернова на проекта на Закона за адвокатурата

Питане за заем срещу залог

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Питане за заем срещу залог

Мнениеот rookie1 » 19 Мар 2018, 03:30

Здравейте,
Не знам дали това е точния раздел за моето питане, но все пак дано съм оцелил.
Та питането ми е следното. Мой приятел от миналото се свърза от мен и ме помоли за пари на заем, тъй като е зор и ме му се занимава с банки или заложни къщи. Сумата е от порядъка на 9-10 000 лв. Той предлага да заложи негов имот, който е оценен на 10 пъти повече от исканата от него сума. Та въпроса ми е как може това да стане легално, пред нотариус и ако той не ми върне парите какво нога да предприема аз за придобиване на имота след като той е с по-голяма стойност от дадената сума?

Знам, че звучи странно, но не знам как да постъпя, тъй като имам възможност и искам да помогна, но не знам до колкко е законно (това си е вид лихварство) и как да се защитя.

Благодаря предварително
rookie1
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 16 Юни 2017, 13:38

Re: Питане за заем срещу залог

Мнениеот ivan_lawyer » 19 Мар 2018, 06:04

Ако е само за еднократно - не е лихварство, тоест - ако е случаен заем - не е лихварство.
Прави се акт при нотариус.
Ипотека правите и така.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Питане за заем срещу залог

Мнениеот jhoro » 19 Мар 2018, 15:10

Подкрепям ivan_lawyer.
Това, вашето си е нормален договор за заем с обезпечение. Давате пари на заем и искате да сте сигурни, че ще си ги получите обратно.
Доколкото същия е инцидентен - изобщо не може да се гледа на вас, като на „кредитна институция“ (лихварство)
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Питане за заем срещу залог

Мнениеот rookie1 » 20 Мар 2018, 09:14

Благодаря ви.
rookie1
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 16 Юни 2017, 13:38

Re: Питане за заем срещу залог

Мнениеот koceto_bg11 » 11 Апр 2018, 10:15

Има няколко варианта, между които може да избирате, но всеки си има и своите рискове. Съветвам ви първо да проверите дали имота вече не е бил ипотекиран или възбранен във връзка с друг дълг. Помислете за възможността първо да се посъветвате с адвокат по случая. Мога да ви препоръчам адвокат Константин Димитров - много добър юрист в имотните сделки, може да го потърсите на 0883379601 и http://advokatplovdiv.com/
koceto_bg11
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 10 Апр 2018, 21:06

Re: Питане за заем срещу залог

Мнениеот jhoro » 11 Апр 2018, 16:30

Без да се обижда koceto_bg11 или който и да е друг - не виждам нужда от намесата на адвокат.
Тежестта (залога) на имота се вписва в Имотния регистър, също както и евентуална сделка със същия.
Необходимо е, кредитоискателя да си извади „Удостоверение за имот“ от Агенция по вписванията, от същия ден!!!
Нотариуса ще завери подписите ви под договора за заем (може и да ви го напише), и след това трябва да впише тежестта в Имотния регистър.

А ако вашия познат, не успее да ви върне заема - с договора в съда! После при съдия-изпълнител ... евентуално.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Питане за заем срещу залог

Мнениеот kalahan2008 » 12 Апр 2018, 07:57

koceto_bg11 написа:Има няколко варианта, между които може да избирате, но всеки си има и своите рискове. Съветвам ви първо да проверите дали имота вече не е бил ипотекиран или възбранен във връзка с друг дълг. Помислете за възможността първо да се посъветвате с адвокат по случая. Мога да ви препоръчам адвокат Константин Димитров - много добър юрист в имотните сделки, може да го потърсите на 0883379601 и http://advokatplovdiv.com/

Тя рекламата на адвокатите не беше ли забранена по закон? Малко е странно именно адвокатите, които трябва да защитават закона, най-нахално да го нарушават в публичното пространство.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Питане за заем срещу залог

Мнениеот jhoro » 12 Апр 2018, 16:01

kalahan2008 написа:Тя, рекламата на адвокатите, не беше ли забранена по закон? Малко е странно именно адвокатите, които трябва да защитават закона, най-нахално да го нарушават в публичното пространство.


:D :D И то във всяка тема, която отварям последните дни!!! :D :D
Даже постовете с рекламата са от различни потребители!!! 8)
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Питане за заем срещу залог

Мнениеот kalahan2008 » 12 Апр 2018, 22:06

То бива бива нахалство, но чак пък толкова...Ама то и като няма кой да се самосезира...защо да не го правят?
п.п. Според мен забраната за реклама на адвокатите в ЗАдв изобщо не е съобразена със съвременните пазарни отношения, но като е позволено на един, поне да е позволено на всички...Иначе си е чиста проба нелоялна конкуренция...
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53


Назад към Ипотека


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


cron