начало
Габриел взе мандата за кабинет след безпрецедентно закъснение, преговорите продължават Габриел взе мандата за кабинет след безпрецедентно закъснение, преговорите продължават

Питане за заем срещу залог

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Питане за заем срещу залог

Мнениеот rookie1 » 19 Мар 2018, 03:30

Здравейте,
Не знам дали това е точния раздел за моето питане, но все пак дано съм оцелил.
Та питането ми е следното. Мой приятел от миналото се свърза от мен и ме помоли за пари на заем, тъй като е зор и ме му се занимава с банки или заложни къщи. Сумата е от порядъка на 9-10 000 лв. Той предлага да заложи негов имот, който е оценен на 10 пъти повече от исканата от него сума. Та въпроса ми е как може това да стане легално, пред нотариус и ако той не ми върне парите какво нога да предприема аз за придобиване на имота след като той е с по-голяма стойност от дадената сума?

Знам, че звучи странно, но не знам как да постъпя, тъй като имам възможност и искам да помогна, но не знам до колкко е законно (това си е вид лихварство) и как да се защитя.

Благодаря предварително
rookie1
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 16 Юни 2017, 13:38

Re: Питане за заем срещу залог

Мнениеот ivan_lawyer » 19 Мар 2018, 06:04

Ако е само за еднократно - не е лихварство, тоест - ако е случаен заем - не е лихварство.
Прави се акт при нотариус.
Ипотека правите и така.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5208
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Питане за заем срещу залог

Мнениеот jhoro » 19 Мар 2018, 15:10

Подкрепям ivan_lawyer.
Това, вашето си е нормален договор за заем с обезпечение. Давате пари на заем и искате да сте сигурни, че ще си ги получите обратно.
Доколкото същия е инцидентен - изобщо не може да се гледа на вас, като на „кредитна институция“ (лихварство)
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Питане за заем срещу залог

Мнениеот rookie1 » 20 Мар 2018, 09:14

Благодаря ви.
rookie1
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 16 Юни 2017, 13:38

Re: Питане за заем срещу залог

Мнениеот koceto_bg11 » 11 Апр 2018, 10:15

Има няколко варианта, между които може да избирате, но всеки си има и своите рискове. Съветвам ви първо да проверите дали имота вече не е бил ипотекиран или възбранен във връзка с друг дълг. Помислете за възможността първо да се посъветвате с адвокат по случая. Мога да ви препоръчам адвокат Константин Димитров - много добър юрист в имотните сделки, може да го потърсите на 0883379601 и http://advokatplovdiv.com/
koceto_bg11
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 10 Апр 2018, 21:06

Re: Питане за заем срещу залог

Мнениеот jhoro » 11 Апр 2018, 16:30

Без да се обижда koceto_bg11 или който и да е друг - не виждам нужда от намесата на адвокат.
Тежестта (залога) на имота се вписва в Имотния регистър, също както и евентуална сделка със същия.
Необходимо е, кредитоискателя да си извади „Удостоверение за имот“ от Агенция по вписванията, от същия ден!!!
Нотариуса ще завери подписите ви под договора за заем (може и да ви го напише), и след това трябва да впише тежестта в Имотния регистър.

А ако вашия познат, не успее да ви върне заема - с договора в съда! После при съдия-изпълнител ... евентуално.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Питане за заем срещу залог

Мнениеот kalahan2008 » 12 Апр 2018, 07:57

koceto_bg11 написа:Има няколко варианта, между които може да избирате, но всеки си има и своите рискове. Съветвам ви първо да проверите дали имота вече не е бил ипотекиран или възбранен във връзка с друг дълг. Помислете за възможността първо да се посъветвате с адвокат по случая. Мога да ви препоръчам адвокат Константин Димитров - много добър юрист в имотните сделки, може да го потърсите на 0883379601 и http://advokatplovdiv.com/

Тя рекламата на адвокатите не беше ли забранена по закон? Малко е странно именно адвокатите, които трябва да защитават закона, най-нахално да го нарушават в публичното пространство.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4168
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Питане за заем срещу залог

Мнениеот jhoro » 12 Апр 2018, 16:01

kalahan2008 написа:Тя, рекламата на адвокатите, не беше ли забранена по закон? Малко е странно именно адвокатите, които трябва да защитават закона, най-нахално да го нарушават в публичното пространство.


:D :D И то във всяка тема, която отварям последните дни!!! :D :D
Даже постовете с рекламата са от различни потребители!!! 8)
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Питане за заем срещу залог

Мнениеот kalahan2008 » 12 Апр 2018, 22:06

То бива бива нахалство, но чак пък толкова...Ама то и като няма кой да се самосезира...защо да не го правят?
п.п. Според мен забраната за реклама на адвокатите в ЗАдв изобщо не е съобразена със съвременните пазарни отношения, но като е позволено на един, поне да е позволено на всички...Иначе си е чиста проба нелоялна конкуренция...
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4168
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53


Назад към Ипотека


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


cron