начало
Депутат от ДПС е осъден за подкуп и търговия с влияние Депутат от ДПС е осъден за подкуп и търговия с влияние

Ипотека от упълномощено лице

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Ипотека от упълномощено лице

Мнениеот pgnikolov » 04 Мар 2018, 23:36

Здравейте, изправен съм пред следният казус:
Баща ми почина, като приживе беше съдружник във фирма, която при пенсионирането му е прехвърлила при нотариус три имота, с които изкупува неговите дялове от фирмата. В нотариалните актове, няма посочено фирмата да има някакви права за разпореждане със земите след това прехвърляне - баща ми е станал собственик на тези земи. Но със собственика на фирмата правят устна договорка - Баща ми да ги упълномощи с права да ипотекират тези имоти и да си изплащат вноските по ипотека, като в замяна да му се изплащат девиденти за тази услуга (нямам представа каква е била сумата на девидентите, както и как се е изплащала на месец или на година). След смърта на баща ми пълномощното, което имат те доколкото знам вече е невалидно.
Попитах ги какви са били уговорките им, но ми отговориха, че няма такова нещо като изплащане на девиденти и няма как да изискам такова понеже няма договор.
Направих справка в НАП за въпросните имоти, ипотекирани са, но като длъжник, в справката, е посочена фирмата.
Въпросът ми е следният: Какво ще се случи, ако фирмата откаже да плаща ипотеката и има ли вариянт да се разбере къде и при какви условия са ипотикирани имотите? Както и може ли да се направи някаде справка какво пълномощно е направил баща ми и какви права са делигирани на фирмата в него?
Насочил съм се към адвокат, но и други мнения също ще са ми полезни, особено ако сте се сблъсквали с подобни случаи.
Благодаря ви предварително.
pgnikolov
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 04 Мар 2018, 23:11

Re: Ипотека от упълномощено лице

Мнениеот ivan_lawyer » 05 Мар 2018, 03:53

Еми зависи дали сте навит за борба или за спане.
То е все едно.

Оспорват се на всяка точка всички документи - тоест започва се от пълномощните за сключване на ипотеката, всичко - точка по точка.
Проверяват се тези документи - дали не страдат от пороци - ако няма няма.
Сега адвокатите сме опитни - но това е пътят - това е пътят.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5208
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Ипотека от упълномощено лице

Мнениеот pgnikolov » 05 Мар 2018, 15:53

Благодаря, за съвета, определено ще се борим за правата си. Но бихте ли ми казали къде да отида за проверка и евентуално за копие от пълномощно, което баща ми е направил на фирмата? Има ли начин, по който да разбера към коя банка е ипотеката?
pgnikolov
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 04 Мар 2018, 23:11

Re: Ипотека от упълномощено лице

Мнениеот ivan_lawyer » 05 Мар 2018, 17:12

В агенцията за вписване на имоти - но точно екземпляр от пълномощното едва ли ще се намери.
По принцип трябва да има при нотариуса - но и те не пазят.

Значи - ако ще се води дело - може да се намери с удостоверение.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5208
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Ипотека от упълномощено лице

Мнениеот aleksi33 » 12 Мар 2018, 15:52

Пълномощните за недвижими имоти нотариусите ги пазят 10 години. Тези пълномощни задължително са с удостоверено съдържание.
Нотариалните актове се пазят 100 години - при нотариуса и в Агенцията по вписвания.
Като наследник можете да поискате копия.
aleksi33
Младши потребител
 
Мнения: 24
Регистриран на: 16 Окт 2017, 00:52


Назад към Ипотека


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


cron