начало
Габриел взе мандата за кабинет след безпрецедентно закъснение, преговорите продължават Габриел взе мандата за кабинет след безпрецедентно закъснение, преговорите продължават

Ипотека от упълномощено лице

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Ипотека от упълномощено лице

Мнениеот pgnikolov » 04 Мар 2018, 23:36

Здравейте, изправен съм пред следният казус:
Баща ми почина, като приживе беше съдружник във фирма, която при пенсионирането му е прехвърлила при нотариус три имота, с които изкупува неговите дялове от фирмата. В нотариалните актове, няма посочено фирмата да има някакви права за разпореждане със земите след това прехвърляне - баща ми е станал собственик на тези земи. Но със собственика на фирмата правят устна договорка - Баща ми да ги упълномощи с права да ипотекират тези имоти и да си изплащат вноските по ипотека, като в замяна да му се изплащат девиденти за тази услуга (нямам представа каква е била сумата на девидентите, както и как се е изплащала на месец или на година). След смърта на баща ми пълномощното, което имат те доколкото знам вече е невалидно.
Попитах ги какви са били уговорките им, но ми отговориха, че няма такова нещо като изплащане на девиденти и няма как да изискам такова понеже няма договор.
Направих справка в НАП за въпросните имоти, ипотекирани са, но като длъжник, в справката, е посочена фирмата.
Въпросът ми е следният: Какво ще се случи, ако фирмата откаже да плаща ипотеката и има ли вариянт да се разбере къде и при какви условия са ипотикирани имотите? Както и може ли да се направи някаде справка какво пълномощно е направил баща ми и какви права са делигирани на фирмата в него?
Насочил съм се към адвокат, но и други мнения също ще са ми полезни, особено ако сте се сблъсквали с подобни случаи.
Благодаря ви предварително.
pgnikolov
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 04 Мар 2018, 23:11

Re: Ипотека от упълномощено лице

Мнениеот ivan_lawyer » 05 Мар 2018, 03:53

Еми зависи дали сте навит за борба или за спане.
То е все едно.

Оспорват се на всяка точка всички документи - тоест започва се от пълномощните за сключване на ипотеката, всичко - точка по точка.
Проверяват се тези документи - дали не страдат от пороци - ако няма няма.
Сега адвокатите сме опитни - но това е пътят - това е пътят.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5208
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Ипотека от упълномощено лице

Мнениеот pgnikolov » 05 Мар 2018, 15:53

Благодаря, за съвета, определено ще се борим за правата си. Но бихте ли ми казали къде да отида за проверка и евентуално за копие от пълномощно, което баща ми е направил на фирмата? Има ли начин, по който да разбера към коя банка е ипотеката?
pgnikolov
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 04 Мар 2018, 23:11

Re: Ипотека от упълномощено лице

Мнениеот ivan_lawyer » 05 Мар 2018, 17:12

В агенцията за вписване на имоти - но точно екземпляр от пълномощното едва ли ще се намери.
По принцип трябва да има при нотариуса - но и те не пазят.

Значи - ако ще се води дело - може да се намери с удостоверение.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5208
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Ипотека от упълномощено лице

Мнениеот aleksi33 » 12 Мар 2018, 15:52

Пълномощните за недвижими имоти нотариусите ги пазят 10 години. Тези пълномощни задължително са с удостоверено съдържание.
Нотариалните актове се пазят 100 години - при нотариуса и в Агенцията по вписвания.
Като наследник можете да поискате копия.
aleksi33
Младши потребител
 
Мнения: 24
Регистриран на: 16 Окт 2017, 00:52


Назад към Ипотека


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


cron