начало
Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги

Рефинансиране на ипотечен кредит

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Рефинансиране на ипотечен кредит

Мнениеот ani_78 » 17 Авг 2014, 18:21

Здравейте,
Бих била благодарна ,ако някой ми отговори :
След предоговаряне на условия с банката , реших да рефинансирам.
Договора за ипотечен кредит е сключван 2007 г. и с днешна дата след като го рефинансирам , въпроса ми е :

1. Дължа ли неустойка на банката за предсрочно погасяване, както е записано в договора ?

2. На 25,08,2014 трябва да платя застраховките 200 лв : за периода 25,08,2014 до 25,08,2015 - Банката иска да ги платя , след като ще рефинансирам - има ли право да ги иска ? И какво мога да направя, за да не ги плащам ?
ani_78
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 21 Юли 2014, 12:03

Re: Рефинансиране на ипотечен кредит

Мнениеот Melly » 17 Авг 2014, 18:37

Нищо друго, освен да изпълнявате. Такива клиенти като вас са благодат за банките.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Рефинансиране на ипотечен кредит

Мнениеот ivanov_p » 17 Авг 2014, 19:20

Практиката учи, а така съветвам и клиентите, че изпаднеш ли в забава с една вноска трябва да зарежеш кредита. Всичко останало само те товари с пари като накрая така или иначе се стига до продан. Само дето между продан веднага, без да платиш и един лев повече, и след 2-3 години ходене по мъките и хвърлени на вятъра много хиляди лева, има разлика и тя е в съсипаните нерви и в тези много хиляди лева, които си изгубил безвъзвратно.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4320
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Рефинансиране на ипотечен кредит

Мнениеот nk7702n » 17 Авг 2014, 19:34

ivanov_p написа:Практиката учи, а така съветвам и клиентите, че изпаднеш ли в забава с една вноска трябва да зарежеш кредита. Всичко останало само те товари с пари като накрая така или иначе се стига до продан. Само дето между продан веднага, без да платиш и един лев повече, и след 2-3 години ходене по мъките и хвърлени на вятъра много хиляди лева, има разлика и тя е в съсипаните нерви и в тези много хиляди лева, които си изгубил безвъзвратно.
.
Самото договаряне на рефинансиране се постига независимо от личния интерес на клиента, целта на извършването му е да обслужва интересите на съответната банка. Доколкото стана ясно, постващият вече се е съгласил с предложените му условия за рефинансиране и се е подписал, така че е ясно, че размерът на дълга му ще се увеличи.
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6454
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: Рефинансиране на ипотечен кредит

Мнениеот ani_78 » 17 Авг 2014, 19:37

Никакъв размер на дълга няма да се увеличи.
Напротив целта е да се намали .
Не съм уточнила , съжалявам -въпросите са насочени относно банката , от която искам да се махна и все още не съм рефинансирала - предстои ми !

Каква продан , какви пет лева ?
Някъде да сте прочели ,че съм закъсняла с вноските ???

След 23,07,2014 ЗПК не дължа наказателна лихва за рефинансиране на стари кредити , а и не дължа застраховка за бъдещ период , която няма да ползвам /в старата банка/ .. !

Просто исках компетентно мнение ,...
Последна промяна ani_78 на 17 Авг 2014, 19:51, променена общо 1 път
ani_78
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 21 Юли 2014, 12:03

Re: Рефинансиране на ипотечен кредит

Мнениеот nk7702n » 17 Авг 2014, 19:46

ani_78 написа:Никакъв размер на дълга няма да се увеличи.
Напротив целта е да се намали .
Каква продан , какви пет лева ?
Някъде да сте прочели ,че съм закъсняла с вноските ??? След 23,07,2014 ЗПК не дължа наказателна лихва за рефинансиране на стари кредити , а и не дължа застраховка за бъдещ период , която няма да ползвам . / става въпрос за банката от която се махам /
Исках компетентно мнение ,а не заядлив отговор .
Щом не желаете да помогнете не се хабете да пишете !

Не знам доколко сте се задълбочила да анализирате текста, предложен за рефинансиране, но аз лично не съм попадала на споразумение с банка, с което да се намалява дългът, тоест да е в полза на клиента. :roll: Но, Вие си знаете най - добре. Успех и приятна вечер!
Последна промяна nk7702n на 17 Авг 2014, 20:25, променена общо 1 път
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6454
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: Рефинансиране на ипотечен кредит

Мнениеот ani_78 » 17 Авг 2014, 19:59

Благодаря за отговора .
Виновна съм , не уточних и сте ме разбрали грешно .
Предстои ми рефинансиране , защото искам да си намаля годините и лихвата , тъй като тя ми е доста висока , предвид новите лихви на банките за нови кредити.
Но, за да ме задържат да не се местя от "старата "банка , тъй като съм била лоялен клиент до сега :
от "старата" /банката в която съм все още/ ми искат да им плащам наказателна лихва и застраховка за бъдещ период , която няма да ползвам , тъй като съм решила да сменя банката .
Приятна вечер и на Вас и Благодаря !
ani_78
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 21 Юли 2014, 12:03

Re: Рефинансиране на ипотечен кредит

Мнениеот ivanov_p » 17 Авг 2014, 20:13

Забелязъл съм че банките си разменят едни "добри момчета и момичета", защото всички дето идват да ги спасявям при вече насрочени продажби казват: "В банката едни добри момчета/момичета, дето отговарят за кредита ми казаха какво да направим за да плащям по-малко, да ми разсрочат кредита, да ми направят еди каква си добрина". Как пък не дойде някой някой погнат от освирепели бирници да каже: "Ей, големи мошенници са в тая банка, единствената им мисъл беше как да ме излъжат и успяха". Все добрите момчета им уреждали нещата, а като погледна документите се оказва, че добрите момчета са пуснали заповедното преди разговорите за благините с които ще дарят кредитополучателя.
Един беше тръгнал да продава къща на три етажа на жена си, в изпълнително дело и обявена продажба. Така го бяха омаяли "добрите момчета от банката". Ти си с насрочена продажба и ще се чудиш откъде да намериш пари за да покриеш частично вземането, защото ти обещали да спрат изпълнението?!? И му обяснявам на тиквеника, че единствената му мисъл трябва да е продава къде каквото има невъзбранено, имаше 2-3 малки имота, за които банката знаеше, но не ги бяха възбранили, отворкото те гледа на кръв, защото "тамън уредил нещата с банката" и аз ще взема да ги разваля.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4320
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Рефинансиране на ипотечен кредит

Мнениеот ani_78 » 17 Авг 2014, 20:22

Да прав сте за банките , че стремежа им е да вземат ,а не да дадат , но за това чета добре и не вярвам на кредитните им ,които са на процент ..
Но въпросите ми бяха точни и конкретни и не са свързани с новите условия с новата банка , които предстои да подписвам .
Така ,че по - конкретно по въпросите ,ако желаете да отговорите , моля .
Благодаря !
ani_78
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 21 Юли 2014, 12:03

Re: Рефинансиране на ипотечен кредит

Мнениеот ani_78 » 17 Авг 2014, 21:26

Melly написа:Нищо друго, освен да изпълнявате. Такива клиенти като вас са благодат за банките.

не !
ani_78
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 21 Юли 2014, 12:03

Re: Рефинансиране на ипотечен кредит

Мнениеот Melly » 17 Авг 2014, 22:44

ani_78 написа:
Melly написа:Нищо друго, освен да изпълнявате. Такива клиенти като вас са благодат за банките.

не !

ani_78 написа:.... искам да си намаля годините и лихвата, тъй като тя ми е доста висока...

:roll: Вие наистина ли си вярвате?
Успявате да затвърдите у мен впечатлението, че ще постигнете краен резултат "От трън та на глог - че е по-висок".
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Рефинансиране на ипотечен кредит

Мнениеот ani_78 » 18 Авг 2014, 12:38

Вие сериозно ли сте тук само да отчайвате хората , вместо да им помагате .
Не само си вярвам , но мога и да смятам.
С по-ниска лихва , с по-ниско ГПР и с по-малко години , дали кредита ми ще бъде по-скъп
от досегашния за двойно повече години , с по- висока лихва / такси , които начислява Банката +ГПР
Вашата реакция на всяка поставена тема относно Банките , ме навява на мисълта , че работите точно за тях .
Хубав Ден !
ani_78
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 21 Юли 2014, 12:03

Re: Рефинансиране на ипотечен кредит

Мнениеот yullli » 18 Авг 2014, 13:40

Какъв е размера на кредита? Ако към датата на разрешаване е до 147 хил. лева - не дължите такса предсрочно погасяване. Ако е над този размер - зависи от конретната банка, но при рефинансиране - обикновено се дължи такса. Относно застраховката - ако го рефинансирате преди да е изтегла застраховката за предходната година - не го застраховате в полза на "старата банка", а ако е след това, със застрахователя склъчвате анекс , за да е застрахован в полза на "новата" банка.
yullli
Младши потребител
 
Мнения: 53
Регистриран на: 17 Юли 2012, 12:20

Re: Рефинансиране на ипотечен кредит

Мнениеот ani_78 » 18 Авг 2014, 16:56

yullli написа:Какъв е размера на кредита? Ако към датата на разрешаване е до 147 хил. лева - не дължите такса предсрочно погасяване. Ако е над този размер - зависи от конретната банка, но при рефинансиране - обикновено се дължи такса. Относно застраховката - ако го рефинансирате преди да е изтегла застраховката за предходната година - не го застраховате в полза на "старата банка", а ако е след това, със застрахователя склъчвате анекс , за да е застрахован в полза на "новата" банка.


Не мога да повярвам . Имало и МЪЖЕ тук с главно М .
Много Благодаря за отговора. :)
Мога ли само да добавя , че от новата банка ми начисляват също застраховка , т.е. със застрахователя с който работят те . И за да сключа анекс със старата банка в полза на новата за застраховката, ще ми е малко трудно.
Не са ли длъжни от старата банка да ми я сторнират, след като няма да я ползвам ( а и аз съм ги информирала , че ще рефинансирам в друга банка ) ?
И ако евентуално ми я начилсят и аз не я платя , а си покрия всички други задължения - главница+ лихва , какво следва , ще ми заличат ли ипотеката ?
ani_78
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 21 Юли 2014, 12:03

Re: Рефинансиране на ипотечен кредит

Мнениеот zmeyan » 18 Авг 2014, 17:42

За съжаление коелгите юристи невинаги са напълно наясно с икономическите врътки.
За целта Ви по-скоро може да попитате в друг форум, доколкото въпросите ви имат и икономическа част (видно от някои коментари по-горе леко неадекватни или напълно извън зададените от Вас въпроси).
Анекса за застраховката се сключва със ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ, а не с Банката. (прочетете малко по-внимателно мнението по-горе!)
Наказателна лихва - вече са Ви отговорили, че вероятно няма да дължите.
Колегите не са много наясно какво точно е рефинансиране и какви видове има.
Моят съвет е да се договаряте с новата банка доста внимателно и да четете хубаво, за да не се окажат прави... от трън та на по-голям трън.
Застраховка "със старата банка" няма да правите, ако успеете да рефинансирате преди въпросната дата този месец. Друг е върпосът какво ще стане, ако не се застраховате :) Може би предсрочно изискуем кредит, който ако бъде погасен навреме ще е все едно, дали сте застраховани или не .... Това е малко по-сложна хипотеза, за която трябва да се огледат документите, но е напълно постижима.
Ако имате възможност, не се занимавайте с "рефинансиране", а просто изтеглете друг кредит, от друга банка или приятели, покрийте си стария кредит без наказателна лихва и без застраховка и си останете само с новия кредит при новите условия (каквото по същество е и рефинансирането).
Целта на всички търговци (банки) е печалбата - ако успеете да замените един търговец с висока печалба с друг с по-малка - чудесно. Обикновенно обаче банките "си гледат в купичките" и цялостната процедура по рефинансирането го обезсмисля напълно или поне в доста голяма степен.
И най-важният съвет - внимавайте, за да не стане по-лошо от преди :)
Успех!
zmeyan
Потребител
 
Мнения: 156
Регистриран на: 01 Фев 2008, 14:15

Re: Рефинансиране на ипотечен кредит

Мнениеот ani_78 » 18 Авг 2014, 18:28

И на Вас отново огромни Благодарности за положените усилия - да ми отговорите АДЕКВАТНО .

"Анекса за застраховката се сключва със ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ, а не с Банката" - наясно съм ,да.
Но новата Банка иска да сключа застраховка с нейния застраховател - това е проблем , мога да се опитам да се договарям с нея, но не знам дали ще имам успех.
Тъй като точно това правя - " а просто изтеглете друг кредит," - тегля друг кредит с нови условия по- добри от старите . Дори равносметката 120 000 лв срещу 50 000 лв е повече от ясно ,че кредитът ми ще поевтинее.( и в двата случая съм вързана с надбавка на банката + SOFIBOR + такси на Банката , така че ако се оскъпи единия вариант в случай ,че индекса се покачи ,то ще се оскъпи и другия и обратно .
И застрахователя не е ли длъжен да ми сторнира застраховката , ако тя няма да се използва . Или самата Банка да го стори , тъй като аз плащам на нея за застраховката ?
А относно предсрочно изискуемия кредит , ако това се случи и парите са по сметката ми за погасяване на кредита , то какви са правата на Банката ?
Ако преведа парите по сметката на Банката ( в деня когато ми начисляват застраховката) и подам молба за погасяване на кредита и заличаване на ипотеката ( тъй като другия кредит ще е потребителски ) , то тогава Банката има ли право да ми начилсява застраховката ?
ani_78
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 21 Юли 2014, 12:03


Назад към Ипотека


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


cron