начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Рефинансиране на ипотечен кредит

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Рефинансиране на ипотечен кредит

Мнениеот ani_78 » 17 Авг 2014, 18:21

Здравейте,
Бих била благодарна ,ако някой ми отговори :
След предоговаряне на условия с банката , реших да рефинансирам.
Договора за ипотечен кредит е сключван 2007 г. и с днешна дата след като го рефинансирам , въпроса ми е :

1. Дължа ли неустойка на банката за предсрочно погасяване, както е записано в договора ?

2. На 25,08,2014 трябва да платя застраховките 200 лв : за периода 25,08,2014 до 25,08,2015 - Банката иска да ги платя , след като ще рефинансирам - има ли право да ги иска ? И какво мога да направя, за да не ги плащам ?
ani_78
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 21 Юли 2014, 12:03

Re: Рефинансиране на ипотечен кредит

Мнениеот Melly » 17 Авг 2014, 18:37

Нищо друго, освен да изпълнявате. Такива клиенти като вас са благодат за банките.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Рефинансиране на ипотечен кредит

Мнениеот ivanov_p » 17 Авг 2014, 19:20

Практиката учи, а така съветвам и клиентите, че изпаднеш ли в забава с една вноска трябва да зарежеш кредита. Всичко останало само те товари с пари като накрая така или иначе се стига до продан. Само дето между продан веднага, без да платиш и един лев повече, и след 2-3 години ходене по мъките и хвърлени на вятъра много хиляди лева, има разлика и тя е в съсипаните нерви и в тези много хиляди лева, които си изгубил безвъзвратно.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Рефинансиране на ипотечен кредит

Мнениеот nk7702n » 17 Авг 2014, 19:34

ivanov_p написа:Практиката учи, а така съветвам и клиентите, че изпаднеш ли в забава с една вноска трябва да зарежеш кредита. Всичко останало само те товари с пари като накрая така или иначе се стига до продан. Само дето между продан веднага, без да платиш и един лев повече, и след 2-3 години ходене по мъките и хвърлени на вятъра много хиляди лева, има разлика и тя е в съсипаните нерви и в тези много хиляди лева, които си изгубил безвъзвратно.
.
Самото договаряне на рефинансиране се постига независимо от личния интерес на клиента, целта на извършването му е да обслужва интересите на съответната банка. Доколкото стана ясно, постващият вече се е съгласил с предложените му условия за рефинансиране и се е подписал, така че е ясно, че размерът на дълга му ще се увеличи.
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6454
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: Рефинансиране на ипотечен кредит

Мнениеот ani_78 » 17 Авг 2014, 19:37

Никакъв размер на дълга няма да се увеличи.
Напротив целта е да се намали .
Не съм уточнила , съжалявам -въпросите са насочени относно банката , от която искам да се махна и все още не съм рефинансирала - предстои ми !

Каква продан , какви пет лева ?
Някъде да сте прочели ,че съм закъсняла с вноските ???

След 23,07,2014 ЗПК не дължа наказателна лихва за рефинансиране на стари кредити , а и не дължа застраховка за бъдещ период , която няма да ползвам /в старата банка/ .. !

Просто исках компетентно мнение ,...
Последна промяна ani_78 на 17 Авг 2014, 19:51, променена общо 1 път
ani_78
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 21 Юли 2014, 12:03

Re: Рефинансиране на ипотечен кредит

Мнениеот nk7702n » 17 Авг 2014, 19:46

ani_78 написа:Никакъв размер на дълга няма да се увеличи.
Напротив целта е да се намали .
Каква продан , какви пет лева ?
Някъде да сте прочели ,че съм закъсняла с вноските ??? След 23,07,2014 ЗПК не дължа наказателна лихва за рефинансиране на стари кредити , а и не дължа застраховка за бъдещ период , която няма да ползвам . / става въпрос за банката от която се махам /
Исках компетентно мнение ,а не заядлив отговор .
Щом не желаете да помогнете не се хабете да пишете !

Не знам доколко сте се задълбочила да анализирате текста, предложен за рефинансиране, но аз лично не съм попадала на споразумение с банка, с което да се намалява дългът, тоест да е в полза на клиента. :roll: Но, Вие си знаете най - добре. Успех и приятна вечер!
Последна промяна nk7702n на 17 Авг 2014, 20:25, променена общо 1 път
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6454
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: Рефинансиране на ипотечен кредит

Мнениеот ani_78 » 17 Авг 2014, 19:59

Благодаря за отговора .
Виновна съм , не уточних и сте ме разбрали грешно .
Предстои ми рефинансиране , защото искам да си намаля годините и лихвата , тъй като тя ми е доста висока , предвид новите лихви на банките за нови кредити.
Но, за да ме задържат да не се местя от "старата "банка , тъй като съм била лоялен клиент до сега :
от "старата" /банката в която съм все още/ ми искат да им плащам наказателна лихва и застраховка за бъдещ период , която няма да ползвам , тъй като съм решила да сменя банката .
Приятна вечер и на Вас и Благодаря !
ani_78
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 21 Юли 2014, 12:03

Re: Рефинансиране на ипотечен кредит

Мнениеот ivanov_p » 17 Авг 2014, 20:13

Забелязъл съм че банките си разменят едни "добри момчета и момичета", защото всички дето идват да ги спасявям при вече насрочени продажби казват: "В банката едни добри момчета/момичета, дето отговарят за кредита ми казаха какво да направим за да плащям по-малко, да ми разсрочат кредита, да ми направят еди каква си добрина". Как пък не дойде някой някой погнат от освирепели бирници да каже: "Ей, големи мошенници са в тая банка, единствената им мисъл беше как да ме излъжат и успяха". Все добрите момчета им уреждали нещата, а като погледна документите се оказва, че добрите момчета са пуснали заповедното преди разговорите за благините с които ще дарят кредитополучателя.
Един беше тръгнал да продава къща на три етажа на жена си, в изпълнително дело и обявена продажба. Така го бяха омаяли "добрите момчета от банката". Ти си с насрочена продажба и ще се чудиш откъде да намериш пари за да покриеш частично вземането, защото ти обещали да спрат изпълнението?!? И му обяснявам на тиквеника, че единствената му мисъл трябва да е продава къде каквото има невъзбранено, имаше 2-3 малки имота, за които банката знаеше, но не ги бяха възбранили, отворкото те гледа на кръв, защото "тамън уредил нещата с банката" и аз ще взема да ги разваля.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Рефинансиране на ипотечен кредит

Мнениеот ani_78 » 17 Авг 2014, 20:22

Да прав сте за банките , че стремежа им е да вземат ,а не да дадат , но за това чета добре и не вярвам на кредитните им ,които са на процент ..
Но въпросите ми бяха точни и конкретни и не са свързани с новите условия с новата банка , които предстои да подписвам .
Така ,че по - конкретно по въпросите ,ако желаете да отговорите , моля .
Благодаря !
ani_78
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 21 Юли 2014, 12:03

Re: Рефинансиране на ипотечен кредит

Мнениеот ani_78 » 17 Авг 2014, 21:26

Melly написа:Нищо друго, освен да изпълнявате. Такива клиенти като вас са благодат за банките.

не !
ani_78
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 21 Юли 2014, 12:03

Re: Рефинансиране на ипотечен кредит

Мнениеот Melly » 17 Авг 2014, 22:44

ani_78 написа:
Melly написа:Нищо друго, освен да изпълнявате. Такива клиенти като вас са благодат за банките.

не !

ani_78 написа:.... искам да си намаля годините и лихвата, тъй като тя ми е доста висока...

:roll: Вие наистина ли си вярвате?
Успявате да затвърдите у мен впечатлението, че ще постигнете краен резултат "От трън та на глог - че е по-висок".
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Рефинансиране на ипотечен кредит

Мнениеот ani_78 » 18 Авг 2014, 12:38

Вие сериозно ли сте тук само да отчайвате хората , вместо да им помагате .
Не само си вярвам , но мога и да смятам.
С по-ниска лихва , с по-ниско ГПР и с по-малко години , дали кредита ми ще бъде по-скъп
от досегашния за двойно повече години , с по- висока лихва / такси , които начислява Банката +ГПР
Вашата реакция на всяка поставена тема относно Банките , ме навява на мисълта , че работите точно за тях .
Хубав Ден !
ani_78
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 21 Юли 2014, 12:03

Re: Рефинансиране на ипотечен кредит

Мнениеот yullli » 18 Авг 2014, 13:40

Какъв е размера на кредита? Ако към датата на разрешаване е до 147 хил. лева - не дължите такса предсрочно погасяване. Ако е над този размер - зависи от конретната банка, но при рефинансиране - обикновено се дължи такса. Относно застраховката - ако го рефинансирате преди да е изтегла застраховката за предходната година - не го застраховате в полза на "старата банка", а ако е след това, със застрахователя склъчвате анекс , за да е застрахован в полза на "новата" банка.
yullli
Младши потребител
 
Мнения: 53
Регистриран на: 17 Юли 2012, 12:20

Re: Рефинансиране на ипотечен кредит

Мнениеот ani_78 » 18 Авг 2014, 16:56

yullli написа:Какъв е размера на кредита? Ако към датата на разрешаване е до 147 хил. лева - не дължите такса предсрочно погасяване. Ако е над този размер - зависи от конретната банка, но при рефинансиране - обикновено се дължи такса. Относно застраховката - ако го рефинансирате преди да е изтегла застраховката за предходната година - не го застраховате в полза на "старата банка", а ако е след това, със застрахователя склъчвате анекс , за да е застрахован в полза на "новата" банка.


Не мога да повярвам . Имало и МЪЖЕ тук с главно М .
Много Благодаря за отговора. :)
Мога ли само да добавя , че от новата банка ми начисляват също застраховка , т.е. със застрахователя с който работят те . И за да сключа анекс със старата банка в полза на новата за застраховката, ще ми е малко трудно.
Не са ли длъжни от старата банка да ми я сторнират, след като няма да я ползвам ( а и аз съм ги информирала , че ще рефинансирам в друга банка ) ?
И ако евентуално ми я начилсят и аз не я платя , а си покрия всички други задължения - главница+ лихва , какво следва , ще ми заличат ли ипотеката ?
ani_78
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 21 Юли 2014, 12:03

Re: Рефинансиране на ипотечен кредит

Мнениеот zmeyan » 18 Авг 2014, 17:42

За съжаление коелгите юристи невинаги са напълно наясно с икономическите врътки.
За целта Ви по-скоро може да попитате в друг форум, доколкото въпросите ви имат и икономическа част (видно от някои коментари по-горе леко неадекватни или напълно извън зададените от Вас въпроси).
Анекса за застраховката се сключва със ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ, а не с Банката. (прочетете малко по-внимателно мнението по-горе!)
Наказателна лихва - вече са Ви отговорили, че вероятно няма да дължите.
Колегите не са много наясно какво точно е рефинансиране и какви видове има.
Моят съвет е да се договаряте с новата банка доста внимателно и да четете хубаво, за да не се окажат прави... от трън та на по-голям трън.
Застраховка "със старата банка" няма да правите, ако успеете да рефинансирате преди въпросната дата този месец. Друг е върпосът какво ще стане, ако не се застраховате :) Може би предсрочно изискуем кредит, който ако бъде погасен навреме ще е все едно, дали сте застраховани или не .... Това е малко по-сложна хипотеза, за която трябва да се огледат документите, но е напълно постижима.
Ако имате възможност, не се занимавайте с "рефинансиране", а просто изтеглете друг кредит, от друга банка или приятели, покрийте си стария кредит без наказателна лихва и без застраховка и си останете само с новия кредит при новите условия (каквото по същество е и рефинансирането).
Целта на всички търговци (банки) е печалбата - ако успеете да замените един търговец с висока печалба с друг с по-малка - чудесно. Обикновенно обаче банките "си гледат в купичките" и цялостната процедура по рефинансирането го обезсмисля напълно или поне в доста голяма степен.
И най-важният съвет - внимавайте, за да не стане по-лошо от преди :)
Успех!
zmeyan
Потребител
 
Мнения: 156
Регистриран на: 01 Фев 2008, 14:15

Re: Рефинансиране на ипотечен кредит

Мнениеот ani_78 » 18 Авг 2014, 18:28

И на Вас отново огромни Благодарности за положените усилия - да ми отговорите АДЕКВАТНО .

"Анекса за застраховката се сключва със ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ, а не с Банката" - наясно съм ,да.
Но новата Банка иска да сключа застраховка с нейния застраховател - това е проблем , мога да се опитам да се договарям с нея, но не знам дали ще имам успех.
Тъй като точно това правя - " а просто изтеглете друг кредит," - тегля друг кредит с нови условия по- добри от старите . Дори равносметката 120 000 лв срещу 50 000 лв е повече от ясно ,че кредитът ми ще поевтинее.( и в двата случая съм вързана с надбавка на банката + SOFIBOR + такси на Банката , така че ако се оскъпи единия вариант в случай ,че индекса се покачи ,то ще се оскъпи и другия и обратно .
И застрахователя не е ли длъжен да ми сторнира застраховката , ако тя няма да се използва . Или самата Банка да го стори , тъй като аз плащам на нея за застраховката ?
А относно предсрочно изискуемия кредит , ако това се случи и парите са по сметката ми за погасяване на кредита , то какви са правата на Банката ?
Ако преведа парите по сметката на Банката ( в деня когато ми начисляват застраховката) и подам молба за погасяване на кредита и заличаване на ипотеката ( тъй като другия кредит ще е потребителски ) , то тогава Банката има ли право да ми начилсява застраховката ?
ani_78
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 21 Юли 2014, 12:03


Назад към Ипотека


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


cron