начало
Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги

Важат ли измененията в ЗПК и за ипотечните кредити?

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Re: Важат ли измененията в ЗПК и за ипотечните кредити?

Мнениеот hariman » 29 Юли 2014, 00:43

eurolinker написа:Аз искам да замълча, но вие - двамата "корифеи" все нещо измисляте. И как, относно какво да кажа "сгреших"? Имам теза, подкрепям я с аргументи. Насреща - голословни твърдения, неудачни примери (виж този за договора за наем), повръхностни контрааргументи.
Въвлякохте ме в едно спамене на темата.



Колегите посочили по горе, че няма обратно действие на закона са прави. И за да не остана голословен (щом ще се цитират авторитети): "Според В. Таджер за обратно действие на новия закон е съществено освен новата правна оценка на минали юридически факти, която той дава, и действието на юридическият факт от един минал момент, предхождащ влизането на новия закон в сила. Действието на новия закон от момент, предшестващ влизането му в сила, се означава с латинския термин "ex tunc". Обратно действие има гражданският закон според проф. Таджер само когато се връща във времето и поражда правни последици преди влизането му в сила. Когато новият граждански закон се прилага към заварени факти и правоотношения, но за в бъдеще, това е явление различно от обратното действие.
При текущо усъвършенстване на гражданското законодателство, което налага в бъдеще да се внесат промени в заварени граждански правоотношения, няма да има обратно действие, ще сме изправени пред действие на гражданския закон, което се вмества напълно в правилото."

Горното е от "Гражданско право - обща част", том 1 на проф. Мария Павлова
hariman
Потребител
 
Мнения: 175
Регистриран на: 22 Апр 2002, 18:46

Re: Важат ли измененията в ЗПК и за ипотечните кредити?

Мнениеот ani_78 » 19 Авг 2014, 14:07

angua написа:Здравейте, интересуваме дали новоприетите изменения и допълнения в закона за потребителския кредит, важат и за ипотечните и от кога? В смисъл, отпадането на таксите за управление само на новоотпуснати кредити ли важи, или догодина и аз няма да имам такса управление (кредита е теглен преди 3 години)?
Благодаря ви за отделеното време!

Здравейте ,
не съм компетентно лице , но и аз доста се поинтересувах и мога да Ви кажа само ;
Кредита се нарича потребителски , защото се отпуска на потребителя , а с каква цел ще се използват средствата , дали са за закупуване на жилище с ипотека или за др.. няма значение .
А относно таксата управление - тя не отпада за стари договори .
Затова варианта Ви е да си проверите лихвите , таксите на Банките за нов кредит, който няма да има такса управление ( Промяната в ЗПК от 23.07.2014) ( като много добре си сметнете всички разходи за нов кредит ) и си погасите стария .
Другия вариант е да предоговаряте условията в същата Банка и това е свързано с такси, но внимавайте какво ново ще Ви предложат ( не трябва да изпускате и буква от анекса , ако ще го подписвате )
ani_78
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 21 Юли 2014, 12:03

Предишна

Назад към Ипотека


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


cron