начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Провалена сделка за покупка на дарен имот с кредит

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Провалена сделка за покупка на дарен имот с кредит

Мнениеот nnyagolov_ » 19 Яну 2014, 17:18

Здравейте,

Преди около 2 месеца си харесах един апартамент. Малък с обзавеждане, построен 1980 година.
Както всеки средностатистически българин се насочих към ипотечен кредит към една банка.
Брокерката, която движеше сделката, извади всички документи, които банката изискваше относно имота и продавача.
Аз извадих всичко необходимо от моя страна.
На база моите данни (взимам доста добра заплата и работя в стабилна фирма) бях одобрен за кредит.
На база данните на имота (тежести) и продавача(семейно положение, частен съдебен изпълнител, държавен съдебен изпълнител) и имота беше одобрен за кредит.
За да задвижем нещата трябваше да се подпише предварителен договор и аз заплатих на собственика 10% от цената на имота.
Всичко беше много добре, до момента в който не ми се обадиха от банката с новината, че отказват да финансират кредита, защото имота за тях е рисков(преди това ми бяха казали, че всичко е наред и да подписвам предварителен договор).
Обяснението за отказа, беше следното:
2011 година този имот е бил дарен от лицето X на лицето Y. Тези 2 лица нямат роднинска връзка.
17 дни след като лицето Y получава имота го продава на лицето Z. Лицето Z е от ромски произход (дори неможе да пише).
Лицето Z сега продава имота.
Според банката този имот спада към графата рискови, защото дарението може да се оспори и те неискат да финансират сделката.
От цялата ситуация аз се оказах с едни 10% прецакан + комисионна на брокерката.
След това стана следното:
Отидох в друга банка с абсолютно всички документи - отказ по същата причина.
Говорих с банките в които кандидатствах. Имам издадени писмени документи, че причината за отказите не съм аз, а обезпечението на искания кредит (апартамента).

Поисках си парите от собственика (исках да се разберем като хора), но всичко което постигнах беше, че бях заплашван доста усърдно.
Брокерката, на която дадох 2.5% от стойността на имота отиде в чужбина още преди да се разбере, че сделката няма да се получи и ме прахвърли на друг брокер, за който ми обясни, че е шеф на агенцията в която работи. Свързах се с този човек, той ми каза, че познава брокерката, но никога не са работили в една и съща фирма.
Първоначално брокерката ми пишеше email-и да ме питат как са нещата, но след като и казах, че сделка няма да има, тя спря да ми пише и не ми вдига телефоните си (знам, че е в чужбина, но телефоните и дават свободно, просто неиска да ми вдигне).

Ще ви напиша, част от клаузите в предварителния договор, които подписахме и нотариално заверихме :


Чл.5.1. СТРАНИТЕ по настоящия договор се задължават, да сключат окончателен договор в срок до: 12:00 (дванадесет) часа, на XX.XX.XXXX г. година, в нотариалната кантора на Нотариус XX XX с район на действие СРС, с адрес на нотариалната кантора: XXXXXX Този срок, както и нотариуса, пред който ще бъде изповядана сделката, могат да бъдат променени само с писмено споразумение между СТРАНИТЕ по този договор.

Чл.5.2. При виновно неизпълнение, на което и да е от задълженията на ПРОДАВАЧА по този договор (от чл.3.1. до чл.3.7. вкл. и чл.5.1.), той възстановява на КУПУВАЧА предплатата (задатъка) съгласно Чл.2.1.1., в троен размер (чл.93 от ЗЗД), както и всички виновно причинени вреди и загуби, доколкото те са пряка и непосредствена последица от неизпълнението на договора (чл.82 от ЗЗД).

Чл.5.3. При виновно неизпълнение на задълженията на КУПУВАЧА по чл.5.1. от този договор (отказ от сделката), получената предплата, съгласно чл.2.1.1. остава в полза на ПРОДАВАЧА (чл.93 от ЗЗД), като КУПУВАЧЪТ се задължава да му възстанови и всички виновно причинени вреди и загуби, доколкото те са пряка и непосредствена последица от неизпълнението на този договор.

Общо взето това е графата за неустойки.

Искам да попитам, дали имам основание да си поискам 10% капарото, което заплатих? (Имам документи доказващи, че тези пари са прехвърлени на собственика по банков път)
Съответно и да не получа парите, което няма да е края на света, има ли шанс да съдя брокерката + собственика за измама? Все пак като приключи всичко те пак ще пуснат тази обява и пак ще вземат 10% от някой друг евентуален клиент.

Ако ви интересуват допълнителни детайли, можа да ги предоставя.
nnyagolov_
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 19 Яну 2014, 17:14

Re: Провалена сделка за покупка на дарен имот с кредит

Мнениеот barakuda » 25 Яну 2014, 00:01

Нещо не е точно така. И не купувай от роми.
barakuda
Потребител
 
Мнения: 216
Регистриран на: 08 Ное 2013, 20:11

Re: Провалена сделка за покупка на дарен имот с кредит

Мнениеот lanfear » 30 Яну 2014, 18:03

В случая причината за разваляне на договора не може да се вмени във вина на нито една от страните, според мен, при условие че купувача е изпълнил задължението си да получи предварително одобрение - така или иначе на предварителен договор друго не може да се получи. За съжаление предварителното одобрение затова е предварително, защото може да се оттегли. Тъй като се разваля договора, без да има виновна, неизправна страна, всичко което е дадено, подлежи на връщане, като дадено на отпаднало основание. Чл. 55 от Закона за задълженията и договорите. За съжаление, комисионната не може да се търси, но пък си прочетете добре договора с агенцията - някои предвиждат при такава ситуация ако договорът не е развален поради вина на едната страна и тя реши да закупи друг имот през тях, да не плаща нова комисионна. :)
lanfear
Потребител
 
Мнения: 182
Регистриран на: 15 Юли 2009, 09:40

Re: Провалена сделка за покупка на дарен имот с кредит

Мнениеот REVOLUTION » 30 Яну 2014, 18:17

В случая няма никаква измама , а просто Вие не сте ползвали юридически услуги при осъществяване на сделката.
Няма как да се съгласите да сключите такъв предварителен договор и да платите капаро при положение, че единственото финансиране за вас още не е одобрено.При тези случаи в договора задължително се включва допълнителна клауза , че същия ще има действие от момента на одобряване на кредита.В случая Вие сте неизправна страна тъй като не може да платите цената.
След като не е уговорена клауза в пред.дог. относно кредита , продавачът изобщо не може да се счита за виновен за това, че не ви е отпуснат кредит.
Колкото до историята на имота , ако бяхте ангажирали адвокат за 40-100 лв. щяхте предварително да знаете всичко и да бъдат защитени интересите Ви в договора.
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: Провалена сделка за покупка на дарен имот с кредит

Мнениеот fbr65 » 30 Яну 2014, 18:26

REVOLUTION написа:Колкото до историята на имота , ако бяхте ангажирали адвокат за 40-100 лв. щяхте предварително да знаете всичко и да бъдат защитени интересите Ви в договора.

Никак не е сигурна тая работа, ако ще и адвоката да бъде за седем пъти по-голямата посочена от Вас сума.
fbr65
Потребител
 
Мнения: 221
Регистриран на: 14 Мар 2010, 19:44

Re: Провалена сделка за покупка на дарен имот с кредит

Мнениеот REVOLUTION » 30 Яну 2014, 18:48

fbr65 написа:
REVOLUTION написа:Колкото до историята на имота , ако бяхте ангажирали адвокат за 40-100 лв. щяхте предварително да знаете всичко и да бъдат защитени интересите Ви в договора.

Никак не е сигурна тая работа, ако ще и адвоката да бъде за седем пъти по-голямата посочена от Вас сума.


:D Прав сте!В този живот сигурните неща според известната поговорка за смъртта и данъците.... :lol: и все пак шансовете с адвокат са доста по-добри от без такъв.Да разчиташ при една имотна сделка само на брокера и собствените си знания е все едно да лекуваш грип с аспирин , чесън и лимон.Ако имаш късмет и достатъчно силен организъм ще се пребориш сам с болестта , в повечето случаи обаче ще направиш пневмония.:wink:
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: Провалена сделка за покупка на дарен имот с кредит

Мнениеот bird_of_paradise » 30 Яну 2014, 21:01

nnyagolov_ написа:скам да попитам, дали имам основание да си поискам 10% капарото, което заплатих?

Да видим- имам една идея, стига да не е късно.
Чл. 5 указва, кога, къде, пред кой нотариус. Така или иначе продавачът по ПД знае, че сте в невъзможност да платите, еро- няма да сключите и договора, та в този ред опитайте с мислене- защо не отидете пред този нотариус в уречения дата и час, и ако продавачът не се яви ( предполагам, че няма да се яви) да ви изготви един констативен протокол за случилото се? От там насетне поставяте него в неизгодно положение.
А, ако се яви - не губите нищо, просто ще уредите съществуващото положение.

И, за Бога, когато купувате нещо на значителна стойност не се доверявайте на всеки, когото срещнете.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Провалена сделка за покупка на дарен имот с кредит

Мнениеот stancho_83bg » 30 Яну 2014, 22:06

Чл. 227. ЗЗД Дарението може да бъде отменено, когато дареният:
а) умишлено убие или се опита да убие дарителя, неговия съпруг или негово дете, или е съучастник в такова престъпление, освен ако деянието е извършено при обстоятелства, които изключват наказуемостта;
б) набеди дарителя в престъпление, наказуемо с лишаване от свобода не по-малко от три години, освен ако набедяването се преследва по тъжба на пострадалия и такава не е подадена, и
в) отказва да даде на дарителя издръжка, от която той се нуждае.
Тия разпоредби не се отнасят до обичайните и възнаградителните дарове.
Искът може да се предяви в едногодишен срок откакто на дарителя са станали известни основанията за отменяване на дарението. До изтичането на този срок искът може да бъде предявен и от наследниците на дарителя, ако той е починал преди това.
Предварителният отказ от този иск е нищожен.
Отменението на дарението не засяга правата, които трети лица са придобили върху подарените имоти преди отбелязването на исковата молба, но дареният дължи на дарителя обезщетение за онова, с което се е обогатил.[/



Чл. 37. (1) ЗН Отчужденията на завещаните или подарени недвижими имоти, както и учредяванията на вещни права върху тях, извършени от заветниците или надарените, срещу които е постановено намалението, станали преди да е изтекла една година от откриване на наследството или след като е била вписана исковата молба за намалението, могат да се отменят по иск на наследника, ако той не може да допълни своята запазена част от имуществото на заветника или надарения и ако приобретателят не допълни запазената част в пари.
(2) Същото важи за земеделски и превозни машини от значителна стойност.
(3) Исковете трябва да се предявят, като се почне от последното отчуждение и се върви последователно към предшествуващите.



и чл.264 ДОПК
stancho_83bg
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 12 Май 2007, 23:31

Re: Провалена сделка за покупка на дарен имот с кредит

Мнениеот Melly » 31 Яну 2014, 00:00

stancho_83bg написа:Чл. 227. ЗЗД Дарението може да бъде отменено, когато дареният:
..............

Горното вЪобще не ви грее. По ред причини.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Провалена сделка за покупка на дарен имот с кредит

Мнениеот nnyagolov_ » 02 Фев 2014, 23:58

REVOLUTION написа:В случая няма никаква измама , а просто Вие не сте ползвали юридически услуги при осъществяване на сделката.
Няма как да се съгласите да сключите такъв предварителен договор и да платите капаро при положение, че единственото финансиране за вас още не е одобрено.При тези случаи в договора задължително се включва допълнителна клауза , че същия ще има действие от момента на одобряване на кредита.В случая Вие сте неизправна страна тъй като не може да платите цената.
След като не е уговорена клауза в пред.дог. относно кредита , продавачът изобщо не може да се счита за виновен за това, че не ви е отпуснат кредит.
Колкото до историята на имота , ако бяхте ангажирали адвокат за 40-100 лв. щяхте предварително да знаете всичко и да бъдат защитени интересите Ви в договора.


Причината да не наема собствен адвокат беше, че взимам апартамента чрез банков кредит и банката прегледа всички документи още преди да подпиша предварителен договор. Три дни от банката (банкови юристи, банкови брокери) гледаха всички документи и накрая ми се обадиха и ми казаха "Всичко е изрядно подписвай предварителен договор и да продължаваме процедурата нататък". Да добавя, че в същата банка имам доста познати и то на доста високо ниво.
Не съм си помислял дори за миг да подпиша предварителен договор без да имам одобрение на банка и от там да са прегледали документите на имота.
Последна промяна nnyagolov_ на 03 Фев 2014, 00:07, променена общо 1 път
nnyagolov_
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 19 Яну 2014, 17:14

Re: Провалена сделка за покупка на дарен имот с кредит

Мнениеот nnyagolov_ » 03 Фев 2014, 00:05

Да добавя защо си мисля, че все пак има някакъв намек за измама.
Както написах в първия пост брокерката избяга в чужбина дни преди да разбера, че сделка няма да има. След това жената с която ме свърза да довърши сделата се оказа, че не е и шеф, както ми беше обяснено.
В деня когато правих оглед на апартамента за първи път, брокерката се появи с един мъж. Представиха ми се, че са колеги и той я докарал до имота да ми го покаже тя. Казаха ми името на фирмата в която работят.
Преди 5 дни се обади в тази фирма и попитах дали познават брокерката и те ми отговориха, че е работила при тях, но е напуснала 2 седмици преди да започнем сделката по имота.
Също така ми беше обяснето от брокерката, че почти не се познава със собственичката, а след като разпитах тук и там се оказа, че са големи приятелки.
nnyagolov_
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 19 Яну 2014, 17:14

Re: Провалена сделка за покупка на дарен имот с кредит

Мнениеот kendros » 06 Май 2014, 12:38

"Причината да не наема собствен адвокат беше, че взимам апартамента чрез банков кредит и банката прегледа всички документи още преди да подпиша предварителен договор. Три дни от банката (банкови юристи, банкови брокери) гледаха всички документи и накрая ми се обадиха и ми казаха "Всичко е изрядно подписвай предварителен договор и да продължаваме процедурата нататък". Да добавя, че в същата банка имам доста познати и то на доста високо ниво.
Не съм си помислял дори за миг да подпиша предварителен договор без да имам одобрение на банка и от там да са прегледали документите на имота."
В тази посока търси измата, а не коя брокерка къде работела кого познавала,къде отишла....Тя все пак ти е предложила имот който си харесал, дала ти е информация къде се намира,оглед е организирала....
Единствения ВИНОВНИК в тази траги-комична ситуация е банката/или по-конкретно нейните юристи/...Как са те подвели да плащаш 10%,защо си им гласувал доверие....
И мисля, че е морално поне да научим името на тази БАНКА????!!!!
За да няма и други такива писма на нейни клиенти....
kendros
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 06 Май 2014, 12:12

Re: Провалена сделка за покупка на дарен имот с кредит

Мнениеот kendros » 06 Май 2014, 13:21

kendros написа:"Причината да не наема собствен адвокат беше, че взимам апартамента чрез банков кредит и банката прегледа всички документи още преди да подпиша предварителен договор. Три дни от банката (банкови юристи, банкови брокери) гледаха всички документи и накрая ми се обадиха и ми казаха "Всичко е изрядно подписвай предварителен договор и да продължаваме процедурата нататък". Да добавя, че в същата банка имам доста познати и то на доста високо ниво.
Не съм си помислял дори за миг да подпиша предварителен договор без да имам одобрение на банка и от там да са прегледали документите на имота."
В тази посока търси измата, а не коя брокерка къде работела кого познавала,къде отишла....Тя все пак ти е предложила имот който си харесал, дала ти е информация къде се намира,оглед е организирала....
Единствения ВИНОВНИК в тази траги-комична ситуация е банката/или по-конкретно нейните юристи/...Как са те подвели да плащаш 10%,защо си им гласувал доверие....
И мисля, че е морално поне да научим името на тази БАНКА????!!!!
За да няма и други такива писма на нейни клиенти....

"има ли шанс да съдя брокерката + собственика за измама? Все пак като приключи всичко те пак ще пуснат тази обява и пак ще вземат 10% от някой друг евентуален клиент."
Според теб на какво основание ти се иска да може да осъдиш брокерката и продавача??
Може би затова , че нямаш парите за имота??....Май те са най-виновни за това....
И аз да съм продавач, ако някой ми каже -ще ти купя имота, а после се изметне с разни оправдания/защото от негова страна е точно така/, а мен примерно ми е било спешно, и съм изпуснала много други купувачи, и съм претърпяла пропуснати ползи...Ти се радвай , че неустоиките ти не са да дължиш капарото в двоен размер...
БАНКИТЕ-сега още ли им вярваш безусловно.....
kendros
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 06 Май 2014, 12:12


Назад към Ипотека


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


cron