начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Ипотека недв.имот

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Ипотека недв.имот

Мнениеот inikolaeva » 03 Окт 2013, 16:51

Здравейте, възнамерявам да закупя недвижим имот, който ще ипотекирам, за да получа кредит. Стойността на имота е 100 000 лв. Тъй като искам да си спестя малко от 3% данък за прехвърляне на недв.имот, възможно ли е сделката пред нотариуса да се направи на данъчна оценка, която предполагам ще е поне наполовина от пазарната. Кредита, който ще тегля е 75 000 лв и ще бъде вписана законна ипотека в полза на банката, и ще бъде описано в нот.акт, това проблем ли е за прехвърляне по дан.оценка?
Благодаря предварително на всички, които ще ми отговорят!
inikolaeva
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 16 Май 2010, 11:02

Re: Ипотека недв.имот

Мнениеот n_ikito » 03 Окт 2013, 17:18

Няма как да се впише законна ипотека, с размер на обезпечение, по-голямо от задължението по договора за покупко-продажба.

п.п. Минаването евтино, може да Ви излезе скъпо....
n_ikito
Потребител
 
Мнения: 982
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33

Re: Ипотека недв.имот

Мнениеот inikolaeva » 20 Окт 2013, 16:29

Ок, мерси за отговора. А ако ипотеката е договорна- в началото от банката ми казаха, че ще може да мине сделката на данъчна оценка, след това ми казаха, че таксите ще се определят върху сумата на кредита. И аз не знам какво да си мисля.
inikolaeva
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 16 Май 2010, 11:02

Re: Ипотека недв.имот

Мнениеот n_ikito » 20 Окт 2013, 19:58

Покупко-продажбата, ще е по ДО. Договорната ипотека ще се таксува по обезпечения интерес.
n_ikito
Потребител
 
Мнения: 982
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33

Re: Ипотека недв.имот

Мнениеот latinka » 20 Окт 2013, 21:43

n_ikito написа:.п. Минаването евтино, може да Ви излезе скъпо...

Абсолютно подкрепям. Консултирайте се с адвокат. Последиците могат да бъдат сериозни.

Конкретно по въпроса: 3% местен данък се дължат само при покупко -продажбата. При покупко -продажбата, както местния данък, така и нотариалните такси и такса вписване се изчисляват върху обявената цена.
Тазксите за иотеката (нотариални такси и такса вписване) се изчисляват върху стойността на кредита.
latinka
Младши потребител
 
Мнения: 94
Регистриран на: 07 Сеп 2007, 14:03


Назад към Ипотека


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


cron