начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

заличаване на законова ипотека

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


заличаване на законова ипотека

Мнениеот kate_g » 10 Сеп 2013, 21:22

През май 2012 изплатих предсрочно изцяло ипотечен заем, като платих и 50 лв на банката такса за заличаване на ипотеката. През август 2013 проверих в службата по вписванията, но ипотеката не е заличена. От банката започнаха да ми искат да им вадя скица на имота от кадастъра и прочее.
Какъв е редът за заличаване на законова ипотека и как да постъпя?
Във форума виждам само коментари за заличаване на договорна ипотека и разни 10 годишни давности, но явно аз не съм този случай.
kate_g
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 10 Сеп 2013, 21:15

Re: заличаване на законова ипотека

Мнениеот n_ikito » 10 Сеп 2013, 21:57

kate_g написа:Във форума виждам само коментари за заличаване на договорна ипотека и разни 10 годишни давности, но явно аз не съм този случай.

Законната ипотека се заличава по същия начин, както и договорната. Съгласие с нотариална заверка от кредитора, такса. Това е в общия случай.
n_ikito
Потребител
 
Мнения: 982
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33

Re: заличаване на законова ипотека

Мнениеот kate_g » 11 Сеп 2013, 02:10

В този форум е по-рано е даден следният отговор за заличаване на ипотека , цитирам:
"Договорна ли е ипотеката или законова?
Ако е договорна:
Процедурата е следната /с малки различия в отделните банки/:
- подавате молба /по образец/ до банката да бъде заличена ипотеката.
- кредитния съвет дава вътрешно нареждане до юрисконсулта да изготви молбата за заличаване на ипотека;
- внасяте таксата по сметката на нотариуса, който ще завери подписа на молбата;
- внасяте таксата по сметката на службата по вписванията;
- подписа на упълномощеното лице от банката /обикновено е управителя на клона/ се заверява нотариално и нотариусът придвижва молбата до службата по вписванията;
Вие в последствие можете да си поискате от Службата по вписвания Удостоверение за тежести върху имота. Така ще се убедите че ипотеката е заличена. Няма „да си вадите” нов нотариален акт. "

Сякаш има разлика между двете ипотеки и нищо не отговарят за законовата ипотека. И къде тук се иска скица от кадастъра, която моята банка иска да извадя?
kate_g
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 10 Сеп 2013, 21:15

Re: заличаване на законова ипотека

Мнениеот windlove » 12 Сеп 2013, 10:58

Когато сте вписвали ипотеката как е бил описан имота - по документ за собственост или и по данни от кадастъра?
Освен на юриста на банката да му е хрумнало, да описва имота и по двете в молбата за заличаване, но не разбирам защо би му трябвало.
Aliena vitia in oculis habemus, а tergo nostra sunt!!!
windlove
Потребител
 
Мнения: 205
Регистриран на: 15 Юли 2013, 16:38
Местоположение: София

Re: заличаване на законова ипотека

Мнениеот yullli » 12 Сеп 2013, 11:13

Едва ли е приумица на юриста на Банката, вероято е такова изискването на съдиите по вписванията в съответната служба. Ако искате да се сигурна, най-добре проверете в службата по вписванията(по местонахождението на имота), дали имат такова изскване... не че имат основание за това
yullli
Младши потребител
 
Мнения: 53
Регистриран на: 17 Юли 2012, 12:20

Re: заличаване на законова ипотека

Мнениеот kate_g » 14 Сеп 2013, 20:34

Законовата ипотека беше вписана при покупката на имота през 2005 г и тогава не се вземаше скица от кадастъра, а от общината. Понеже не ми се разправя повече, отидох в кадастъра в областния град и си поръчах скици - оказаха се 2 - за парцела и за къщата (60 лв) и ще ги занеса на банката, да видим какво още ще измислят.
kate_g
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 10 Сеп 2013, 21:15

Re: заличаване на законова ипотека

Мнениеот kate_g » 10 Ное 2013, 12:46

Искам само да информирам интересуващите се, какво се случи по-нататък при заличаването. След около 20 дена получих писмената молба-съгласие за заличаване на ипотеката от банката, но ме пратиха при нотариус за да му платя аз таксата за заверка на подписа - още 60 лв. (Тази такса според мен зависи за каква сума става въпрос при заличаването). След това с всички документи - в службата по вписванията - още 11 лв и всичко приключи. просто банката не направи нищо, освен да напише тази молба - съгласие (за което си взе 50 лв) и всичкото останало тичане го оставят на клиента, просто защото той е заинтересованият. Те не се интересуват има ли вписана ипотека или тя е заличена, важното е да си върнете заема.
Успех на всички останали по трънливия път на взаимоотношенията с банките кредиторки, за мен си казвам - никога вече ипотечни кредити.
kate_g
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 10 Сеп 2013, 21:15


Назад към Ипотека


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


cron