начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Покупко-продажба на имот на изплащане

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Покупко-продажба на имот на изплащане

Мнениеот nikivanov27 » 10 Фев 2013, 21:37

Здравейте,

Имам да поработя над следния казус, за което най-учтиво Ви моля за изчерпателен отговор:

Продавача продава апартамент на стойност 120 000 лева, като се договарят с куповача да получи от него първоначално 45 000 лева, а остатъкът да бъде изплатен на равни вноски. Срокът за погасяване на остатъка не е уточнен на този етап. Първият вариант е 9 години, а вторият 12 години.
За обезпечаване на вземането се обмисля учредяване на ипотека.
Въпросите са:

Какъв вид ипотека да се учреди, договорна или законна?
Има ли отношение срокът за избор на вид ипотека?
Какви са рисковете произтичащи за куповача при учредяването на договорна ипотека?
Какви са рисковете произтичащи за куповача при учредяването на законна ипотека?
Какви са разликите в таксите при едната и другата ипотели?
Кой ще е по изгодния вариант за куповача?

Предварително благодаря.
nikivanov27
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 10 Фев 2013, 21:01

Re: Покупко-продажба на имот на изплащане

Мнениеот Melly » 10 Фев 2013, 22:11

nikivanov27 написа:Здравейте,

Имам да поработя над следния казус, за което най-учтиво Ви моля за изчерпателен отговор:

Продавача продава апартамент на стойност 120 000 лева, като се договарят с куповача да получи от него първоначално 45 000 лева, а остатъкът да бъде изплатен на равни вноски. Срокът за погасяване на остатъка не е уточнен на този етап. Първият вариант е 9 години, а вторият 12 години.
За обезпечаване на вземането се обмисля учредяване на ипотека.
Въпросите са:

Какъв вид ипотека да се учреди, договорна или законна? - договорна
Има ли отношение срокът за избор на вид ипотека? - НЕ
Какви са рисковете произтичащи за куповача при учредяването на договорна ипотека? - при неизпълнение да погасявате вноските ..., ще загубите собствеността, .... най-общо казано.
Какви са рисковете произтичащи за куповача при учредяването на законна ипотека? - не сте в тази хипотеза.
Какви са разликите в таксите при едната и другата ипотели? - никакви.
Кой ще е по изгодния вариант за куповача? - да сключи сделката с участието на адвокат :idea:

Предварително благодаря.


Успех!
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Покупко-продажба на имот на изплащане

Мнениеот n_ikito » 10 Фев 2013, 22:29

Нотариалните такси, са по-малки при избор на вариант 'законна ипотека'. Според мен е по-удачен вариант. Като последица, няма съществена разлика между двете....
Успех...



п.п. Пише се купувач....не се заяждам...всеки може да сбърка или пък да научи нещо...
n_ikito
Потребител
 
Мнения: 982
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33

Re: Покупко-продажба на имот на изплащане

Мнениеот nikivanov27 » 10 Фев 2013, 23:11

Благодаря за бързия отговор.

Melly , консултирах се с адвокат, но той ми каза, че трябва да се направи законна ипотека, по-лесно и по-евтино било. Но така и не разбрах каква ще е разликата за купувача и кое ще е по-добре за него. Неможах да разбера какво ще се случи след 10 години когато изтече срока на вписването?
Има ли опция ако си плащам изрядно вноските по банкова сметка, продавачат да препродаде апартамента на друг или да учреди ипотека на името на друг купувач или да откаже да заличи ипотеката при пълно погасяване на сумата?
nikivanov27
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 10 Фев 2013, 21:01

Re: Покупко-продажба на имот на изплащане

Мнениеот Melly » 11 Фев 2013, 01:45

Правилният отговор във вашия случай е - законна ипотека, а не както аз написах по-горе, за което моля за извинение (и аз не зная къде съм мислила докато пиша).
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София


Назад към Ипотека


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


cron