начало
Бившият апелативен прокурор на Варна е оправдан Бившият апелативен прокурор на Варна е оправдан

Прехвърляне правото на ползване от настоящия апартамент на д

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Прехвърляне правото на ползване от настоящия апартамент на д

Мнениеот danko54 » 03 Юни 2011, 13:37

В момента живея в апартамент собственост на сина ми , но аз съм ползвател до живот. Сина ми ще закупи с ипотека апартамент и иска да прехвърлим правото ми на ползване от единия на другия апартамент. Как ще стане това и има ли опасност ако спре изплащането на ипотеката аз да остана с пръст в устата - без нищо?
danko54
Младши потребител
 
Мнения: 71
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:42

Re: Прехвърляне правото на ползване от настоящия апартамент на д

Мнениеот law_master » 03 Юни 2011, 18:21

Прехвърлянето ще стане чрез учредяване на ново право на ползване върху новия апартамент. Тъй като обаче банката ще има учредена първа ипотека, то учреденото в последствие право на ползване, ако синът ви спре да плаща и имотът бъде изнесен на публична продан ще се погаси.
...И те така...
Аватар
law_master
Активен потребител
 
Мнения: 1153
Регистриран на: 20 Дек 2007, 00:03
Местоположение: Chicago

Re: Прехвърляне правото на ползване от настоящия апартамент на д

Мнениеот danko54 » 03 Юни 2011, 18:58

Не разбрах много добре. Ако може да обясните катто на пълен лаик и профан в правните въпроси.
danko54
Младши потребител
 
Мнения: 71
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:42

Re: Прехвърляне правото на ползване от настоящия апартамент на д

Мнениеот Гост. » 04 Юни 2011, 01:15

има ли опасност ако спре изплащането на ипотеката аз да остана с пръст в устата - без нищо?

Нямам идея дали ще поставите пръсти не на място, но ако не изплаща ипотечния кредит- възможно е да останете на улицата.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Прехвърляне правото на ползване от настоящия апартамент на д

Мнениеот hidden » 04 Юни 2011, 09:50

danko54 написа:Не разбрах много добре.

Има предвид, че ако синът Ви закупи апартамент с ипотека и учреди върху него право на ползване във Ваша полза, то това право на ползване ще е непротивопоставимо на банката, ако е вписано след ипотеката, и при публична продан ще се погаси, а съдебният изпълнител ще може да въведе новия купувач във владение и да Ви извади Вас от апартамента.
Схемата на сина Ви ми се вижда странна, ако е така, както го обяснявате - защо не се запази правото Ви на ползване върху сегашния апартамент? Защо трябва да се "прехвърля" върху новия? Той в кой апартамент ще живее - стария или новия?

По принцип "прехвърляне" на правото на ползване става чрез отказ от правото върху "стария" апартамент и учредяване на ново право на ползване върху "новия" апартамент. Това обикновено се прави, когато при закупуване на жилище се учредява ипотека върху стария, а не върху новозакупения апартамент. Предполагам, че точно това е и случаят - закупувайки новия апартамент, синът Ви иска да учреди ипотека не върху него, а върху "стария", в който в момента живеете, но това не може да стане, защото имате право на ползване и банката иска първо то да се заличи.
п.п. Това е раздел "Ипотека" и въпреки спецификата на казуса, считам, че не нарушавам обещанието си да не пиша в раздел "Изпълнително производство".
Това е просто форум. Приемете горенаписаното като лично мнение, което не обвързва никого.
Аватар
hidden
Активен потребител
 
Мнения: 1238
Регистриран на: 02 Юли 2009, 23:08

Re: Прехвърляне правото на ползване от настоящия апартамент на д

Мнениеот danko54 » 05 Юни 2011, 21:25

Явно трябва по-подробно да представя казуса.
Преди развода дарихме семейния апартамент на малкия ни син и аз съм ползвател до края на дните си. Заживяхме със сина като аз изцяло поех грижата за издръжка и на двамата - той нямаше още трудови навици и трудно се задържаше на дадена работа. По време на една такава негова работа - компютърен оператор на един от навремето известни сайтове с красиви момичета , които се явяваха с оскъдно облекло , а при заплащане и без облекло. Сина ми - тогава 20 годишен се влюби до уши в една от тези дами , с няколко години по-голяма от него. Нормално - тя си имаше почитатели от цял свят , като с някои от тях всеоще води кореспонденция. Малко след като започнаха да се срещат тя реши да напусне тяхното семейно жилище , което беше в непрестижен квартал и да излезе на квартира. Няколко пъти ходихме и тримата на огледи , но на нея не и харесваше нищо. Накрая сина ми ме запита дали може приятелката му да живее при нас. След развода според мен беше нужно женско присъствие у нас и с радост се съгласих.Започнахме съвместен живот като аз се грижех за всичко. Но дойде момента когато започнах да им преча и ми предложиха да се откажа от правото си на ползване и да излеза на квартира - отказах им категорично след шумен скандал , като ме обвиняваха , че с това си действие преча на едно младо семейство. Излязоха те на квартира. Тя забременя и веяе не можеше да упражнчва съответната си работа.Парите им свършиха и въпреки че бяхме в лоши отношения той отново опря до мен когато нямаха пари за храна.Дадох им няколко пъти - даже им разреших да пазаруват в кварталното магазинче и закупеното да се слага на моята сметка. Роди едно хубаво момченце и напуснаха квартирата - живяха 2-3 седмици при едната баба и толкова при другата но не издържаха и сина ме уведоми , че са решили да се върнат. Отидохме заедно до магазина и аз закупих ламинат и боя и направихме един бърз ремонт и след няколко дена се пренесоха. Започнахме отново съвместен живот.Първите 2 месеца си поделяхме разходите , но след това аз сам започнах да снабдявам с храна за всички.Тъйкато нямах финансова възможност и храната не беше от най-качествената и те поискаха да се разделим и те сами да си пазарят - съгласих се - разбрах , че така мога и аз да живея по-добре. Преди около година започна нова атака срещу мен - разминавахме се из къщи все едно мен ме няма. 2 дена преди кръщенето стана лют скандал без да съм я предизвикал с нищо но бях обсипан с такива обиди , че дълго време не можех да дойда на себе си и в яда си и аз и отговорих с някои истини за нея. Събраха си багажа и излезаха на квартира . Наскоро сина ми намекна , че вместо да дават пари за наем да вземат на ипотека една гарсонера и дали мога да живея аз в нея , а те в апартамента.Казах , че по принцип съм съгласен като си мислрх , че собственоста ще си остане негова и на двата апартамента , моето право за ползване на първия остане и ако не може да плаща ипотеката ибъде отнет от банката аз да се върна в другия да живея. Той не искаше това , а да прехвърлим правото за ползване. Имах съмнение за това действие и му казах , че ще се заинтересувам дали ще има рискове това за мен и тогава ще се съглася.
Това е - доста дълго , но по-точно представяне не мога!
danko54
Младши потребител
 
Мнения: 71
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:42

Re: Прехвърляне правото на ползване от настоящия апартамент на д

Мнениеот Melly » 05 Юни 2011, 22:36

Уважаеми, danko54,

На Ваше място не бих се отказала от запазеното си право на ползване. Не бих направила заменка да отида и да обитавам другото жилище. Защо ли?
Децата ни, има и изключения разбира се, са свикнали да вземат преди да са дали нещо - това е валидно за всички сфери от обществения ни живот - от всеки, като се започне от семейството, та се стигне до родителите.
Всеки родител иска да осигури на децата си по-добър живот от неговия. Разбираемо е. НО, повечето от нас правят непоправими грешки, като давайки не осъзнават, че по този начин правят детето си консуматор на блага. Задоволявайки всяка негова нужда, то, детето никога не би пораснало житейски, за да носи отговорност за собствените си постъпки, както и отговорност към семейство и деца.
Вашият син е вече баща. Оставете го да се справи сам с живота си. Иска да се отдели- хубаво. Ама гарсониерата била малка по площ. Хайде Холън, той да не би да е отглеждан в Бъкингамския дворец?
И още нещо, не се поддавайте на провокации от рода "няма да виждаш детето". Това би било знак, че в борбата да постигнат целта си са готови да използват непочтени средства. Тъжно и обидно би било за един родител такова поведение от деца.
Дано не съм Ви огорчила с тази житейска истина. Бъдете твърд. Вашият син и майката на внучето Ви дължат уважение, а не принуда.
Бъдете здрав!
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8004
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Прехвърляне правото на ползване от настоящия апартамент на д

Мнениеот ivan_lawyer » 05 Юни 2011, 22:56

Според мен не извършвайте нищо - защото ще се получи така, че да останете на улицата.

Ако ипотеката не бъде платена, ще Ви прекратят правото на ползване.

Щом нямат достатъчно средства за ежедневни разходи няма да намерят и за ипотечните вноски, а те са около 400 лева в най-добрия случай.

Най-лесния вариант е да се направи ипотека върху бъдещата гарсониера - така е най-чисто.

При всички положения е най-правилно да не се отказвате от правото на ползване.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5231
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Прехвърляне правото на ползване от настоящия апартамент на д

Мнениеот Гост. » 05 Юни 2011, 23:20

:roll: Низходящия предлага да се прекрати ВПП върху старото жилище и младите да заживеят в него. Ипотека ще се впише върху новия имот, като на бащата се предлага да му бъде учредено ВПП именно върху него и там да заживее. Което както и да го кажем всички си е наистина рисковано- неплащане на ипотечни вноски... и в миг е на улицата.

Моя съвет е същия, като на преждепишещите колеги- не правете отказ от правото си на ползване, вкл. не напускайте жилището( ако не упражнявате правото си в продължение на 5г. то се погасява/неточно- нямате право да искате съдебна защита по отношение на него... неважно/).
Като цяло смятам за доста рисковано по отношение на вас да угодите на сина си.

Имате още един вариант- да не се отказвате от ПП, но да предложите на младите да сключат с вас договор за наем и да ви изплащат наемна цена. Което, при неизпълнение от тяхна страна, ще провокира съдебни производства, инициирани от вас... и за доста време ще охладнеят отношенията ви.
Каквото и да решите- все няма да е угодно и за двете страни.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Прехвърляне правото на ползване от настоящия апартамент на д

Мнениеот danko54 » 06 Юни 2011, 08:39

Благодаря на всички , които се включиха в дискусията! Замяна на правото няма да има.
Mally , Наистина е така - аз не виждам внука си - тъжно ми е , тежко ми е , но такива са фактите.Мислят , че по този начин ще постигнат целите си. Напротив - тези им действия все повече ме отчуждяват от тях. На времето бих направил всичко което ме помолят без да го поставям на съмнение - сега се съмнявам във всичко , което кажат и надеждно го проверявам. Никога не съм си мислил , че няма да вярвам на сина си , но уви...
danko54
Младши потребител
 
Мнения: 71
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:42


Назад към Ипотека


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


cron