начало
Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова

Дарение или продажба?

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Дарение или продажба?

Мнениеот ivokna » 01 Юни 2011, 23:34

Здравейте,

не знам дали точно тук е мястото на темата, но ще питам по казуса.

Баща ми има фирма, която има кредит, който обаче съвсем скоро няма да може да бъде обслужван, въпреки преструктурирането му. Ипотекирани са имоти за обезпечение. В договора за заем, най-отдолу като солидарен длъжник е записан баща ми като физическо лице, което доколкото знам, означава, че ако не може да плаща фирмата, ще плаща лично той. Сега конкретно въпроса ми е - личните му имоти апартамент и къща какво да ги направим преди да дойде евентуално момента с необслужването на кредита, търг за фирмените имоти, и ако не стигне сумата - изземване на личното имущество. Да продадем имотите на познат/приятел, да ги дарим ли? Аз не мога да ги приема, защото като наследник ще получа и евентуалния дълг. Ако ги дарим , ще може ли банката да ги вземе от този на когото сме ги дарили?
Последна промяна ivokna на 01 Юни 2011, 23:40, променена общо 2 пъти
ivokna
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 01 Юни 2011, 23:28

Re: Дарение или продажба?

Мнениеот ivokna » 01 Юни 2011, 23:37

Забравих да спомена , че личните имоти нямат тежест - не са ипотекирани. Ако продажбата на фирмените обезпечения не покрие дълга, какво се случва? Има ли давност този дълг или ще се плаща докато бъде изплатен, а ако не успее баща ми да го плати преживе, аз ще го наследя и ще трябва аз ли да го плащам? Или аз трябва да се откажа от наследство, а след това да ми бъдат продадени /върнати от моя приятел имотите?
ivokna
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 01 Юни 2011, 23:28

Re: Дарение или продажба?

Мнениеот ivan_lawyer » 01 Юни 2011, 23:41

Продажбата е по-чист вариант, но както разбирате, това е привидна продажба и ще трябва да имате доверен човек. При дарението извън кръга на близките и роднините не се оспорва дарение. Продажбата изобщо не се оспорва. Трябва да побързате, защото ще ви проследят имуществото и ще ви блокират имотите.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5235
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Дарение или продажба?

Мнениеот ivokna » 01 Юни 2011, 23:44

Доверен човек имаме. Все още не следят имотите, защото плащаме, но твърде трудно. А какво се случва с дълга, ако фирмените имоти ги продаде банката и не покрие цялата сума? Доживотен ли остава дълга?
ivokna
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 01 Юни 2011, 23:28

Re: Дарение или продажба?

Мнениеот ivan_lawyer » 02 Юни 2011, 00:34

Дългът е спрямо човека. Можете да откажете наследство. Навремето се практикуваше, за да се вземе разрешение за ново жилище - не трябваше да имаш повече от 104 квадрата или нещо подобно. Отказ, но не го вписвате.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5235
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Дарение или продажба?

Мнениеот ivokna » 02 Юни 2011, 14:59

Предимството на дарението, въпреки 5-те процента такса, е че новият собственик не е длъжен да доказва произход на средствата. Смятате ли, че дарение на трето лице, без роднински връзки, може да бъде в последствие атакувано в съда от банката? Например - Дарение направено с цел избягване на дългове или някаква друга щуротия на банката, която да се опита да докопа всичко възможно.
ivokna
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 01 Юни 2011, 23:28


Назад към Ипотека


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


cron