начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Дарение на ипотекиран имот ИЛИ в чужбина

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Дарение на ипотекиран имот ИЛИ в чужбина

Мнениеот kresita » 05 Фев 2011, 15:47

Здравейте, имам ипотека на жилището в което живея и друг потребителски кредит в същата банка,останах без работа с малко дете съм,не мога да покривам вноските по двата заема ,имам и пълнолетен син който живее при мен ,жилището ни е единствено Има ли възможност да даря имота на сина ми ,да се опитаме да обсужваме поне този кредит ,за не останем на пътя .Моля ви за помощ и съвет ,мисля да даря имота без да уведомя банката и по този начин когато потребителския ми кредит стане изискуем аз да нямам лично имущество вече.
Всъщност така ме посъветваха или ми казаха да си събирам багажа и да излизам извън страната преди въобще нещо да е предприето срещу мен ,така че когато ЧСИ ме потърси да ми връчи покана за доброволно плащане аз да не съм тук и да не може да ми бъде връчена,как ще се връчи призовката на главния длъжник при положение, че той е в чужбина? ако изпълнението срещу него не може да започне
Имам два варианта да даря имота или да заминавам.
Моля за помощ наистина нямам голям избор,какво може да предприеме банката и ЧСИ,ако остана в страната в случай ,че даря жилището и плащаме ипотеката криво ляво,а потребителския- не /той е почти 300 лв на месец/
И съответно каво ще стане с изпълнението ,което не може да започне като съм извън страната :oops:
kresita
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 05 Фев 2011, 13:56

Re: Дарение на ипотекиран имот ИЛИ в чужбина

Мнениеот law_master » 06 Фев 2011, 15:21

:lol: :lol: :lol: който Ви е посъветвал така браво - разбира ги нещата :lol: :lol: :lol:

А сега сериозно - ипотеката следва вещта, т.е. длъжникът не може да освободи вещта като я прехвърли на 3-то лице. Ако искате прехвърлете къщата и на Филанкишията - на банката и е все тая - тя ще си насочи изпълнението към ипотекираната вещ и ще си я изнесе на публична продан. Апък ако не стигне, ще отговаряте и с останалото си лично имущество :wink:
...И те така...
Аватар
law_master
Активен потребител
 
Мнения: 1153
Регистриран на: 20 Дек 2007, 00:03
Местоположение: Chicago

Re: Дарение на ипотекиран имот ИЛИ в чужбина

Мнениеот hidden » 06 Фев 2011, 15:32

Ако пък заминете за чужбнина и ЧСИ не успее да Ви намери, ще Ви бъде назначен служебен адвокат и имотът ще бъде продаден, без изобщо да узнаете.
Това е просто форум. Приемете горенаписаното като лично мнение, което не обвързва никого.
Аватар
hidden
Активен потребител
 
Мнения: 1238
Регистриран на: 02 Юли 2009, 23:08

Re: Дарение на ипотекиран имот ИЛИ в чужбина

Мнениеот kresita » 06 Фев 2011, 20:35

поканата трябва да бъде връчена надлежно на длъжника и длъжника може да я обжалва ,че не е уведомен надлежно за изпълнението Чл. 435 ал 2 ,
а какво ще кажете за Чл. 46 (4) С получаването на съобщението от другото лице се смята, че връчването е извършено на адресата. Адресатът може да иска възстановяване на срока, ако е отсъствал от адреса и не е било възможно да узнае своевременно за връчването. Срокът по чл. 64, ал. 2 започва да тече от момента, в който адресатът е могъл да узнае за връчването.благодаря
kresita
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 05 Фев 2011, 13:56

Re: Дарение на ипотекиран имот ИЛИ в чужбина

Мнениеот hidden » 06 Фев 2011, 20:51

Най-добре вижте чл. 47 ГПК - Когато ответникът не може да бъде намерен на посочения по делото адрес и не се намери лице, което е съгласно да получи съобщението, връчителят залепва уведомление на вратата или на пощенската кутия, а когато до тях не е осигурен достъп - на входната врата или на видно място около нея. Когато има достъп до пощенската кутия, връчителят пуска уведомление и в нея. В уведомлението се посочва, че книжата са оставени в канцеларията на съда, когато връчването става чрез служител на съда или частен съдебен изпълнител, съответно в общината, когато връчването става чрез неин служител, както и че те могат да бъдат получени там в двуседмичен срок от залепването на уведомлението. Когато установи редовността на връчването, съдът разпорежда съобщението да се приложи към делото и назначава особен представител на разноски на ищеца.
Както и чл. 40 ГПК - Страната, която живее или замине за повече от един месец в чужбина, е длъжна да посочи лице в седалището на съда, на което да се връчват съобщенията - съдебен адресат, ако няма пълномощник по делото в Република България. Същото задължение имат законният представител, попечителят и пълномощникът на страната.
Когато лицата по ал. 1 не посочат съдебен адресат, всички съобщения се прилагат към делото и се смятат за връчени. За тези последици те трябва да бъдат предупредени от съда при връчване на първото съобщение.
Това е просто форум. Приемете горенаписаното като лично мнение, което не обвързва никого.
Аватар
hidden
Активен потребител
 
Мнения: 1238
Регистриран на: 02 Юли 2009, 23:08

Re: Дарение на ипотекиран имот ИЛИ в чужбина

Мнениеот kresita » 06 Фев 2011, 21:42

"Когато установи редовността на връчването, съдът разпорежда съобщението да се приложи към делото" и как ще се установи редовноста на връчването по този начин след като ,това не е съобщение ,а покана за доброволно изпълнение и чрез нея изпълнението срещу него може да започне.
Твърдя,че поканата за доброволно изпълнение не е вид съобщение ,така че цитираното от ВАС не се отнася за нея,след нея ,ако е приета от длъжника вече -,тогава следва така нареченото Съобщение за доброволно изпълнение, с което вече се е задължил да изпълнява дълга
kresita
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 05 Фев 2011, 13:56

Re: Дарение на ипотекиран имот ИЛИ в чужбина

Мнениеот hidden » 06 Фев 2011, 22:57

kresita написа:Твърдя,че поканата за доброволно изпълнение не е вид съобщение

А какво е тогава? Вие можете да твърдите каквото си искате, аз Ви казвам как са нещата в действителност.
Това е просто форум. Приемете горенаписаното като лично мнение, което не обвързва никого.
Аватар
hidden
Активен потребител
 
Мнения: 1238
Регистриран на: 02 Юли 2009, 23:08

Re: Дарение на ипотекиран имот ИЛИ в чужбина

Мнениеот kresita » 07 Фев 2011, 19:54

Щом е съобщение ще пише отгоре съобщение ,не е ли така?а не Покана ,т.е. ПДИ,в действителност очаквам и други мнения .Все пак това е документ,който има точно наименование и явно никой не спазва неговото надлежно връчване,въобще не се учудвам, че искат да премахнат ЧСИ и да преустановят тяхната практика

kolman написа:
betina написа:Сърдечно благодаря!


Не искам да Ви разочаровам в благодарностите, но това :
hidden написа: Според мен обаче чл. 429, ал. 2 е неприложим в случая и ипотекарният длъжник следва да води исково производство срещу длъжника, чието вземане обезпечава, на общо основание.
Близки и роднини на ипотекарния длъжник биха имали правен интерес от завеждане на иск срещу длъжника, но само ако те лично платят задължението на кредитора и ако отношенията кредитор-длъжник засягат, застрашават имуществени права на третото лице.

ВЪОБЩЕ НЕ Е ВЯРНО.
КОЛЕГА hidden не ви гоня по форума (да не си го помислите, недай боже ... пу-пу) но моля ви, престанете да умозаключавате погрешно и да давате НЕВЕРНИ съвети.
А? :oops: :oops:

Вие явно и друг път "умозаключавате погрешно"
kresita
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 05 Фев 2011, 13:56

Re: Дарение на ипотекиран имот ИЛИ в чужбина

Мнениеот kalahan2008 » 07 Фев 2011, 21:19

kresita написа:Щом е съобщение ще пише отгоре съобщение ,не е ли така?а не Покана ,т.е. ПДИ,в действителност очаквам и други мнения .Все пак това документ,който има точно наименование и явно никой не спазва неговото надлежно връчване,въобще не се учудвам, че искат да премахнат ЧСИ и да преустановят тяхната практика

Не! Има си трайно установена съдебна практика! Освен това поканата за доброволно изпълнение не е посочена никъде в глава Шеста на ГПК, но по тълкувателен път лесно може да се достигне до смисъла на нормата, че и ПДИ е вид съобщение! Освен това самото наименование на главата е "Връчване на съобщения и призовки", никъде не пише "...и покани", според Вас как се връчват ПДИ? Сигурно по реда на някой друг закон...вижте и чл. 58 ГПК - призовките се връчват по реда на съобщенията.
kresita написа:Все пак това документ,който има точно наименование

С такива глупави аргументи никой съд няма да Ви обърне внимание. Учили ли сте предмет логика? Там пише "общо-частно". Съобщението е общото, ПДИ е частното. ПДИ е вид съобщение, с което Ви се съобщава какво дължите, на какво основание, на кого и т.н. Няма никакво значение дали се казва "съобщение за доброволно изпълнение", каквото е наименованието на абсолютно същия документ, но по реда на друг закон - ДОПК, или ще се нарича ПДИ.
Вие си настоявайте каквото си искате, щом така Ви харесва, само че накрая да няма "ама аз такова, аз онакова...съдът, ЧСИ, държавата и всички останали са ми виновни". Защото за Вашата глупост ще сте си виновни само Вие и никой друг!
kresita написа:въобще не се учудвам, че искат да премахнат ЧСИ и да преустановят тяхната практика

И кой иска да ги маха? Вие ли? :lol: Ами махайте ги де, хайде, какво чакате?
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Дарение на ипотекиран имот ИЛИ в чужбина

Мнениеот ivan_lawyer » 07 Фев 2011, 21:40

При всички положения може да се насочи изпълнение към имота, докато е в собственост, дори и с ипотека на друг.

Сега, с дарение и то на роднина, попадате в условията на Павлов иск. Което е много тъпо, но в крайна сметка е оправдано от гледна точка на хранителният кръговрат - правите глупост, попадате на човек, който се прехранва от юридически грешки.

Не правете излишни движения. Има такива начини да разпределите налягането, за да не затъвате.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Дарение на ипотекиран имот ИЛИ в чужбина

Мнениеот kresita » 08 Фев 2011, 01:24

Браво,най-накрая виждам ,ясно че ПДИ не е посочена и вие си я тълкувате,както искате ,а тя следва да се получава лично и виждам че съда вече обръща внимание на това ,Всичко друго след нея е съобщение ,не е необходимо да се гневите ,законите не сте ги измислили нито Вие нито Аз,още повече не трябва да се тълкуват,защото всеки ги тълкува от своя гледна точка .Аз ,смятам че законодателят ,ако е искал е щял да го напише в наименование на главата "Връчване на съобщения и призовки", и покани ,а както Вие казахте -никъде не пише "...и покани.Точно това имах предвид
kresita
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 05 Фев 2011, 13:56

Re: Дарение на ипотекиран имот ИЛИ в чужбина

Мнениеот hidden » 08 Фев 2011, 01:49

kresita написа:виждам че съда вече обръща внимание на това

kresita, може ли да посочите дори и едно съдебно решение, съгласно което единственият начин да се връчи поканата за доброволно изпълнение е личното връчване? Това и за мен е крайно учудващо и ще се радвам да посочите съответната практика.
Това е просто форум. Приемете горенаписаното като лично мнение, което не обвързва никого.
Аватар
hidden
Активен потребител
 
Мнения: 1238
Регистриран на: 02 Юли 2009, 23:08

Re: Дарение на ипотекиран имот ИЛИ в чужбина

Мнениеот kresita » 08 Фев 2011, 15:28

Разбира се ,трябва лично да се връчва ,а вие как иначе ще спазите закона за личните данни ,като не връчвате надлежно ПДИ ,ЩЕ разлепяте на врата на длъжника и ще оставяте на показ личните му данни,вие по този начин сами доказвате че не спазвате един от основните закони или забравяте ,че Б-я е член на Европейския съюз .Ето ви и нещо което сте длъжни да спазвате,а не да се позовавате на изградена практика
kresita
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 05 Фев 2011, 13:56

Re: Дарение на ипотекиран имот ИЛИ в чужбина

Мнениеот ykovachev » 08 Фев 2011, 15:33

Малии, още един войнствющ знаяч :mrgreen:
Уважаема, по Вашата логика у БеГе-то би трябвало да има само отчаяни кредитори и нито един длъжник :D Сичкото длъжник щеше да е емигрирало начи 8)
Голям кеф е да млъкнеш, след като установиш, че не можеш да убедиш неубеждаемите.
ykovachev
Активен потребител
 
Мнения: 2061
Регистриран на: 27 Сеп 2005, 12:27

Re: Дарение на ипотекиран имот ИЛИ в чужбина

Мнениеот portokal » 08 Фев 2011, 15:52

Остава Ви единствено да заминете за чужбина. Хем ще бъдете вече на място, където спазват законите. :wink:
Имота обаче със заминаването го отпишете. Както Ви казаха по-горе около 11 пъти, липсата Ви на адреса е временна и преодолима пречка, а дарението на ипотекирания имот не е пречка въобще.
Разбирам, че сте в материално затруднено положение, но банката не Ви е обещавала не си търси обратно отпуснатия заем, ако останете без доходи. Какъв мислите, че е смисълът на ипотеката? :oops:
Ако обаче обслужвате ипотечния заем, вкл. платите натрупаните до момента неплатени суми по него, и жилището е единствено за семейството Ви, не могат да го продадат.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Дарение на ипотекиран имот ИЛИ в чужбина

Мнениеот REVOLUTION » 08 Фев 2011, 16:04

kresita вместо като удавник да си мислиш , че държейки се на сламката ще стоиш над водата , вземи се замисли.Тука 10 колеги , в това число и аз , ти казваме , че това което си мислиш няма да стане.Такъв е смисъла на закона и това е проверено в практиката.Не си мисли , че си първият притиснат длъжник , който си мисли как да оттърве кожата.Ако отидеш в чужбина и спреш да плащаш имота ЩЕ ТИ БЪДЕ ИЗНЕСЕН НА ПУБЛИЧНА ПРОДАН и ще бъде продаден.
Сега важно е да си прочетеш пак договорите.
Виж ипотеката конкретно кой дълг обезпечава.Дали само ипотечния или от банката са си опекли нещата и са свързали двата дълга.
Ако ипотеката обезпечава само ипотечния кредит , може да се опиташ да предоговаряш и като краен вариант да спреш да плащаш потребителския кредит.Това само ако ипотеката не обезпечава и него.Ако последното обстоятелство е факт , при предсрочна изискуемост на потребителския кредит не могат да насочат изпълнение към апартамента.

Иначе трябва да се борите да си намерите работа , Вие или сина Ви.
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: Дарение на ипотекиран имот ИЛИ в чужбина

Мнениеот portokal » 08 Фев 2011, 16:08

Това само ако ипотеката не обезпечава и него.

Да, аз приех за дадено, че не го. Иначе щеше да е по-логично да е с условията на ипотечен - по-ниска лихва и пр. Но това, разбира се, трябва да се провери.

Обаче ние също сме български юристи и неспазваме законите. :wink:
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Дарение на ипотекиран имот ИЛИ в чужбина

Мнениеот REVOLUTION » 08 Фев 2011, 16:11

portokal написа:
Това само ако ипотеката не обезпечава и него.

Да, аз приех за дадено, че не го. Иначе щеше да е по-логично да е с условията на ипотечен - по-ниска лихва и пр. Но това, разбира се, трябва да се провери.

Обаче ние също сме български юристи и неспазваме законите. :wink:


Макар че има и един чл.432 ал.1 т.4 ТЗ, по която може и ипотечния да направят предсрочно изискуем , но при него могат поне да сгрешат. :mrgreen:
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: Дарение на ипотекиран имот ИЛИ в чужбина

Мнениеот portokal » 08 Фев 2011, 16:20

Прав си. Този текст си признавам, че не го знаех. :oops: Тогава дори плащане за назад и предоговаряне само на ипотечния не я оправя питащата.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Дарение на ипотекиран имот ИЛИ в чужбина

Мнениеот gudio » 08 Фев 2011, 16:31

kalahan2008 написа:
kresita написа:въобще не се учудвам, че искат да премахнат ЧСИ и да преустановят тяхната практика

И кой иска да ги маха? Вие ли? :lol: Ами махайте ги де, хайде, какво чакате?

8) Ти намери ли си вече алтернативен поминък ? Аз... да :oops:
Χαῖρε, Ανδρέςκω, ὁ Κύριος μετὰ σοῦ !
http://www.youtube.com/watch?v=hJMUewVpB5Y
Аватар
gudio
Активен потребител
 
Мнения: 3128
Регистриран на: 01 Мар 2006, 19:39

Следваща

Назад към Ипотека


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


cron