начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Проверка за ипотека на имот в строеж

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Проверка за ипотека на имот в строеж

Мнениеот hunter1 » 20 Дек 2010, 17:53

Здравейте, искам да попитам, как мога да разбера дали имота, който имам желание да закупя е ипотекиран от стройтеля или от бившия (в момента настоящ) собственик. Ситуацията е следната:
Търсих апартамент и намерих в една новострояща се сграда, която за в момента ми харесва и отговаря на всички мой изисквания. Апартамента е на собственик, който има строителна фирма, която в момента прави ВиК инсталацията. До тук всичко е наред, но излезе въпроса защо така 6 месеца преди зададения срок за акт 16 човека продава имота и то на доста изгодна цена (около 22-25% под пазарната в района за подобен). Фирмата стройтел е доста неизвесна, поне в нета нищо не намерих за нея. Знам адреса на фирмата и съм решил да отида в офиса да говоря за строителство, срокове и др. излязли въпроси. Но едва ли ако са некоректни, ще кажат дали са взели кредит и имота е ипотекиран (ако са коректни би трябвало да кажат).
И въпроса е мога ли по някакъв начин да разбера дали апартамента е ипотекиран ? За построени с нотариален акт прочетох, че в службата по вписванията мога да подам искане за това нещо, но за недостроен не знам как трябва да се процедира. Апартамента по-думите на стария собственик би трябвало (точно така се изрази а е в строителния бизнес и то конкретно по тази сграда) да е с акт 14 (вече има стени от тухла и от едната страна е с поставена дограма и тече монтажа на ВиК системите).
hunter1
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 22 Фев 2008, 21:10

Re: Проверка за ипотека на имот в строеж

Мнениеот namakak » 21 Дек 2010, 00:32

Без адвокат да провери и изиска всичките документи за строежа,АП,покупката преди строежа,удостоверение от кадастъра и хиляди други подробности,никой не би се наел да купува.Сроежа е в някаква община.Тая община дава данъчна оценка възоснова и на завършеност на строежа от фирмата.
Желателно е адвокат,за да си спестите около над 300лв може малко,но и загубата на солидна сума и нерви.
Много брокери незнаят какви документи се изискват от нотариуса даже,задължително адвокат!!!!!!!!!!!
Аватар
namakak
Потребител
 
Мнения: 960
Регистриран на: 10 Юни 2008, 16:21

Re: Проверка за ипотека на имот в строеж

Мнениеот hunter1 » 21 Дек 2010, 12:01

Здравейте, ситуацията малко се измени. Значи днес заедно със собственика ходихме във фирмата инвеститор. Оказа се че сградата има акт 14 (видях го) и за собственика ще бъде издаден нотариален акт, който да ми прехвърли. За в момента мисля да изчакам да излезе нотариалният акт. След това вече може ли да се провери по стандартен начин (въпреки, че е само с акт 14) или пак трябва да се търси адвокатска намеса за тази проверка(не казвам, че не е хубаво, но все пак е скъпо, а в момента нямам много налични свободни пари) ?
hunter1
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 22 Фев 2008, 21:10

Re: Проверка за ипотека на имот в строеж

Мнениеот Melly » 21 Дек 2010, 13:14

Още един любетел на силни усещания - евтин на брашното, скъп на триците.
Вероятността горчиво да съжалявате след придобиване на собственоста е голяма.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Проверка за ипотека на имот в строеж

Мнениеот fbr65 » 21 Дек 2010, 13:31

Проверка за тежести в АВ може да се прави, не само по идентификационен номер на имота, а и по данни на собственика (продавача). Тази цена е знак за особено внимание.
fbr65
Потребител
 
Мнения: 221
Регистриран на: 14 Мар 2010, 19:44

Re: Проверка за ипотека на имот в строеж

Мнениеот svdunov » 21 Дек 2010, 13:42

Направете справка в СВ по партидата на УПИ и тогава купувайте.
По партидата на апартамента може и да няма вписана тежест, но ако и ипотекиран УПИ с всички бъдещи приращения и подобрения ....това вече е проблем
svdunov
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 13 Окт 2008, 12:58

Re: Проверка за ипотека на имот в строеж

Мнениеот hunter1 » 21 Дек 2010, 14:04

Благодаря много. Ако съм разбрал правилно проверявам и имота за ипотека и като УПИ за цялата сграда за ипотека в агенцията по вписванията. Аз също си мисля и за включване на клауза ревандикационен иск в договора за продажба при нотариата, но се надявам до него да не се стига до него. А за цената си има логично обяснение поне на първо размишление. Просто апартамента е даден като обезщетение за свършената работа и човека иска да си вземе парите възможно по скоро (все пак е вложил средства за матеряли и труд), а апартамента ще стане до 6-9 месеца в подходящ вид за живеене (и евентуална скъпа продажба). Другият фактор за цената е степента му на завършеност (само на шпакловка и замаска).
А да попитам и за това: настоящия собственик отговаря ли ако искараме, че няма задължения при момента на продажбата, но в последствие се окаже, че има при клауза за ревандикационен иск.
hunter1
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 22 Фев 2008, 21:10


Назад към Ипотека


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


cron