начало
Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието

Ипотека- нов собственик?

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Ипотека- нов собственик?

Мнениеот ani011 » 06 Авг 2010, 21:25

Здравейте!
Имам следния въпрос:
Може ли новия собственик на ипотекирано жилище, след като преведе парите за погасяване на ипотеката на банката, в чиято полза е учредена, да поиска заличаване на ипотеката с молба да банката/ примерно с нотариалния акт за покупко- продажбата, платежното нареждане и разбира се след като парите са постъпили в банката?/
Има ли правно основание за това, след като ипотеката следва жилището , а не стария собственик?
Целта е да се предотврати злоупотреба от стария собственик с парите за погасяване на ипотечния кредит?
Благодаря!
ani011
Младши потребител
 
Мнения: 24
Регистриран на: 21 Сеп 2007, 09:26

Re: Ипотека- нов собственик?

Мнениеот ani011 » 07 Авг 2010, 15:06

Никой ли е нямал подобен случай?
Не предполагах, че въпросът е толкова сложен?!
ani011
Младши потребител
 
Мнения: 24
Регистриран на: 21 Сеп 2007, 09:26

Re: Ипотека- нов собственик?

Мнениеот Melly » 08 Авг 2010, 19:56

ani011 написа:Никой ли е нямал подобен случай?
Не предполагах, че въпросът е толкова сложен?!


Това че никой не отговаря означва, че този въпрос следва да го зададете на адвокат като посетите кантората му, а не да питате във форум. Нали сте заделили една торба пари. Ами не е толкова сложно да си заплатите консултацията.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8004
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Ипотека- нов собственик?

Мнениеот vili_spasova » 17 Авг 2010, 18:47

Молба за заличаване на ипотека се "прави" по друг начин.
Най - малкото били сте в кантора на нотариус, при подписването на договора за закупуване на ипотекирания имот.
Консултирайте се с него.
Или с юрисконсулта на банката- кредитор.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 918
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Ипотека- нов собственик?

Мнениеот toni_sf » 18 Авг 2010, 13:38

до-Melly :D умно момче съм аз как си знаех че става въпрос за пари :D и сега ще ти кажа нещо накратко, извикаха ме за домоуправител в една офис сграда само с кантори на адвокати нотариуси и частни съдебни изпьлнители, не могат да се справят сами :D тока им спрян асансьор също нямат чистачка която да им подържа общите части :D направо мизерия, и след два часа дебати по дейноста отказаха услугата заради това че трябваше да плащат до 30 лв за кантора на месец с включени всичките услуги :D момичето адвокатка която ме извика за разговор така се притесни че изхаби поне един тон червена боя по време на преговорите :D и накрая за да ми се извини от умните хора които са учили и трябва да защитават законите ме покани на вечеря :D аз и отговорих така ,може да вечеряме но за загубеното време ти нямаш вина събери по 10 лв от кантора и ще отидем ,аз ям и пия много :D а като гледам тук в тази сграда за два часа преговори никой от вас не предложи и чаша вода
Задължение на българският гражданин е да зачита правата и законните интереси на другите
toni_sf
Активен потребител
 
Мнения: 1881
Регистриран на: 04 Юли 2010, 11:38
Местоположение: гр СОФИЯ

Re: Ипотека- нов собственик?

Мнениеот vili_spasova » 19 Авг 2010, 12:31

Договорната ипотека се отписва и заличава от специалната книга за ипотеки в Службата по вписванията въз основа на изричното съгласие на банката – кредитор. /Съгласие или Молба за заличаване/
Това съгласие трябва да бъде нотариално заверено и чрез него се разрешава заличаването.
Това заличаване всъщност заличава вписаната ипотека на недвижимия имот и чрез него банката - кредитор не може да предприема принудителни мерки, тъй като при цялостното погасяване на средствата се заличава предложеното обезпечение по заема.

Отписването на ипотеката практически се извършва чрез отбелязване в партидата на ипотекирания имот.

Ето ви и текста от ЗЗД:



Чл. 179. Вписването на ипотеката се заличава въз основа на съгласието на кредитора, което трябва да бъде дадено в нотариално заверена форма или въз основа на влязло в законна сила съдебно решение.

(Ал. 2 изм. - ДВ, бр. 34 от 2000 г., в сила от 01.01.2001 г.) Заличаването става по молба, към която се прилага актът за съгласието или препис от влязлото в законна сила решение. То се извършва чрез отбелязване в партидата на ипотекирания имот.

Заличаването погасява ипотеката. Но ако актът, въз основа на който е станало заличаването, се обяви за недействителен, ипотеката може да се впише наново. В такъв случай тя има ред от новото вписване.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 918
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Ипотека- нов собственик?

Мнениеот toni_sf » 19 Авг 2010, 16:34

до-ani011 а според вас как може старият собственик да злоупотреби :D след като погаси дьлга си кьм банката а вие имате нотариален акт ,че се закупили жилището
Задължение на българският гражданин е да зачита правата и законните интереси на другите
toni_sf
Активен потребител
 
Мнения: 1881
Регистриран на: 04 Юли 2010, 11:38
Местоположение: гр СОФИЯ

Re: Ипотека- нов собственик?

Мнениеот vili_spasova » 19 Авг 2010, 18:53

Може да злоупотреби, като не върне кредита!
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 918
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Ипотека- нов собственик?

Мнениеот toni_sf » 19 Авг 2010, 19:08

а добре а това какво бьрка новият собственик, банката си тьрси дльжника по кредита
Задължение на българският гражданин е да зачита правата и законните интереси на другите
toni_sf
Активен потребител
 
Мнения: 1881
Регистриран на: 04 Юли 2010, 11:38
Местоположение: гр СОФИЯ

Re: Ипотека- нов собственик?

Мнениеот stanimirpopov » 28 Сеп 2010, 15:14

ani011 написа:Здравейте!
Имам следния въпрос:
Може ли новия собственик на ипотекирано жилище, след като преведе парите за погасяване на ипотеката на банката, в чиято полза е учредена, да поиска заличаване на ипотеката с молба да банката/ примерно с нотариалния акт за покупко- продажбата, платежното нареждане и разбира се след като парите са постъпили в банката?/
Има ли правно основание за това, след като ипотеката следва жилището , а не стария собственик?
Целта е да се предотврати злоупотреба от стария собственик с парите за погасяване на ипотечния кредит?
Благодаря!

Може, има основание, след кредитът е погасен, освен това може да се позове на чл. 19, ал.3 от Правника за вписвания, и да поиска заличаване на ипотеката директно от Агенцията по вписвания, разбира се, доказателства, че кредита е погасен.
stanimirpopov
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 27 Сеп 2010, 17:09


Назад към Ипотека


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


cron