начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

банката има ли право да продава единствено жилище

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


банката има ли право да продава единствено жилище

Мнениеот dzeni » 01 Май 2010, 10:13

Здравеите,отново искам да попитам имали такъв закон
които да гласи че,,,,след като нямам ништо друго на мое име
освен апартамента ,банката няма право да го продава тселият а
има право на половината от апартамента ми;Моля за отговор Благодаря
dzeni
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 27 Апр 2010, 19:28

Re: Въпрос

Мнениеот Pause » 17 Авг 2010, 21:09

Де да можеха да продават и половин хляб,или да съм малко бременен.Няма такъв все още.Не го вземайте навътре. :wink:
Аватар
Pause
Активен потребител
 
Мнения: 1615
Регистриран на: 29 Авг 2008, 16:14

Re: Въпрос

Мнениеот winnerbg » 18 Авг 2010, 15:07

Здравейте, dzeni! Има такъв закон и това е ГПК, и по-точно чл.444, т.7 от ГПК.
За да можете да се позовете на тази норма е нужно:
1. да сте Физическо лице -длъжник
2.Нито вие , нито някой от членовете на семейството ви, с които живеете заедно да няма друго жилище.
3.Да не сте ипотекирал имота. ( прочетете и чл.445 ГПК)
- При какви условия може да бъде продадена само час от апартамента - цитирам чл.444, т.7 ГПК - ако жилището надхвърля жилищните нужди на длъжника и членовете на семейството му, определени с наредба на Министерския съвет, надвишаващата част от него се продава, ако са налице условията по чл. 39, ал. 2 от Закона за собствеността;
Успех!
Говори, за да те видя! - Сократ
winnerbg
Младши потребител
 
Мнения: 94
Регистриран на: 01 Дек 2008, 18:17

Re: Въпрос

Мнениеот toni_sf » 18 Авг 2010, 16:10

:D до-winnerbg ти си много учен :D даде хубав сьвет че така ще я изхвьрлят от жилището посред зима и ще ги приемеш ли на гости
Задължение на българският гражданин е да зачита правата и законните интереси на другите
toni_sf
Активен потребител
 
Мнения: 1881
Регистриран на: 04 Юли 2010, 11:38
Местоположение: гр СОФИЯ

Re: Въпрос

Мнениеот winnerbg » 18 Авг 2010, 16:32

toni_sf, тръпна в очакване да ме запознаете с вашето компетентно мнение по въпроса.
Говори, за да те видя! - Сократ
winnerbg
Младши потребител
 
Мнения: 94
Регистриран на: 01 Дек 2008, 18:17

Re: Въпрос

Мнениеот Pause » 18 Авг 2010, 16:44

Сега ,и ако dzeni каже ипотекира ли имота,или има невърнат кредит,ще стане забавно.Но категорично няма тъкъв закон който да урежда такъв тип отношения,разпоредбата урежда определени хипотези . :D
Аватар
Pause
Активен потребител
 
Мнения: 1615
Регистриран на: 29 Авг 2008, 16:14

Re: Въпрос

Мнениеот winnerbg » 18 Авг 2010, 17:33

Pause написа:разпоредбата урежда определени хипотези


Pause, моля те да ни запознаеш с тези определени хипотези. Щом са определени, значи могат да бъдат изброени!
Хайде направи невъзможното - ти го можеш ! ! !
Говори, за да те видя! - Сократ
winnerbg
Младши потребител
 
Мнения: 94
Регистриран на: 01 Дек 2008, 18:17

Re: Въпрос

Мнениеот Pause » 18 Авг 2010, 19:59

По - този въпрос се въздържам ,все още от отговор.Но мнението ми има друга цел да не остане читателя със заблуждение и объркани мисли.
Аватар
Pause
Активен потребител
 
Мнения: 1615
Регистриран на: 29 Авг 2008, 16:14

Re: банката има ли право да продава единствено жилище

Мнениеот kalahan2008 » 18 Авг 2010, 22:14

Прав е winnerbg. Не може да се продава единственото жилище на длъжника, освен ако:
-длъжникът е ЮЛ;
-имотът е ипотекиран;
- вземането произтича от издръжка, деликт или финансов начет;
- длъжникът или друг член на семейството има и друго жилище, независимо дали живее в него. Съгласно практиката на СГС секвестируемостта отпада и ако длъжникът притежава дори и идеална част от друго жилище.
- ако (1) жилището надхвърля жилищните нужди на длъжника и семейството му и (2) жилището е реално поделяемо съгласно чл. 39, ал. 2 от ЗС.
Кога едно жилище надхвърля жилищните нужди се определя съгласно Наредбата за жилищните нужди на длъжника и членовете на неговото семейство:
Чл. 2.(1) Определят се следните норми за жилищни нужди на длъжника и членовете на неговото семейство:
1. на едночленно семейство - 25 кв. м жилищна площ;
2. на двучленно семейство - 40 кв. м жилищна площ;
3. на тричленно семейство - 55 кв. м жилищна площ;
4. на четиричленно семейство - 70 кв. м жилищна площ;
5. на семейство с 5 и повече членове - по 15 кв. м жилищна площ в повече за следващите членове.
Дали едно жилище е реално поделяемо се определя съобразно чл. 39, ал. 2 ЗС, съгласно който "съсобствениците могат да си поделят общата сграда по етажи или части от етажи. По същия начин може да се раздели общата сграда и по съдебен ред, ако отделните етажи или части от етажи могат да се използуват самостоятелно без значителни преустройства и без неудобства по-големи от обикновените."
Т.е. ако жилището е реално поделяемо. Кога обаче може жилището да бъде реално поделено - законът за собствеността мълчаливо препраща към чл. 40 ЗУТ:
"Всяко жилище трябва да има самостоятелен вход, най-малко едно жилищно помещение, кухня или кухненски бокс и баня-тоалетна, както и складово помещение, което може да бъде в жилището или извън него. Допустимо е помещенията да бъдат пространствено свързани с изключение на тоалетни и бани-тоалетни."
Общината одобрява инвестиционен проект, прави се експертиза и т.н. - процедурата е в ЗУТ.

Що се отнася до понятието "жилище", в ГПК липсва легална дефиниция. В ГПК липсва и легална дефиниция на понятието "семейство", но такава има в § 1, т. 1 от Закона за семейни помощи за деца: "Семейството" включва съпрузите, ненавършилите пълнолетие деца, както и навършилите пълнолетие, ако продължават да учат, до завършване на средното им образование, но не по-късно от навършване на 20-годишна възраст (родени, припознати, осиновени, доведени, заварени, с изключение на сключилите брак)."
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4184
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: банката има ли право да продава единствено жилище

Мнениеот winnerbg » 18 Авг 2010, 23:18

Pause написа:По - този въпрос се въздържам ,все още от отговор.


Pause, от все сърце Ви моля да намерите време и да ми изброите точно определените хипотези, в които се прилага чл.444, т.7 от ГПК. Ще съм Ви задължен!

Pause написа:Но мнението ми има друга цел да не остане читателя със заблуждение и объркани мисли.


Добър човек сте Вие, Pause!
Говори, за да те видя! - Сократ
winnerbg
Младши потребител
 
Мнения: 94
Регистриран на: 01 Дек 2008, 18:17

Re: банката има ли право да продава единствено жилище

Мнениеот toni_sf » 19 Авг 2010, 00:34

до-winnerbg аз не сьм юрист моля ти се но като гледам как са цитирани нещата обяснението е много лесно ,лицето е ипотекирало целият си апартамент нали не го е ипотекирало според броя на живущи и квадратура по изброените:D и доколкото знам ипотеката се прави в полза на банката докато не се вьрне кредита :D а пьк особено ако е апетитен имот и пропуснеш две вноски ти го лапат веднага :D знаеш ли как забравят да те уведомят че дьлжиш :D и да те питам как банка ще продава жилище без да е ипотекирано поне това си цитирал в отговора си :D Здравейте, dzeni! Има такъв закон и това е ГПК, и по-точно чл.444, т.7 от ГПК.
За да можете да се позовете на тази норма е нужно:
1. да сте Физическо лице -длъжник
2.Нито вие , нито някой от членовете на семейството ви, с които живеете заедно да няма друго жилище.
3.Да не сте ипотекирал имота. ( прочетете и чл.445 ГПК)
- При какви условия може да бъде продадена само час от апартамента - цитирам чл.444, т.7 ГПК - ако жилището надхвърля жилищните нужди на длъжника и членовете на семейството му, определени с наредба на Министерския съвет, надвишаващата част от него се продава, ако са налице условията по чл. 39, ал. 2 от Закона за собствеността;
Успех! :D обясни ми т3 на цитата ти
Задължение на българският гражданин е да зачита правата и законните интереси на другите
toni_sf
Активен потребител
 
Мнения: 1881
Регистриран на: 04 Юли 2010, 11:38
Местоположение: гр СОФИЯ

Re: банката има ли право да продава единствено жилище

Мнениеот winnerbg » 19 Авг 2010, 12:39

До toni_sf! Не си юрист ? ? ? И си позволяваш да даваш съвети по правни въпроси ? ? ? Ти си вреден за хората!

Значи казваш, че за да се насочи принудителното изпълнение към имота ми аз задължително трябва да съм го ипотекирал в полза на кредитора, така ли? Не може без ипотека да има принудително изпълнение насочено към имота ми, така ли? Банката нямала да ми отпусне кредит ако не ипотекирам имота си в нейна полза, така ли? Знаеш ли колко начини има банката да си гарантира вземането? Естествено, че не знаеш!
Не мога да си обясня колко трябва да си глупав, за да спориш по теми, от които нямаш ни най-малка представа! Намери си форума на ядрените физици и отиди на тях да им казваш какво да правят, УМНИКО!
Говори, за да те видя! - Сократ
winnerbg
Младши потребител
 
Мнения: 94
Регистриран на: 01 Дек 2008, 18:17

Re: банката има ли право да продава единствено жилище

Мнениеот Melly » 19 Авг 2010, 13:03

winnerbg написа:До toni_sf!
Не си юрист ? ? ? И си позволяваш да даваш съвети по правни въпроси ? ? ? Ти си вреден за хората!
............Естествено, че не знаеш!
Не мога да си обясня колко трябва да си глупав, за да спориш по теми, от които нямаш ни най-малка представа! Намери си форума на ядрените физици и отиди на тях да им казваш какво да правят, УМНИКО!


От известно време се опитвам да кажа това на ГлавПрофДомоуправителя toni_sf по най-деликатния начин. Дано поне ти успееш, winnerbg. :D
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8004
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: банката има ли право да продава единствено жилище

Мнениеот tino76 » 19 Авг 2010, 13:14

тези форуми се профанзират все повече от ден на ден.......
Аватар
tino76
Потребител
 
Мнения: 139
Регистриран на: 22 Фев 2007, 09:52

Re: банката има ли право да продава единствено жилище

Мнениеот toni_sf » 19 Авг 2010, 15:59

до-winnerbg не уважаеми адвокате и идея си нямам :D самият аз в момента изплащам два апартамента купени с ипотека и имам разлика по двата договора защото са от различни банки естествено :D а и не давам никакви правни съвети :D просто споделям мнение затова което е по темата :D защото мисля че е все пак важно да си минал практически по пътя отколкото зад бюро да седиш и цитираш законите като ги четеш от книга или си ги намираш в нета :D и явно е правилно мнението за 10 ужаса тук вьв форума щом сте сложени под 4 та точка :D пожелавам Ви успехи и да правите добра кариера като адвокат и да не се отървете от клиенти
Задължение на българският гражданин е да зачита правата и законните интереси на другите
toni_sf
Активен потребител
 
Мнения: 1881
Регистриран на: 04 Юли 2010, 11:38
Местоположение: гр СОФИЯ

Re: банката има ли право да продава единствено жилище

Мнениеот winnerbg » 19 Авг 2010, 17:38

toni_sf написа::D до-winnerbg ти си много учен :D даде хубав сьвет че така ще я изхвьрлят от жилището посред зима и ще ги приемеш ли на гости


до toni_sf! На това ли му викаш споделяне на мнение?
Каквото и да напишем от тук нататък то няма да е от полза за никого. Ето защо смятам темата за приключена.
Що се отнася до 10-те ужаса на форума - това не знам къде да го видя, а изгарям от желание! Може ли някой да ме упъти до блока, в който е разгледана тази тема? Melly, Вие сте активен участник във форума, ще ми помогнете ли да го открия, моля?!?
Последна промяна winnerbg на 19 Авг 2010, 17:52, променена общо 1 път
Говори, за да те видя! - Сократ
winnerbg
Младши потребител
 
Мнения: 94
Регистриран на: 01 Дек 2008, 18:17

Re: банката има ли право да продава единствено жилище

Мнениеот dimist » 19 Авг 2010, 17:44

Колко сложно се опитвате да обясните на човека / или гяволето?/, че ако имота е ипотекиран, господ да му е на помощ.
dimist
Потребител
 
Мнения: 634
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: банката има ли право да продава единствено жилище

Мнениеот toni_sf » 19 Авг 2010, 18:01

до-winnerbg отвори обща дискусия там е темата :D то е така де, все пак трябва някой да даде и съвет на адвокат :D
Задължение на българският гражданин е да зачита правата и законните интереси на другите
toni_sf
Активен потребител
 
Мнения: 1881
Регистриран на: 04 Юли 2010, 11:38
Местоположение: гр СОФИЯ

Re: банката има ли право да продава единствено жилище

Мнениеот toni_sf » 19 Авг 2010, 18:14

до-winnerbg :D и си прав тази тема се влачи от 4м и с много малко участие от страна вас любезните адвокати :D а и вече сьм стигнал до извода че си ги пишете темите само и само да се забавлявате един друг :D а и друго да те питам дали си толкова и добьр в сайта с който ник си :D как са ти постиженията в залозите
Задължение на българският гражданин е да зачита правата и законните интереси на другите
toni_sf
Активен потребител
 
Мнения: 1881
Регистриран на: 04 Юли 2010, 11:38
Местоположение: гр СОФИЯ

Re: банката има ли право да продава единствено жилище

Мнениеот Melly » 19 Авг 2010, 18:20

winnerbg написа:Каквото и да напишем от тук нататък то няма да е от полза за никого. Ето защо смятам темата за приключена.
Що се отнася до 10-те ужаса на форума - това не знам къде да го видя, а изгарям от желание! Може ли някой да ме упъти до блока, в който е разгледана тази тема? Melly, Вие сте активен участник във форума, ще ми помогнете ли да го открия, моля?!?


Ето ТУК, моля :D viewtopic.php?f=5&t=23443

П.П. Някога, преди доста време, средата в този форум бе задушевна.
Дали поради оттеглянето на колеги и то професионелисти, а и с тънко чувство за хумор, или по причини други...., "атмосферата" се сгорещи, и е тягостно някак...
НО, нека бъдем оптимисти. Времето... е синоптично! :lol: :lol: :lol:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8004
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Следваща

Назад към Ипотека


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


cron