начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Въпрос за ипотека

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Въпрос за ипотека

Мнениеот merlinsps » 19 Апр 2010, 18:23

Може ли освен банките и заложните къщи , юридически лица да учредят ипотека върху недвижим имот. С други думи юридическото лице да бъде в ролята на банка. Това законна ипотека ли е.
merlinsps
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 19 Апр 2010, 18:19

Re: Въпрос за ипотека

Мнениеот lexter » 19 Апр 2010, 20:54

изключая законната ипотека, която възниква чрез вписване, извършено по искане на определени в закона кредитори (чл. 60/4 ЗКИ; 168/Т.1, 2 ЗЗД), договорната ипотека се учредява чрез договор между ипотекарния кредитор и СОБСТВЕНИКА на имота (недвижим).
Тоест питането е дали ЮЛ може да е ипотекарен длъжник? - отговорът е да, доколкото е собственик на недвижим имот и има съгласие, дадено по определен в закона начин.
Може ли да се изживява като лихвар? - ако не го хванат да, иначе:
Чл. 252. (Отм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г., нов - ДВ, бр. 50 от 1995 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 62 от 1997 г., доп. - ДВ, бр. 23 от 2009 г., в сила от 01.11.2009 г.) Който без съответно разрешение извършва по занятие банкови, застрахователни или други финансови сделки както и платежни услуги, за които се изисква такова разрешение, се наказва с лишаване от свобода от три до пет години и с конфискация до 1/2 от имуществото на дееца.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 62 от 1997 г.) Когато с дейността по ал. 1 са причинени другиму значителни вреди или са получени значителни неправомерни доходи, наказанието е лишаване от свобода от пет до десет години и глоба от пет хиляди до десет хиляди лева, като съдът може да постанови и конфискация на част или на цялото имущество на дееца.

(3) Наказанието по ал. 2 се налага и на онзи, който при осъществяване на банковата дейност с разрешение, използва средства придобити в нарушение на установените разпоредби.
lexter
Потребител
 
Мнения: 318
Регистриран на: 17 Мар 2008, 20:25

Re: Въпрос за ипотека

Мнениеот merlinsps » 20 Апр 2010, 17:51

lexter, благодаря за отговора. Ако правилно съм те разбрал ЮЛ не може да бъде ипотекарен кредитор, което би направило подобна ипотека фиктивна и незаконна.
merlinsps
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 19 Апр 2010, 18:19

Re: Въпрос за ипотека

Мнениеот lexter » 20 Апр 2010, 20:37

не съм казал такова нещо!
я, кажи, с думи прости какво те тревожи, защото имам подозрение, че това, което се канех да напиша, и него нямаше да го интерпретираш правилно.
lexter
Потребител
 
Мнения: 318
Регистриран на: 17 Мар 2008, 20:25

Re: Въпрос за ипотека

Мнениеот merlinsps » 22 Апр 2010, 16:02

Работодател предлага да ми купи жилище което аз да му изплащам. Може ли нотариалния акт да бъде на мое име чрез ипотека.

ПП Материята ми е малко чужда и от там обясненията ми объркани.
merlinsps
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 19 Апр 2010, 18:19

Re: Въпрос за ипотека

Мнениеот lexter » 23 Апр 2010, 11:20

най-добронамерено препоръчвам преди да подписвате каквото и да е с този "работодател" да си уговорите среща с юрист/адвокат и да си поприказвате, да ви посъветват кое как да стане, защото не е за 2-3 реда от форум случаят :)
Успех!
lexter
Потребител
 
Мнения: 318
Регистриран на: 17 Мар 2008, 20:25


Назад към Ипотека


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта


cron