начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

длъжна ли е агенция за недвижими имоти...

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


длъжна ли е агенция за недвижими имоти...

Мнениеот petarv » 13 Юли 2009, 22:42

да предупреждава купувача ако недвижимата собственост е запорирана?
щото се оказва, че клиент е купил запориран апартамент и сега могат да му го вземат... Апартамента е купен чрез фирма посредник.
petarv
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 09 Мар 2008, 17:18

Re: длъжна ли е агенция за недвижими имоти...

Мнениеот Melly » 14 Юли 2009, 00:45

petarv написа:да предупреждава купувача ако недвижимата собственост е запорирана?
щото се оказва, че клиент е купил запориран апартамент и сега могат да му го вземат... Апартамента е купен чрез фирма посредник.


Това са рисковете от липсата на щателно проучване фирменото досие на АНИ.
Защото може да се окаже, че са Ви обслужвали лица, представящи се за "агенция", извършващи нерегламентирана търговска дейност.
... Ако ме разбрахте какво искам да кажа. :wink:
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8004
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: длъжна ли е агенция за недвижими имоти...

Мнениеот tino76 » 14 Юли 2009, 08:42

Отново смех в залата :lol: :lol: :lol: :lol:
Е как е минала сделката без удостоверение за тежести? Какви нотариуси ползвате бе хора :D
Ако имате сключен договор с агенцията или с брокера, в който са описаните неговите права и задължения, и едно от тях е да извади удостоверение за тежести - да, в този случай може да се позовете на нарушена договорна отговорност и да искате обезщетение за вреди. В противен случай - не. Не можете да задължите никого с нищо, което той не се е съгласил да извърши. Основното задължение се пада на бъдещият собственик. Затова има едни хора - адвокати им викат. Брокерите не изключват необходимостта от адвокати. Просто задълженията са им различни. За съжаление фигурата на брокера в БГ не е нормативно уредена в никой закон/може би се доближава най-много до търговския посредник - чл.49-51 ТЗ/. Поради тази причина много трудно може да търсиш отговорност от брокер за причинените вреди. Аз не знам за такива случаи. А и с нашето "бързо" правораздаване си е causa perduta.
Ако запорът е вписан в имотния регистър, неизваждането на удостоверение за тежести не се счита за незнание т.е. вие сте се съгласили да закупите имота заедно с тежестите/в случая запора/. Ако наистина има реална възможност да ви бъде отнет имота ви съветвам да намерите наистина добър адвокат. При договорите винаги страните допускат било материални било процесуални грешки и може да се намери вратичка как да се измъкнете сух от ситуацията. Успех.
Аватар
tino76
Потребител
 
Мнения: 139
Регистриран на: 22 Фев 2007, 09:52

Re: длъжна ли е агенция за недвижими имоти...

Мнениеот Melly » 14 Юли 2009, 09:07

tino76 написа:Отново смех в залата :lol: :lol: :lol: :lol:
Е как е минала сделката без удостоверение за тежести? Какви нотариуси ползвате бе хора :D
Ако имате сключен договор с агенцията или с брокера, в който са описаните неговите права и задължения, и едно от тях е да извади удостоверение за тежести - да, в този случай може да се позовете на нарушена договорна отговорност и да искате обезщетение за вреди. В противен случай - не. Не можете да задължите никого с нищо, което той не се е съгласил да извърши. Основното задължение се пада на бъдещият собственик. Затова има едни хора - адвокати им викат. Брокерите не изключват необходимостта от адвокати. Просто задълженията са им различни. За съжаление фигурата на брокера в БГ не е нормативно уредена в никой закон/може би се доближава най-много до търговския посредник - чл.49-51 ТЗ/. Поради тази причина много трудно може да търсиш отговорност от брокер за причинените вреди. Аз не знам за такива случаи. А и с нашето "бързо" правораздаване си е causa perduta.
Ако запорът е вписан в имотния регистър, неизваждането на удостоверение за тежести не се счита за незнание т.е. вие сте се съгласили да закупите имота заедно с тежестите/в случая запора/. Ако наистина има реална възможност да ви бъде отнет имота ви съветвам да намерите наистина добър адвокат. При договорите винаги страните допускат било материални било процесуални грешки и може да се намери вратичка как да се измъкнете сух от ситуацията. Успех.


tino76, не си юрист, нали?
Защото, в противен сучай не би употребил по отношение на имот израз като този "Ако запорът е вписан в имотния регистър" :idea:
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8004
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: длъжна ли е агенция за недвижими имоти...

Мнениеот xtino52 » 14 Юли 2009, 09:41

Не. не съм все още. Само студент по право. И на мен изразът "запор" ми се стори неясен, но каквото и да стои зад този израз реших да го използвам за да бъде по ясно на човека отсреща. А ако зад термина запор седи каквато и да било тежест няма спор, че трябва да се впише, нали? При това в имотния не в БУЛСТАТ или ТР :) Надявам се поне това знаете :):):) Или по средновековното право, по което сте учили, юристите тук, не е така :)
Надявам се melly не е проблем, че се произнасят във форума и неюристи дотолкова доколкото не е ясно и тези, които се прокламират за такива са всъщност юристи :)
xtino52
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 14 Яну 2009, 10:07

Re: длъжна ли е агенция за недвижими имоти...

Мнениеот petarv » 14 Юли 2009, 10:17

правилния термин който пише от агенцията по вписванията е "ВЪЗБРАНА"
Педишния собственик е осъден по записи на заповед с изпълнителен лист и нотариус му е сложил възбрана. Това го разбирам, че няма право да се разпорежда със собствеността си. Тогава този който е дал пари и не си ги е получил, са какво ше прави? ще остане на сухо, за какво го е тогава осъдил и смисъла от тая възбрана. Не знам, не съм вещ в тея закони, ама така се губи смисъла, не знам...
petarv
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 09 Мар 2008, 17:18

Re: длъжна ли е агенция за недвижими имоти...

Мнениеот Melly » 14 Юли 2009, 10:19

petarv написа:правилния термин който пише от агенцията по вписванията е "ВЪЗБРАНА"
Педишния собственик е осъден по записи на заповед с изпълнителен лист и нотариус му е сложил възбрана. Това го разбирам, че няма право да се разпорежда със собствеността си. Тогава този който е дал пари и не си ги е получил, са какво ше прави? ще остане на сухо, за какво го е тогава осъдил и смисъла от тая възбрана. Не знам, не съм вещ в тея закони, ама така се губи смисъла, не знам...


Бегом :arrow: при адвокат :!: :idea:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8004
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: длъжна ли е агенция за недвижими имоти...

Мнениеот Melly » 14 Юли 2009, 10:25

xtino52 написа:Не. не съм все още. Само студент по право. И на мен изразът "запор" ми се стори неясен, но каквото и да стои зад този израз реших да го използвам за да бъде по ясно на човека отсреща. А ако зад термина запор седи каквато и да било тежест няма спор, че трябва да се впише, нали? При това в имотния не в БУЛСТАТ или ТР :) Надявам се поне това знаете :):):) Или по средновековното право, по което сте учили, юристите тук, не е така :)
Надявам се melly не е проблем, че се произнасят във форума и неюристи дотолкова доколкото не е ясно и тези, които се прокламират за такива са всъщност юристи :)


Тино, с двата ника,
Добронамерен съвет:
Има още много да изучаваш... :?
По-добре сега само чети и се въздържай да правиш коментари, които те поставят в положение на неюрист. :wink:
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8004
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: длъжна ли е агенция за недвижими имоти...

Мнениеот xtino52 » 14 Юли 2009, 10:31

Хм, при цялото това изобилие от имоти в момента, как се набутахте точно с този имот. Пак повтарям - щом едно обстоятелство е вписано, не можете да му противопоставите вашето незнание. Бил сте длъжен да проверите та макар и с устна справка.
Работата на повечето брокери е да развеждат клиентите по обектите за да не си цапат обувките адвокатите с тази работа. И до там. Успех.
xtino52
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 14 Яну 2009, 10:07

Re: длъжна ли е агенция за недвижими имоти...

Мнениеот xtino52 » 14 Юли 2009, 10:32

Melly това безплатен съвет ли е или ти дължа нещо :)
xtino52
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 14 Яну 2009, 10:07

Re: длъжна ли е агенция за недвижими имоти...

Мнениеот Melly » 14 Юли 2009, 10:39

xtino52 написа:Melly това безплатен съвет ли е или ти дължа нещо :)


Нищо не ми дължиш, тъй като по-горе съм уточнила, че отправям добронамерен съвет към теб.
Аааа, да,
Може би една усмивка, за да ни е спорен денят! :D

П.П. Допълвам поста си.

xtino52,
Не ти прави чест да се държиш така арогантно на ЛС.
Освен слабата ти подготовка на бъдещ юрист, от написаото към мен лъха липсата ти на елементарно възпитание. Заповедната форма на общуване си я запази за средата, в която вегетираш. :evil:
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8004
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: длъжна ли е агенция за недвижими имоти...

Мнениеот xtino52 » 14 Юли 2009, 11:22

Четейки постовете ти, скъпа Melly, не една усмивка ами с колегите ми се заливаме от смяк. Мерси за абавлението, което ми предлагаш. :)
xtino52
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 14 Яну 2009, 10:07

Re: длъжна ли е агенция за недвижими имоти...

Мнениеот Гост. » 14 Юли 2009, 11:56

petarv написа:правилния термин който пише от агенцията по вписванията е "ВЪЗБРАНА"
Предишния собственик е осъден по записи на заповед с изпълнителен лист и нотариус му е сложил възбрана. Това го разбирам, че няма право да се разпорежда със собствеността си. Тогава този който е дал пари и не си ги е получил, са какво ще прави? ще остане на сухо, за какво го е тогава осъдил и смисъла от тая възбрана. Не знам, не съм вещ в тези закони, ама така се губи смисъла, не знам...


Този, който е " дал пари и не си ги е получил", но е бил умен да иска налагане на възбрана върху НИ, собственост на длъжника ще има главоболия следващата година, но вземането му е обезпечено.
Има реален шанс да си види париците, но ще е нужно да води още едно гражданско дело.
Наистина ви е нужен адвокат, при това колкото по-бързо се обърнете към него, толкова по-добре.

Е как е минала сделката без удостоверение за тежести?

Нормално, бих казала. За Нотариуса не съществува задължение да снабди страните с УТ! Четете ГПК. Сделката, обективирана в НА е валидна...и ще си остане такава до момента в който кредитора, обезпечил вземането си с възбрана не предприеме нужното за да защити интересите си.
Делата с предмет чл. 135 от ЗЗД са наистина предизвикателство по принцип, но в конкретния случай, ако фактологията отговаря на истината, няма да е проблем.

п.п. :roll: Как ли Нотари вписва възбрана върху имот за вземане по ЗЗ си остава неизвестно за мен... Други са фактите- това е сигурно!

п.п.п. Сега забелязах, че съм в раздела за ипотеките. Нещата си идват на място ...
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: длъжна ли е агенция за недвижими имоти...

Мнениеот Melly » 14 Юли 2009, 12:31

tino76 на 09 Мар 2008 08:21 pm
Ето тук може да прочетеш повече за това каквото те интересува http://www.imotibroker.com/
Аз в момента карам този курс и съм много доволен.
Дори този елементарен курс се е оказал недостатъчен да обмислиш отговорността, която носиш, упражнявайки професията "брокер", която впрочем не е нийде дефинирана по действащото законодателство, но придобила гражднственост. :idea:

tino76,
Продължавай да се "забавляваш" с колегите си.
Съмнявам се някои от тях да са юристи. :?
От такива като теб ви сърбаме попарите, дето сте ги надробили. ГОРКИТЕ ви клиенти! Но пък добре, че ги има... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

От друга страна, оставам с уважение към АНИ, които вършат работата си отговорно и не "набутват" хорицата, ползвали техните услуги! :idea:

П.П. Да ти прошепна нещо на уше:
Не се опитвай да продаваш на краставичар краставици ! От далеч си личат такива субекти като теб. :evil:
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8004
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: длъжна ли е агенция за недвижими имоти...

Мнениеот xtino52 » 14 Юли 2009, 13:01

Melly усещам, че между нас може да припламнат искри :) Какво ще кажеш за една срещичка, знам добри ресторантчета в София, да обсъдим нещата на 4 очи :) какво ще скъпа?
xtino52
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 14 Яну 2009, 10:07

Re: длъжна ли е агенция за недвижими имоти...

Мнениеот Melly » 14 Юли 2009, 16:15

xtino52 написа:Melly усещам, че между нас може да припламнат искри :) Какво ще кажеш за една срещичка, знам добри ресторантчета в София, да обсъдим нещата на 4 очи :) какво ще скъпа?


Тино, ама ти сериозно ли? :roll:
Улавям..., абе ще ти го рекна направо, голЕм дефицит... у твоята персона. :?

Съвсем си се объркАл, "момко". :D
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8004
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: длъжна ли е агенция за недвижими имоти...

Мнениеот petarv » 15 Юли 2009, 13:27

защо не може ли чрез ЗЗ да се слага възбрана върху недвижима собственост. Нали става въпрос за пари, а тази собственост струва такива...

п.п. :roll: Как ли Нотари вписва възбрана върху имот за вземане по ЗЗ си остава неизвестно за мен... Други са фактите- това е сигурно!

п.п.п. Сега забелязах, че съм в раздела за ипотеките. Нещата си идват на място ...[/quote]
petarv
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 09 Мар 2008, 17:18


Назад към Ипотека


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


cron