начало
Прокурорите видяха дискриминация към тях в чернова на проекта на Закона за адвокатурата Прокурорите видяха дискриминация към тях в чернова на проекта на Закона за адвокатурата

Фирмата инвеститор е с особен залог, моля помогнете

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Фирмата инвеститор е с особен залог, моля помогнете

Мнениеот onlina » 09 Юли 2009, 21:02

Здравейте, имам следния въпрос и моля за помощ. Купих апартамент на “зелено” през февруари, поисках за някаква гаранция да ми бъде учредено право на строеж за апартамента с нотариален акт. Инвеститора се съгласи да приеме такъв тип гаранция. Всичко добре строежа започна вече сме на АКТ 14, за сега всичко върви ОК.
Съвсем скоро разбрах че фирмата ” Х” ЕООД която се явява инвеститор на обекта е вписана като особен залог в полза на физическо лице срещу определена сума пари . /вероятно вместо банков кредит/
Парцела върху който е изградена сградата е собственост на фирмата “Х” ЕООД като актив. Според договора който е сключен преди строежа, видях че ако собственика на фирмата “Х” ЕООД изпадне в невъзможност да си погаси дължимото, то заложния кредитор може да се удовлетвори като продаде фирмата а от там автоматично и парцела върху който в последствие е изградена сградата. За сега слава богу всичко върви по график, но въпроса ми е ако се стигне до там да се продава фирмата какво ще се случи с моето жилище, ще го запазя ли или могат да ми го вземат?
И евентуално как мога да се предпазя ако вече не е късно?
onlina
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 09 Юли 2009, 20:48

Re: Фирмата инвеститор е с особен залог, моля помогнете

Мнениеот hidden » 09 Юли 2009, 22:02

Когато е заложено търговско предприятие на фирмата-инвеститор, то при продажбата на предприятието се прехвърлят както правата, така и задълженията, вкл. и поетите от фирмата-инвеститор договорни задължения. В такъв случай който купи предприятието на инвеститора, той ще поеме и задълженията на инвеститора към вас за построяване на жилището ви. При неизпъление можете да търсите предвидените в договора обезщетения и неустойки от купувача.
Това е просто форум. Приемете горенаписаното като лично мнение, което не обвързва никого.
Аватар
hidden
Активен потребител
 
Мнения: 1238
Регистриран на: 02 Юли 2009, 23:08

Re: Фирмата инвеститор е с особен залог, моля помогнете

Мнениеот onlina » 09 Юли 2009, 22:24

Това би било чудесно, само че имам съмнения че някой ще купи фирма собственик на парцел който обаче е застроен на 80% с кооперация на която вероятно са продадени всички апартаменти, че дори да довършва според договора. Аз затова се интересувам дали този който евентуално ще се удовлетворява, имайки предвид гореизложеното предположение, ще има някакви права върху сградата, при положение че например аз в случая имам нотариален акт за своя апартамент?
onlina
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 09 Юли 2009, 20:48

Re: Фирмата инвеститор е с особен залог, моля помогнете

Мнениеот hidden » 09 Юли 2009, 22:49

Има съдебна практика, съгласно която ипотеката върху земята тежи и върху построената впоследствие сграда. В случая става въпрос за особен залог, а не за ипотека, но мисля, че принципът е същият. Т.е. може да се продаде апартаментът Ви, дори и да имате нот. акт.
Това е просто форум. Приемете горенаписаното като лично мнение, което не обвързва никого.
Аватар
hidden
Активен потребител
 
Мнения: 1238
Регистриран на: 02 Юли 2009, 23:08

Re: Фирмата инвеститор е с особен залог, моля помогнете

Мнениеот onlina » 10 Юли 2009, 01:04

Все пак до каква степен мога да разчитам на това че щом при същия вариант с ипотека може да ми отнемат апартамента то и при особения залог би следвало да е така. Има ли някакво правно обоснование което да уеднаквява ипотеката с особения залог при такъв казус ?
Извинете ме че влизам в такива детайли, но от това може би зависи евентуална защита ако въобще съществува такава в тази ситуация.
onlina
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 09 Юли 2009, 20:48

Re: Фирмата инвеститор е с особен залог, моля помогнете

Мнениеот hidden » 10 Юли 2009, 10:09

Особен залог върху предприятие с включени недвижими имоти=ипотека върху имотите. И в двата случая кредиторът има право на предпочтително удовлетвояраване от стойността на имотите, налице е право на следване и т.н. Характеристиките са същите, според мен.
Това е просто форум. Приемете горенаписаното като лично мнение, което не обвързва никого.
Аватар
hidden
Активен потребител
 
Мнения: 1238
Регистриран на: 02 Юли 2009, 23:08

Re: Фирмата инвеститор е с особен залог, моля помогнете

Мнениеот n_ikito » 10 Юли 2009, 12:37

Залога вписан ли е в СВ?
n_ikito
Потребител
 
Мнения: 982
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33

Re: Фирмата инвеститор е с особен залог, моля помогнете

Мнениеот ivan_lawyer3 » 10 Юли 2009, 13:09

Отивате в местната библиотека и поръчвате с дневна читателска карта книгите:
"Особени залози" на Борислав Найденов;
"Облигационно право" на Ангел Калайджиев.

Не са особено умораздирателни, особено Борислав Найденов.

Проблема е и в ипотеката - според закона тя е срочна по отношение на лихвите.

Прочее има много пунктуално разрешение на всеки един казус, разбира се в условията на многовариантност.

Не е неразрешимо, носи се и наказателна отговорност, от онази с безплатната храна и мъжкото рамо до теб.

Поздрави,
Исполин.
ivan_lawyer3
Потребител
 
Мнения: 336
Регистриран на: 01 Ное 2008, 20:33


Назад към Ипотека


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


cron