начало
Бившата шефка на митниците остана окончателно в ареста Бившата шефка на митниците остана окончателно в ареста

Ако загубя имот - дължа ли разлика на банката

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Ако загубя имот - дължа ли разлика на банката

Мнениеот kaspas » 13 Май 2009, 13:37

Здравейте,

Имам следното питане, защото получавам два различни отговора.
Ипотечен кредит- апаратамент- договорна ипотека. Ако се стигне до съдия изпълнител и апартамента се обяви на търг, първоначално доколкото знам се обявява на цена, която е 1/2 от кредита. Ако съдията продаде имота на цена, която не покрива кредитното задължение, тогава дължа ли разликата на банката или не. Ест. знам, че банките никога няма да се набутат, но все пак......


Благодаря Ви!
Последна промяна kaspas на 13 Май 2009, 15:23, променена общо 1 път
kaspas
Младши потребител
 
Мнения: 26
Регистриран на: 08 Мар 2009, 11:16
Местоположение: София

Re: Ако загубя имот - дължа ли разликата

Мнениеот finnan » 13 Май 2009, 14:54

Ако сте и кредитополучател, поръчител, солидарен длъжник - да, ако сте само ипотекарен длъжник (демек не сте задължен по договора за кредит, а само ипотекирате) - не
finnan
Младши потребител
 
Мнения: 61
Регистриран на: 12 Яну 2009, 21:32

Re: Ако загубя имот - дължа ли разлика на банката

Мнениеот trainoneznaesht » 14 Май 2009, 11:48

Струва ми се,че дори и да е продаден имотът на публична продан,ако цената не е достатъчна да се удовлетвори вземането на кредитора-банката,тя има право да иска и останалата част от вземането си,тъй като длъжникът отговаря за дълга с цялото си имущество (чл.133 ЗЗД).Следователно,ако
вие имате други имоти или вещи,които са секвестируеми,банката има право да се удовлетвори от тях,но няма да има привилегия ( ако например имате друг недвижим имот,който също е ипотекиран или сте учредили залог върху движима вещ)защото по тях тя е само хирографарен кредитор.
Но се съмнявам,че един кредитор ще остане неудовлетворен,ако има начин да се удовлетвори. :|
trainoneznaesht
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 08 Май 2009, 17:18

Re: Ако загубя имот - дължа ли разлика на банката

Мнениеот kaspas » 14 Май 2009, 20:16

Благодаря,

С две думи най-удачно е да се направи споразумение с банката за отсрочка или да се продаде имота докато не е станало късно.

Успех на всички.
kaspas
Младши потребител
 
Мнения: 26
Регистриран на: 08 Мар 2009, 11:16
Местоположение: София


Назад към Ипотека


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


cron