начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Лъжат ли ме от банката за лихвата по ипотечния кредит

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Лъжат ли ме от банката за лихвата по ипотечния кредит

Мнениеот go6konn » 12 Май 2009, 09:51

Здравейте, не знам дали имам право на претенции към банката за размера на лихвата по ипотечния ми кредит. По договор лихвата се определя от 3 месечния ЕУРИБОР + 3,9% надбавка на банката. Няма никакви други фактори, които да влияят на лихвата. От половин година лихвата ми е 7.65% при условие, че ЕУРИБОРА е под 2%. На въпроса ми в банката защо лихвата не ми пада нагло ми отговориха, че какво искам лихвата да ми стане по-малка от депозитите им! Съвета на директорите определял каква ще е лихвата по кредитите.
По-какъв начин мога си търся правата.
Ще съм много благодарен за каквато и да е помощ.
go6konn
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 12 Май 2009, 09:30

Re: Лъжат ли ме от банката за лихвата по ипотечния кредит

Мнениеот olvinvitoler » 12 Май 2009, 16:26

Ей, любими са ми адвокатите, които във форума почват да цитират стари теми, в които изводът би трябвало да е, че адвокат не се пита във форум, а лайв, в кеш.

Човекът пита има ли основание за протест.
Кажи му, че има или че няма, съответно да ходи или не при адвокат.
olvinvitoler
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 16 Мар 2009, 22:09

Re: Лъжат ли ме от банката за лихвата по ипотечния кредит

Мнениеот palimsest » 12 Май 2009, 17:03

Аз не съм адвокат, но мога да кажа, че щом има някаква уговорка за цена, ерго някакво специфична уговорка за определяне на цената и най паче, на правила за изменение на съответната цена, то съвсем логично може да се говори за възможност да се търсят правата пред юрисдикциите компетентни да го решат като специфична препирня...
[b]Може би не знаете, но вечер Боко Тиквата се прибира самотен от работа, сваля уморено костюма си и влиза в топла вана, с томче на Лилиев в ръка. И плаче, плаче… Така му се иска да разбира това, което чете![/b]
Аватар
palimsest
Активен потребител
 
Мнения: 1729
Регистриран на: 23 Авг 2007, 18:52
Местоположение: Някъде там....

Re: Лъжат ли ме от банката за лихвата по ипотечния кредит

Мнениеот fani_i » 12 Май 2009, 17:19

Освен договора, вижте си и общите условия - най-често там е заровено кучето.

olvinvitoler, точно заради липсата на изчерпателна изходна информация във форума не във всички изложени казуси може да се даде дори простото
според Вас становище - има ли някой основание за претенции или не.
В конкретния случай който и колега да има желание да отговори на въпроса, така успешно преформулиран от Вас, ще трябва да се запознае най-малко с 2 неща - целия текст на договора и общите условия на конкретната банка.
Именно затова и никой не отговаря.
fani_i
Потребител
 
Мнения: 562
Регистриран на: 11 Яну 2009, 09:52

Re: Лъжат ли ме от банката за лихвата по ипотечния кредит

Мнениеот olvinvitoler » 12 Май 2009, 17:22

Можело значи.
olvinvitoler
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 16 Мар 2009, 22:09

Re: Лъжат ли ме от банката за лихвата по ипотечния кредит

Мнениеот go6konn » 12 Май 2009, 19:27

Благодаря на всички.
go6konn
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 12 Май 2009, 09:30

Re: Лъжат ли ме от банката за лихвата по ипотечния кредит

Мнениеот freshamm » 28 Юли 2009, 10:17

за коя банка става въпрос?
по принцип е напално възможно и да те лъжат, но зависи от договора ти
ако си в ПИБ и не си подписал анекс към договора си те лъжат с сигурност
пи6и жалби до банката те често правят номера на клиентите си и измамват всички
freshamm
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 28 Юли 2009, 10:06

Re: Лъжат ли ме от банката за лихвата по ипотечния кредит

Мнениеот elena_popova01 » 22 Ное 2009, 05:11

Аз имам същия случай,но с Пиреос банк.По договор уговорената лихва е тримесечния Юрибор плюс надбавка от 3,5%...естествено на някакво си събрание господата решили ,че са се прецакали и взели решение да увеличат лихвата с 5.75%.Естествено увеличената лихва започва да се удържа всеки месец.Ходихме ,разговаряхме,няма полза.В общите условия пише че промяната в лихвения процент може да се промени само при промяна на Юрибора...разбирай увеличен или намален и поради това всеки месец лихвата ще е различна.Т.е. и там не са си вързали гащите.Управителката на местния клон във Варна ни попита как не ни било срам,защото ние сме били знаели на каква ниска лихва сме сключили договора...Дали сме си мислели ,че 20 години така сме щели да я караме..Изумлението ми беше пълно !Егати наглите хора!(договора ни е за 2 години ,но ние една сме изплатили,като това е без значение).Хвърли ни един анекс и едни нови общи условия,които бяха перфектно направени за тях.Естетвено веднага направихме писмен отказ чрез нотариална покана да ги приемем.От този момент натам постоянно получаваме смс- и и заплахи ,че ако не платим по голямата лихва "незнам кво си"...Изп.директор постоянно звъни и така.Май на съд ще се ходи.Ние междувременно си плащаме задължението но по нормалния договор.Ако някой е имал такъв случай,моля да сподели как е финализирало всичко.
elena_popova01
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 17 Яну 2005, 11:09

Re: Лъжат ли ме от банката за лихвата по ипотечния кредит

Мнениеот Melly » 22 Ное 2009, 14:44

:D Имам, естествено.
НО, договорът на клиента ми за кредит е съставен от юристите на Банката и от мен. ПРЕДИ подписването, а не след... се "опичат" всички клаузи на този договор.
В момента клиентът ми погасява дълга си при лихва(тримесечен ЮРИБОР) + надбавки = под 4% :!:
Естествено, че за Банката това положение е твърде неблагоприятно, но отговорът ми бе: СОРИ, пазарна икономика, а имаме договор, който следва да се изпълнява от всяка една от страните по него.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8004
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Лъжат ли ме от банката за лихвата по ипотечния кредит

Мнениеот go6konn » 25 Ное 2009, 10:27

Точно за Пиреос банк става въпрос. Ходих при адвокат, който каза че сме си в правото да искаме по-ниска лихва, упълномощих го да ме представлява пред банката и им написахме писмо и след 2 седмици получихме отговор със същите простотии за икономическата обстановка, ресурса и т.н. Нищо конкретно по договора. Ако някой почне да ги съди (Пиреос банк) да пише как стоят нещата. На мен адвоката ми обясни, че ако искам да ги съдя ще минат 2-3 години, междувременно ще изгорят 2-3 хил лв и хубаво да си помисля преди да започна. Аз си мисля, че с нашите договори от 2006, 2007 Пиреос са сгафили нещо защото на много хора са такива като моя и сега разчитат точно на това, че малко хора ще тръгнат да ги съдят и ако се стигне до това тихомълком ще се разберат с конкретния човек, а останалите да духат супата.
go6konn
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 12 Май 2009, 09:30

Re: Лъжат ли ме от банката за лихвата по ипотечния кредит

Мнениеот elena_popova01 » 08 Дек 2009, 14:57

Просто им пускай по сметка толкова,колкото е по договор и да си гледат работата.Като не са доволни,те да съдят,ние ще се браним :lol:
elena_popova01
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 17 Яну 2005, 11:09

Re: Лъжат ли ме от банката за лихвата по ипотечния кредит

Мнениеот go6konn » 19 Фев 2010, 10:47

Аз съм българче щастливо-
купих си апартамент!
Май стените са накриво,
но нали си е за мен!
Кредита е първа стъпка-
почваш с банката борба.
То си е голяма тръпка,
ако жив си след това.
Чакаш смело кота било.
с други думи- груб строеж.
И ти става много мило
сякаш с болка ти растеш.

После идва дограмата-
пее твоето сърце.
Кондензира по стената,
но си имаш PVC.

Ето майсторите сръчно
ще шпакловат две стени.
Обясняват ти научно
всички нови кривини.
После плочки, гипс-картони,
майстор нов и нов късмет-
пренарежда без фасони
уж прекрасния паркет.

Иде шкаф, след него втори-
тук очукан, там сгрешен.
Но със майстор не се спори-
той е майстор, ти кретен.

И накрая, без съмнение,
си щастливец, ако ток,
след година закъснение,
има в новия ти блок...

Ех ти българче щастливо
пак си стъпило накриво.
Туй че майстор те люлее
в мрежата си и ти пее -
то е песен безобидна.

Виж кво става, рожбо свидна,
щом банкерът те налази.
Нека Господ да те пази
от горещия му дъх във къдриците ти черни!
Помислите му са скверни
и туй дето ти убива,
докат в скута му седиш,
не е на майстора теслата,
ни е кирка, ни лопата.
То е друг вид инструмент -
кредит за апартамент.

Автор: неизвестен
go6konn
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 12 Май 2009, 09:30

Re: Лъжат ли ме от банката за лихвата по ипотечния кредит

Мнениеот zelen » 21 Мар 2010, 12:18

olvinvitoler написа:Ей, любими са ми адвокатите, които във форума почват да цитират стари теми, в които изводът би трябвало да е, че адвокат не се пита във форум, а лайв, в кеш.

Човекът пита има ли основание за протест.
Кажи му, че има или че няма, съответно да ходи или не при адвокат.

------------------------
добре е , че имате любими адвокати !
за Вас, както и за Автора на темат аще поясня:
Адвокатът работи Предимно като консултант !
Ако авторът, като и вие разбирате какво означава това понятие- няма да си губите времето във форуми а щяхте да действати делово !
Понеже иде реч за Банка - ще ви предложа едн абанкова реклама: "Онова,което не знаете ще ви струва скъпо"
ЮроБор , ЛиБор или други риск определящи коефициенти са само базата въру която Банката начислява надбавката! Всичко това обаче е двустранен процес , който се договаря преди подписването на договора.
Това е свободен пазар и винаги има подредба на участниците - първо са най-информираните,след това -по-малко информираните и накрая останалите.
Парите също вървят в тази посока , така че ако бяхте консултирали договора с адвокат преди - нямаше сега да търсите ...........
Сигурна съм , че при втори подобен случай ще търсите Адвокат преди ...
zelen
Потребител
 
Мнения: 479
Регистриран на: 30 Апр 2006, 14:29
Местоположение: София област

Re: Лъжат ли ме от банката за лихвата по ипотечния кредит

Мнениеот toni_sf » 19 Авг 2010, 11:27

до-go6konn банките не са сгафили с тези договори ,а просто поради кризата нали падна юробора и банките не могат да лапат толкова ,затова борда на директорите се сьбира и взима решение банката да премине кьм основен лихвен процент и плаващ лихвен процент, изпращат писма до всички сьс стари заеми и им предлагат анекси ,вие преценявата да ли да подпишете, и единственото което е вьзмутително е това че ако в един офис персонала не убеди клиентите си да подпишат просто уволняват рьководният кадьр защото не е изпьлнило решението на борда
Задължение на българският гражданин е да зачита правата и законните интереси на другите
toni_sf
Активен потребител
 
Мнения: 1881
Регистриран на: 04 Юли 2010, 11:38
Местоположение: гр СОФИЯ

Re: Лъжат ли ме от банката за лихвата по ипотечния кредит

Мнениеот portokal » 19 Авг 2010, 12:16

Melly написа:...е съставен от юристите на Банката и от мен

zelen написа:Адвокатът работи Предимно като консултант !

Работата далеч, далеч не е само да знаеш кое носи риск за теб, ами и да убедиш някак си банката да се съгласи на "твоите" условия. Колко точно ценен клиент трябва да си, за да се съгласи банката да се лиши от възможността да променя надбавката по своя преценка? :oops:
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Лъжат ли ме от банката за лихвата по ипотечния кредит

Мнениеот toni_sf » 19 Авг 2010, 15:05

:D защо не се пробваш отиди в някоя банка просто така и им кажи , искам да си отворя сметки при вас всичките ми обороти ще минават през вашата банка а те са около 2-3 милиона месечно ,какви преференции ще ми предоставите :D смятай че не с....и ,а ........ ще ти лижат
Задължение на българският гражданин е да зачита правата и законните интереси на другите
toni_sf
Активен потребител
 
Мнения: 1881
Регистриран на: 04 Юли 2010, 11:38
Местоположение: гр СОФИЯ

Re: Лъжат ли ме от банката за лихвата по ипотечния кредит

Мнениеот go6konn » 12 Яну 2011, 09:34

Здравейте, нещо ново по моята тема. Само искам да добавя, че случая е напълно аналогичен с моя и е един вид отговор на всички, които пишат в този форум само за да си избият комплексите (zelen ти си един от тях и не ти ли е хрумнало, че много често човек няма голям избор при взимане на кредит, колкото и да е информиран). Моя адвокат също ме посъветва да водя дело, но нямам финансови възможности за това. Ето и новината:

Русенец осъди "Банка Пиреос България" да му върне 353,87 евро, взети като лихва над договорения първоначално годишен процент.

Пламен И. сключил през август 2008 г. договор за потребителски кредит от 11 765 евро, който трябвало да върне до 10 години. Според подписаните документи годишният лихвен процент по заема за първите 80 месеца трябвало да бъде 9,69. Имало и клауза, че "в случай на промяна в нивото на пазарния индекс EURIBOR лихвеният процент подлежи на актуализация".

След настъпването на световната финансова криза този индекс обаче се сринал с близо 4 на сто, но това изобщо не намалило лихвата по кредита на Пламен. Напротив, само 3 месеца след като той взел парите, банката вдигнала лихвения процент до 11,69.

Само в рамките на около година банката прибрала от Пламен 353, 87 евро в повече от сумата, която бил предвидил да изплаща, когато теглил заема.

При това според решението на Русенския районен съд сега банката ще трябва да плаща на клиента си и законната лихва върху тази сума до окончателното й издължаване.

Пламен завел иска в съда, но нямал голяма надежда да спечели. От решението на съдията става ясно, че банката е оспорвала яростно неговата теза.

Според банкерите те разполагат с правото да увеличават едностранно договорения размер на лихвения процент - и според договора, подписан от клиента, и според общите си условия. А освен това пак според банката в условията на криза пазарните индекси преставали да бъдат реални измерители.

"Действително световната финансова и икономическа криза е обстоятелство, настъпването и мащабите на което трудно биха могли да бъдат предвидени. И все пак, ако кризата е непредвидима и непредотвратима от ответника, разполагащ със специалисти, способни да извършат анализ, толкова по-непредвидима е тя за един потребител на финансови услуги, за който практически не съществува възможност да вземе информирано решение при сключването на договора с оглед бъдещия лихвен процент по него, който ще му се налага да заплаща", смята обаче съдия Ивайло Йосифов от районния съд в Русе.

Според съдията, след като в договора е записано, че лихвата може да бъде променяна с оглед промяната на международния индекс EURIBOR, това трябва да става еднопосочно - ако индексът пада, да падне и лихвата, и обратното. И следователно парите, внесени от човека над договорения процент, следва да бъдат върнати. Отделно банката е осъдена да му плати и разноските по делото.

Решението е абсолютен прецедент не само за Русе. И точно затова е сигурно, че ще бъде атакувано пред всички възможни съдебни инстанции.

"Банката не е уведомена официално за решението на съда до този момент. Решението ще бъде обжалвано в срок", обясниха вчера от пресофиса на "Пиреос".
go6konn
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 12 Май 2009, 09:30

Re: Лъжат ли ме от банката за лихвата по ипотечния кредит

Мнениеот Melly » 12 Яну 2011, 09:45

Започва се. :lol: :lol: :lol:
Найвече се радвам за колегата, който е напипал/а "ахилесовата пета" на Банката и е успял с правни доводи да защити тезата си. Такива са единици между нас. Бравос на него/нея!
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8004
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Лъжат ли ме от банката за лихвата по ипотечния кредит

Мнениеот american » 12 Яну 2011, 14:23

Търся адвокат да завада същото дело като Пламен И. от Русе, само че срещу Alpha bank. Моля дайте координати на някой адвокат с практика в банково дело, от София. email -> roamingman@hotmail.com
Бих наел и адвоката на Пламен от Русе :D , но няма данни кой е. Намерих детайли по неговото дело, може да са ви полезни http://www.ruseinfo.net/news_84148.html
Да ги почваме тия банки!
american
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 11 Яну 2011, 13:42

Re: Лъжат ли ме от банката за лихвата по ипотечния кредит

Мнениеот toni_sf » 27 Яну 2011, 02:38

Те и малко и банките се изучиха , вече не те съдят ако си пропуснал от 3 вноски нагоре а ти дават шанс да сключиш извънсъдебно споразумение което в някой граници устройва потребителя ,но единственото нещо което е капан ,че плащаш само лихвите а ти набиват с двойна лихва главницата.
Задължение на българският гражданин е да зачита правата и законните интереси на другите
toni_sf
Активен потребител
 
Мнения: 1881
Регистриран на: 04 Юли 2010, 11:38
Местоположение: гр СОФИЯ


Назад към Ипотека


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


cron