начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

моля за помощ!прехвърляне на жилище при акт 14

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


моля за помощ!прехвърляне на жилище при акт 14

Мнениеот eleonoraboqna » 13 Мар 2009, 13:02

Здравейте!Моля за помощ ако някой може да ми помогне ще бъда много благодарна.Въпросът е за закупуване на жилище на зелено с ипотечен кредит.До момента строителя е получил 50 % от стойността на апартамента - 20% самоучастие и 30 % от банка,а ние имаме нотариален акт за учредяване на договорна ипотека върху недвижим имот.Наскоро строителя получава акт 14 за жилището .Въпросът ми е какво следва да се направи от тук нататък.Трябва ли да се прехвърля имотът от строител към нас и от нас към банката или какво точно се прави?Благодаря ви оредварително
eleonoraboqna
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 13 Мар 2009, 12:52

Re: моля за помощ!прехвърляне на жилище при акт 14

Мнениеот n_ikito » 13 Мар 2009, 13:09

С осъществяване на строителството до определен етап, правото на строеж се "трансформира" в право на собственост. Според мен няма нужда да правите каквото и да е. След Разрешението за въвеждане в експлоатация ще трябва да декларирате имота. Ако толкова искате н.акт, можете да помолите нотариус да Ви признае за собственици на вещта. Въпрос на пари и време. :D
n_ikito
Потребител
 
Мнения: 982
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33

Re: моля за помощ!прехвърляне на жилище при акт 14

Мнениеот eleonoraboqna » 13 Мар 2009, 13:31

благодаря за бързият отговор.Новсъщност искам да попитам при условие че банката трябва да преведе останалите 50 % от стойността на апартамента трябва ли да се прави договор за покупко- продажба и след това ипотека или не ?
eleonoraboqna
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 13 Мар 2009, 12:52

Re: моля за помощ!прехвърляне на жилище при акт 14

Мнениеот n_ikito » 13 Мар 2009, 21:23

Нещо не съм разбрал, май.... :oops: На вас беше ли Ви прехвърлено право на строеж или е ипотекирано от строителя? Ако е така....съм в грешка. В този случай ще трябва най-вероятно да се прави прехвърляне и нова ипотека. Но да си призная за сефте чувам за такава схема на кредитиране... и най добре да се внимава ...... :x
n_ikito
Потребител
 
Мнения: 982
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33

Re: моля за помощ!прехвърляне на жилище при акт 14

Мнениеот olvinvitoler » 18 Мар 2009, 12:59

По принцип ипотечен кредит преди акт 14 е невъзможен по простата причина, че ипотеката се извършва непосредствено след покупко-продажбата на имота при същия нотариус. Не съм чувал банка да има друга практика.
olvinvitoler
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 16 Мар 2009, 22:09

Re: моля за помощ!прехвърляне на жилище при акт 14

Мнениеот finnan » 25 Мар 2009, 13:02

Здравейте, относно въпроса Ви за прехвърляне след акт 14.
1. Ако ипотеката е учредена преди да сте подписали нот. акт за покупка (т.е.) ипотеката е учредена от строителя, то трябва в един по - късен момент да купите имота и най-вероятно след това банката ще Ви отпусне другата част от кредита.
2. Ако сте купили имота (дори и преди акт 14) и след това Вие сте учредили ипотека, то след като се достигне до грубия строеж (акт 14) и дори след акт 16 не е нужно да правите абсолютно нищо - ното по отношение на ипотеката, нито по отношение на продажба, Вие сте титуляр на правото на собственост и Ви остава да си изплащате кредита.

П.С. за колегата по-горе - разбира се че е възможно ипотека преди акт 14...
finnan
Младши потребител
 
Мнения: 61
Регистриран на: 12 Яну 2009, 21:32


Назад към Ипотека


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


cron