начало
Производство за конфликт на интереси срещу прокурор – прекратил преписка срещу АЕЦ, където работи съпругата му Производство за конфликт на интереси срещу прокурор – прекратил преписка срещу АЕЦ, където работи съпругата му

частично заличаване на договорна ипотека

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


частично заличаване на договорна ипотека

Мнениеот freshi » 06 Мар 2009, 21:10

Здравейте,
Интересувам се нормално ли е имот с АКТ15 да бъде прехвърлен нотариално към собственик в случай ( нотариален за продажба на недвижим имот на груб строеж), че има частично заличена договорна ипотека?
Възможно ли е издаване на разрешение аз ползване на имот с такава тежест?
Какви рискове поема лицето което е бъдещ собственик при частично заличена договорена ипотека върху земята в/у която е построен имота?
Благодаря ВИ!
freshi
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 08 Яну 2009, 10:57

Re: частично заличаване на договорна ипотека

Мнениеот Melly » 06 Мар 2009, 21:28

Здравейте,
Интересувам се нормално ли е имот с АКТ15 да бъде прехвърлен нотариално към собственик в случай ( нотариален за продажба на недвижим имот на груб строеж), че има частично заличена договорна ипотека?
Възможно ли е издаване на разрешение аз ползване на имот с такава тежест?
Какви рискове поема лицето което е бъдещ собственик при частично заличена договорена ипотека върху земята в/у която е построен имота?
Благодаря ВИ!


Тъй като така поставен въпрос с няколкото други подвъпроса предполага доста обстоен отговор, а такъв не можете да очаквате да получите тук,
Съвсем накратко:
1. Възможно е, тъй като терминът "частично заличена ипотека" се отнася до конкретен обект в новостроящата се сграда. Ако този обект е Вашият имот - чудесно - придобивате го чист от вещни тежести.
2. Наличието на ипотека не засяга издаване на Разрешение за ползване на обекта.
3. Ако купвате и идеални части от земята, придобивате ги с тежест, независимо че има частично заличаване на ипотеката върху имота (УПИ).
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: частично заличаване на договорна ипотека

Мнениеот ivan_lawyer » 06 Мар 2009, 21:50

Ако платите на чиста ценова стойност - 20 000 Евро = 20 000 Евро, не губите нищо.

Ако шикалкавите и платите 20 000 Евро, но платите по нотариален акт 10 000 евро, Вие се подписвате за 10 000 Евро, съответно получавате права за тези десет хиляди Евро.

Пари на пари тежат, уважаема, не съм го измислил аз.

Нека първо да обсъдите въпроса от гледна точка на леки, леки разговорчета с този - онзи, кафенце със строителя, обядче с купувача (продавача).

Така не може - адвокатите не сме къртачно-пробивни бригади, да направим дупка на място, където няма стена.

Адвокат и майстор, не трябва да пускаш в къщи, не е ли верно.

Впрочем, не се обиждайте - искрено Ви пожелавам сърдечно успех.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: частично заличаване на договорна ипотека

Мнениеот Melly » 06 Мар 2009, 22:04

Не приспивайте вниманието си :!:
Препоръчително е всички документи във връзка с покупката да бъдат изследвани от колега.
При покупка на ново жилище има доста подводни камъни. :idea:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: частично заличаване на договорна ипотека

Мнениеот zlatimira » 13 Мар 2009, 14:20

Здравейте колеги,
ще ву бъда много благодарна ако отделите малко от ценното си време и ми помогнете по следния казус: върху недвижим имот (земя), за която има издадена архит.книжа за строеж на постройка е вписана ипотека върху терена и върху правото на строеж на бъдещата сграда. Към датата на ипотеката собственикът на терена е собственик и на правото на строеж на бъдещата сграда. В последствие сградата е построена (издаден е акт образец 14) и от кредитора е направено искане за частично заличаване на ипотеката досежно сградата. След като ипотеката върху земята не е заличена считате ли, че има тежест и върху постройката?
Благодаря ви предварително!
zlatimira
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 13 Мар 2009, 14:09

Re: частично заличаване на договорна ипотека

Мнениеот loni79 » 13 Мар 2009, 14:31

здравейте
относно придобиването на имот с тежести /в случая ипотека/ това не е проблем нито за получаване на разрешение, нито за разпореждане с имота - вече самият купувач преценя дали ще купи такъв имот

относно ипотеката на земята и правото на строеж мисля, че когато е ипотекирана земята ипотеката неминуемо засяга и сградата по силата на приращението, във вашия случай има частично заличаване за сградата - т.е. тя е освободена от ипотеката
защо за всеки случай не си пуснете удостоверение за тежести за съответния обект в службата по вписванията
loni79
Младши потребител
 
Мнения: 32
Регистриран на: 19 Яну 2009, 10:29

Re: частично заличаване на договорна ипотека

Мнениеот zlatimira » 13 Мар 2009, 21:13

loni79 Вие май на мен отговаряте? Бихте ли ми помогнал/а с нормативна обосновка, защото следвайки логическата мисъл аз съм "за" ипотеката да следва земята и сградата, но искам тълкувателно решение, член, практика, нещо което да потвърди логиката ми.
Наистина Ви благодаря за отзивчивостта!
zlatimira
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 13 Мар 2009, 14:09

Re: частично заличаване на договорна ипотека

Мнениеот n_ikito » 13 Мар 2009, 21:35

quote]Re: частично заличаване на договорна ипотека
от zlatimira на 13 Мар 2009 08:13 pm

loni79 Вие май на мен отговаряте? Бихте ли ми помогнал/а с нормативна обосновка, защото следвайки логическата мисъл аз съм "за" ипотеката да следва земята и сградата, но искам тълкувателно решение, член, практика, нещо което да потвърди логиката ми.
Наистина Ви благодаря за отзивчивостта![/quote]


Няма такъв текст в действащото законодателство. Даже съществуват различни мнения в гилдията относно "приращението" и действието на ипотеката. :lol:
n_ikito
Потребител
 
Мнения: 982
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33

Re: частично заличаване на договорна ипотека

Мнениеот zlatimira » 13 Мар 2009, 21:50

Тоест аз трябва да стисна очи или по-точно палци и да се надявам този, пред когото отстоявам моята необоснована логика да ми повярва? :shock:
zlatimira
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 13 Мар 2009, 14:09

Re: частично заличаване на договорна ипотека

Мнениеот Melly » 14 Мар 2009, 01:46

Здравейте колеги,
ще ву бъда много благодарна ако отделите малко от ценното си време и ми помогнете по следния казус: върху недвижим имот (земя), за която има издадена архит.книжа за строеж на постройка е вписана ипотека върху терена и върху правото на строеж на бъдещата сграда. Към датата на ипотеката собственикът на терена е собственик и на правото на строеж на бъдещата сграда. В последствие сградата е построена (издаден е акт образец 14) и от кредитора е направено искане за частично заличаване на ипотеката досежно сградата. След като ипотеката върху земята не е заличена считате ли, че има тежест и върху постройката?
Благодаря ви предварително!

Учебен казус ли е това? :roll:
Тоест аз трябва да стисна очи или по-точно палци и да се надявам този, пред когото отстоявам моята необоснована логика да ми повярва? :shock:

Ако предположението ми се окаже вярно, "остояването на нечия необоснована логика" води до пагубен резултат - в този сисъл е и постоянната пратика :!: :idea:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София


Назад към Ипотека


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


cron