начало
Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова

Ако банката фалира?

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Ако банката фалира?

Мнениеот bankite » 09 Окт 2008, 11:36

Какво става, ако банката от която съм взел ипотечен кредит фалира?
Става ли кредита предсрочно изискуем?
bankite
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 09 Окт 2008, 11:33

Re: Ако банката фалира?

Мнениеот naughty » 09 Окт 2008, 14:13

аха :) ти как си го представяше иначе?
naughty
Потребител
 
Мнения: 165
Регистриран на: 19 Май 2007, 19:09

Re: Ако банката фалира?

Мнениеот bankite » 09 Окт 2008, 14:39

Нямам никаква идея, мъча се да разгадая http://lex.bg/bg/laws/ldoc/2135458119 , но не ми е лесно. За това си има и хора, които учат 5 години, а и след това не спират.

Чудно ми е, дали трябва да рефинансирам, дали ще ми вземат имота, или ще продължа да плащам вноската и след като банката е в несъстоятелност. А също и при потребителския кредит без поръчители, там няма какво да ми взимат...

Изобщо какво става при фалит на банка? Ако продължавам да изплащам 22 години, то кой ще ми определя плаващата лихва?
bankite
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 09 Окт 2008, 11:33

Re: Ако банката фалира?

Мнениеот palimsest » 09 Окт 2008, 15:31

Не,ако банката фалира друга институция(Държава,БНБ,или друга банка ) изкупува лошия актив и ставаш длъжник на друга институция,но при условие, че сте коректен платец... със съответния Анекс....друг е проблема,ако вие не сте коректен платец....и кредита Ви е станал предстрочно изискуем,тогава живота става "прекрасен"...ще се реализира обезпечението...освен, ако не си погасите задължението изцяло...или не се уговорите да погасите на части ....

Що се отнася до депозитите...там нещата са ясни, до 40 хил лева в рамките на една банка са гарантирани от специален фонд(,находящ се срещу Министерство на земеделието...улицата не се сеща сега...)

Живота е прекрасен,бъдете споко и се наслаждавайте на дребните моменти в живота си ....
[b]Може би не знаете, но вечер Боко Тиквата се прибира самотен от работа, сваля уморено костюма си и влиза в топла вана, с томче на Лилиев в ръка. И плаче, плаче… Така му се иска да разбира това, което чете![/b]
Аватар
palimsest
Активен потребител
 
Мнения: 1729
Регистриран на: 23 Авг 2007, 18:52
Местоположение: Някъде там....

Re: Ако банката фалира?

Мнениеот bankite » 09 Окт 2008, 21:20

palimsest, много ти благодаря! Картинката ми се изясни! Да си жив и здрав!
bankite
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 09 Окт 2008, 11:33

Re: Ако банката фалира?

Мнениеот kalahan2008 » 09 Окт 2008, 22:37

Закон за банковата несъстоятелност:
Чл. 23. (1) Всички парични и непарични задължения на банката стават изискуеми от датата на решението по чл. 13, ал. 1.

Чл. 13. (1) (Изм. - ДВ, бр. 59 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Ако искането на Централната банка отговаря на изискванията на чл. 9, ал. 2 и 3 и ако са налице условията по чл. 11, ал. 5, съдът с решението си:
1. обявява неплатежоспособността на банката и определя началната й дата;
2. открива производство по несъстоятелност за банката;
3. обявява банката в несъстоятелност и прекратява дейността на предприятието й;
4. прекратява правомощията на органите на банката;
5. постановява обща възбрана и запор върху имуществото на банката;
6. лишава банката от правото да управлява и да се разпорежда с имуществото, включено в масата на несъстоятелността;
7. постановява започване на осребряване на имуществото, включено в масата на несъстоятелността, и разпределение на осребреното имущество.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4183
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Ако банката фалира?

Мнениеот bankite » 10 Окт 2008, 09:48

kalahan2008, и аз му се чудих на това, но то е за банковите задължения.
Според мен palimsest е дал най-точен отговор. Разбира се, ако след време и у нас отново се стигне до фалити на банки, то може дори държавата да не успее да изкупи фалиралите банки, защото просто парите и може да не стигнат. Тогава най-вероятно ще се стигне до премахване на валутния борд, а след това отново да се върнем на виденовата хиперинфлационна спирала, която за жалост ще ни спаси само краткосрочно, защото дължим евро, а не лева... но това е друга приказка и дано не стигаме до там.

Смятам че получих точна информация от palimsest и проблема е решен, ако някой не е съгласен неговия отговор, то ще се радвам да напише своето мнение по въпроса.

Бих помолил модератора да изтрие мнението на anvirlex, според мен не му е тук мястото.
bankite
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 09 Окт 2008, 11:33


Назад към Ипотека


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


cron